• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل پست دکترا در سوئد
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل پست دکترا در سوئد یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های تحصیل در اروپا برای دانشجویان بین‌المللی است. کشور سوئد بازار کار بسیار جذاب و پرقدرتی در زمینه پست دکترا دارد و مزیت‌های تحصیل در این کشور در این مقطع در نوع خود بسیار بی‌نظیر است. در ادامه به بررسی تمام نکات مربوط به این موضوع خواهیم پرداخت؛ چراکه بررسی این موارد میتواند نقش بسیار مؤثری در تصمیم‌گیری‌های دانشجویان بین‌المللی ایفا کند.

سیستم آموزشی دوره پست داک در سوئد

بسیاری از افراد که فضای آکادمیک را ترک کرده‌اند یا از اول علاقه‌ای به مباحث آکادمیک نداشته‌اند وجود دوره‌هایی بالاتر از مقطع دکتری میتواند بسیار شوکه‌کننده باشد. بسیاری از دانشجویان پس از پایان دوره دکتری خود به دنبال چالش‌های بیشتر و جدی‌تر هستند و ادامه تحصیل در مقطع پست داک یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های پیش روی دانشجویان بین‌المللی و کشور زیبای سوئد یکی از جذاب‌ترین مقصدهای احتمالی است.

سیستم آموزشی کشور سوئد در بسیاری از مقاطع تحصیلی و آموزشی در رده سرآمدترین سیستم‌های آموزشی جهان است. بسیاری از مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های علمی و تحقیقاتی در کشور سوئد دوره‌های پست داک را ارائه می‌کنند. تحصیل در مقطع پست دکتری در این کشور بسیار محبوب و معمول است و دانشجویان بین‌المللی زیادی برای ادامه تحصیل در این مقطع به کشور سوئد مهاجرت تحصیلی کرده‌اند.

طول دوره تحصیل پست داک در سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع پست داک طبق بررسی‌های انجام شده حدوداً 2 سال زمان خواهد برد. البته باید توجه داشت که در صورت نیاز به تکمیل تحقیقات یا مطالعات در حال انجام می‌توان برای 1 سال دیگر قرارداد تنظیم شده بین دانشجو و مؤسسه آموزشی را تمدید کرد. در نتیجه حداکثر طول دوره تحصیل پست داک در سوئد حدوداً 3 سال خواهد بود؛ اما به طور معمول حدوداً 2 سال زمان خواهد برد تا دوره به پایان برسد.

طول دوره پست داک در سوئد میتواند بسیار جذاب باشد و تجربه‌ای جدید از چالش‌هایی نو برای دانشجویان بین‌المللی رقم بزند. تحصیل در این دوره میتواند تجربیات علمی و تحقیقاتی گسترده‌ای برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کند و نقش مؤثری در آینده شغلی و آکادمیک آنها داشته باشد. کشور سوئد از امکانات آموزشی و تحقیقاتی بسیار مناسبی برای تحصیل در مقطع پست دکتری برخوردار است.

شرایط تحصیل پست داک در سوئد

بررسی شرایط تحصیل در مقطع پست دکتری در کشور سوئد یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که قبل از ارائه درخواست پذیرش به دانشگاه باید انجام داد. در یک نگاه کلی می‌توان کشور سوئد را یکی از بهترین کشورهای اروپا و حتی جهان در زمینه فراهم‌سازی شرایط زندگی مناسب برای دانشجویان عنوان کرد. کشور سوئد یکی از بهترین گزینه‌های تحصیلی در اروپا است و زندگی در این کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد خاک کشور سوئد می‌شوند فرایند بسیار راحتی را طی می‌کنند تا وارد دانشگاه شوند. توافقنامه‌هایی که اعضای اتحادیه اروپا مبنی بر عدم نیاز به ویزا و سفر بدون محدودیت شهروندان در سرتاسر اروپا ایجاد کرده‌اند از مهم‌ترین دلایل سهولت مهاجرت تحصیلی دانشجویان اروپایی به کشور سوئد است؛ اما برای دیگر دانشجویان فرایند متفاوتی وجود دارد.

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل پست دکترا در این کشور یکی از راه‌های پیش روی دانشجویان بین‌المللی است. یکی از مهم‌ترین شرایط برای این اقدام دریافت ویزا و دیگر اسناد قانونی از کشور مبدأ و کشور مقصد یعنی سوئد است. خوشبختانه دولت کشور سوئد و سفارت آن نقش بسیار مهمی در راهنمایی و ارائه خدمات مشورتی به دانشجویان بین‌المللی دارد که دانشجویان می‌توانند به‌راحتی و با خیالی آسوده برای آن اقدام کنند.

شرایط سنی برای تحصیل پست داک در سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای اروپایی است که تقریباً هیچ‌گونه محدودیت سنی برای درخواست‌کنندگان اخذ پذیرش از دانشگاه در مقطع پست دکتری در نظر نگرفته است. دولت سوئد نقش بسیار مؤثری در فراهم‌کردن شرایط مناسب برای تحصیل تمام علاقه‌مندان ایجاد کرده است. تمام دانشجویان بین‌المللی در صورت واجد شرایط بودن می‌توانند به‌دوراز اهمیت سن خود در سوئد در مقطع پست دکتری ادامه تحصیل دهند.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که هر مقدار گپ تحصیلی فرد درخواست‌کننده کمتر باشد و سوابق علمی، پژوهشی و شغلی افراد بیشتر باشد شانس اخذ پذیرش از دانشگاه نیز بالاتر خواهد رفت. باید دقت داشت که کشور سوئد دارای یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در کل اروپا و جهان است و ادامه تحصیل در مقطع پست دکتری در چنین کشوری رقابت زیادی بین دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرده است.

شرط معدل برای تحصیل پست داک در سوئد

ویزای تحصیلی سوئد برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع پست داک در این کشور را دارند دارای شرایط نسبتاً مناسبی است و دریافت آن نسبت به دیگر ویزاها در کشورهای دیگر سهولت بهتری دارد. یکی از نگرانی‌های همیشگی دانشجویان بین‌المللی برای مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد شرایط دانشگاه‌های این کشور برای معدل دانشجویان در مقاطع قبلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری است.

سیستم آموزشی کشور سوئد دارای شرایط خاص خود است و دانشگاه‌ها بر اساس استانداردهای خود شرایط پذیرش را اعلام می‌کنند. طبق تجربه و بررسی‌های انجام شده محدودیت یا حداقل معدل خاصی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور سوئد وجود ندارد؛ بلکه باید بر اساس رقابت موجود برای هر دانشگاه معدل میانگین را مشخص کرد که گروه‌های پذیرش دهنده در هر دانشگاه بر اساس آن و دیگر فاکتورها دانشجویان را انتخاب می‌کنند.

بنا بر آنچه گفته شد هر مقدار که شرایط معدل دانشجویان بین‌المللی بهتر باشد می‌توانند برای دانشگاه‌هایی با شرایط رفاهی و امکانات ممتاز اعلام آمادگی کنند. البته باید توجه داشت که علاوه بر شرط معدل فاکتورهای دیگری نیز در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ممتاز کشور سوئد دخیل هستند. نمرات آزمون‌های زبان، تجربیات علمی و تحقیقاتی، طرح‌های توسعه علمی و دیگر موارد نیز نقش مؤثری در اخذ پذیرش از سوئد دارند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع پست داک سوئد

مؤسسه مهاجرتی آوا یکی از باتجربه‌ترین و موفق‌ترین مؤسسات در زمینه اخذ پذیرش در مقطع پست دکترا در سوئد برای دانشجویان بین‌المللی است. استفاده از خدمات این مؤسسه و دقت به مشاوره‌های تخصصی متخصصان میتواند نقش بسیار مهمی در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور ایفا کند. در کنار این مورد باید توجه داشت که ارائه مدارک موردنیاز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ارائه مدرک دکتری از مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقطع پست دکترا در سوئد است. علاوه بر این باید بدانید که ریزنمرات هر درس و سوابق علمی و پژوهش‌های انجام شده نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ارائه دعوت‌نامه از طرف دانشگاه پذیرنده مبنی بر آمادگی منابع مالی و علمی موجود در کشور سوئد نیز از دیگر مدارک بسیار مهم برای اثبات اهداف تحصیلی و علمی در سفارت سوئد است.

مدرک زبان برای تحصیل پست داک در سوئد

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور و سوئد و تحصیل در آن باید ثابت کنید که تسلط خوبی بر زبان انگلیسی دارید که تنها راه اثبات این واقعیت ارائه مدارک زبان معتبر به دانشگاه است. ارائه مدرک آیلتس با نمره بالای 7 و مدرک تافل معادل یکی از بهترین راهکارهای اثبات تسلط بر زبان انگلیسی است. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سوئد بسیار رقابتی است و بهتر است نمرات آزمون‌های زبان تا حد ممکن بالا باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی دوره پست داک در سوئد

تحصیل پست دکترا در سوئد دارای فرایند بسیار جذابی است البته برای دانشجویان بین‌المللی که واجد شرایط علمی باشند و از صلاحیت‌های حرفه‌ای برخوردار باشند. اولین مرحله ارسال درخواست پذیرش تحصیلی در مقطع پست داک به دانشگاه موردنظر است. در ادامه باید مدارک موردنیاز دانشگاه مانند مدرک دکتری، ریزنمرات، مقالات علمی، انگیزه‌نامه، مدارک زبان و دیگر مدارک را برای دانشگاه ارسال کرد تا بررسی شود.

زبان‌های مورد استفاده در برنامه‌های پست داک دانشگاه‌های سوئد

دوره‌های مختلفی در کشور سوئد وجود دارد که دانشگاه‌های مختلفی در مقطع پست دکتری در حال ارائه آن به دانشجویان بین‌المللی هستند. بسیاری از این دوره‌ها به زبان انگلیسی هستند و قطعاً رقابت برای اخذ پذیرش در آن دوره‌ها بسیار بیشتر است. در مقابل دوره‌هایی نیز ارائه می‌شود که زبان سوئدی‌ زبان رسمی آنها است و رقابت در آنها به نسبت دیگر دوره‌ها کمتر است؛ اما مزیت‌های خاص خود را دارد؛ مانند یادگیری یک زبان جدید.

هزینه تحصیل پست داک در سوئد

تحصیل پست دکترا در سوئد نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و کشورهای آمریکایی بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است. البته باید در نظر داشت که در برخی موارد امکانات آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌های سوئد بسیار باکیفیت‌تر و ارزشمندتر است. هزینه تحصیل پست داک در سوئد حدوداً 9 هزار یورو در سال یا به عبارتی حدود 100 هزار کرون سوئدی است که بسیار منطقی و اقتصادی تر از ایالات متحده آمریکا است.

بهترین رشته‌های پست داک در سوئد

رشته‌های دانشگاهی حوزه پزشکی و روان‌شناسی یکی از موضوعات بسیار جذاب و محبوب در دوره‌های پست داک سوئد است. علاوه بر این رشته‌های دیگری همچون مدیریت بازرگانی، مدیریت بازاریابی، مدیریت استراتژيک، مدیریت مالی، اقتصاد، علوم سیاسی و رشته‌های مربوط به حوزه‌های اجتماعی نیز از شرایط مطالعاتی خوبی در کشور سوئد برخوردار هستند و ادامه تحصیل در مقطع پست داک در این کشورها بسیار ارزشمند است.

برترین دانشگاه‌های دوره پست داک سوئد 2023

سیستم آموزشی کشور سوئد دانشگاه‌های بسیار زیادی دارد و رقابت سختی بین همه دانشگاه برقرار است. البته باید توجه داشت که هر دانشگاهی در یک سری از رشته‌های مشخص دارای سوابق علمی و تجربی بسیار خوبی است. دانشگاه استکهلم، مؤسسه سلطنتی تکنولوژي سوئد، مؤسسه کارولینسکا، دانشگاه لوند، دانشگاه اوپسالا، دانشگاه گوتنبرگ و دانشگاه فناوری چالمرز از دانشگاه‌های برتر کشور سوئد هستند.

بورسیه‌های مقطع پست داک در سوئد

تحصیل پست دکترا در سوئد دارای مزیت‌های بسیار زیادی است؛ اما استفاده از بورسیه‌های مختلف یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن است. کمک‌هزینه‌های تحقیقاتی بنیاد لیکی، برنامه تبادل تحقیقاتی پسادکتری ECTRIMS، بورسیه بین‌المللی انجمن سلطنتی، بورسیه بین‌المللی اتحادیه اروپا و برنامه‌های دیگر از ارزشمندترین بورسیه‌های مقطع پست داک سوئد است که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

درآمد دانشجوی دوره پست داک در سوئد

طبق بررسی‌های انجام شده درآمد دانشجویان بین‌المللی در مقطع پست داک در کشور سوئد بین 40 تا 50 هزار کرون سوئدی در ماه است. درآمد دانشجویان محصل در این دوره مبلغ کاملاً مناسبی است و میتواند تمام هزینه های تحصیل و زندگی را در سطح حداقلی تأمین کند. البته استفاده از درآمد کار حین تحصیل و کمک‌هزینه‌های تحصیلی دوره پست دکترا نیز میتواند در تأمین هزینه ها بسیار کمک کننده باشد.

مزایای تحصیل در مقطع پست داک در سوئد

تحصیل پست دکترا در سوئد دارای مزیت‌های بسیار زیادی است که استفاده از کمک‌هزینه‌های تحصیلی و بورسیه‌های بین‌المللی نمونه‌ای از آن است. کیفیت آموزشی و پژوهشی بسیار سطح بالا، توجه به نوآوری‌های علمی، فضای چندفرهنگی بین‌المللی حاکم در دانشگاه‌ها، زندگی دانشجویی جذاب، اجازه کار حین و پس از تحصیلات و ویژگی‌های طبیعی و اقتصادی کشور سوئد از مهم‌ترین مزیت‌های موجود است.

کار حین تحصیل دانشجویان پست داک در سوئد

طبق قوانین بین‌المللی و قوانین کشور سوئد تمام دانشجویانی که برای ادامه تحصیل در هر مقطعی وارد کشور سوئد می‌شوند اجازه کار دارند. البته باید توجه داشت که دانشجویان بین‌المللی دوره پست دکتری در سوئد از ابتدای ورود به دانشگاه دارای درآمد ماهیانه هستند و به‌نوعی شاغل تمام‌وقت محسوب می‌شوند. دوره پست دکتری علاوه بر افزایش علم دارای مزایای اقتصادی و مالی برای دانشجویان است.

تحصیل آنلاین در پست داک در سوئد

یکی از کشورهای پیشرو در زمینه آموزش آنلاین در اروپا و جهان کشور سوئد است. امکان ادامه تحصیل در مقطع پست دکترا برای دانشجویان بین‌المللی کاملاً امکان‌پذیر است؛ اما نکاتی وجود دارد که باید به آن توجه داشت. تحصیل در مقطع پست دکتری نیازمند حضور در فضای پژوهشی و آزمایشگاهی است و علاوه‌برآن دانشجویان موظف به تدریس برخی دروس دانشگاهی برای دانشجویان دیگر هستند.

بیمه دانشجویان پست داک در سوئد

طبق قوانین تأمین اجتماعی و دانشگاه در کشور سوئد تمام دانشجویان در هر مقطعی باید از بیمه خدمات درمانی و دیگر بیمه‌های ضروری بهره‌مند باشند. دانشجویان بین‌المللی مقطع پست دکتری نیز شامل این قانون هستند و باید از مزیت‌های بیمه‌های موجود در کشور سوئد بهره‌مند شوند. توجه به این نکته بسیار مهم است؛ چراکه میتواند در جلوگیری از بروز بسیاری از حوادث احتمالی جلوگیری مؤثری داشته باشد.

شرایط کار پس از تحصیل پست داک در سوئد

بازار کار کشور سوئد بسیار مناسب و پررونق است و دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع پست دکتری می‌توانند وارد بازار کار شوند. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که پس از پایان تحصیلات و ورود به بازار کار می‌توان با کسب تجربیات شغلی و واجد شرایط قانونی ماندن از مزیت‌هایی همچون اخذ شهروندی و حتی تابعیت کشور سوئد پس از گذشت چند سال بهره‌مند شد.

یکی از فرصت‌های شغلی پیش روی دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل در مقطع پست دکتری در سوئد را باید کرسی‌های دانشگاه‌ها عنوان کرد. فرصت‌های پژوهشی و علمی زیادی پیش روی دانشجویان این دوره‌ها وجود دارد که می‌توان از مزیت‌های علمی، اجتماعی و اقتصادی آنها بهره‌مند شد. ورود به صنایع مختلف و بخش‌های مدیریتی خصوصی و دولتی نیز از دیگر مواردی است که باید به آنها توجه ویژه‌ای داشت.

سخن پایانی

تحصیل پست دکترا در سوئد میتواند فرصت‌های علمی، شغلی و اقتصادی بسیار ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کند. توجه به ارائه مدارک موردنیاز هر دانشگاه به بهترین شکل ممکن و اخذ نمرات بالا در آزمون‌های زبان از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشجویانی است که در سال‌های گذشته در برترین دانشگاه‌های سوئد تحصیل کرده‌اند. توجه به این نکات میتواند اخذ پذیرش از دانشگاه را برای دانشجویان کاملاً تضمین کند.

سوالات متداول

سیستم آموزشی کشور سوئد چگونه است؟

سیستم آموزشی کشور سوئد در بسیاری از مقاطع تحصیلی و آموزشی در رده سرآمدترین سیستم‌های آموزشی جهان است. بسیاری از مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های علمی و تحقیقاتی در کشور سوئد دوره‌های پست داک را ارائه می‌کنند.

تحصیل در مقطع پست داک در سوئد چقدر زمان خواهد برد؟

حداکثر طول دوره تحصیل پست داک در سوئد حدوداً 3 سال خواهد بود؛ اما به طور معمول حدوداً 2 سال زمان خواهد برد تا دوره به پایان برسد.

مهم‌ترین شرایط تحصیل پست دکترا در سوئد چیست؟

یکی از مهم‌ترین شرایط برای این اقدام دریافت ویزا و دیگر اسناد قانونی از کشور مبدأ و کشور مقصد یعنی سوئد است.

شرایط سنی برای تحصیل پست داک در سوئد چگونه است؟

کشور سوئد یکی از کشورهای اروپایی است که تقریباً هیچ‌گونه محدودیت سنی برای درخواست‌کنندگان اخذ پذیرش از دانشگاه در مقطع پست دکتری در نظر نگرفته است.

هزینه تحصیل در مقطع پست داک در سوئد چقدر است؟

هزینه تحصیل پست داک در سوئد حدوداً 9 هزار یورو در سال یا به عبارتی حدود 100 هزار کرون سوئدی است.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *