• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
بهترین دانشگاه های سوئد
5/5 - (1 امتیاز)

در مطلب امروز می‌خواهیم برخی از بهترین دانشگاه‌ های سوئد را به شما معرفی کنیم. کشور سوئد یکی از کشورهای پیشرفته دنیا است که بسیاری از افراد با اهداف کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت می‌کنند. زبان اصلی مردم این کشور، زبان‌های سوئدی و فنلاندی است. اما بسیاری از مردم به زبان انگلیسی نیز صحبت کرده و به آن تسلط دارند. کشور سوئد دانشگاه‌های زیادی دارد که بسیاری از آنها در رتبه‌بندی‌های جهانی، دارای رتبه‌های قابل قبولی هستند. در ادامه با برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور آشنا خواهیم شد.

دانشگاه استکهلم

یکی از بهترین دانشگاه های سوئد، دانشگاه استکهلم است که از سال ۱۸۷۸ مشغول به کار شد. در ابتدا این دانشگاه به عنوان یک کالج فعالیت می‌کرد و از سال ۱۹۶۰ به دانشگاه تغییر کاربری پیدا کرد. در حال حاضر بیش از ۷۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه از بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اسکاندیناوی به شمار می‌آید. دانشگاه استکهلم سالانه ۱۴۰۰ دانشجوی بین‌المللی را به خود می‌پذیرد.

تدریس حداقل ۸۰ دوره تحصیلی در این دانشگاه، به زبان انگلیسی انجام شده و در کنار آن برای دانشجویان بین‌المللی، دوره‌های زبان سوئدی نیز برگزار می‌شود. دانشگاه استکهلم با قرارگیری در وسط پارک ملی شهر و احاطه شدن میان جنگل‌ها، گیاهان و جانوران مختلف، تبدیل به محیطی دیدنی شده است. از این دانشگاه به مرکز شهر می‌توان به راحتی با مترو رفت و آمد کرده و به تمامی امکانات رفاهی و تجاری شهر دسترسی داشت. دانشگاه استکهلم در سال ۲۰۲۴ به رتبه ۱۸۵ در سطح جهان و رتبه ۵ در سطح سوئد دست یافته است.

دانشگاه اوپسالا

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های سوئد، دانشگاه اوپسالا است که از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در سوئد محسوب می‌شود. تاسیس این دانشگاه به سال ۱۴۷۷ برگشته و می‌توان آن را قدیمی‌ترین دانشگاه سوئد و حتی اسکاندیناوی به شمار آورد. اما علی‌رغم قدمت آن، دارای ساختمان‌های مدرنی است. این دانشگاه از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در سراسر دنیا بوده و در حال حاضر بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو دارد. از میان این دانشجویان، تقریباً ۱۲ درصد آنها از دانشجویان بین‌المللی هستند. تدریس اغلب رشته‌ها به‌خصوص در دوره کارشناسی، به زبان سوئدی انجام می‌گیرد. اما رشته‌هایی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

در دانشگاه اوپسالا موزه‌های مختلفی وجود داشته و دیدنی‌های فرهنگی، هنری و علمی فراوانی در آن به چشم می‌خورد. کتابخانه دانشگاه اوپسالا، بزرگترین کتابخانه در سطح کشور سوئد محسوب می‌شود. جدا از دانشگاه اوپسالا، شهر اوپسالا نیز چهارمین شهر بزرگ سوئد بوده و در آن می‌توان آمیختگی سنت با مدرنیته را به زیبایی مشاهده کرد؛ از این جهت یک مرکز فرهنگی مهم نیز محسوب می‌شود. این دانشگاه در سطح کشور سوئد دارای رتبه ۴ بوده و در سطح جهانی در سال ۲۰۲۴، به رتبه ۱۴۰ رسید.

دانشگاه لوند

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های سوئد، دانشگاه لوند است که جزء دانشگاه‌های دولتی این کشور محسوب می‌شود. در حال حاضر بیش از ۴۱۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه در سال ۱۶۶۶ تاسیس شده و جزء دانشگاه‌های قدیمی کشور سوئد به شمار می‌آید. کتابخانه این دانشگاه نیز در همان سال تاسیس شد که از بزرگترین و قدیمی‌ترین کتابخانه‌های این کشور است. دانشگاه لوند در مالمو و هلسینبورگ نیز دارای چند پردیس است‌.

یکی از ویژگی‌های مهم دانشگاه لوند این است که دو مرکز علمی مهم در سطح جهانی در این دانشگاه قرار گرفته‌اند. آزمایشگاه شتاب‌دهنده الکترون که مورد مواردی مانند فیزیک هسته‌ای، فیزیک شتاب‌دهنده‌ها و تشعشعات، تحقیقات علمی انجام می‌دهد و به MAX IV معروف است و همچنین منبع Spallation اروپا (ESS) که برای تحقیقات مواد است، در این دانشگاه قرار دارند. دانشگاه لوند در سوئد دارای رتبه ۳ و در رتبه‌بندی جهانی در سال ۲۰۲۴، دارای رتبه ۱۰۶ است.

موسسه سلطنتی فناوری KTH

موسسه سلطنتی فناوری KTH، جزء بهترین دانشگاه‌ های سوئد بوده و همچنین از بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فنی این کشور محسوب می‌شود. حوزه‌های آموزشی و تحقیقاتی این دانشگاه، بیشتر حول رشته‌های مهندسی و فناوری است؛ رشته‌هایی مانند معماری، برق، کامپیوتر، مهندسی شیمی، بیوتکنولوژی، بهداشت، مهندسی صنایع و مدیریت سازماندهی، از رشته‌های این دانشگاه هستند.

این دانشگاه دارای چندین پردیس بوده که پردیس اصلی در منطقه Östermalm و پردیس‌های دیگر در Kista، Flemingsberg و Södertälje قرار گرفته‌اند. همکاری این دانشگاه با صنعت و جامعه بسیار گسترده بوده، به طوری که می‌توان گفت اجرای عملی نتایج بسیاری از تحقیقات، توسط این دانشگاه صورت می‌گیرد. موسسه سلطنتی فناوری KTH، هم در زمینه تحقیقات پایه و هم در زمینه تحقیقات کاربردی فعالیت دارد.

این دانشگاه با دو مورد از سه انجمنی که در زمینه دانش و نوآوری در موسسه اروپایی نوآوری و فناوری اتحادیه اروپا وجود دارند، همکاری می‌کند. انجمن InnoEnergy که در حوزه انرژی پایدار بوده و آزمایشگاه‌های EIT ICT که در پژوهش‌های اطلاعات و ارتباطات فعالیت دارند. این دانشگاه در سطح کشور سوئد، دارای رتبه ۲ و در رتبه‌بندی‌های جهانی، دارای رتبه ۹۷ است.

موسسه کارولینسکا

اگر به دنبال ویزای تحصیلی سوئد و تحصیل در این کشور هستید، موسسه کارولینسکا را جزء اولین انتخاب‌های خود قرار دهید؛ زیرا این دانشگاه یکی از برجسته‌ترین و بهترین دانشگاه‌های سوئد است. در واقع می‌توانیم بگوییم این دانشگاه،بهترین دانشگاه سوئد محسوب می‌شود؛ چرا که دارای رتبه ۱ در میان دانشگاه‌های سوئد بوده و در رتبه‌بندی‌های جهانی در سال ۲۰۲۴ نیز، رتبه ۵۰ را از آن خود کرده است‌. این دانشگاه در حال حاضر حدود ۶۰۰۰ دانشجو داشته و بیشتر در حوزه علوم پزشکی فعالیت دارد.

موسسه کارولینسکا در زمینه اجرای تحقیقات پزشکی دانشگاهی، عنوان بزرگترین دانشگاه را در سوئد از آن خود کرده است. این موسسه در سال ۱۸۱۰ به دست پادشاه کارل سیزدهم تاسیس شد و هدف اولیه آن، آموزش جراحی بود. از سال ۱۸۶۱ نیز حق اعطای مدرک به این موسسه داده شد و از آنجا بود که به نوعی، از موسسه تبدیل به دانشگاه شد. از سال ۱۹۹۷ نیز به طور رسمی و کامل به دانشگاه تبدیل شد‌. موسسه کارولینسکا دارای دو پردیس به نامهای KI Campus Solna در شمال غربی و KI Campus Huddinge در جنوب استکهلم است.

این دو پردیس هر دو در نزدیکی مرکز شهر قرار گرفته‌اند. دانشگاه کارولینسکا در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به آموزش و اعطای مدرک می‌پردازد. رشته‌هایی مانند پزشکی، روانشناسی، روان‌درمانی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، بینای‌سنجی، شنوایی‌سنجی، فیزیوتراپی، رادیوگرافی، کاردرمانی و آسیب‌شناسی گفتار و زبان، در این دانشگاه تدریس می‌شوند. با توجه به رتبه این دانشگاه می‌توان گفت برای افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند، یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

دانشگاه صنعتی چالمرز

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که گزینه خوبی برای تحصیل در کشور سوئد است، دانشگاه صنعتی چالمرز بوده که در سال ۱۸۲۹ تاسیس شد. این دانشگاه نیز بعد از ۵ دانشگاه قبلی که معرفی کردیم، در لیست بهترین دانشگاه‌ های سوئد قرار می‌گیرد. این دانشگاه با بیش از ۸۶۰۰ دانشجو، دارای دو پردیس در بندر گوتنبرگ است. همچنین برخی از تحقیقات این دانشگاه، در آزمایشگاه لاندبرگ گوتنبرگ و رصدخانه فضایی اونسالا انجام می‌گیرد.

تحقیقاتی که در آزمایشگاه لاندبرگ انجام می‌شوند، بیشتر در مورد تحقیقات سلولی و مولکولی بوده و تحقیقات انجام شده در رصدخانه فضایی اونسالا، در خصوص گیرنده‌های ماهواره‌ای ناوبری و گرانش‌سنج ابر رسانا هستند. همچنین این دانشگاه، تحقیقات دیگری در مورد فناوری نانو، علوم زیستی، فناوری اطلاعات، علم مواد و … انجام می‌دهد. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی در سال ۲۰۲۴،رتبه ۱۸۹ را از آن خود کرده است و در سوئد دارای رتبه ۶ است.

دانشگاه گوتنبرگ

دانشگاه گوتنبرگ نیز از بهترین دانشگاه‌ های سوئد بوده که در سطح این کشور، دارای رتبه ۷ است. این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ و در شهر یوتبری سوئد تاسیس شد؛ به همین دلیل به دانشگاه یوتبری نیز معروف است. دانشگاه گوتنبرگ از اصلی‌ترین دانشگاه‌های قاره اروپا و بزرگترین دانشگاه شبه جزیره اسکاندیناوی محسوب می‌شود. این دانشگاه در دسته دانشگاه‌های دولتی قرار گرفته و تقریباً می‌توان گفت تدریس تمام رشته‌های موجود در آن، به زبان سوئدی انجام می‌شود.

این دانشگاه دارای یکی از قوی‌ترین برنامه‌های تحقیقاتی و مطالعاتی بوده که همین موضوع، افراد بسیاری را برای تحصیل به این دانشگاه جذب می‌کند. از دیگر مزایای دانشگاه گوتنبرگ، دارا بودن گواهینامه زیست محیطی است. این دانشگاه فعالیت‌های زیادی را برای توسعه پایدار انجام می‌دهد. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی در سال ۲۰۲۴، رتبه‌های بین ۲۰۱ تا ۲۵۰ را از آن خود کرده است‌.

دانشگاه لینشوپینگ

از دانشگاه‌هایی که در لیست بهترین دانشگاه های سوئد قرار داشته و گزینه خوبی برای مهاجرت به سوئد است، دانشگاه لینشوپینگ یا لینکوپینگ است که تاسیس آن به سال ۱۹۷۵ برمی‌گردد. این دانشگاه دارای ۴ پردیس در سه شهر مختلف سوئد است. دانشگاه لینشوپینگ با داشتن ۴ چهار دانشکده در حوزه‌های پزشکی و علوم بهداشت، هنر، علوم آموزشی و فناوری و همچنین ۱۴ دپارتمان، از بزرگترین دانشگاه‌های کشور سوئد به شمار می‌آید‌. دانشگاه لینکوپینگ چند موسسه تحقیقاتی دارد که بودجه آنها توسط دولت تامین می‌شود.

این موسسات تحقیقاتی در زمینه‌های بیوالکترونیک عالی، شنوایی، پزشکی، علوم جنسیتی و … انجام می‌دهد. از دیگر رشته‌های این دانشگاه می‌توان به تربیت معلم، تجارت و اقتصاد اشاره نمود. اغلب رشته‌های تحصیلی در تمام دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه، به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. سالانه نزدیک به هزار دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل و تحقیق وارد این دانشگاه می‌شوند. این دانشگاه در سوئد دارای رتبه ۸ بوده و در رتبه‌بندی جهانی در سال ۲۰۲۴، رتبه‌های بین ۲۵۱ تا ۳۰۰ را کسب کرده است.

دانشگاه علوم کشاورزی سوئد

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ های سوئد، دانشگاه علوم کشاورزی این کشور است. این دانشگاه در زمینه منابع و تولید بیولوژیکی، اقدامات زیادی را انجام می‌دهد. در واقع بیشتر فعالیت‌های این دانشگاه، در زمینه‌هایی مانند کشاورزی، جنگلداری، صنایع غذایی، علوم زیست محیطی، دامپزشکی و بیوتکنولوژی انجام می‌شود‌. تمامی فعالیت‌های دانشگاه علوم کشاورزی سوئد، در ۴ دانشکده انجام می‌شوند؛ این دانشکده‌ها عبارتند از معماری، باغبانی و تولید محصول، منابع طبیعی و علوم کشاورزی شامل دامپزشکی و علوم دامی و جنگلی. این دانشگاه در سوئد دارای رتبه ۹ بوده و در رتبه‌بندی‌های جهانی در سال ۲۰۲۴، رتبه‌های بین ۳۰۱ تا ۳۵۰ را کسب نموده است.

دانشگاه اومئو

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که در لیست بهترین دانشگاه‌ های سوئد قرار دارند، دانشگاه اومئو است. این دانشگاه نیز جزء قدیمی‌ترین دانشگاه‌های سوئد به شمار می‌آید و در سال ۱۹۵۷ آغاز به کار کرد؛ در واقع شروع به کار این دانشگاه، با تدریس رشته پزشکی بود. مهمترین دلیل شناخت و معروفیت این دانشگاه، وجود موسسه طراحی و تحقیقات است که در زمینه ژنوم فعالیت می‌کند. تدریس حداقل ۵۰۰ دوره و ۳۴ برنامه تحصیلی در دانشگاه اومئو، به زبان انگلیسی است.

برنامه‌های دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه شامل برنامه‌هایی مانند علوم و فناوری، علوم اجتماعی، بازرگانی، بهداشت، پزشکی و هنر می‌شود. این دانشگاه با ۴۴۶ دانشجو شروع به کار کرد و در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نفر دانشجو دارد. دانشگاه اومئو دهمین دانشگاه برتر سوئد به شمار می‌آید. همچنین در رتبه‌بندی‌های جهانی در سال ۲۰۲۴، رتبه‌هایی بین ۴۰۱ تا ۵۰۰ را کسب کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله که به معرفی بهترین دانشگاه های سوئد اختصاص داشت، ۱۰ دانشگاه برتر این کشور را به صورت مختصر به شما معرفی کردیم. البته این کشور دانشگاه‌های خوب دیگری نظیر دانشگاه‌های یونشوپینگ، اوربرو، کارلستاد و هالمستاد نیز دارد؛ این دانشگاه‌ها در شهرهای مختلف سوئد واقع شده‌اند. همچنین برخی از آنها علاوه بر مرکز اصلی دانشگاه، پردیس‌هایی در شهرهای دیگر نیز دارند؛ بنابراین بر اساس شرایط و تمایلات خود، می‌توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید.

اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب دانشگاه یا شهر مورد نظر خود، حتماً با موسسات مهاجرتی معتبر مشورت کرده تا اطلاعاتی دقیق‌تر را در این خصوص به دست آورید. دفتر مهاجرتی آوا، یکی از معتبرترین مراکزی است که می‌توانید اطلاعاتی جامع و به‌روز را در خصوص دانشگاه‌ها، شهرها و تحصیل در کشور سوئد به دست آورید. همچنین این مرکز شما را در دریافت ویزای تحصیلی این کشور یاری می‌کند.

سوالات متداول

دوره‌های کدام یک از دانشگاه‌های سوئد، به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند؟

اغلب دانشگاه‌های سوئد، رشته‌ها و دوره‌هایی به زبان انگلیسی دارند. اما در این بین دانشگاه اومئو دارای ۵۰۰ دوره و ۳۴ برنامه تحصیلی است که تمام این موارد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

کدام یک از بهترین دانشگاه‌های سوئد، در شهر استکهلم واقع شده‌اند؟

شهر استکهلم دانشگاه‌های زیادی دارد که اگر بخواهیم از میان ۱۰ دانشگاه برتر آن به چند مورد اشاره کنیم، باید از دانشگاه‌های استکهلم، موسسه سلطنتی فناوری KTH و دانشگاه کارولینسکا نام ببریم.

دانشگاه رتبه ۱ سوئد کدام است و در چه زمینه‌ای فعالیت دارد؟

دانشگاه کارولینسکا در سوئد دارای رتبه یک بوده و بیشتر در حوزه پزشکی فعالیت می‌کند.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *