• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲

در این مقاله می‌خواهیم در مورد ویزای تحصیلی هلند صحبت کنیم. تحصیل در هلند نیز همانند هر کشور دیگری، مستلزم داشتن ویزای تحصیلی آن کشور است. فرایند درخواست ویزا چندان فرایند شیرین و جذابی نیست؛ زیرا باید به طور مداوم به دنبال جمع‌آوری مدارک و اسناد مربوط به این کار باشید. کسب برخی از این مدارک نیز قدری زمان‌بر است. اما در عین حال فرایند چندان پیچیده‌ای هم نیست؛ با کمی صبر و حوصله می‌توانید ویزای این کشور را دریافت کنید.

برای مهاجرت تحصیلی به هلند مانند هر کشور دیگری باید ویزای تحصیلی هلند را دریافت کنید. صدور ویزای تحصیلی برای این کشور حدود ۳ ماه طول می‌کشد. یکی از موارد مهم برای مهاجرت به هلند از طریق تحصیل، داشتن تمکن مالی است. میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی هلند در سال 2023، حدود 957.87 یورو در ماه بود.

همچنین هزینه دریافت ویزا نیز ۳۱۷ یورو بود. با توجه به افزایش نرخ ارز، این هزینه‌ها در حال حاضر افزایش یافته‌اند. کشور هلند را می‌توان اولین کشور غیرانگلیسی زبان دانست که دوره‌های دانشگاهی با زبان انگلیسی برگزار می‌کند.

فهرست عناوین

اهمیت و مزایای دریافت ویزای تحصیلی هلند

کشور هلند دارای یک سیستم آموزشی خوب بوده که بسیاری از افراد را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشاند. همچنین در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، این کشور دارای هزینه‌های زندگی و تحصیل پایین‌تری است. به طور میانگین هزینه‌های تحصیل بین ۸۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ یورو است. البته این مبالغ ممکن است بر اساس مقطع و رشته تحصیلی قدری بالاتر یا پایین‌تر باشند.

دولت هلند هر سال مبلغ ۵۰۰۰ یورو را برای بورسیه تحصیلی دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد. از طرفی تقریباً ۹۰ درصد از مردم محلی کشور هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند؛ به همین دلیل زندگی در این کشور و برقراری ارتباط با مردم بسیار راحت‌تر خواهد بود. کشور هلند از نظر امنیت یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید. در واقع هلند جزء کشورهایی است که پایین‌ترین میزان آمار جرم و جنایت را دارد.

بنابراین برای زندگی در این کشور فقط کافی است یک سری از مسائل ابتدایی امنیتی را رعایت کنید؛ مسائلی مانند محافظت از گوشی، کیف، قفل کردن خودرو و … . از دیگر موارد مثبت در کشور هلند، آزادی عقیده است؛ تمام افراد با هر دین و مذهبی می‌توانند آزادانه در این کشور زندگی کرده و مساجد، کلیساها و معابد مختلفی در این کشور وجود دارند. سیستم حمل و نقل نیز در این کشور بسیار پیشرفته و منظم است. تمامی این موارد موجب شده است که این کشور تبدیل به یکی از پرتقاضاترین کشورها برای تحصیل شود.

انواع ویزای تحصیلی هلند

ویزای تحصیلی هلند انواع مختلفی دارد‌. شما بسته به هدف خود باید برای دریافت یکی از این ویزاها اقدام کنید.

ویزای تحصیلی هلند از نوع شینگن

اگر قصد دارید که در دوره‌های کوتاه مدت آموزشی در هلند شرکت کنید، احتیاج به ویزای تحصیلی از نوع شینگن دارید. این ویزا برای دوره‌هایی صادر می‌شود که حداکثر سه ماه و یا کمتر طول می‌کشند. در واقع به این دوره‌ها اصطلاحاً دوره آموزشی کوتاه مدت نیز می‌گویند. مدت اعتبار ویزای شینگن ۹۰ روز است.

ویزای تحصیلی هلند از نوع اقامت بلند مدت سه ماهه

اگر فردی ویزای کوتاه مدت تحصیلی خود را دریافت کرده باشد، اما مدت زمان دوره آموزشی او به بیش از سه ماه برسد، ویزای بلند مدت برای فرد صادر خواهد شد. در واقع این ویزا مختص دوره‌های متوسطه است.

ویزای تحصیلی هلند از نوع اقامت دانشجویی ۵ ساله

ویزای اقامت دانشجویی ۵ ساله برای دانشجویان دانشگاه‌ها صادر می‌شود. در واقع این ویزا برای دوره‌های آموزشی طولانی مدت است. افرادی که قصد تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را دارند، باید این ویزا را دریافت کنند. برای ویزای دانشجویی ۵ ساله یک شرط مهم وجود دارد؛ آن هم این است که اگر فرد در حداقل ۵۰ درصد از واحدهای درسی خود پیشرفتی نداشته باشد، احتمال باطل شدن ویزای او وجود خواهد داشت.

ویزای دانش آموزی هلند

نوع دیگری از ویزای تحصیلی برای تحصیل در مدارس هلند صادر می‌شود. دوران مدرسه در کشور هلند از حدود ۴ الی ۵ سالگی آغاز شده و تا ۱۸ سالگی پایان می‌یابد. مدارس کشور هلند به دو دسته دولتی و غیردولتی تقسیم می‌شوند.

ویزای همراه تحصیلی

نوع دیگری از ویزای تحصیلی، ویزای همراه است. این ویزا برای همراهان فرد اصلی، نظیر همسر و فرزندان او صادر می‌شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند چیست؟

اخذ ویزای تحصیلی برای کشور هلند چندان سخت و پیچیده نیست؛ اما به هر حال نیازمند داشتن شرایطی است که در صورت عدم وجود آنها، کار شما سخت‌تر پیش خواهد رفت. اولین شرط تحصیل در این کشور این است که شما بتوانید از طرف یکی از دانشگاه‌های کشور هلند مورد پذیرش قرار گرفته و نامه پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنید. در این نامه باید تمام اطلاعات شما به عنوان متقاضی به طور کامل درج شده باشد؛ اطلاعاتی مانند نام، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، مدت زمان دوره تحصیلی و … .

مورد مهم دیگر پرداخت هزینه درخواست ویزا است. پس از اینکه شما از طرف دانشگاه مربوطه مورد پذیرش قرار گرفتید، باید برای درخواست ویزا اقدام کنید. این مرحله نیازمند پرداخت مبلغی به عنوان هزینه درخواست ویزا است. شما باید فیش واریزی و هر گونه سند و مدرک دیگری که نشان دهد هزینه درخواست ویزا را پرداخت کرده‌اید، نزد خود نگه دارید. به یاد داشته باشید که این فیش واریزی باید هنگام تحویل مدارک به سفارت یا کنسولگری هلند، همراه با مدارک دیگر تحویل داده شود.

شرط مهم دیگر داشتن تمکن مالی است. به هر حال فردی که در کشور دیگری در حال تحصیل است یا به هر نحوی دور از وطن خود زندگی می‌کند، باید بتواند از عهده مخارج خود برآید. برای مهاجرت به هلند از طریق تحصیل نیز شما باید بتوانید زندگی خودتان را از نظر مالی اداره کنید. برای این منظور باید یک سری مدارک را تهیه کنید که نشان دهد شما توانایی مالی جهت اداره زندگی خود را دارید.

مدارکی که می‌توانند تمکن مالی فرد را نشان دهند، بر حسب شرایط زندگی فرد بسیار متنوع هستند؛ مواردی مانند سپرده‌های بانکی، اسپانسر مالی در کشور هلند، بورسیه دانشگاهی، اجاره منزل و … . به طور مثال اگر شما شخصی را در کشور هلند دارید (هر فردی مانند اعضای خانواده اقوام و یا دوستان) که هزینه تحصیل و زندگی شما را بر عهده گرفته است، باید مدارکی دال بر این موضوع را ارائه دهید.

در چنین شرایطی فرد مورد نظر نیز باید با استفاده از مدارک مربوط اثبات کند که قادر است زندگی شما را از نظر مالی اداره نماید. مبلغ تمکن مالی برای هر ماه حدود ۹۰۰ یورو است که این رقم معمولا سالی دو بار توسط IND تغییر کرده و بروزرسانی می‌شود. از دیگر شرایط مهم برای دریافت ویزای تحصیلی این است که مدارک شناسایی و هر گونه مدرک دیگری را که مورد نیاز است، به طور کامل تهیه نمایید. مدارکی مانند پاسپورت، کارت شناسایی، عکس، سوابق تحصیلی و … .

تهیه مدارک ممکن است قدری زمان‌بر باشد؛ اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های دریافت ویزا است. بهتر است این را بدانید در صورتی که کوچک‌ترین نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد، درخواست ویزای شما ریجکت خواهد شد. نه تنها تکمیل نبودن و وجود نقص، بلکه ابهام و عدم شفافیت نیز می‌تواند کار شما را عقب بیندازد؛ بنابراین باید سعی کنید تمام مدارک به طور کامل، شفاف و دقیق ارائه شوند.

یکی دیگر از شرایط مهم برای دریافت ویزا داشتن مهارت‌های زبانی است. به طور کلی شخصی که در کشور دیگری زندگی می‌کند، باید بتواند با مردم آن شهر ارتباط موثر را برقرار کند. این توانایی باید از طریق مدارک معتبر مربوط به زبان اثبات شود. برای مهاجرت تحصیلی به هلند معمولا مدرک آزمون آیلتس با نمره حداقل ۶/۵ و یا مدرک آزمون تافل با حداقل نمره ۸۵ مورد نیاز است.

یکی دیگر از شرایط اخذ ویزا، داشتن بیمه درمانی و مسافرتی است. برای دریافت بیمه از دو طریق می‌توانید اقدام کنید؛ روش اول دریافت بیمه در کشور خودتان است. در این صورت باید از طریق یکی از شرکت‌های بیمه‌ای که اعتبار کافی در کشور هلند را نیز داشته باشد اقدام کنید تا شما را بیمه کند. روش دوم این است که در کشور هلند و در یکی از شرکت‌های بیمه خصوصی برای دریافت بیمه پزشکی اقدام نمایید.

چه مدارکی برای گرفتن ویزای تحصیلی هلند لازم است؟ 

برای مهاجرت تحصیلی به هلند باید یک سری مدارک را ارائه دهید. دقت داشته باشید که هر چقدر مدارک شما کامل‌تر باشند، یک قدم به دریافت ویزا نزدیک‌تر خواهید شد. اما اگر مدارک شما ناقص باشند، این مسیر برای شما طولانی‌تر خواهد شد.

پیش‌تر در مورد اهمیت ارائه مدارک و جمع‌آوری آنها صحبت کردیم. مدارکی که شما باید جهت دریافت ویزا برای مهاجرت به هلند از طریق تحصیل ارائه دهید، بسیار متنوع هستند. در ابتدا شما باید فرم درخواست ویزا را پر و امضا کرده و آن را ارائه دهید. یکی از این مدارک، ارائه ریز نمرات تحصیلی شما در مقطع قبلی است. ضمناً مدرک معتبر در مقطع قبلی را نیز باید ارائه دهید.

تمام این مدارک باید ترجمه شده به یکی از زبان‌های هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی باشند. همچنین نامه پذیرش رسمی از طرف دانشگاه مورد نظر در کشور هلند را باید ارائه دهید. از دیگر مدارک لازم، داشتن مدارکی دال بر تمکن مالی است. بیمه مسافرتی و درمانی نیز از مدارک مهم دیگری است که باید ارائه شود. مدارک شناسایی مانند کارت ملی، شناسنامه، پاسپورت و دو قطعه عکس باید ارائه شود. دقت کنید که پاسپورت شما باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.

از دیگر مدارک مهم، مدرک معتبر زبان است. آزمون‌های مورد پذیرش برای دریافت ویزای تحصیلی هلند شامل آزمون‌های آکادمیک PTE، آیلتس آکادمیک، تافل iBT و Duolingo می‌شوند. یکی دیگر از مدارکی که باید ارائه دهید، آزمایش سل است. این آزمایش پس از ورود به خاک هلند انجام می‌گیرد. در واقع شما پس از اینکه وارد کشور هلند شدید، تا ۳ ماه فرصت دارید که این آزمایش را انجام دهید. در صورت عدم انجام آزمایش سل، ویزای شما باطل خواهد شد.

مدارک مبنی بر اثبات تمکن مالی نیز از دیگر مدارک مهم برای دریافت ویزا هستند. فیش واریزی جهت درخواست ویزا نیز باید ارائه گردد. هزینه درخواست ویزا حدود ۳۱۷ یورو است. به یاد داشته باشید که از تمامی مدارک باید علاوه بر اصل آنها، فتوکپی برابر اصل نیز ارائه شود. یکی دیگر از مدارکی که باید ارائه دهید، ارائه یک انگیزه‌نامه است. در واقع شما در این انگیزه‌نامه توضیح می‌دهید که انگیزه و هدف شما از تحصیل در کشور هلند و در این رشته تحصیلی چیست.

همچنین باید توضیح دهید که پیش از این چه مطالعات و یا فعالیت‌هایی مرتبط با رشته تحصیلی کنونی خود داشته‌اید. ممکن است در ظاهر این گونه به نظر برسد که انگیزه‌نامه مدرک چندان مهمی نبوده و با هر نوشتاری می‌توانید آن را ارائه دهید. اما بهتر است بدانید که ارائه انگیزه‌نامه بسیار مهم است؛ زیرا ذره‌ای ابهام و یا عدم صداقت در این انگیزه‌نامه می‌تواند منجر به ریجکت شدن درخواست شما شود؛ بنابراین دقت کنید که انگیزه‌نامه خود را در نهایت دقت، شفافیت و صداقت تهیه کنید. اطلاعات بیومتریک نیز از دیگر مدارک لازم برای دریافت ویزا است.

گواهی عدم سوء پیشینه نیز از دیگر مدارک مهمی است که باید ارائه شود.‌ به هر حال کشور مقصد شما باید مطمئن باشد که یک فرد امن را به درون خود راه می‌دهد. شما باید به کمک گواهی عدم سوء پیشینه این اطمینان را به کشور مقصد بدهید که برای مردم آن کشور از نظر جانی، مالی و اخلاقی فرد کاملاً امنی هستید. این نکته را فراموش نکنید که هر مدرکی را که ارائه می‌دهید، باید توسط مقامات دولتی و قانونی در کشور خودتان از نظر میزان اعتبار تایید شوند. در بسیاری از مواقع تایید و احراز هویت توسط یک مهر آپوستیل انجام می‌گیرد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی هلند چگونه است؟

برای مهاجرت تحصیل به کشور هلند باید گام به گام، تک تک مراحل را به درستی طی کنید. این مراحل شامل موارد زیر می‌شود:

مرحله اول؛ یافتن دانشگاه مورد نظر و ارسال درخواست برای آن

مرحله اول انتخاب دانشگاه مورد نظر در کشور هلند است. در این مرحله شما باید از طریق سایت‌ها و منابع معتبر، دانشگاهی که با شرایط شما سازگار بوده و رشته تحصیلی مورد نظر شما در آنجا وجود دارد را پیدا کنید. پس از آن باید برای پذیرش در این دانشگاه درخواست خود را ارائه دهید‌. همچنین از سایت دانشگاه مربوطه، از تمامی مدارک لازم جهت پذیرش مطلع شده و پس از جمع‌آوری کامل، آنها را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

مرحله دوم؛ مراجعه به سفارت یا کنسولگری هلند

مرحله دوم مربوط به زمانی است که دانشگاه مورد نظر شما را پذیرفته است. در این صورت دانشگاه یک نامه پذیرش یا اصطلاحا دعوتنامه تحصیلی برای شما ارسال می‌کند. پس از دریافت این دعوتنامه شما باید به سفارت هلند مراجعه نمایید. در این مرحله باید درخواست خود مبنی بر دریافت ویزا را ثبت نموده و هزینه مربوط به آن را پرداخت کنید. این هزینه همانطور که قبلاً نیز گفتیم حدود ۳۱۷ یورو است. در کنار درخواست ویزا، کارهای دیگری نظیر گرفتن عکس‌ها در سفارت و همچنین ثبت اثر انگشت نیز باید انجام گردد. این کارها اصطلاحا با عنوان ثبت اطلاعات بیومتریک شناخته می‌شوند.

مرحله سوم؛ جمع آوری و تکمیل مدارک و تحویل به سفارت

مرحله سوم مرحله‌ای است که شما باید برای جمع‌آوری و تکمیل مدارک خود اقدام نمایید. در مورد این مدارک قبلا صحبت کرده‌ایم. مدارک مورد نظر باید در روز مصاحبه به سفارت هلند ارائه شوند. همچنین در این مرحله اگر مدارک و مهارت‌های زبانی شما کامل نیست، فرصت دارید که آن را نیز تکمیل کنید.

مرحله چهارم؛ شرکت در مصاحبه سفارت

مرحله آخر مرحله شرکت در مصاحبه سفارت است. در این مرحله شما با مراجعه به سفارت تمامی مدارک جمع‌آوری شده را ارائه می‌دهید. همچنین در این مرحله در سفارت ممکن است یک سری سوالاتی از شما پرسیده شود. پس از انجام تمامی این امور، حال باید منتظر بمانید تا نتیجه نهایی به شما ابلاغ شود. نتیجه نهایی اخذ ویزا معمولاً توسط ایمیل به شما ارائه می‌شود. معمولا حدود ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا نتیجه نهایی به شما ابلاغ گردد.

تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند چقدر است؟

دانشجویان بین‌المللی باید به نحوی اثبات کنند که توانایی مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در هلند را دارند. معمولا اداره مهاجرت هر سال رقم جدیدی را ارائه می‌دهد. وقتی در مورد هزینه‌های اقامت صحبت می‌کنیم، در واقع در مورد دو نوع هزینه حرف می‌زنیم. اولین مورد شهریه دانشگاه است که بستگی به رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، مقطع تحصیلی و همچنین مدت زمان تحصیل دارد. مورد دیگر هزینه‌های عادی زندگی است؛ هزینه‌هایی مانند خوراک، پوشاک، مسکن، رفت و آمد، تفریحات و … .

تمکن مالی برای دوره‌های دانشگاهی حداقل ۹۵۷ یورو و برای دوره‌های متوسط و فنی حرفه‌ای حدود ۷۸۶ یورو است. حال اگر دانشجو از طرف شخص دیگری در هلند مورد حمایت مالی قرار می‌گیرد، آن شخص باید تمکن مالی خود را اثبات کند. این کار از طریق موارد مختلفی انجام می‌گیرد. مواردی مانند کپی قرارداد کار، فیش حقوقی متعلق به سه ماه اخیر، تمام مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی و به طور کلی هر مدرک دیگری که اثبات کند فرد توانایی مالی برای حمایت از دانشجو را دارد.

هزینه ویزای تحصیلی هلند

هزینه ویزای تحصیلی هلند در یک بخش به هزینه درخواست برای آن مربوط می‌شود که این مبلغ حدود ۳۱۷ یورو است. اما در بخش دیگر باید هزینه‌های زندگی را نیز در نظر بگیریم. این هزینه در دوره‌های مختلف تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال برای تحصیل در مدارس هلند، هزینه سالیانه مبلغی مابین ۵۰۰۰ یورو تا ۱۷۰۰۰ یورو است. برای دوره لیسانس باید مبلغی مابین  ۷۵۰۰ یورو تا ۱۲۵۰۰ یورو را در نظر بگیرید. برای دوره‌های فوق لیسانس نیز مبلغی مابین ۱۱۰۰۰ یورو تا ۳۲۵۰۰ یورو در نظر گرفته می‌شود.

در مورد دوره دکترا نیز باید بگوییم اغلب دانشگاه‌ها به دانشجویان خود حقوق می‌دهند؛ زیرا در دوره دکترا دانشجو فقط یک دانشجوی عادی نیست؛ بلکه از آنجایی که به طور مداوم مشغول فعالیت‌های تحقیقاتی خواهد بود، به همین دلیل از طرف دانشگاه حقوق دریافت می‌کند. اما به هر حال فرد برای هزینه‌های عادی زندگی خود باید مبالغی را در نظر بگیرد. اگر بخواهیم قدری دقیق‌تر در مورد هزینه‌های عادی زندگی صحبت کنیم، باید به این موارد اشاره نماییم:

هزینه خوراک، حمل و نقل مانند تاکسی، مترو و اتوبوس (بسته به اینکه از کدام یک از این موارد استفاده کنید، هزینه‌ها می‌تواند متفاوت باشد)، شارژ آپارتمان، اینترنت، اجاره آپارتمان (بر اساس اینکه در حومه شهر آپارتمان را اجاره می‌کنید یا در مرکز شهر، هزینه‌های مختلفی دارد)، پوشاک، تفریحات و … ؛ بنابراین مشاهده می‌کنیم که این بخش از هزینه‌های زندگی می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ زیرا تا حد زیادی به سبک زندگی دانشجو در کشور هلند بستگی دارد. حتی نوع تفریحاتی که فرد انتخاب می‌کند نیز بسیار در این امر دخیل است.

ویزای دانش آموزی هلند

افرادی که می‌خواهند فرزندشان در یکی از مدارس کشور هلند تحصیل کند، باید ویزای دانش‌آموزی هلند را دریافت نمایند. برای اخذ ویزای دانش‌آموزی باید در ابتدا درخواست خود را به یکی از مدارس هلندی بفرستید. اگر فرزند شما از طرف مدرسه مورد نظر پذیرفته شد، باید با مراجعه به سفارت هلند مدارک لازم را ارائه نمایید. یکی از مدارک، همین نامه پذیرش از طرف مدارس هلند است. همچنین مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی و اثبات رابطه والد فرزندی نیز باید ارائه شوند. از دیگر مدارک لازم رضایت‌نامه والدین، عدم سوء سابقه کیفری و تمکن مالی است.

ویزای همراه تحصیلی هلند

ویزای همراه تحصیلی هلند برای افرادی است که می‌خواهند اعضای خانواده خود نیز همراه آنها به هلند بیایند. افرادی مانند پدر و مادر، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال در این قسمت جای دارند. برای دریافت ویزای همراه تحصیلی هلند باید مدارکی مانند پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار، فرم درخواست ویزا، مدارک تمکن مالی، عکس، شناسنامه، کارت ملی و بیمه پزشکی برای تمام اعضای خانواده ارائه شود. اقدام برای ویزای همراه معمولا پس از ورود فرد متقاضی به کشور هلند انجام می‌گیرد.

لازم به ذکر است که فرد یا افراد همراه متقاضی می‌توانند از تحصیلات رایگان بهره‌مند شوند. اما اگر قصد کار کردن در کشور هلند را داشته باشند، حتماً باید برای دریافت مجوز کاری از اداره کار هلند اقدام نمایند. حال اگر افراد همراه تحصیلات یا تخصصی در یک زمینه مشخص داشته باشند، احتمال دریافت مجوز کاری برای آنها بیشتر خواهد بود.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی هلند در مقاطع مختلف

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی نیازمند داشتن مدرک دیپلم و مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ است. برای افراد زیر ۲۵ سال نمره ۵/۵ نیز قبول است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شما باید مدرک لیسانس و همچنین آیلتس با نمره ۶/۵ را داشته باشید. اما برای مقطع دکترا اوضاع کمی پیچیده‌تر خواهد شد. اولین قدم برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور هلند این است که یک استاد راهنما داشته باشید.

همچنین رزومه کاری و تحصیلی خوب، فعالیت‌های علمی نظیر انتشار مقاله در نشریات معتبر و سطح بالای زبان مورد نیاز است. کف شهریه دانشگاه برای دوره کارشناسی از حدود ۸۰۰۰ یورو در سال خواهد بود. برای مقطع کارشناسی ارشد نیز بین ۱۰۰۰۰ یورو تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال خواهد بود.

دلایل رد‌ شدن (ریجکت) درخواست ویزای تحصیلی هلند

مهاجرت به هلند از طریق تحصیل و دریافت ویزا، در برخی از موارد ممکن است شما را با چالش‌هایی همراه کند. یکی از مهمترین چالش‌ها ریجکت شدن درخواست شما است. ریجکت شدن درخواست ویزا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی ممکن است مدارک شما به دلایل مختلف تایید نشوند. به طور مثال اگر مدارک ناقص باشند و یا در آنها ابهامی وجود داشته باشد، درخواست شما رد خواهد شد.

همچنین اگر در فرم درخواست ویزا اطلاعات خود را به درستی وارد نکنید، احتمال رد شدن درخواست شما زیاد است. در برخی از موارد ممکن است فرد سعی داشته باشد با دروغ یا دادن اطلاعات غلط، آفیسر را فریب دهد، یا اینکه فرد دارای سوء سابقه کیفری باشد. در چنین شرایطی نه تنها درخواست فرد رد خواهد شد، بلکه ممکن است فرد دیگر هیچ وقت نتواند برای دریافت ویزا اقدام کند.

همچنین موارد دیگری مانند عدم تمکن مالی به میزان کافی، عدم پذیرش از طرف دانشگاه یا موسسه در کشور هلند، عدم دریافت مدرک زبان با نمره کافی، عدم سلامت جسمی و روحی و یا نداشتن بیمه پزشکی نیز منجر به ریجکت شدن درخواست خواهند شد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم در درجه اول تمامی مدارک لازم را با دقت و درستی تهیه کرده و در تمامی موارد سعی کنید نهایت صداقت را به خرج دهید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی هلند چقدر است؟

از زمان مراجعه به سفارت و تحویل مدارک تا دریافت نتیجه نهایی مدتی طول می‌کشد. این مدت زمان با توجه به شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد. این که شما از کدام کشور درخواست می‌دهید، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی شما چیست و مدارک و شرایط شما به چه صورت است، در مدت زمان پاسخگویی تاثیرگذار خواهد بود.

اما معمولا بین دو هفته تا ۳ ماه طول می‌کشد تا شما پاسخ نهایی را دریافت کنید. این نکته را فراموش نکنید که کامل و درست بودن مدارک شما به شدت می‌تواند در تسریع روند دریافت ویزا اثرگذار باشد. گاهی حتی کوچک‌ترین و شاید بی‌اهمیت‌ترین نقص می‌تواند ماه‌ها کار شما را عقب بیندازد؛ بنابراین حتماً به این موضوع دقت کنید.

شرایط سنی برای مهاجرت تحصیلی به هلند

برخی از کشورها شرایط سنی خاص و سختی را برای مهاجرت تحصیلی در نظر می‌گیرند. اما مهاجرت تحصیلی به هلند و دریافت ویزای تحصیلی این کشور، نیازمند داشتن شرایط سنی خاصی نیست. در واقع این کشور سختگیری چندانی را برای این موضوع انجام نداده است. معمولاً برای پذیرش در دوره کارشناسی فرد باید بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن داشته باشد. برای پذیرش در مقاطع بالاتر از کارشناسی مانند کارشناسی ارشد و دکترا، افراد تا بالای ۴۰ سال نیز می‌توانند پذیرش و ویزای خود را دریافت نمایند.

آیا امکان کار با ویزای تحصیلی هلند وجود دارد؟

خوب است بدانید فردی که ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده و مشغول به تحصیل در کشور هلند شده است، می‌تواند یک کار پاره وقت دانشجویی نیز داشته باشد. البته مدت زمان کار می‌تواند با توجه به دانشگاه فرد متفاوت باشد. اما معمولاً دانشجوی دوره لیسانس می‌تواند به مدت ۱۶ ساعت در طول هفته کار کند. البته امکان کار تمام وقت در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست وجود دارد. برای دوره فوق لیسانس نیز این مدت زمان می‌تواند تا ۲۰ ساعت در هفته نیز افزایش یابد. به همین ترتیب برای دوره دکترا تا ۳۰ ساعت کار در هفته مجاز خواهد بود.

شاغل بودن دانشجو علاوه بر اینکه می‌تواند رفاه مالی او را افزایش دهد، مزایای دیگری نیز دارد. شاغل بودن فرد را بیشتر در معرض جامعه و فرهنگ مردم هلند قرار می‌دهد. همچنین تسلط به زبان را در فرد افزایش خواهد داد. علاوه بر این‌ها فردی که در طول دوره تحصیل خود مشغول به کار است، تجربه و سابقه مفیدی کسب کرده که پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند سریع‌تر کار پیدا کند. البته برای کار کردن باید یک سری اقدامات را انجام دهید. اولین مورد دریافت شماره خدمات شهروندی است.

زیرا شما برای دریافت درآمد و حقوق خود به این شماره احتیاج دارید که باید آن را از طریق دفتر شهرداری محلی خود دریافت کنید. همچنین برای شاغل شدن در کشور هلند باید مجوز کار داشته باشید. درخواست مجوز باید از طرف کارفرمای شما انجام گیرد. البته اگر دوره کارآموزی خود را می‌گذرانید نیازی به مجوز ندارید. اما باید یک قرارداد کارآموزی بین شما و دانشگاهتان با کارفرما امضا شود. از طرف دیگر چون قرار است درآمد داشته باشید، موظف به پرداخت مالیات با توجه به درآمد خود هستید؛ بنابراین اقدام ضروری دیگر، ارسال اظهارنامه مالیاتی شما است.

گرفتن ویزای کار پس از تحصیل در هلند و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

اگر بخواهید پس از فارغ‌التحصیلی در کشور هلند بمانید، باید ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کنید. برای دریافت ویزای کاری اول باید کار خود را پیدا و از طرف کارفرما پیشنهاد کاری را دریافت کنید.‌ سپس در مرحله بعد کارفرمای شما برای دریافت مجوز اقدام نماید. همچنین از طرف دانشگاه خود نیز باید مجوزی را دریافت نمایید. پس از اینکه مجوزهای خود را دریافت کردید، می‌توانید از طریق سفارت هلند برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید. معمولاً دولت هلند پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان، حدود یک ماه به آنها فرصت می‌دهد تا بتوانند کار مورد نظر خود را پیدا کنند.

تمدید ویزای تحصیلی هلند

اعتبار ویزای تحصیلی هلند از سه ماه شروع شده و تا ۴ سال ادامه دارد. این مدت بستگی به دوره تحصیلی شما دارد. ممکن است شما نسبت به دوره تحصیلی خود، به زمان بیشتری برای اقامت احتیاج داشته باشید. یا اینکه بخواهید پس از اتمام دوره تحصیلی خود، برای دوره بعدی اقدام کنید. برای این کار دانشگاه مورد نظر شما باید درخواستی را به اداره مهاجرت ارسال نماید.

از این طریق می‌توانید برای تمدید ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. برای این کار بهتر است از حدود سه ماه قبل از اتمام اجازه اقامت خود دست به کار شوید. همچنین حتماً باید حداقل ۵۰ درصد واحدهای درسی خود را گذرانده باشید. بین ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا IND به درخواست شما پاسخ دهد. تمدید اجازه اقامت حدود ۲۱۰ یورو هزینه خواهد داشت.

چه کنیم تا شانسمان برای دریافت ویزای تحصیلی هلند بیشتر شود؟

برای اینکه شانس خود را جهت دریافت ویزای تحصیلی هلند بیشتر کنید، در درجه اول باید تمامی اقدامات لازم برای دریافت ویزا را به درستی انجام دهید. یکی از مهمترین این مراحل، ارائه مدارک مورد نیاز است. شفافیت، صداقت و عدم نقص در مدارک مورد نیاز، می‌تواند شانس شما را افزایش دهد. همچنین اگر در خصوص رشته تحصیلی مورد نظر که می‌خواهید در هلند آن را دنبال کنید سابقه تحصیلی و یا کاری داشته باشید، شانس شما بیشتر خواهد شد. یا اینکه در این زمینه فعالیت‌های علمی مختلفی مانند ارائه مقالات معتبر انجام داده باشید.

ویزای تحصیلی هلند و استادی پرمیت چه تفاوتی دارند؟

ویزای تحصیلی و استادی پرمیت دارای تفاوت‌هایی هستند که بر اساس نام آنها مشخص می‌شود. ویزای تحصیلی برای افرادی صادر می‌شود که می‌خواهند در یک رشته تحصیلی به تحصیلات خود ادامه دهند. در پایان این دوره، مدرک مختص آن رشته به آنها اعطا می‌گردد. اما ویزای استادی پرمیت نوعی از ویزا است که افراد پس از فارغ‌التحصیلی  دریافت می‌کنند. این ویزا به کسانی داده می‌شود که می‌خواهند به عنوان استاد یا محقق در هلند مشغول به کار شوند. مدت زمان ویزای استادی پرمیت معمولاً ۵ سال است که قابل تمدید نیز خواهد بود.

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم در هلند

برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم، باید حداقل ۵ سال در کشور هلند حضور داشته باشید. برای داشتن اقامت دائم باید یک ویزای معتبر داشته باشیم. همچنین باید از نظر اقتصادی و فرهنگی فرد مناسبی برای کشور هلند باشید. در واقع شما هنگام درخواست برای اقامت دائم باید شاغل بوده و درآمد مناسبی که مخارج شما و خانواده‌تان را تامین کند داشته باشید. مورد مهم دیگر داشتن مهارت زبانی است. شما باید در زبان هلندی به حداقل تسلط یعنی سطح B1 رسیده باشید. اگر دارای تمامی این شرایط باشید، احتمال دریافت اقامت دائم شما زیاد خواهد بود. البته این روند کمی ممکن است طولانی باشد.

تغییر دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای هلند  

اگر پس از دریافت ویزای دانشجویی قصد تغییر دانشگاه یا کالج خود را داشته باشید، می‌توانید این کار را انجام دهید. اما باید یک سری الزامات را رعایت کنید. در درجه اول شما باید در کالج یا دانشگاه قبلی خود حداقل یک سال تحصیل کرده باشید. همچنین باید از شرایط انتقال به دانشگاه جدید مطمئن شوید. برای این کار باید با دانشگاه جدید خود تماس گرفته و جزئیات را بپرسید.

البته در بعضی از مواقع باید مجوزهای لازم از وزارت آموزش و پرورش هلند را نیز دریافت کنید. پس از اینکه از این موارد مطمئن شدید، باید از طریق اداره مهاجرت ویزای دانشجویی خود را نیز آپدیت نمایید. اما باید دقت داشته باشید که دانشگاه جدید نباید وضعیت تحصیلی شما را دچار اختلال کند.

شرایط اخذ بورسیه برای ویزای تحصیلی هلند

اخذ بورسیه برای ویزای دانشجویی هلند امکان‌پذیر است. اعطای بورسیه معمولاً از طرف وزارت آموزش فرهنگ و علوم هنر و برخی از دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد. برای دریافت بورسیه باید دارای یک سری شرایط باشید. ملیت شما باید چیزی غیر از مناطق اقتصادی اروپا باشد. همچنین شما باید در یکی از دوره‌های لیسانس یا فوق لیسانس و به صورت تمام وقت در یکی از دانشگاه‌های هلند مشغول به تحصیل باشید.

همچنین برخی از شرایط خاصی که مختص دانشگاه محل تحصیل شما است را باید داشته باشید. این شرایط را می‌توانید از وب سایت دانشگاه خود پیدا کنید. شما نباید مدرک دیگری از دانشگاه‌های دیگر در هلند داشته باشید. از دیگر شرایط مهم، رعایت منشور اخلاقی و رفتاری است. اینکه شما از نظر اخلاق و رفتار فرد امنی باشید، در این زمینه بسیار مهم است.

بورسیه‌ها معمولاً سه نوع هستند؛ نوع اول تنها هزینه‌های تحصیل را بر عهده می‌گیرد. نوع دوم هم هزینه‌های تحصیل و هم هزینه‌های زندگی را شامل خواهد شد. نوع سوم بورسیه به گونه‌ای است که چه هزینه‌های زندگی و چه هزینه‌های تحصیل را نمی‌تواند به طور کامل پوشش دهد؛ بلکه فقط بخشی از آنها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دانشگاه های برتر برای دریافت ویزای تحصیلی هلند

اغلب دانشگاه‌های کشور هلند در سطح بالایی قرار دارند. اما اگر بخواهیم ۱۰ مورد از برترین دانشگاه‌های این کشور را نام ببریم، باید به این موارد اشاره کنیم؛ دانشگاه آمستردام، دانشگاه صنعتی دلفت، دانشگاه اوترخت، دانشگاه و پژوهشگاه واخنینگن، دانشگاه صنعتی آیندهوون، دانشگاه خرونینگن، دانشگاه اراسموس، دانشگاه روتردام، دانشگاه توئنته و دانشگاه آزاد آمستردام.

قانون جدید هلند برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان 

یکی از قوانینی که کشور هلند برای ایرانیان وضع کرده است، منع آنها از تحصیل و گذراندن دوره‌هایی است که با انرژی هسته‌ای در ارتباط هستند. این قانون از ژوئیه ۲۰۰۸ وضع شده است. ‌سختگیری در این قانون به اندازه‌ای است که حتی شهروندان هلندی ایرانی تبار نیز اجازه شرکت در ۹ برنامه تحصیلی را ندارند. اعتراضات و تظاهراتی به دلیل وضع این قانون توسط ایرانیان در کشور هلند انجام شد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که باید در مورد ویزای تحصیلی هلند بدانید را بیان کنیم. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که مهاجرت تحصیلی یک فرایند نسبتا پیچیده است‌؛ بنابراین در صورتی که قصد مهاجرت به کشور هلند و یا هر کشور دیگری را دارید، نباید صرفاً به خواندن این مقاله و یا مقاله‌های دیگر بسنده کنید. بلکه بهتر است حتماً با یک موسسه مهاجرتی معتبر مشورت کنید؛ زیرا موسسات مهاجرتی با اطلاعات دقیق و به‌روزی که دارند می‌توانند روند درخواست و دریافت ویزا را برای شما راحت‌تر و سریعتر کنند.

معمولاً کارهای مربوط به مهاجرت قدری پیچیده و زمانبر هستند. مواردی مانند انجام کارهای اداری، دریافت بیمه پزشکی، سیم کارت و بسیاری از امور دیگر از طریق موسسات مهاجرتی بسیار راحت‌تر و سریعتر انجام خواهد گرفت. موسسه مهاجرتی آوا به کمک کارشناسان مجرب و حرفه‌ای می‌تواند تمام اطلاعات لازم در خصوص مهاجرت را در اختیار شما قرار داده و مهاجرتی راحت‌تر و امن‌تر را برای شما رقم خواهد زد.

سوالات متداول

آیا در مهاجرت تحصیلی به هلند امکان کار در حین تحصیل وجود دارد؟

بله، دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند تا ۱۶ ساعت در هفته، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تا ۲۰ ساعت و دانشجویان مقطع دکترا تا ۳۰ ساعت در هفته می‌توانند کار کنند. البته در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست امکان کار تمام وقت وجود دارد.

آیا می‌توان ویزای تحصیلی را به اقامت دائم تبدیل کرد؟

بله، اما این کار نیازمند داشتن شرایطی است؛ از مهمترین شرایط این کار، داشتن وضعیت مطلوب از نظر اقتصادی و شغلی است. همچنین فرد باید حداقل ۵ سال در کشور هلند حضور داشته باشد تا بتواند اقامت موقت خود را اقامت دائم تبدیل کند.

دریافت ویزای تحصیلی هلند چه مدت طول می‌کشد؟

دریافت ویزای تحصیلی هلند معمولا بین ۲ هفته تا ۳ ماه طول می‌کشد. این موضوع بیشتر به شرایط فرد بستگی دارد. به طور مثال کامل و شفاف بودن مدارک و همچنین داشتن سوابق تحصیلی و یا کاری خوب و مرتبط، می‌تواند روند دریافت ویزا را تسریع بخشد.