• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل پست دکترا در آلمان
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل پست دکترا در آلمان برای بسیاری از فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری که به دنبال موقعیت‌های علمی و تحقیقاتی سطح بالاتر هستند یکی از گزینه‌های بسیار مناسب است. کشور آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی و کار است که فرصت‌های بی‌نظیری برای حضور و فعالیت در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد که توجه به آنها می‌تواند نقش مؤثری در موفقیت افراد در آینده داشته باشد.

سیستم آموزشی دوره پست داک در آلمان

سیستم آموزش آکادمیک در کشور آلمان به‌گونه‌ای طراحی و توسعه داده شده است که دانشجویان بعد از پایان تحصیلات خود در مقطع دکتری بتوانند بر پژوهش‌های خود متمرکز شوند. این دوره در کنار وظایف پژوهشی که نقش بسیار مهمی در آینده دانشجو دارند، وظایف مربوط به تدریس برخی مباحث علمی نیز بر عهده دانشجویان خواهد بود تا علاوه بر مهارت‌های پژوهشی، مهارت‌های تدریس آنها نیز افزایش پیدا کند.

طول دوره تحصیل پست داک در آلمان

تحصیل پست دکترا در آلمان باتوجه‌به زمینه علمی افراد ممکن است بین 2 تا 5 سال زمان ببرد و از این نظر می‌توان گفت که بسیار متغیر است. در این چند سال علاوه بر تلاش برای استفاده از نتایج تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده، دانشجویان تلاش می‌کنند تا مهارت‌های تدریس خود را کاملاً به روز و مطابق استانداردهای دانشگاه نگه دارند تا پس از پایان دوره پست داک امکان دریافت پیشنهاد شغلی برای آنها وجود داشته باشد.

شرایط تحصیل پست داک در آلمان

شرایط تحصیل و اخذ پذیرش در این دوره نسبت به دوره‌های قبلی بسیار متفاوت‌تر است. تأکید این دوره بیشتر بر بار علمی افراد می‌باشد؛ پس بسیار مهم  است که دانشجویان در دوره قبلی خود یعنی دوره تحصیلی دکتری نتایج بسیار خوب و درخشانی کسب کرده باشند. کسب نمرات بالا و ارائه ریزنمرات به دانشگاه مقصد یکی از نکات مهمی است که می‌تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش در این کشور بسیار افزایش دهد.

تحصیل در آلمان در مقطع پست دکتری علاوه بر نمرات خوب در مقطع دکتری نیازمند ارائه دیگر موارد نیز است. یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشت ارائه سوابق تجربی در زمینه‌های علمی، پژوهشی و شغلی است. این نکات در کنار توجه به ارائه اسناد برای اثبات انتشار مقالات علمی توسط شما یا به کمک شما می‌توانند نقش بسیار مهمی در اخذ پذیرش در مقطع پست داک برای شما داشته باشند.

شرایط سنی برای تحصیل پست داک در آلمان

کشور آلمان دارای شرایط بسیار مناسبی برای تحصیل در تمامی مقاطع است. تحصیل در این کشور در مقطع پست داک تقریباً بدون هیچ‌گونه محدودیت سنی است. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که گپ تحصیلی ممکن است کمی دانشگاه هدف را تحت‌تأثیر قرار دهد. برای پوشش گپ تحصیلی می‌توانید از خدمات مؤسسات مهاجرتی، سوابق شغلی و انگیزه‌نامه خود استفاده کنید.

شرط معدل برای تحصیل پست داک در آلمان

تحصیل پست داک در آلمان نیازمند ارائه معدل بسیار خوبی است تا شانس شما برای اخذ پذیرش در بالاترین حد ممکن قرار بگیرد. البته ناگفته نماند که بر اساس تجربیات می‌توان گفت که معدل بالای 15 برای گرفتن پذیرش نسبتا مناسب است؛ اما هر مقدار این عدد بالاتر باشد قطعاً شانس شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. البته ممکن است باتوجه‌به سوابق، شرایط زبان و شرایط دانشگاه بتوان با معدل کمتر نیز پذیرش گرفت.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع پست داک آلمان

مهم‌ترین مدرک برای تحصیل در کشور آلمان ویزا است که هنگام ورود به کشور باید آن را به همراه داشته باشید. مدارک مربوط به گذرنامه بیومتریک و شناسنامه اصلی نیز از مدارک مهمی هستند که نباید آنها را فراموش کرد. ارائه مدرک دکتری و نتایج کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در مقطع قبل نیز از مهم‌ترین مدارک برای ارائه به دانشگاه هستند تا مجوز تحصیل شما در این مقطع در کشور آلمان صادر شود.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در مقطع پست داک نیازمند نظم و ارائه تمام مدارک به‌صورت کامل است. ارائه CV مناسب نمونه‌ای از دیگر مدارک بسیار پراهمیت برای اخذ پذیرش در مقطع پست داک آلمان است. در این سند مهارت‌های بسیار سطح بالای شخص درخواست‌کننده به همراه مقالات و پژوهش‌های انجام شده یا انتشاریافته شخص به‌صورت کامل جمع‌آوری و ارائه می‌شود و برای دانشگاه بسیار مهم است.

مدرک بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه داشت Cover letter است. در این سند شخص درخواست‌دهنده باید به شکل مختصر و مفیدی خود و دستاوردهای علمی‌اش را شرح دهد تا دانشگاه متوجه شخصیت و نیت افراد باشد. در این سند علاوه بر اطلاعات شخصی و علمی باید به علت انتخاب دانشگاه هدف برای تحصیل پرداخته شود و هدف از تحصیل در دانشگاه مقصد بیان شود تا خواسته دانشجویان بسیار شفاف درک شود.

پیشنهاد تحقیقاتی (Research proposal) مدرک بسیار مهمی است که قصد و نیت شما از انجام تحقیقات در دانشگاه هدف چیست. این سند را افراد متخصص و همکاران احتمالی شما در آینده مطالعه و بررسی خواهند کرد. بهتر است با جزئیات نسبی توضیح دهید که زمینه‌های تخصصی موردنظر شما برای بررسی و پژوهش کدام موارد هستند تا دانشگاه بر اساس سیاست‌های علمی و امکانات مادی و معنوی خود نسبت به شما تصمیم‌گیری کند.

تحصیل پست دکترا در آلمان یکی از فرصت‌های بی‌نظیر برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف علمی و شغلی برای دانشجویان است. دانشجویان در این دوره می‌توانند به علایق تخصصی خود نزدیک‌تر شوند و با تحقیق بر پروژه‌های شخصی خود دستاوردهای بزرگی را کسب کنند. توجه به ارائه مدارک موردنیاز هر دانشگاه به بهترین شکل ممکن از اهمیت بسیار زیادی در افزایش شانس اخذ پذیرش برخوردار است.

مدرک زبان برای تحصیل پست داک در آلمان

این مورد به دوره‌ای که دانشجویان بین‌المللی آن را انتخاب کرده و برای اخذ پذیرش از آن درخواست داده‌اند بستگی دارد. به‌صورت کلی می‌توان گفت بسیاری از دوره‌های تحصیلی پست داک در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شوند. مدارک تافل و آیلتس برای دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در دسترس هستند و برای دوره‌های تحصیلی به زبان آلمانی باید باتوجه‌به شرایط هر دانشگاه مدرک زبان لازم را دریافت کرد.

اخذ پذیرش تحصیلی دوره پست داک آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان یکی از جذاب‌ترین خدماتی است که مؤسسه مهاجرتی آوا با تکیه ‌بر دانش و سال‌ها تجربه در این زمینه به تمام درخواست ‌کنندگان ارائه می‌کند. نکته قابل ‌توجه درباره درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در مقطع پست داک این است که فرایند این روش کاملاً شبیه به فرایند درخواست اخذ موقعیت‌های شغلی در شرکت‌های دولتی، خصوصی و به‌طورکلی صنعت است.

این دوره تحصیلی علاوه بر اینکه یک دوره علمی بر پایه مهارت‌های پژوهش‌ محور است، به‌عنوان یک شغل تمام‌ وقت نیز در نظر گرفته می‌شود. ارائه تمام مدارک لازم برای اخذ پذیرش در این دوره تحصیلی در کنار توجه به ارائه مقالات باکیفیت و انگیزه‌نامه مناسب از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در راستای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان توجه بسیار زیادی به آنها داشت.

زبان‌های مورد استفاده در برنامه‌های پست داک دانشگاه‌های آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع پست داک قطعاً یکی از خواسته‌های بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. مزیت‌هایی که تحصیل در این دوره برای دانشجویان دارد بسیار زیاد است و در نوع خود در سطح اروپا و حتی جهان بسیار کمیاب است. دوره‌های پست داک در این کشور بیشتر به زبان‌های انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شود؛ اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشت رشته انتخابی و حوزه فعالیت دانشجویان است.

هزینه تحصیل پست داک در آلمان

مهاجرت به آلمان دارای هزینه‌های خاص خود است؛ اما دانشجویان در مقطع پست داک شرایط علمی و تخصصی لازم برای اخذ حقوق و دستمزد را دارند. دانشجویان بین‌المللی در این دوره به‌ازای انجام کارهای علمی، پژوهشی و تدریس برخی مباحث در کلاس‌های درسی مبلغی بین 4 تا 5 هزار یورو به‌صورت ماهیانه دریافت می‌کنند. البته باید به یادداشت که این رقم ناخالص است و هزینه‌های تحصیل، مالیات و بیمه از آن کسر خواهد شد.

بهترین رشته‌های پست داک در آلمان

اخذ ویزای آلمان در رشته دلخواه و تخصصی شما یکی از خدمات ارزشمندی است که مؤسسه مهاجرتی آوا اقدام به ارائه آن کرده است. تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی در هر مقطعی بسیار ارزشمند و کاربردی خواهد بود. با توجه ‌به زیرساخت‌های قدرتمند و امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بسیار باکیفیت در فضای علمی و دانشگاهی این کشور می‌توان گفت شرایط برای تمام رشته‌ها فراهم است.

البته ناگفته نماند که اقتصاد این کشور بسیار پررونق و توسعه‌ یافته است و به همین علت صنعت خدمات و تولیدات دانش ‌بنیان در آن بسیار رو به ‌رشد است. صنایع خودروسازی، هوافضا، رباتیک و آی‌تی از جمله صنایع پیشرو در اقتصاد آلمان هستند. رشته‌های مهندسی، پزشکی و هنری نیز در قسمت رشته‌های پرتقاضا و پرطرف‌دار جامعه آلمانی قرار دارند.

برترین دانشگاه‌های دوره پست داک آلمان 2023

تحصیل پست دکترا در آلمان و فارغ‌التحصیل شدن در یکی از برترین دانشگاه‌های این کشور آرزوی بسیار زیبایی است که می‌توان با توجه ‌به نکات گفته شده آن را به دست آورد. این کشور دارای دانشگاه‌های بسیار زیادی است و در سطح اروپا یکی از برترین کشورها برای ادامه تحصیل است. بخشی از دانشگاه‌های کشور آلمان نه ‌تنها در اروپا بلکه در سطح جهان نیز بسیار شناخته شده و دارای رتبه‌های بالا هستند.

بورسیه‌های مقطع پست داک در آلمان

بورسیه‌های بسیار زیادی برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع پست داک ارائه می‌شود که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. بنیاد الکساندر فون هومبولت (Alexander von Humboldt Foundation)، بنیاد تحقیقات آلمان (Deutsche Forschungsgemeinschaft – DFG) و اقدامات ماری اسکلودوسکا کوری (Marie Skłodowska-Curie Actions) نمونه‌ای از بورسیه‌های تحصیلی در آلمان هستند.

درآمد دانشجوی دوره پست داک در آلمان

تحصیل پست دکترا در آلمان دارای مزیت‌های بسیار زیادی است که یکی از مهم‌ترین آنها کسب حقوق و درآمد هنگام تحصیل است. این دستمزد به علت انجام کارهای علمی و پژوهشی و تدریس در برخی مباحث به ‌تمامی دانشجویان این مقطع تعلق می‌گیرد. معمولاً مبلغی بین 4 تا 5 هزار یورو در ماه به‌عنوان حقوق در نظر گرفته شده است که شامل هزینه‌های مالیات، بیمه و تحصیل نیز خواهد شد.

مزایای تحصیل در مقطع پست داک در آلمان

مهم‌ترین مزیت تحصیل در این دوره کسب اعتبار بین‌المللی در زمینه‌های علمی و پژوهشی است. همین مورد دانشجویان بین‌المللی را برای اخذ کرسی‌های استادی در دانشگاه‌های سرتاسر جهان آماده می‌کند. از دیگر مزیت‌های این دوره وجود فرصت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی متنوع است. دانشجویان می‌توانند در موضوعات موردعلاقه خود به تحقیق و پژوهش پرداخته و از کسب دستاوردهای علمی خود نهایت لذت و موفقیت را به دست آورند.

کار حین تحصیل دانشجویان پست داک در آلمان

تحصیل پست دکترا در آلمان به‌صورت اتوماتیک شامل پرداخت دستمزد به دانشجویان بین‌المللی است. این دستمزد در ازای انجام کارهای علمی و تحقیقاتی در کنار تدریس برخی از مباحث درسی است. توجه داشته باشید که انجام تمام این کارها نیازمند صرف زمان بسیار زیادی است و به همین علت می‌توان گفت که تحصیل در مقطع پست داک در آلمان به‌ خودی ‌خود به‌ عنوان یک شغل تمام ‌وقت با حقوق و مزایای عالی در نظر گرفته شده است.

تحصیل آنلاین در پست داک در آلمان

تحصیل در دوره‌های آنلاین دارای مزیت‌های خاص خود است و برخی از دانشگاه‌های این کشور خدماتی در این زمینه ارائه می‌کنند. نکته بسیار مهمی که باید به یاد داشت این است که حضور در کلاس‌های درس و استفاده از امکانات آزمایشگاهی یا نرم‌افزاری دانشگاه‌ها بسیار مهم است. درست است که با استفاده از دوره‌های آنلاین نیز می‌توان صاحب مدرک شد؛ اما تجربیات مهمی که نیاز است فقط در کلاس‌ها و آزمایشگاه‌ها  یافت می‌شود.

بیمه دانشجویان پست داک در آلمان

تحصیل پست دکترا در آلمان طبق قانون نیازمند این است که دانشجویان بین‌المللی بیمه باشند و در برابر حوادث احتمالی از خدمات بهداشتی و قانونی بهره‌مند شوند. هزینه بیمه دانشجویی به‌صورت ماهیانه پرداخت می‌شود و در برابر دستمزد دریافتی دانشجویان بین‌المللی در مقطع پست داک کاملاً ناچیز و البته از منظر معنوی بسیار ارزشمند و ضروری است.

شرایط کار پس از تحصیل پست داک در آلمان

بازار کار آلمان یکی از بزرگ‌ترین و برترین‌های اروپا و حتی کل جهان است. اقتصاد بسیار پیشرفته در کنار سیاست‌گذاری‌هایی بر پایه توسعه اقتصادی و علمی از مهم‌ترین دلایل جذابیت بازار کار آلمان برای تمام دانشجویان بین‌المللی است. بازار کار این کشور به‌شدت نیازمند نیروی کار متخصص و باتجربه است و بسیار جالب ‌توجه است که دانشجویان بین‌المللی مقطع پست دکترا تمام این استانداردها را در بالاترین درجه ممکن دارا هستند.

یکی از مهم‌ترین موقعیت‌های شغلی که بسیاری از دانشجویان برای به ‌دست‌ آوردن آن وارد این مقطع می‌شوند، کرسی استادی در دانشگاه است. این شغل از جایگاه اجتماعی بسیار خوبی برخوردار است و دستمزدهای بسیار بالایی برای آن پیشنهاد می‌شود. البته باید در نظر داشت که انجام کارهای پژوهشی و علمی از مهم‌ترین اهداف این شغل است و باید با نیت توسعه و علمی وارد این شغل شد؛ چراکه سختی‌ها و ارزش بسیار زیادی دارد.

کلام آخر

تحصیل پست دکترا در آلمان می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌هایی باشد که دانشجویان بین‌المللی پس از پایان مقطع دکتری اتخاذ کرده‌اند. وجود امکانات بسیار مناسب جهت پیشرفت در رشته علمی موردعلاقه، توجه به انجام کارهای پژوهشی و دریافت دستمزدهای بسیار مناسب از مهم‌ترین و جذاب‌ترین مزیت‌های شرکت در این دوره‌ها است. در نتیجه حضور در این کشور و کمک به اقتصاد آن می‌تواند برای همه افراد جامعه مفید باشد.

سوالات متداول

سیستم آموزشی آلمان در مقطع پست داک چگونه طراحی شده است؟

سیستم آموزش آکادمیک در کشور آلمان به‌گونه‌ای طراحی و توسعه داده شده است که دانشجویان بعد از پایان تحصیلات خود در مقطع دکتری بتوانند بر پژوهش‌های خود متمرکز شوند.

طول دوره تحصیل پست داک در آلمان چقدر است؟

تحصیل پست دکترا در آلمان باتوجه‌به زمینه علمی افراد ممکن است بین 2 تا 5 سال زمان ببرد و از این نظر می‌توان گفت که بسیار متغیر است.

مهم‌ترین شرط تحصیل پست داک در آلمان چیست؟

شرایط تحصیل و اخذ پذیرش در این دوره نسبت به دوره‌های قبلی بسیار متفاوت‌تر است. تأکید این دوره بیشتر بر بار علمی افراد است پس بسیار مهم است که دانشجویان در دوره قبلی خود یعنی دوره تحصیلی دکتری نتایج بسیار خوب و درخشانی کسب کرده باشند.

شرایط سنی تحصیل پست داک در آلمان چگونه است؟

کشور آلمان دارای شرایط بسیار مناسبی برای تحصیل در تمامی مقاطع است. تحصیل در این کشور در مقطع پست داک تقریباً بدون هیچ‌گونه محدودیت سنی است.

درآمد دانشجوی پست دکترا در آلمان چقدر است؟

معمولاً مبلغی بین 4 تا 5 هزار یورو در ماه به‌عنوان حقوق در نظر گرفته شده است که شامل هزینه‌های مالیات، بیمه و تحصیل نیز خواهد شد.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *