• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل در ایتالیا

اگر متقاضی دریافت ویزای تحصیلی هستید حتما با بررسی سایت‌ اداره‌های مهاجرتی و سایر شبکه‌های اجتماعی متوجه شده‌اید که مدتیست بازار مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا چقدر داغ شده‌است. بدون شک کنجکاو هستید بدانید علت محبوبیت تحصیل در ایتالیا مربوط به چیست و چه عواملی در افزایش آمار مهاجرت به این کشور دخیل هستند؟ در واقع دولت ایتالیا برای بالا بردن سطح علمی کشور خود اقداماتی انجام داده‌است تا بستر مناسبی برای جذب نیروهای دانشگاهی از سایر کشورها فراهم کند. این اقدام به عنوان یک معامله دو سر سود تلقی می‌شود؛ چرا که هم دولت این کشور از مزایای جذب نیروهای متخصص بهره‌مند می‌شود و هم شهروندان سایر کشورها می‌توانند برای برخورداری از یک شرایط تحصیلی فوق العاده به ایتالیا مهاجرت کنند. اولین اقدامی که برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید انجام دهید این است که یک پیش زمینه یا اطلاعات کلی در مورد شرایط ویزای تحصیلی این کشور دریافت کنید؛ همچنین باید شروط و جزئیات مربوط به تحصیل در ایتالیا را بدانید. برای کسب اطلاعات کامل در این باره به مطالعه مقاله پیش رویتان بپردازید. موسسه مهاجرتی آوا برای اطلاع رسانی دقیق به شما این مطلب را گردآوری کرده است.

شرایط تحصیل در ایتالیا

در گام اول باید این موضوع را بسنجید که آیا از شرایط تحصیل در ایتالیا برخوردار هستید یا خیر؟ ویزای تحصیلی ایتالیا چه الزاماتی را می‌طلبد؟ طبیعتا برای دریافت شرایط دقیق تحصیل در این کشور ابتدا باید مقطع تحصیلی خود را به مشاورتان اطلاع دهید. شرایط ورود به مدارس و دانشگاه‌های این کشور با هم تفاوت دارند. به علاوه شرایط ثبت نام در مقاطع تحصیلی مختلف دانشگاه نیز با یکدیگر متفاوت است. برای مثال شروط الزامی برای متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس و دکترا یکسان نخواهند بود. یگی از شرایط کلی ورود به مقاطع تحصیلی مختلف ایتالیا، شرط سنیست. دانش آموزان و دانشجویان این کشور موظف هستند در بازه سنی مناسب برای ثبت نام در مدرسه یا دانشگاه اقدام کنند. در غیر این صورت ممکن است درخواست آن‌ها برای پذیرش تحصیلی رد شود. بسیاری اوقات شاهد هستیم که سختگیری‌های مربوط به این مقوله برای ثبت نام در مدارس بیشتر است‌. اما این بدان معنا نیست که دانشگاه‌های این کشور هیچ سختگیری در این باره اعمال نمی‌کنند. در سرفصل بعدی به طور مفصل راجع به شرط سنی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا صحبت خواهیم کرد.

حال جای این سوال خالیست که آیا ورود به دانشگاه‌های ایتالیا به گذراندن آزمون نیاز دارد یا خیر؟ متاسفانه نمی‌توان یک پاسخ کلی برای این سوال در نظر گرفت؛ چرا که سیستم آموزشی این کشور طوری طراحی شده‌است که ثبت نام در برخی رشته‌ها به آزمون نیاز داشته و برخی دیگر الزامی در این مورد ندارند. طبیعی است که بیشترین آمار مربوط به آزمون‌ها مختص رشته‌هاییست که متقاضیان بیشتری دارند و یا سطح علمی بالایی را می‌طلبند. بدیهی است که بعضی از رشته‌های مهم که مربوط به حوزه‌های علمی خاص هستند نیاز به سطح علمی قابل قبولی دارند. بنابراین دانشجو پیش از اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید بررسی کند که رشته مورد نظر او جزو رشته‌های بی آزمون است یا خیر. برای مثال اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی آزمون‌های مخصوصی را برگذار می‌کنند. نمره قبولی در این آزمون‌ها به رشته و دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد. در نتیجه بهتر است یک ارزیایی دقیق در مورد رشته و دانشگاه مورد نظرتان داشته باشید و در صورت عدم امکان موفقیت در اخذ پذیرش، دانشگاه‌های دیگری را مورد بررسی قرار دهید.

برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا فقط شروط سن و آزمون ملاک نیست. معیارهایی نظیر معدل، سطح زبان و تمکن مالی نیز در این باره اهمیت زیادی دارند. تعیین حد نصاب معدل به رشته و دانشگاه‌های مختلف وابسته است‌. اما اکثریت مراکز آموزشی این کشور انتظار دارند دانشجویان سطح زبانی در حد آیلتس ۶ یا تافل ۸۰ داشته باشند. لازم به ذکر است که این نمرات مربوط به زبان انگلیسی است‌. در صورتی که متقاضی مایل به تحصیل به زبان ایتالیایی باشد باید نمره قبولی B2 را ارائه دهد. در مورد موضوع مهم تمکن مالی نیز به یاد داشته باشید که این کشور باید اطمینان پیدا کند که دانشجو از پس پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی بر می‌آید. یعنی شما باید علاوه بر توانایی پرداخت شهریه دانشگاه، توانایی اجاره محل زندگی و سایر موارد نظیر خوراک و پوشاک را نیز داشته باشید. البته برخی دانشگاه برای ورود به برخی مقاطع و رشته‌ها، بورسیه‌هایی را در نظر می‌گیرند که می‌تواند تا حد زیادی مشکل تمکن مالی را برای دانشجویان حل کند.البته به یاد داشته باشید که برای دوران مدرسه هیچ گونه بورسیه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود و در صورتی که فردی از طریق ویزای تحصیلی در مدارس این کشور ثبت نام کند ملزم به پرداخت شهریه کامل خواهد بود. اما خبر خوب این است که اگر شخص از طرق مختلف اقامت این کشور را داشته باشد می‌تواند به صورت کاملا رایگان در مدارس دولتی ایتالیا به تحصیل بپردازد. برای مثال فرزندان افرادی که ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کرده‌اند می‌توانند جهت تحصیل رایگان در مدارس این کشور اقدام کنند.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

اکنون نوبت به بررسی شرایط سنی ورود به مقاطع تحصیلی ایتالیا می‌رسد. حداقل و حداکثر سن تحصیل در مدارس این کشور بین دو الی هجده سال در نظر گرفته شده‌است. البته ناگفته نماند که سن دو سال مربوط به تحصیل در مدارس نبوده و صرفا برای مهارت آموزی در مهدهای مخصوص در نظر گرفته می‌شود. برخی والدین طبق صلاح دید خود، فرزندانشان را در سنین بالاتر روانه مهد کودک و پیش دبستانی‌ها می‌کنند. اما مهم این است که حداکثر سن تحصیل در مدارس ۱۸ سال است. پس از اتمام دوران مدرسه نوبت به ثبت نام در مقطع کارشناسی یا لیسانس می‌رسد. بی تردید بهترین زمان برای ورود به این دوره تا سن ۲۲ الی ۲۴ سال است؛ اما بعد از این سنین نیز می‌توان برای پذیرش در این مقطع اقدام کرد. اکثر اوقات شاهد هستیم که حداکثر سن ثبت نام در مقطع کارشناسی حدود سی سال اعلام می‌شود. بالاتر بودن سن متقاضی منجر به سپری کردن پروسه پیچیده گپ تحصیلی و اثبات آن خواهد شد که توضیح آن از گنجایش این قسمت از مطلب خارج است.

وقتی قصد ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را دارید بهتر است مطلع باشید که حداکثر سن این دوره حدودا سی و پنج سال است. در نتیجه توصیه می‌کنیم وقت را تلف نکرده و سریعا اقدامات مربوط به دریافت ویزای تحصیلی را آغاز کنید. اما اگر در همین مراحل اولیه نیز سن شما از این محدوده اعلام شده بالاتر است باید به دنبال دلایل موجهی باشید که سفارت این کشور را وادار به پذیرش کند؛ یعنی دلایل شما باید با اسناد و مدارو معتبری ارائه شود و به مسئولین این کشور ثابت کند که شما لیاقت دریافت پذیرش تحصیلی را دارید. بسیاری اوقات ارائه نمرات بالا و اثبات سطح علمی فوق العاده می‌تواند در این راه کمک شایانی به شما کند. در نتیجه سرمایه گذاری برای افزایش بار علمی و بهبود نمرات مقطع قبلی می‌تواند همانند یک ماشین جادویی روند دریافت ویزای تحصیلی را سرعت ببخشد.

 حال لازم به ذکر است که برای تحصیل در مقطع دکترا محدودیت‌های سنی به مراتب کمتر شده و سختگیری‌ها کاهش می‌یابد. اما برای اعلام یک بازه سنی معمول می‌توان گفت حداکثر سن مربوطه در این دوره حدودا چهل سال است. اما پروسه مربوط به اثبات گپ تحصیلی برای این مقطع ساده‌تر خواهد بود‌. در مورد دوره پست دکترا نیز باید بدانید که هیچ محدودیت سنی اعلام نشده‌است. دوره پست دکترا اکثرا به صورت عملی و کارآموزی بوده و دریافت پذیرش آن طبق اصول رقابتی انجام می‌شود؛ یعنی روند پذیرش شما تا حد زیادی به شرایط سنی و تحصیلی رقبایتان بستگی دارد. بنابراین به نفع شماست که از همه نظر خودتان را برتر از دیگران بسازید تا شانس خود را در این زمینه به شدت بالا ببرید.

 شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

یکی از اولین دغدغه‌های دانشجویان مربوط به شرط معدلیست که برای ورود به دانشگاه در مقابل آن‌ها قرار داده می‌شود که البته نگرانی آن‌ها کاملا جایز است. چرا که پس از اتمام یک مقطع تحصیلی دیگر امکان تغییر معدل خود را نخواهید داشت و ناچارید همان نمرات دریافتی را به دانشگاه مورد نظرتان ارائه کنید. در ابتدا برای راحت کردن خیال شما باید بگوییم که تعداد دانشگاه‌هایی که تعداد متقاضی زیادی ندارند کم نیست؛ در نتیجه در این دانشگاه‌ها رقابت بین متقاضیان کمرنگ‌تر بوده و شرط معدل نیز خیلی مطرح نیست. اما باید به شما اطلاع دهیم که میانگین شرط معدل برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ایتالیا حدودا ۱۴ بوده و برای مقطع دکترا در بازه ۱۵ قرار دارد. دریافت پذیرش تحصیلی با شرط معدل تا حد زیادی به زیرکی دانشجو و تبحر مشاوران او بستگی دارد؛ اما چگونه؟ ایتالیا مملو از دانشگاه‌هاییست که با سطح علمی گوناگون، رشته‌های درسی مختلف را تدریس می‌کنند. یک دانشجوی زیرک به هیچ عنوان دانشگاه و رشته‌ای را انتخاب نمی‌کند که مطمئن است از نظر شرط معدل امکان قبولی در آن‌ها را ندارد.

برای روشن‌تر شدن این موضوع باید برای شما یک مثال را شرح دهیم. برای نمونه دو رشته پزشکی و بهداشت هر دو زیرشاخه‌های علوم تجربی شناخته می‌شوند. اما مسلما سطح علمی مورد نیاز آن‌ها از زمین تا آسمان متفاوت است. در نتیجه اگر معدل دانشجو به حد نصاب رشته پزشکی نمی‌رسد باید در رشته‌های دیگر شانس خود را امتحان کند. از سوی دیگر، رقابت برای پذیرش در دانشگاه‌های برتر این کشور مختص کسانیست که معدل متمایزی نسبت به دیگران دارند. به عبارت دیگر اگر معدل دانشجو جزو نمرات برتر نیست بهتر است برای پذیرش دانشگاهی اقدام کند که از نظر بار علمی جزو رتبه‌های پایین‌تر قرار دارد. خیلی اوقات برای ساده‌تر شدن روند پذیرش خود باید به افرادی تکیه کنید که در این زمینه تخصص دارند. یک مشاور حرفه‌ای همیشه لیست دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف این کشور را در دست داشته و به سرعت می‌تواند بهترین گزینه‌های پیش روی شما را برایتان مشخص کند. البته توصیه می‌کنیم که خود شما نیز بیکار ننشسته و در اولین فرصت، اطلاعات کاملی از دانشگاه‌های ایتالیا به دست آورید.

اصولی که مشاوران موسسه مهاجرتی آوا در پیش گرفته‌اند نیز دقیقا مطابق همین معیارهاست. یعنی بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها پیش روی شما قرار داده می‌شود تا بتوانید بیشترین شانس را برای پذیرش تحصیلی این کشور داشته باشید. لیستی که به شما عرضه می‌شود شامل تعدادی از رشته‌ها و دانشگاه‌هاییست که بر طبق سطح علمی شما، بیشترین تناسب را داشته و در عین حال جزو بالاترین رتبه‌ها به حساب می‌آیند. یعنی مجموعه ما برای افزایش شانس شما مستقیما به سراغ دانشگاه‌های سطح پایین نرفته و بهترین گزینه ممکن بر اساس معدلتان را در اختیارتان می‌گذارد.

 سیستم آموزشی ایتالیا

یکی از مهم‌ترین وجوهی که تحصیل در ایتالیا را از خیلی کشورها متمایز می‌کند دوره سه ساله‌ایست که الزاما باید قبل از ورود به مقطع کارشناسی سپری شود. یعنی دانشجویانی که از سایر کشورها قصد دارند در دوره لیسانس دانشگاه‌های این کشور شرکت کنند حتما باید این دوره را سپری کرده و واحدهای درسی مشخص شده را پاس کنند. مسلما می‌دانید در سیستم آموزشی ایران چنین چیزی وجود نداشته و افراد پس از اتمام دوره دیپلم مستقیما به سراغ مقطع کارشناسی می‌روند. بسیاری از رشته‌های کارشناسی توسط آزمون ورودی پذیرش می‌کنند. در این میان بعضی رشته‌ها نیز وجود دارند که الزامی به قبولی در آزمون نخواهند داشت. در دانشگاه‌های ایتالیا طول دوره کارشناسی بین ۳ الی ۶ سال به طول می‌انجامد. در صورتی که در اکثر کشورها حداکثر زمان تحصیل کارشناسی حدودا چهار سال است. در ایتالیا با توجه به تعداد واحدهای مربوط به هر رشته، طول دوره تحصیل نیز متفاوت خواهد بود. در ضمن سیستم تحصیلی این کشور به گونه‌ای طراحی شده‌است که دانشجویان مقطع لیسانس می‌توانند در طول هفته حدودا بیست ساعت کار کنند و درآمد داشته باشند. این گزینه تقریبا در تمامی کشورهای اروپایی مشترک است‌.

یکی از مواردی که در مورد نظام آموزشی ایتالیا به ایران شباهت دارد مربوط به طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. مقطع فوق لیسانس در کشور ایتالیا نیز دو سال زمان می‌برد. نکته مهم اینجاست که مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده‌است زیرا میزان بورسیه تحصیلی که برای این دوره در نظر گرفته می‌شود بسیار بالاست. در مورد روند دریافت بورسیه تحصیلی در قسمت‌های بعد به طور جزئی صحبت خواهیم کرد. مدت زمانی که به دانشجویان کارشناسی ارشد اجازه کار داده می‌شود همان ۲۰ ساعت در هفته است. از سوی دیگر، طول دوره تحصیل در مقطع دکترا چهار سال در نظر گرفته می‌شود. یکی از تفاوت‌های این دوره با سایر مقاطع قبلی مربوط به مدت زمان اجازه کار است‌. دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند در طول هفته حدودا سی ساعت به کار بپردازند. به طور کلی روند آموزشی دکترا با مقطع لیسانس و فوق لیسانس متفاوت است. در مقطع دکترا دانشجو باید یک استاد راهنما انتخاب کرده و تمام امور پژوهشی خود را طبق راهنمایی‌های او انجام دهد. این استاد صرفا نقش یک راهنما را داشته و انجام کلیه امور اصلی تحقیقاتی بر عهده دانشجو است. در مقاطع قبلی دانشجویان می‌بایست در امتحانات پایان دوره شرکت کنند تا مدرک خود را دریافت نمایند اما در دوره دکترا، پایان نامه مهم‌ترین بخش به حساب می‌آید. در واقع دانشجویان باید در مورد یک موضوع خاص، یک پایان نامه طراحی کرده و در حضور اساتید دانشگاه از پروژه خود دفاع کنند. طبیعتا می‌دانید وجود پایان نامه در مقطع دکترا در کلیه کشورهای جهان الزامی است.

ایتالیا جزو کشورهاییست که پوزیشن‌های فوق العاده‌ای را برای مقطع پست دکترا در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. تعداد بالای موقعیت‌های پسا دکترا در این کشور باعث شده‌است افراد زیادی پس از اتمام مقطع دکترا این کشور را برای گذراندن دوره بعدی انتخاب کنند. بار علمی که افراد در این دوره کسب می‌کنند بسیار بالاست. سیستم آموزشی کشور ایتالیا موقعیت‌های پسا دکترا را به نحوی برگذار می‌کند که گویی افراد در یک موقعیت تحقیقاتی خاص مشغول به کار هستند. در این شرایط تمامی وظایف محققان در یک پروژه علمی به این افراد سپرده می‌شود تا بتوانند در یک بستر مناسب، استعدادهای خود را شکوفا کرده و رزومه‌ای فوق العاده به دست آورند. اگر در این دوره مشغول به تحصیل شوید بعدها خودتان به وضوع متوجه تاثیرات مثبت آن در مقوله اشتغالتان خواهید شد. چه بسا که ایتالیا زمینه خوبی را برای ارائه ویزای کاری به این افراد فراهم می‌کند.

 شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

در قسمت‌های قبل در مورد شروط سنی ورود به مقاطع تحصیلی ایتالیا صحبت کردیم‌. شاید گمان کنید که این شرایط سنی توسط مسئولین دانشگاه‌ها اعمال شده‌است. اما باید بدانید که این تصور، اشتباهی بیش نیست؛ چرا که اوج سختگیری‌های مربوط به سن دانشجویان توسط سفارا ایتالیا اعمال می‌شود. متاسفانه از آنجایی که سالیانه ارقام بالایی از هموطنان ما قصد دارند با کمک انواع مختلف ویزا اقدام به مهاجرت به ایتالیا کنند، مسئولین مهاجرتی این کشور تصمیم گرفته‌اند به صورت جدی از این موضوع جلوگیری نمایند. یعنی سفارت این کشور باید اطمینان پیدا کند که شما به صورت جدی قصد تحصیل و افزایش سطح علمی خود را دارید. به عبارت دیگر هر چقدر سن شما از سن متناسب با یک مقطع تحصیلی فاصله بیشتری داشته باشد، شک و سوء ظن مسئولین مهاجرتی این کشور به شما بیشتر شده و در واقع کارتان سخت‌تر می‌شود.

یکی دیگر از دلایل اصلی سختگیری‌های مربوط به سن متقاضی این است که مسئولین سفارت ایتالیا گمان می‌کنند که فاصله زیاد زمانی از مقطع تحصیلی قبلی باعث کاهش بار علمی شما شده‌است. به همین دلیل تصور می‌کنند قدرت یادگیری شما برای دروس مقطع بعدی پایین آمده و شما از پس پاس کردن واحدها بر نخواهید آمد. البته خود شما نیز باید دقت کافی به این موضوع داشته‌ باشید. زمانی که برای مهاجرت تحصیلی به کشور دیگری مهاجرت می‌کنید باید از توانایی خود اطمینان داشته باشید. به همین دلیل بهتر است از عقب انداختن زمان ثبت نام در دانشگاه جلوگیری کرده و روند مهاجرت خود را تسریع ببخشید. در این صورت علاوه بر بهبود شرایط دریافت ویزا، در مورد ورود به بازار کار نیز شرایط بهتری خواهید داشت.

 ویزای تحصیلی ایتالیا

شاید پیش خود تصور کنید که با دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان همه چیز تمام شده و باید چمدان خود را برای مهاجرت به ایتالیا آماده کنید. اما باید بدانید که با دریافت پذیرش از دانشگاه فقط نیمی از راه را طی کرده‌اید و مابقی ماجرا مربوط به اخذ ویزای موسوم به ویزای تحصیلیست. سختگیری‌های مسئولین سفارت این کشور نه تنها از سختگیری‌های کارکنان پذیرش دانشکده‌ها کمتر نیست بلکه گاهی بیشتر خواهد بود. در ابتدای توضیحات لازم است ذکر کنیم که ویزای تحصیلی این کشور به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود. در نوع اول، مدت زمان اقامت در نظر گرفته شده حداکثر سه ماه است. این نوع ویزا اصولا برای گذراندن دوره‌های زبان و یا پاس کردن پیش نیازهای مربوط به برخی رشته‌ها در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر نوع دوم این ویزا برای تحصیلات بیشتر از سه ماه صادر می‌گردد. مطمئنا می‌دانید برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی این کشور به نوع دوم ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز خواهید داشت.

هزینه‌ای که در همان ابتدای کار برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور باید بپردازید حدودا پنجاه یورو است‌. البته این هزینه کاملا تقریبیست و امکان افزایش یا کاهش آن وجود خواهد داشت. ارائه مدارک شناسایی نظیر پاسپورت معتبر و شناسنامه نیز جزو الزامات پروسه دریافت ویزاست. به علاوه متقاضی موظف است مدارک تحصیلی پیشین خود را به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه شده و به سفارت این کشور ارائه کند. مدارک مبتنی بر برخورداری از تمکن مالی کافی نیز جزو دیگر شرایطیست که در مقوله اخذ ویزای تحصیلی نقش مهمی را ایفا می‌کند. مقدار میانگین تمکن مالی برای هر دانشجو حدودا هشت هزار یورو اعلام شده‌است. همچنین ارائه مدارک زبان، اجاره نامه محل مناسب برای اسکان، نامه پذیرش از دانشگاه و تعداد عکس‌های خواسته شده نیز جزو دیگر آیتم‌های ضروری جهت دریافت ویزا به حساب می‌آیند. باید بدانید که مدت زمان سپری شدن پروسه صدور ویزای تحصیلی این کشور بین یک الی سه هفته در نظر گرفته می‌شود. اما گاهی تحت شرایط خاص ممکن است این مدت زمان افزایش پیدا کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برنامه‌های مربوط به دریافت ویزا را حدودا ۳ ماه پیش از آغاز ترم تحصلی شروع کنید. در این صورت خیال خود را آسوده‌تر خواهید کرد؛ چرا که از بابت تاخیر در روند آموزشی خود مطمئن می‌شوید. درست است که در سال‌های اخیر روند صدور ویزای تحصیلی ایتالیا برای هموطنان ما کمی سخت‌تر شده‌است، اما این سختگیری‌ها به معنای غیر ممکن بودن این موضوع نیست. فقط کافیست تمامی گام‌های اساسی را به درستی طی کرده و زمان بندی مناسبی را در پیش بگیرید. در این صورت خواهید دید که روند دریافت ویزا برایتان بسیار ساده‌تر از تصوراتتان خواهد بود.

 بورسیه تحصیلی ایتالیا

بدون شک تحصیل به صورت رایگان یا با تخفیف شهریه برای هر شخصی خوشایند خواهد بود؛ چه بسا که اگر همراه این تحصیل رایگان، کمک هزینه‌هایی نیز به فرد اعطا شود. مطمئنا همگی شما می‌دانید که چنین امتیازاتی تحت عنوان بورسیه تحصیلی به فرد تعلق می‌گیرد. بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا نیز مانند سایر کشورهای همجوار بیشتر به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا اختصاص داده می‌شوند. بنابراین به علت کم بودن تعداد بورسیه‌های دوره کارشناسی، شانس دریافت این امتیاز برای مقطع لیسانس خیلی بالا نیست. دانشگاه بولونیا و دانشگاه پاویا دو نمونه از دانشگاه‌های ایتالیا هستند که در مقطع کارشناسی به تعداد کمی از دانشجویان بورسیه اعطا می‌کنند. اما لازم است بدانید که تعداد دانشجویان بورس شده از این دانشگاه‌ها فراتر از پنج نفر نخواهد بود. اما این تعداد دانشجو برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به صورت قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین اگر به صورت جدی تصمیم دارید به صورت بورسیه به تحصیل خود ادامه دهید حتما روی یکی از این مقاطع تمرکز کنید. حال سوال پیش می‌آید که برای دریافت بورسیه محدودیت سنی وجود دارد؟ به طور مستقیم خیر. اما همان طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم دانشجویان در هنگام دریافت ویزای تحصیلی در سفارت ایتالیا با محدودیت‌هایی از نظر سنی مواجه خواهند شد. البته مقوله رقابت بین متقاضیان را نیز نباید نادیده گرفت.

اگر بخواهیم در مورد مبلغ بورسیه ارائه شده به دانشجویان صحبت کنیم باید بگوییم که مقدار آن حدودا ۵ الی ۷ هزار یورو در سال خواهد بود. به علاوه گاهی برخی دانشجویان تخفیف‌های قابل ملاحظه‌ای برای پرداخت هزینه خوابگاه نیز دریافت خواهند کرد. مسلما مجموع این امتیازها ارزش بالایی برای تلاش دارد. جدای این مواردی که گفتیم، گاهی با اعطای بورسیه استانی به دانشجویان، هزینه‌های دیگر مانند حمل و نقل و غذای دانشجویی نیز برای افراد کاهش پیدا می‌کند. مسلما با وجود این آپشن‌ها حتی دانشجویانی با وضعیت اقتصادی ضعیف نیز می‌توانند به تحصیل در این کشور فکر کنند. البته ناگفته نماند برخی برنامه‌های بورسیه‌ای علاوه بر تحصیل، اسکان و خوراک رایگان، به دانشجو کمک هزینه‌های زندگی نیز پرداخت می‌کنند. اما مطمئنا می‌دانید ارائه این امتیازها به دانشجو کار ساده‌ای نبوده و به شرایط خاصی نیاز دارد. حال قصد داریم در قسمت بعدی شرایط ضروری برای بورس شدن را برای شما توضیح دهیم. با مطالعه این مطلب می‌توانید تا حد زیادی شرایط خود را برای دریافت این امتیاز بسنجید. بنابراین توصیه می‌کنیم با دقت به مطالعه ادامه مطلب بپردازید.

شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا

دریافت بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا تحت چه شرایطی انجام می‌شود؟ اولین و مهم‌ترین اصلی که برای بورس شدن دانشجو در نظر گرفته می‌شود وضعیت اقتصادی اوست. در واقع پایه و اساس بورسیه بر مبنای این است که دانشجویانی که از نظر شرایط مالی نسبت به سایرین وضعیت اقتصادی ضعیف‌تری دارند نیز بتوانند به تحصیل بپردازند. در نتیجه باید گفت در اولین وهله باید اسناد مربوط به تمکن مالی و دارایی خود را ارائه دهید و به دانشگاه‌های این کشور ثابت کنید که از نظر مالی واجد شرایط دریافت بورسیه هستید. اما طبیعتا نمی‌توان انتظار داشت هر شخصی که وضعیت اقتصادی ضعیفی دارد سریعا توسط دانشگاه‌های ایتالیا بورس شود! مراکز آموزشی این کشور باید اطمینان پیدا کنند که شما نسبت به سایر دانشجویان برتری‌هایی دارید و از شایستگی دریافت بودجه برخوردار هستید. در واقع منظور از این شایستگی‌ها سطح علمی شماست‌. دانشگاه‌ها با بررسی نمرات و معدل مقاطع قبلی شما، لایق‌ترین دانشجوها را انتخاب می‌کنند. در نتیجه هر چقدر نمرات شما بالاتر باشد به همان میزان شانستان برای دریافت شرایط بورسیه افزایش پیدا خواهد کرد. به عبارت دیگر دانشجو باید به دولت ایتالیا اثبات کند که سرمایه گذاری‌های انجام شده روی او نتیجه خوبی را در پی خواهد داشت. مجموع این سخنان نشان می‌دهد که افرادی که مصمم به دریافت بورسیه هستند حتما باید به طور جدی بر روی نمرات و سطح علمی خود تمرکز کنند.

برای دریافت بورسیه باید به صورت دقیق از زمان بندی آن مطلع شوید. در ابتدای کار باید بدانید که ثبت نام برای دریافت بورسیه معمولا در ماه جولای آغاز می‌شود. همانند سایر مراحل تحصیل، دریافت بورسیه نیز نیازمند تکمیل یک سری مدارک است که بدون وجود آن‌ها، هیچ یک از درخواست‌های شما بررسی نخواهد شد. مهم‌ترین مدارک خواسته شده برای ارائه بورسیه، مدارک شناسایی شما نظیر شناسنامه است. پاسپورت و مدارک تحصیلی پیشین شما نیز جزو دیگر مدارک مهم در این راستا به حساب می‌آیند. به علاوه متقاضی باید اسناد مربوط به تمکن مالی خود و پدر خود را نیز ارائه کند. همچنین تمامی دارایی‌‌های منقول و غیر منقول را لیست کرده و به صورت ترجمه شده به سازمان مربوطه تحویل دهد. در ضمن از شما خواسته می‌شود تمامی اسناد مربوط به محل زندگی خود را ترجمه کرده و به مجموع مدارک خود اضافه کنید. مراحل تکمیل فرم‌های مربوط به ثبت نام بورسیه کاملا به صورت آنلاین بوده و در این مرحله اولیه نیاز به حضور در مراکز آموزشی ندارید. اما باید این فرم‌های خواسته شده را با دقت تکمیل کنید و از وارد کردن اطلاعات اشتباه خودداری نمایید. سیستم آموزشی این کشور به گونه‌ایست که ثبت یک خطا ممکن است منحر به نابودی کامل تلاش شما شده و شانستان را برای بورس شدن به صفر برساند. البته با وجود مراکز مهاجرتی معتبر در کشور تا حد زیادی این مشکل برای دانشجویان حل شده‌است. در صورتی که مزاحل ثبت نام خود را به کارکنان زبده و مجرب موسسه مهاجرتی آوا بسپرید دیگر هیچ دغدغه‌ای از بابت این مشکلات نداشته و می‌توانید با اطمینان تمامی مراحل مربوطه را سپری کنید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

حال باید به صورت واقع بینانه این نکته را در نظر بگیریم که همگی دانشجویان واجد شرایط بورسیه نخواهند بود‌. اما در این صورت هزینه‌های مربوط به تحصیل برای دانشجویان غیر بورسیه چقدر است؟ پیش از اعلام شهریه باید به اطلاع شما برسانیم که گاهی ممکن است دانشجو پیش از آغاز تحصیل موفق به دریافت بورسیه نشده و ناچار به پرداخت شهریه شود. در صورتی که پس از آغاز تحصیل، مسئولین دانشگاه با اعطای بورسیه به این شخص موافقت کنند، تمامی هزینه‌ای که پیش از این پرداخت کرده به او بازگردانده می‌شود. در نتیجه باید شانس خود را از این نظر نیز امتحان کنید. نکته دیگری که در این مقوله شایان ذکر است، تعیین شهریه بر اساس شرایط مالی فرد می‌باشد. دولت ایتالیا قوانینی را تصویب کرده‌است که مراکز آموزشی تا حد امکان میزان شهریه را بر اساس اوضاع اقتصادی دانشجو تعیین کنند. مورد مهم بعدی مربوط به تفاوت شهریه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور است. با بررسی میانگین شهریه این دانشگاه متوجه خواهید شد که میزان این تفاوت کاملا قابل ملاحظه می‌باشد.

میانگین شهریه‌ای که برای دانشگاه‌های دولتی ایتالیا اعلام شده‌است سالیانه ۸۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو می‌باشد. از طرف دیگر میانگین شهریه دانشگاه‌های غیر دولتی این کشور بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو خواهد بود. سقف شهریه‌های این دو نوع دانشگاه تفاوت زیادی با هم دارند. همین امر موجب شده‌است که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا طرفداران زیادی داشته باشد. البته این موضوع به معنای عدم محبوبیت دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیست. اما بررسی جداگانه نرخ حداقل و حداکثر شهریه هر یک از این دانشگاه‌ها نشان می‌دهد که نوع رشته تاثیر مستقیمی بر میزان شهریه دارد. برای نمونه باید گفت که میزان شهریه رشته دندانپزشکی از بسیاری از رشته‌ها بالاتر است. وجه اشتراک تمامی دانشگاه‌ها این است که دانشجو در زمان ثبت نام باید شهریه یک سال تحصیلی را به صورت کامل پرداخت کند. خوشبختانه تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر مقاصد تحصیلی محبوب هزینه کمتری را به دنبال دارد. برای نمونه این هزینه‌ها نسبت به کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا و کانادا بسیار کمتر است. البته مقایسه هزینه تحصیل در ایتالیا با سایر کشورهای اروپایی نیز نشان دهنده پایین‌تر بودن شهریه‌ها در این کشور است‌. بنابراین جاس تعجب نیست بسیاری از افراد هنگام انتخاب محل تحصیل، ایتالیا را به عنوان اولویت خود بدانند. ذکر این نکته نیز ضروریست که فقط تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا رایگان است؛ در مقابل ثبت نام در مدرسه‌های خصوصی این کشور به هزینه‌ای حدود ۲۵ هزار یورو در سال نیاز دارد؛ هزینه‌ای که حتی از برخی دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز بالاتر است!

 هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان

وقتی برای ادامه تحصیل به کشور دیگری مانند ایتالیا مهاجرت می‌کنید همانند شهروند آن کشور به حساب می‌آیید. شما به عنوان شهروند یک کشور ملزم به پرداخت هزینه‌های غیر از تحصیل نیز خواهید بود؛ این پرداختی‌ها هزینه زندگی شما محسوب می‌شوند. برای مثال شما باید یک محل زندگی مناسب برای خود در نظر داشته باشید. این محل زندگی می‌تواند در یک خوابگاه اقتصادی باشد. یا اینکه ممکن است ترجیح دهید در یک اپارتمان جداگانه زندگی کنید. این اپارتمان می‌تواند یک واحد شیک در مرکز شهر باشد و یا یک محل اسکان معمولی در محله‌های حاشیه‌ای محسوب شود. به هر حال با توجه به نوع محل زندگی باید میزان اجاره خاصی برای اسکان در آن بپردازید. حتی اگر اسکان در خوابگاه را انتخاب کنید باز هم با گطینه‌های زیادی روبرو خواهید شد؛ چرا که خوابگاه‌ها نیز به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و امکانات هر یک با دیگری متفاوت است. میانگین اجاره یک اتاق یک نفره در خوابگاه‌ها حدودا ۳۰۰ الی ۵۰۰ یورو در ماه می‌باشد. از سوی دیگر اجاره یک اتاق دو نفره حدودا ۲۰۰ الی ۳۵۰ یورو برای هر دانشجوست. البته این نرخ‌ها صرفا برای دانشجویان غیر بورسیه اعلام شده‌است. هزینه خوابگاه برای دانشجویان بورسیه بسیار کمتر از نرخ‌های اعلام شده در نظر گرفته می‌شود. البته در برخی شرایط، این هزینه برای بورسیه شدگان نزدیک به صفر است. در صورتی که تمایل داشته باشید یک سوئیت یا آپارتمان کوچک اجاره کنید بای  هزینه ماهیانه حدودا ۲۵۰ الی ۱۰۰۰ یورو در ماه را در نظر بگیرید. این هزینه تا حد زیادی به استان و شهر انتخابی وابسته است. برای مثال میلان جزو گران‌ترین شهرهای زندگی در ایتالیا به حساب می‌آید. میزان نزدیکی یه مرکز شهر نیز جزو دیگر فاکتورهایی است که تاثیر زیادی در افزایش یا کاهش نرخ اجاره بها دارد.

مورد بعدی که جزو دیگر نیازهای اساسی هر انسان است، مبحث تغذیه یا خورد و خوراک می‌باشد. با توجه به نوع تغذیه و رژیم غذایی این هزینه‌ها برای هر فرد متفاوت خواهد بود. برای نمونه اگر جزو افرادی هستید که عادت دارید وعده‌های زیادی را در منزل آشپزی کنید، تا حد زیادی در هزینه خورد و خوراک خود صرفه جویی خواهید کرد. اما به طور میانگین هزینه ماهیانه خوراک برای هر دانشجو حدودا ۲۰۰ یورو در نظر گرفته شده‌است. البته این میزان برای دانشجویان بورسیه شده‌ای که سهمیه غذای رایگان در سلف دانشگاه دارند بسیار کمتر خواهد بود. وعده‌های غذایی در رستوران نیز حدودا ۶ الی ۱۶ یورو است. اطلاع از هزینه خرید چندی از مواد غذایی مهم تا حد زیادی می‌تواند به شما در تخمین هزینه خوراک کمک کند. از این رو می‌خواهیم در یک جدول، قیمت برخی از مواد غذایی پرمصرف را برایتان ذکر کنیم.

یک لیتر شیر۱.۱۵ یورو
یک کیلوگرم برنج۱.۹۶ یورو
۵۰۰ گرم نان۱.۵۸ یورو
۱۲ عدد تخم مرغ۲.۷۹ یورو
یک کیلوگرم پنیر۱۲.۵۹ یورو
یک کیلوگرم گوشت گوساله۱۴.۸۰ یورو
یک کیلوگرم فیله مرغ۸.۴۰ یورو
یک کیلوگرم سیب زمینی۱.۲۰ یورو
یک کیلوگرم پیاز۱.۳۰ یورو
یک کیلوگرم موز۱.۷۰ یورو
یک کیلوگرم سیب۱.۸۰ یورو

یکی دیگر از مهم‌ترین مخارجی که دانشجویان با آن روبرو هستند، هزینه‌های حمل نقل خواهد بود. هر دانشجو در طول روز باید به دانشگاه، مراکز خرید، کتابخوانه و … رفت و آمد کند. این رفت و آمد به طور معمول از طریق مترو، اتوبوس و یا تراموا انجام می‌شود که هزینه ماهیانه آن حدودا ۲۰ الی ۴۰ یورو خواهد بود. نکته جالب توجه این است که برخی از دانشجویان ترجیح می‌دهند برای حمل و نقل‌های روزمره خود از دوچرخه‌های کرایه‌ای استفاده کنند که نرخ اجاره روزانه آن‌ها بین ۲ تا ۳ یورو است. البته خرید دوچرخه نیز گزینه خوبی برای کاهش هزینه‌های رفت و آمد می‌باشد.

یکی دیگر از هزینه‌های جانبی مربوط به خط تلفن، اینترنت، قبوض، تفریحات و … است که نمی‌توان نرخ دقیقی برای آن‌ها تعریف کرد؛ چون نوع تفریحات دانشجویان و میزان استفاده آن‌ها از اینترنت با یکدیگر متفاوت است‌. خرید کتاب و لوازم تحریر جزو دیگر مواردیست که در طی دوران دانشجویی آن باید هزینه‌های خاصی را برای آن کنار بگذارید. اما به طور کلی برای کاهش هزینه‌های خود باید برنامه خاصی داشته باشید. اگر از نظر بودجه با محدودیت روبرو هستید هیچ پولی را بدون برنامه خرج نکنید. برای خرید لباس به حراج‌ فصول توجه کنید. خوب است بدانید که حتی بلیط‌های وسایل حمل و نقل عمومی نیز تخفیف‌هایی به چشم می‌خورد؛ در نتیجه برای خرید این بلیط‌ها نیز به زمان تخفیف خرید آن‌ها دقت کنید.

 بهترین دانشگاه های ایتالیا

دولت ایتالیا با بررسی سطح علمی و رتبه اساتید هر دانشگاه، اقدام به تهیه لیستی کرده که در آن از تعدادی از برترین دانشگاه‌های این کشور نام برده شده‌است. برای اطلاع از این دانشگاه‌ها در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 • دانشگاه سایپنزا

این دانشگاه معتبر در شهر رم واقع شده و جزو مراکز تحقیقاتی به حساب می‌آید. نکته جالب اینجاست که در کل حوزه اروپا، دانشگاه ساپینزا ظرفیت پذیرش بسیار بالاتری نسبت به سایرین دارد. رتبه این دانشگاه در کشور ایتالیا یک است ولی در سطح جهانی دارای رتبه ۱۸۳ می‌باشد. باید بدانید که این دانشگاه در سال ۱۳۰۳ تاسیس شده و از این رو جزو باقدمت‌ترین دانشگاه‌های کل اروپا به حساب می‌آید. افراد مشهور زیادی مدرک تحصیلی خود را از این دانشگاه دریافت کرده‌اند.

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان

رتبه‌ای که در کل جهان به این دانشگاه اختصاص یافته‌است، رتبه ۱۹۵ می‌باشد. رشته‌های اصلی این دانشگاه جزو علوم فنی مهندسی هستند‌. سال تاسیس این دانشکده ۱۸۶۳ است. میزان ظرفیت دانشگاه پلی تکنیک حدودا ۴۰ هزار دانشجو اعلام شده است که ده درصد آن‌ها را دانشجویان خارجی تشکیل داده‌اند.

 • دانشگاه بولونیا

در ابتدای مطلب لازم است بدانید که این دانشگاه، بیشترین قدمت را در سراسر جهان دارد؛ چرا که سال تاسیس آن، ۱۰۸۸ میلادیست. رتبه جهانی دانشگاه بولونیا ۲۰۳ اعلام شده و تعداد دانشکده‌های آن یازده عدد است. تعداد دانشجویان این مرکز حدودا ۸۵ هزار نفر بوده که شش درصد از آن‌ها، دانشجویان بین المللی هستند. تنوع رشته‌های مرکز آموزشی بولونیا بسیار بالاست.

 • دانشگاه پادوا

اگر تمایل دارید در دانشگاهی مملو از ایده‌هایی خلاقانه تحصیل کنید پیشنهاد می‌کنیم نام دانشگاه پادوا را به خاطر بسپرید. اساتید این دانشگاه برای علم آموزی به دانشجویان فقط از روش‌های نظری استفاده نمی‌کنند. بلکه استفاده از روش‌های علمی و نظری به صورت همزمان، تدریس در این مرکز را بسیار جذاب‌تر کرده‌است‌. رتبه جهانی که به این دانشگاه اختصاص یافته، رتبه ۲۲۷ بوده و تعداد پذیرش آن حدودا ۶۰ هزار نفر است. در ضمن سال تاسیس این مرکز آموزشی، ۱۲۲۲ می‌باشد.

 • دانشگاه پیزا

در ابتدا باید ذکر کنیم که این مرکز آموزشی جزو دانشگاه‌هاییست که از نظر وزارت علوم کشور ایران مورد تایید قرار گرفته‌است؛ بنابراین اگر قصد دارید بعد از فارغ التحصیلی به ایران بازگردید می‌توانید این مرکز را جزو یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های خود بدانید. رتبه جهانی دانشگاه پیزا ۲۵۳ بوده و تعداد دانشجویان آن ۵۵ هزار نفر هستند. مجموع تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه پیزا، چهار درصد از کل دانشجویان است‌.

 • دانشگاه فلورانس

این دانشگاه قدیمی که در حوزه‌های مختلف تحقیقاتی فعالیت دارد در فلورانس واقع شده و از این حیث، برای دانشجویان خارجی از جذابیت بالایی برخوردار است‌. سطح کیفیت علمی و نحوه تدریس این دانشگاه بسیار بالا بوده و زمینه فوق العاده‌ای را برای تحصیل دانشجویان فراهم کرده‌است. رتبه جهانی ۲۹۷ به این دانشگاه تعلق دارد. در ضمن جمعیت دانشجویان خارجی این دانشگاه حدودا هفت درصد از ۵۵ هزار نفر جمعیت کل آن هستند.

 • دانشگاه تورین

دانشگاه تورین جزو مراکز آموزشی دولتی کشور ایتالیا به حساب می‌آید. مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه در ایران نیز از اعتبار بالایی برخوردار است. محل تاسیس این دانشگاه شهر تورین است که علت نام گذاری این مرکز آموزشی نیز به نام این شهر باز می‌گردد. دانشگاه تورین با رتبه جهانی ۳۲۸ دارای جمعیت ۶۵ هزار نفریست که میزان دانشجویان خارجی، شش درصد از جمعیت کل آن است.

 • دانشگاه فدریکو ناپلی

دانشگاه فدریکو ناپلی نیز در زمره دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا قرار می‌گیرد. از آنجایی که رشته‌ پزشکی در این مرکز به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود، بین دانشجویان بین المللی محبوبیت فوق العاده‌ای را کسب کرده‌است. پنج درصد از جمعیت ۷۸ هزار نفری دانشجویان این دانشگاه را افراد غیر بومی ایتالیا تشکیل داده‌اند‌. رتبه‌ای که برای سطح جهانی به این مرکز اختصاص پیدا کرده‌است، عدد ۳۶۵ می‌باشد که به نوبه خود جزو رتبه‌های مطلوب به حساب می‌آید.

لیستی که در بالا ذکر کردیم تماما بر اساس سطح علمی این دانشگاه‌ها جمع آوری شده‌است‌. اما تجربه نشان داده که دانشجویان بین المللی فقط و فقط از نظر جنبه‌های علمی انتخاب خود را انجام نمی‌دهند. یکی دیگر از دلایلی که دانشگاه‌های ایتالیا را به مقصد محبوبی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده، آسانی روند پذیرش آن‌ها نسبت به سایر کشورهای اروپاییست‌. به علاوه بورسیه‌های متنوعی برای دانشجویان اختصاص یافته‌است که شرایط تحصیلی و پرداخت شهریه را برای بسیاری از افراد آسان‌تر می‌کند. در ضمن خرج و مخارج زندگی در ایتالیا نسبت به خیلی از کشورهای مجاور کمتر بوده و از این حیث دانشجویان خارجی تحت فشار قرار نخواهند گرفت‌. همچنین سفارت ایتالیا نیز سختگیری کمتری در قبال صدور ویزا برای دانشجویان اعمال می‌کند. به طور کلی مجموع این دلایل به اضافه سطح علمی بالای دانشگاه‌های این کشور باعث شده‌است که روز به روز تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا افزایش پیدا کند. اگر نگاهی به آمار مهاجرت دانشجویان ایرانی بیندازید متوجه خواهید شد که مقصد درصد زیادی از آن‌ها کشور ایتالیاست. به هر حال هر دانشجو قبل از انتخاب مقصد تحصیلی خود، شرایط و ضوابط هر کشور را بررسی کرده و طبیعتا به دنبال بهترین محل خواهد بود.

 زمان اپلای دانشگاه های ایتالیا

ابتدا لازم است به صورت دقیق معنای اپلای کردن را برای شما توضیح دهیم. در واقع واژه اپلای به مجموعه‌ای از اقدامات مربوط است که برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها انجام می‌شود. در نتیجه اولین گام برای مهاجرت تحصیلی همین اپلای کردن است‌. اما اقدام مهم این مقوله شامل چه مواردی هستند؟ در مرحله اولیه لازم است دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس آزمون‌های مربوط به زبان نظیر آیلتس یا تافل‌ را پشت سر بگذارید و شروع به تکمیل مدارک کنید. تمامی مدارک و فرم‌های خواسته شده را کامل کرده و در زمان اعلام شده، درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید. به زبان ساده هر قدمی را که در مرحله پذیرش تحصیلی بر می‌دارید به عنوان زیر مجموعه اپلای کردن به حساب می‌آید. برای برخی مقاطع نظیر دکترا لازم است در برخی از مراحل اپلای با اساتید خود ارتباط داشته باشید. شما برای پذیرش گرفتن نیاز به توصیه نامه معتبر از این اساتید خواهید داشت. البته گاهی اپلای برای رشته‌های مختلف با هم تفاوت دارد‌. بنابراین حتما به صورت دقیق شرایط و ضوابط خاص هر رشته را مطالعه کنید تا بدون هیچ خطایی در این راه گام بردارید.

برای این که از زمان درست اپلای دانشگاه‌های ایتالیا مطلع شوید در ابتدا باید تاریخ ددلاین آن‌ها را بدانید. تاریخ ددلاین هر دانشگاه برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. برای مثال تاریخ ددلاین مقاطع کارشناسی یا لیسانس اوایل ژانویه تا آخر ماه ژوئن بوده و ددلاین دوره کارشناسی ارشد به دو ترم مختلف تقسیم می‌شود. ترم پاییز از اوایل اکتبر تا اواخر ژوئن و ترم بهاراز اوایل ژوئن تا انتهای سپتامبر است‌. از سوی دیگر زمان بندی ددلاین دورع دکترا از ابتدای فوریه تا آخر نوامبر اعلام شده‌است. نکته‌ای که نباید ازتوجه به آن غافل شوید این است که تاریخ ددلاین دانشگاه‌های مختلف همیشه یکسان نخواهد بود. هر دانشگاه، چه دولتی و چه غیر دولتی، تاریخ ددلاین مخصوص به خود را دارد که برای اطلاع یافتن از آن باید به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

بنابراین در صورتی که بخواهید در زمان درستی برای پذیرش و ثبت نام اقدام کنید حتما باید زمان بندی درستی را در پیش بگیرید. در پروسه اپلای خود باید نکات زیادی را در نظر داشته باشید. برای نمونه در نظر گرفتن پروسه صدور ویزای تحصیلی یکی از مهم ترین مواردی است که هر دانشجو باید حین ثبت نام در دانشگاه به آن توجه کند. حتی در برخی مواقع دیده شده که دانشجویان الزاما باید حداقل ۹ ماه زودتر پروسه اپلای کردن را آغاز نمایند تا به موقع تمامی مراحل پذیرش تحصیلی را سپری کنند.

 بهترین رشته برای تحصیل در ایتالیا

تعیین بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کشور ایتالیا کار چندان ساده‌ای نیست؛ چون شما باید در نظر بگیرید که هدف اصلیتان از تحصیل چیست؟ ممکن است هدف اصلی شما این باشد که پس از فارغ التحصیلی در کشور ایتالیا یک شغل پیدا کرده و به اصطلاح ویزای کاری دریافت کنید. مسلما در این صورت باید با توجه به بازار کاری این کشور یک رشته مناسب را انتخاب نمایید. از سوی دیگر ممکن است در ایران یا سایر کشورها کسب و کار خاصی داشته باشید و هدف شما از تحصیل، پیشرفت شغلتان باشد. طبیعتا در چنین مواقعی فقط باید حوزه‌های تحصیلی مرتبط با شغل اولیه خود را برگزینید. گاهی نیز تمایل دارید از تحصیل در ایتالیا همانند پله‌ای برای مهاجرت کاری به سایر کشورها استفاده کنید. در این شرایط نیز باید بازار کاری کشور مقصد را بسنجید و بر این اساس یک رشته پرطرفدار را در نظر بگیرید. اما طبیعیست حال که همراه ما در این مقاله هستید انتظار دارید با محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی این کشور آشنایی پیدا کنید. به همین دلیل ما نیز برای آگاهی بیشتر شما، تعدادی از پرطرفدارترین رشته‌های این کشور را برایتان نام خواهیم برد. لازم به ذکر است که این اسامی بر اساس آمار و ارزیابی‌های انجام شده در سال‌های اخیر به دست آمده‌است.

بدون شک همگی شما از خوش پوشی مردم کشور ایتالیا آگاه هستید و می‌دانید مردم این کشور تا چه اندازه برای مد و ترندهای روز اهمیت قائل هستند. در نتیجه رشته‌های مربوط به طراحی لباس، فشن و مد جزو محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاه‌های ایتالیا به حساب می‌آیند. در واقع افرادی که خلاقیت قابل قبولی در این حیطه دارند و دوره تحصیل خود را با موفقیت پشت سر می‌گذارند سریعا توسط شرکت‌های طراحی لباس جذب شده و وارد بازار کار می‌شوند؛ چرا که طراحی لباس و استایل همیشه در صدر نیازمند‌ی‌های بازار کار ایتالیاست. علاوه بر مد و فشن، رشته‌های زیر نیز به نوبه خود محبوبیت بالایی داشته و از بازار کار خوبی برخوردارند.

 • مدیریت بازرگانی
 • حوزه بهداشت و درمان
 • مهندسی مکانیک
 • زیرشاخه‌های اقتصاد مانند امور مالی
 • گردشگری و صنعت توریسم
 • هتلداری
 • روانشناسی
 • علوم کامپیوتر
 • گرافیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی معماری
 • پزشکی
 • هنر
 • حقوق

اگر رشته مورد نظر شما جزو این لیست نیست اصلا نگران نباشید. ما در اینجا صرفا به برخی از رشته‌های محبوب این کشور اشاره کرده‌ایم. اگر شما انتخاب خود را به درستی انجام داده‌اید نیازی نیست دغدغه‌ای از این بابت داشته باشید. تنها موردی که باید به آن توجه کنید این است که پروسه اپلای را به درستی طی کرده و پس از شروع ترم تحصیلی، تمام تلاش خود را برای یادگیری هر چه بهتر به کار گیرید. در مراحل انتخاب رشته هرگز از کمک‌های مشاور تحصیلی غافل نشوید. ممکن است شما نکات مهمی را فراموش کرده‌ باشید. یک مشاور کاربلد به خوبی مجموع نکات مهم انتخاب رشته را در کنار هم چیده و بر حسب توانایی‌های شما، بهترین حوزه تحصیلی را اعلام می‌کند.

 نحوه پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

اگر تصمیمتان برای مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا جدیست حتما می‌خواهید به صورت دقیق از نحوه پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های این کشور آگاهی پیدا کنید.‌ پذیرش از یک دانشگاه بین المللی اصول خاص خود را دارد. در واقع نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در هر شرایط و زمانی که دلمان بخواهد برای ثبت نام مراجعه کرده و بدون هیچ شرایطی پذیرش بگیریم. در واقع هر دانشجو برای اخذ پذیرش باید تمامی مراحل زیر را پشت سر بگذارد.

 • انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی

در اولین قدم باید با دقت رشته خود را انتخاب کنید؛ چرا که آینده و سمت شغلی شما کاملا به این انتخاب وابسته خواهد بود. در مرحله بعد باید لیستی از تمامی دانشگاه‌هایی که این رشته را تدریس می‌کنند پیش روی خود قرار داده و شروط ثبت نام آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید. با توجه به این که توانایی قبولی در پذیرش کدام یک از این دانشگاه‌ها را دارید یکی را انتخاب کنید.

 • بررسی شرایط ثبت نام دانشگاه مورد نظر

با مراجعه به سایت اصلی دانشگاه مورد نظرتان ببینید برای ثبت نام به چه مدارکی نیاز دارید؟ آیا باید در آزمون ورودی شرکت کنید؟ زمان بندی ددلاین دقیقا چه تاریخیست؟ پس از بررسی پاسخ این سوال‌ها باید شروع به تکمیل مدارک و پر کردن فرم‌ها کنید. پس از اتمام این مراحل، دانشگاه مورد نظر شما بررسی می‌کند که با درخواست پذیرش شما موافقت کند یا خیر. در صورت موافقت با پذیرش شما راهی جدید برایتان آغاز خواهد شد.

 • واریز شهریه سال اول

اگر شانس دریافت بورسیه فول فاند را داشته باشید که از این مرحله معاف خواهید بود. اما در صورتی که واحد شرایط بورسیه نباشید باید در همان مراحل ابتدایی پذیرش، شهریه سال اول را به طور کامل پرداخت کنید. البته ممکن است در این مراحل برای پردازش اطلاعاتتان ناچار به پرداخت هزینه‌های دیگری باشید که توسط دانشگاه به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

 • ارائه نامه پدیرش دانشگاه به سفارت و دریافت ویزای تحصیلی

در مرحله چهارم باید نامه پذیرش و سایر مدارکی که از شما خواسته شده را به سفارت ایتالیا تحویل دهید تا پروسه ویزای تحصیلی برایتان شروع شود. درباره این مرحله در قسمت‌های قبل توضیحاتی را ارائه دادیم.

 • دریافت بیمه و سفر به کشور ایتالیا

تمامی دانشجویان بین المللی موظف هستند برای سفر و آغاز تحصیل، مشمول بیمه شوند. بنابراین توسط شرکت‌هایی که در این امور تخصص دارند، در یکی از انواع بیمه شرکت کنید. سپس با سفر به کشور ایتالیا، مراحل انتهایی ثبت نام خود را به صورت حضوری انجام دهید.

 تحصیل آنلاین در ایتالیا

متاسفانه یا خوشبختانه بیماری کرونا به ما ثابت کرد که می‌توانیم در منزل نیز از پس یادگیری سخت‌ترین دروس هم بر آییم. البته مقوله تدریس آنلاین فقط مختص به دوره پاندمی کرونا نبوده و پیش‌تر نیز توسط برخی مراکز آموزشی انجام شده‌است. اما مسلما اوج آن مربوط به دوران همین بیماریست. از بحث کرونا که خارج شویم باید بدانید که تدریس آنلاین دروس می‌تواند شرایط یادگیری را برای شما آسان‌تر کند. اما چگونه؟ ممکن است تمایل داشته باشید در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کرده و مدرک دریافت کنید. آیا همه شرایط برایتان مهیاست؟ ممکن است بنا به هر دلیلی توانایی خروج از کشور را نداشته باشید. در این صورت چه چیزی بهتر از تحصیل آنلاین؟ نکته مهمی که باید در این نوع تحصیل مد نظر داشته باشید این است که دستتان برای انتخاب رشته و دانشگاه خیلی باز نیست؛ زیرا تمامی دانشگاه‌های معتبر این کشور شرایط تحصیل آنلاین را ارائه نمی‌کنند. به علاوه ممکن است دانشگاه مورد نظرتان دوره‌های آموزش آنلاین را ارائه کند ولی رشته دلخواه شما جزو لیست دوره‌های آنلاین نباشد!

به هر حال بدون تحقیق و بررسی نباید پیش داوری کنید. در وبسایت‌های هر دانشگاه می‌توانید لیست رشته‌های آنلاین را بررسی نمایید. در صورتی که رشته مورد نظرتان در لیست نباشد می‌توانید در صورت تمایل یکی از زیر مجموعه‌های آن را برگزینید. قبل از شرکت در دوره تمامی تجهیزات لازم از جمله سیستم و برنامه‌های ارتباطی لازم را تهیه کنید. مطمئن شوید ساعات کلاس آنلاین با برنامه روزانه شما تطابق داشته باشد. البته برخی دوره‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فایل‌های آموزشی برای شما ارسال می‌شود تا بتوانید در زمان دلخواه از آن‌ها استفاده کنید. یکی از معایبی که تحصیل آنلاین را زیر سوال می‌برد این است که امکان بهره مندی از آموزش‌های عملی برای دانشجویان وجود ندارد. در واقع شما نمی‌توانید در کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشگاه در حضور اساتید خود با تکنیک‌ها و آموزش‌های عملی آشنا شوید. وجود آموزش‌های عملی در برخی رشته‌ها ضرورت چندانی ندارد. بنابراین اگر حوزه تحصیلی شما جزو چنین رشته‌هاییست نیازی نیست نگرانی خاصی در این باره داشته باشید. برای اطمینان می‌توانید پیش از ثبت نام در دوره‌ها و پرداخت هزینه با چند استاد مکاتبه کنید. این اساتید به خوبی می‌توانند شما را راهنمایی کنند که تحصیل آنلاین برایتان کارآمد خواهد بود یا خیر. در نظر داشته باشید که آموزش آنلاین در اکثر مراکز رایگان نیست؛ بنابراین باید جهت جلوگیری از اتلاف هزینه، تحقیقات کاملی در این باره انجام دهید.

 مدارک مورد نیاز

همان طور که می‌دانید پیش از انجام مصاحبه و حضور در سفارت، تمام معرفی شما از طریق مدارکتان انجام می‌شود. پرونده‌هایی که کامل نباشند از چرخه بررسی و نوبت مصاحبه خارم خواهند شد. افرادی که پرونده شما را مطالعه می‌کنند جزء به جزء مدارکتان را مورد بررسی قرار می‌دهند. شاید فقدان یکی از مدارک از نظر شما کم اهمیت باشد ولی باید بدانید که این موضوع در سفارت کلیه کشورها از جمله ایتالیا موضوع بسیار مهمی تلقی می‌شود. چندی از مهم‌ترین مدارکی که باید فراهم کنید عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی قبلی اعم از دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد را به صورت کامل ترجمه کرده و برای انجام امور تاییدیه به دادگستری و وزارت امور خارجه ببرید. ارائه ریز نمرات جزو الزامات محسوب می‌شود.
 • شناسنامه اصلی‌ترین مدرک شناسایی شماست؛ حتما این مدرک را به صورت ترجمه شده تحویل دهید.
 • در صورتی که به یکی از زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی یا هر دوی آن‌ها تسلط دارید حتما مدارک مربوطه را ارائه دهید.
 • چند قطعه عکس با مشخصاتی که به شما گفته می‌شود. این عکس‌ها به طور معمول باید به زبان انگلیسی پشت نویسی شوند.
 • ارائه اصل گذرنامه ضروریست.
 • نامه پذیرش از دانشگاه را نیز در مجموع مدارکتان قرار دهید؛ به علاوه ممکن است از شما خواسته شود از این نامه تعدادی کپی نیز تهیه کنید.
 • ارائه بلیط هواپیما و رزرواسیون هتل نیز الزامیست. البته ممکن است برخی افراد پیش از ورود به خاک ایتالیا، توسط شرکت‌های مهاجرتی خوابگاه یا آپارتمان اجاره کنند که در این صورت باید گواهی‌های مربوطه را در بین مدارک خود قرار دهند.
 • نامه‌های مربوط به تمکن مالی دانشجو یا شخصی که قرار است مخارج او را ساپورت کند نیز جزو دیگر مدارک مهم به حساب می‌آیند. البته در صورتی که یک حامی مالی به سفارت ایتالیا معرفی کنید احتمالا ارائه گردش حساب چند ماهه این شخص الزامی باشد.
 • مبلغ ۵۰ یورو را جهت بررسی پرونده خود پرداخت کنید.

نکته مهمی که نباید فراموش کنید این است که لیست دقیق مدارک خواسته شده به سفارت این کشور بستگی دارد. اگر پروسه دریافت ویزای خود را در کشوری غیر از ایران انجام می‌دهید ممکن است مدارک و هزینه‌های متفاوتی از شما خواسته شود. بنابراین در هر صورت توصیه می‌کنیم به این لیست بسنده نکرده و لیست دقیق و به روز رسانی شده مدارک را از سفارت این کشور دریافت کنید. به علاوه با توجه به نوسانات اقتصادی ممکن است مقدار تمکن مالی تغییر پیدا کند؛ پس به خاطر داشته باشید که باید از میزان دقیق تمکن نیز مطلع شوید.

 گپ تحصیلی ایتالیا

تعریف گپ تحصیلی در اصل مربوط به فاصله بین آخرین مدرک و زمان اپلای است. در بهترین حالت دانشجویان باید سعی کنند گپ تحصیلی کمتر از هفت یا هشت سال داشته باشند. البته این موضوع بیشتر برای متقاضیان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد است. زیرا موضوع گپ تحصیلی برای مقاطع دکترا و پست دکترا کم اهمیت‌تر می‌شود. البته گاهی برای رشته‌ها و موقعیت‌های پرطرفدار، یک حالت رقابتی تز نظر سن متقاصیان به وجود می‌آید. دانشجویان باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا با کمترین وقفه پروسه اپلای را شروع کنند. اما گاهی برای فرد شرایطی پیش می‌آید که اوضاع به طور کامل از کنترل او خارج می‌شود. در این صورت چه باید کرد؟ در ابتدا باید سعی کنید رزومه تحصیلی و کاری خود را تقویت کنید. یعنی ثابت کنید که نمرات، سابقه کاری و پژوهشی شما به حدی قوی است که می‌تواند به طور کامل این وقفه را جبران کند.

ارائه مقالات قوی و منتشر شده در مجلات معتبر همانند یک معجزه عمل می‌کند. پس سعی کنید با دست پر به مصاحبه بروید. خوب است نمره زبان شما از حد مجاز تعیین شده بالاتر باشد؛ چرا که این مورد یکی از فاکتورهاییست که می‌تواند شما را نسبت به سایر دانشجویان برتر نمود داده و در نتیجه در توجیه گپ تحصیلی به شما کمک کند. سعی کنید در یک متن شفاف و رسا، هدف‌های اصلی خود از تحصیل را بیان کرده و دید خود را نسبت به آینده تحصیلیتان شرح دهید. این مورد به اصلاح انگیزه نامه نام دارد. در دست داشتن توصیه نامه از چند استاد نیز یکی دیگر از مواردیست که می‌تواند راه شما را هموار کند. اگر در سال‌های گذشته در سمینارها و تحقیقات پژوهشی شرکت کرده‌اید حتما شرح کاملی از آن‌ها را به صورت مکتوب ارائه دهید. به طور کلی قوی بودن رزومه شما می‌تواند همانند یک چراغ، تاریکی راهتان را از بین ببرد. در پایان فراموش نکنید که نام بردن از وقایع خاصی که در این چند سال وقفه برایتان پیش آمده است نیز می‌تواند به حل مشکلتان کمک کند. برای مثال اگر با رویدادهای خاصی از جمله ازدواج، طلاق یا بچه دار شدن روبرو شده‌اید حتما آن‌ها را ذکر کنید. اما به طور معمول باید این دلایل را با شواهد و مدارک معتبر اثبات کنید.

 تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

آیا اشخاصی که مدرک دیپلم دارند می‌توانند به راحتی از دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش بگیرند؟ در صورتی که گپ تحصیلی بالایی نداشته باشید، شرایط سنی شما مطلوب باشد و مدرک زبان با نمره قابل قبولی ارائه دهید قطعا بله! برای ثبت نام در دوره کارشناسی انتخاب‌های زیادی در پیش دارید؛ چون دانشگاه‌های ایتالیا در این مقطع رشته‌های زیادی را ارائه می‌دهند. زیر شاخه‌های علوم انسانی، پزشکی، مهندسی و هنر جزو محبوب‌ترین زمینه‌های تحصیل برای انتخاب رشته با مدرک دیپلم هستند. بهتر است بدانید برای اقدام به تحصیل در مقطع کارشناسی معمولا تا سن ۲۸ سالگی فرصت خواهید داشت. در صورتی که با مدرک دیپلم وارد دوره کارشناسی دانشگاه‌های ایتالیا شوید، برای مقاطع بعدی نظیر کارشناسی ارشد و دکترا راه آسان‌تری را در پیش خواهید داشت.

ایتالیا کشوریست که سالیانه سرمایه زیادی را برای تحصیل دانشجویان در نظر می‌گیرد. این کشور برای آموزش دانشجویان از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کند. اما مسلم است که در مقابل از دانشجویان می‌خواهد شروط خاصی را در نظر داشته باشند. شرط معدل و آزمون ورودی دو نمونه از شروطی است که گاهی اوقات متقاضیانی که مدرک دیپلم دارند با آن روبرو هستند. ارائه مدرک دیپلم همراه با ریز نمرات یکی از مواردیست که دولت ایتالیا برای پذیرش دانشجوی کارشناسی نسبت به آن حساسیت بالایی دارد. واضح است که هر چقدر نمرات دیپلم شما بالاتر باشد، شانس بالاتری برای تحصیل در رشته‌های پرطرفدار خواهید داشت. در صورتی که رشته‌ مورد نظر جزو رشته‌های همراه با آزمون باشد حتما باید از مدتی قبل خود را برای آن آماده کنید تا بتوانید این امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارید.

 تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

برای این که بتوانید در یکی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا تحصیل کنید حتما باید به یکی از زبان‌های ایتالیایی یا انگلیسی تسلط داشته باشید‌. طبیعتا نمی‌توانید انتظار داشته باشید با زبان مادری خود به تحصیل بپردازید. در صورتی که زبان مادری شما انگلیسی باشد و یا در مقاطع تحصیلی قبلی به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید ممکن است از ارائه مدرک معاف شوید. البته اثبات این موضوع خود پروسه جداگانه‌ای را در پیش دارد. هنگام تحصیل در کشوری غیر از زادگاه خود، تسلط به زبان یکی از مهم‌ترین اصول موفقیت در تحصیل به حساب می‌آید. چرا که تنها راه ارتباطی با اساتید و همکلاسی‌ها، بهره مندی از یک زبان مشترک با آن‌هاست. در نتیجه نباید تمرکز شما فقط روی دریافت مدرک زبان باشد؛ بلکه بایستی با تمام قوا برای بهبود هر چه بیشتر زبان انگلیسی یا ایتالیایی تلاش کنید تا بتوانید با اعتماد به نفس بالا در کلاس‌های درس خود حاضر شوید. در صورتی که فرد به خوبی یه زبان انگلیسی مسلط نباشد با چه محدودیت‌هایی مواجه خواهد شد؟

 • در طول کلاس‌ها به خوبی گفته‌های اساتید را متوجه نخواهد شد و در نتیجه از آموزش‌ها بی بهره خواهد ماند.
 • تعامل با همکلاسی‌ها برای او کار دشواری خواهد بود. بنابراین شرکت در بحث‌های گروهی و فعالیت‌های کلاسی نسبتا غیر ممکن شده و به تدریج فرد از تمام برنامه‌های درسی عقب خواهد ماند.
 • انجام فعالیت‌های ساده روزانه برای او دشوار شده و حتی از پس کارهای ساده بر نمی‌آید.

بدون شک آسیب‌هایی که دانشجو در اثر عدم تسلط به زبان خواهد دید بسیار گسترده‌تر از این حرف‌هاست. ما در این بخش فقط به سه عدد از این آسیب‌ها اشاره کردیم. نوزادی را تصور کنید که تازه به دنیا آمده است و ناچار است تمامی خواسته‌ها و تمایلات خود را با گریه بیان کند. در واقع نوزاد تازه متولد شده هیچ راه دیگری برای بیان احساسات و خواسته‌های خویش ندارد! فردی که با زبان رایج اطرافیان خود آشنایی نداشته باشد نیز دست کمی از یک نوزاد تازه متولد شده ندارد. بنابراین به عنوان مجموعه‌ای که سال‌هاست در حیطه‌های مهاجرتی فعالیت می‌کند از شما می‌خواهیم نسبت به تقویت زبان و دریافت مدرک آن کوتاهی نکنید. مطمئنا با تسلط کامل به زبان، پیشرفت شایانی در زمینه درسی خود خواهید داشت.

 تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

کشور ایتالیا از زمان‌های دور در زمینه تحصیلی مهاجر پذیر بوده‌است. به همین دلیل کاملا واضح است که در برخی از برنامه‌های آموزشی خود از زبان واحد جهان یعنی زبان انگلیسی استفاده می‌کند. اما اقدام مهمی که دانشجویان باید انجام دهند این است که پیش از ثبت نام اطمینان پیدا کنند که دانشگاه مورد نظرشان از زبان انگلیسی استفاده کرده و رشته انتخابی آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌کند. در صورتی که دانشجو بتواند در حین تحصیل در کلاس‌های آموزش زبان ایتالیایی شرکت کند گام بزرگی برداشته‌است.

به طور معمول اکثر دانشجویان برای اثبات سطح زبان خود، مدرک آیلتس را ارائه می‌دهند. اما در صورتی که به هر دلیلی نتوانید در آزمون آیلنس شرکت کنید باید معادل این آزمون را ارائه دهید. برای مثال مدرک تافل یکی از مواردیست که می‌تواند جایگزین خوبی برای آیلتس باشد. البته نمرات این دو باید با یکدیگر معادل سازی شوند. پیشنهاد می‌کنیم از همان لحظه‌ای که جرقه مهاجرت تحصیلی در ذهن شما زده شد، سریعا در یکی از موسسات آموزش زبان شرکت کنید. در این صورت هنگام انجام امور مهاجرتی در سطح بالایی از مهارت‌های زبانی قرار خواهید داشت.

سخن پایانی

گاهی ممکن است پیشرفت و ترقی یک فرد در محل تولد او با محدودیت‌هایی روبرو باشد. در چنین شرایطی مهاجرت بهترین گزینه برای او خواهد بود. اما انتخاب مقصد و روش مهاجرت جزو مهم‌ترین تصمیماتی هستند که این فرد خواهد گرفت. تحصیل در ایتالیا راه میان بری در راستای رسیدن به هدف‌های بزرگ است. زندگی دانشجویی در کشوری متمدن فرصتی برای دست یابی به استقلال و یک شروع دوباره است. یکایک شهرهای این کشور با معماری فوق العاده می‌توانند تجربیات جذاب زیادی را برایتان رقم بزنند؛ چه بسا که با تحصیل در ایتالیا می‌توانید در هر زمان به راحتی به تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کنید! تحصیل همزمان با تفریح‌ و سفر به کشورهای جدید، تجربه بسیار خوشایندیست که هر کسی می‌تواند به آن دست پیدا کند. چرا شما یکی از این افراد نباشید؟ شاید با مطالعه این مقاله هنوز نتوانسته‌اید راه ورود به پروسه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را پیدا کنید. باید به شما عزیزان مژده دهیم که موسسه مهاجرتی آوا در هر شرایطی کنار شماست. بنابراین در هر مرحله از مهاجرت که هستید، حتی اگر هنوز هیچ اقدامی انجام نداده‌اید، فقط لازم است با یکی از تلفن‌های مجموعه ما تماس حاصل نمایید. البته باید یادآور شویم که در وبسایت موسسه، فرم‌هایی وجود دارد که با پر کردن آن‌ها می‌توانید به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید‌. حال که درب‌های شانس به روی شما باز شده‌است هر چه سریع‌تر اقدام کنید تا فرصت را از دست ندهید.

سوالات متداول

آیا تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری ایتالیا امکان پذیر است؟

بله، دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در یک بازه زمانی مشخص فرصت دارند به دنبال کار باشند. در صورتی که بتوانند توسط یک کارفرمای ایتالیایی استخدام شوند، ویزای کاری به آن‌ها تعلق خواهد‌ گرفت.

آیا فارغ التحصیلان بعد از دریافت ویزای کاری، اقامت دائم دریافت می کنند؟

اگر فرد به مدت پنج سال در این کشور مشغول به کار باشد می‌تواند اقدامات لازم برای کسب اقامت دائم را شروع کند.

اصلی‌ترین مزیت‌های تحصیل در ایتالیا کدامند؟

بدون شک تحصیل و زندگی با هزینه مناسب، سطح علمی بالای دانشگاه‌ها، امکان مسافرت به کشورهای حوزه شینگن، اجازه کار حین تحصیل و بورسیه‌های متنوع جزو اصلی‌ترین مزیت‌های تحصیل در کشور ایتالیا به شمار می‌روند.

آیا دانشجویان در ایتالیا با چالش‌هایی روبرو خواهند؟

بدون شک تحصیل در کشوری غیر از محل تولد اصلی همواره با چالش‌های زیادی روبرو خواهد شد. برای مثال درست است که برخی از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا تدریس خود را به زبان انگلیسی انجام می‌دهند، ولی باز هم فرد در محیط روزمره با زبان ایتالیایی روبرو خواهد شد و در صورت عدم تسلط ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.

پیدا کردن شغل دانشجویی در ایتالیا کار ساده‌ای محسوب می‌شود

متاسفانه تنوع شغل‌های دانشجویی در ایتالیا کمتر از سایر کشورهای اروپاییست‌. از این رو دانشجویان بسیاری از بابت رقابتی بودن بازار کار در این کشور ناراضی هستند.

بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل کدامند؟

از نظر دانشجویان شهرهایی مانند رم، میلان، فلورانس و بولونیا جزو محبوب ترین مقاصد دانشجویان خارجی به شمار می‌روند. چرا که هم دانشگاه‌های معتبری در این شهرها واقع شده‌است هم از نظر بافت شهری جزو برترین‌ها در کشور ایتالیا محسوب می‌شوند.

اگر دانشجو به زبان ایتالیایی مسلط باشد با چه امتیازهایی روبرو خواهد شد؟

بدون شک زندگی در ایتالیا برای او آسان‌تر شده و به راحتی می‌تواند با شهروندان بومی ارتباط برقرار کند. به علاوه برای پیدا کردن کار در این کشور با چالش‌ها و مشکلات کمتری روبرو خواهد شد.

آیا تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا رایگان است؟

خیر، فقط دانشجویانی می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌ای این کشور به تحصیل بپردازند که موفق به دریافت بورسیه شده باشند. اما سایر دانشجویان با توجه به رشته و دانشگاه خود موظف به پرداخت میزان خاصی از شهریه خواهند بود.

آیا دانشجویان می‌توانند بدون دریافت بیمه به تحصیل در ایتالیا بپردازند؟

خیر، از آنجایی که هزینه خدمات درمانی در این کشور بالاست، تمامی دانشجویان باید در حین تحصیل تحت پوشش یکی از موسسه‌های بیمه این کشور قرار بگیرند‌.

آیا به دانش آموزان زیر ۱۸ سال در ایتالیا بورسیه تعلق می‌گیرد؟

افرادی که در مدارس دولتی این کشور به تحصیل پرداخته‌اند به طور کلی نیاز به پرداخت شهریه ندارند؛ در نتیجه هیچ بورسیه‌ای برای این افراد در نظر گرفته نشده‌است. اما برای مدارس خصوصی با وجود بالا بودن شهریه نیز هیج بورسیه‌ای وجود ندارد.