• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تمکن مالی آلمان
5/5 - (1 امتیاز)

ورود به کشورهای خارجی برای اقامت یا سفر، موضوعی است که نیازمند آمادگی و برنامه‌ریزی دقیق است. یکی از اصولی‌ترین مسائل مربوط به این فرآیند، اثبات توانایی و تمکن مالی است. آلمان، با ارائه فرصت‌های بی‌شمار برای مهاجرت و اقامت، اهمیت زیادی به اثبات توانایی مالی برای ورود به این کشور می‌دهد.

در این مقاله، قصد داریم به بررسی اهمیت اثبات توانایی مالی برای ورود به آلمان بپردازیم و راهکارهای مختلف برای این اثبات را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین، مدارک لازم برای اثبات توانایی مالی و راهکارهایی که متقاضیان می‌توانند برای این امر به کار ببرند، را بررسی خواهیم کرد. اطلاعات ارائه شده در این مقاله، افراد علاقه‌مند مهاجرت به این کشور را در تهیه مدارک مورد نیاز برای اثبات توانایی تمکن مالی آلمان، راهنمایی خواهد کرد تا فرآیند ورود به آن را به سادگی و با موفقیت پشت سر بگذارند.

چه افرادی نیاز به اثبات تمکن مالی دارند؟

اثبات تمکن مالی آلمان برای افرادی لازم است که از کشورهایی به غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این کشور سفر می‌کنند و برای اقامت موقت یا دائمی نیاز به ویزا یا اجازه اقامت دارند. به ‌عنوان مثال، افرادی که به دنبال ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای خانوادگی یا ویزای دانشجویی هستند نیاز به ارائه اثبات تمکن مالی دارند.

علاوه بر این، افرادی که به دنبال اقامت دائمی یا شهروندی در آلمان هستند نیز باید تمکن مالی خود را اثبات کنند. این اطلاعات مالی نشان می‌دهد که فرد قادر به تأمین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌اش در آلمان بوده که شامل مواردی از جمله هزینه‌های مسکن، غذا، پوشاک، بهداشت و سایر هزینه‌های زندگی ضروری است.

دور زدن تمکن مالی آلمان

دور زدن تمکن مالی آلمان یا هر کشور دیگری، به معنای تقلب یا ارائه اطلاعات نادرست به مقامات مربوطه جهت دریافت ویزا یا اقامت است. این کار قانونی نیست و ممکن است منجر به عواقب جدی، از جمله اخراج از کشور یا ممنوعیت از ورود مجدد شود.

بهترین راه برای درخواست ویزای آلمان، ارائه اطلاعات صادقانه و دقیق در مورد وضعیت مالی و شغل خود است. افراد باید توانایی تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان را به صورت معقول نشان دهند، مثلاً از طریق داشتن شغل معتبر یا حمایت مالی از سوی یک فرد یا سازمان معتبر.

به عنوان مثال، اگر یک فرد قصد دارد به عنوان دانشجو یا کارمند در آلمان اقامت پیدا کند، باید اطلاعات مربوط به مالیات، حساب بانکی، وضعیت شغلی و سایر مستندات مرتبط را به دقت و با صداقت ارائه دهد. همچنین، ممکن است نیاز به ارائه گارانتی مالی یا پشتیبانی مالی از سوی یک فرد یا سازمان معتبر باشد.

بنابراین، بهترین راه برای افزایش شانس دریافت ویزای آلمان، ارائه مدارک و اطلاعات صادقانه و دقیق است و هرگونه تلاش برای دور زدن تمکن مالی یا ارائه اطلاعات نادرست توصیه نمی‌شود.

پنج روش اثبات تمکن مالی آلمان

برای اثبات تمکن مالی خود جهت تحصیل در آلمان، می‌توانید از راه‌های مختلفی استفاده کنید. این امور به منظور اطمینان از اینکه شما قادر به تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در این کشور هستید، لازم است. چند راه برای اثبات تمکن مالی آلمان عبارتند از:

 1.  حمایت مالی از سوی والدین: والدین شما می‌توانند اسنادی که درآمد و دارایی‌های مالی آنها را تأیید کند را ارائه کنند.
 2. تضمین بانکی: شما با ارائه یک تضمین بانکی که نشان دهد می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنید آن را ثابت نمایید.
 3. اعلان جایزه بورسیه تحصیلی: اگر بورسیه‌ای را از یک ارائه دهنده بورسیه شناخته شده دریافت کرده‌اید، می‌توانید این اعلان را ارائه دهید تا نشان دهید به تأمین هزینه‌ها پرداخته شده است.
 4. پرداخت امنیتی به حساب مسدود شده: این یک روش دیگر است که ممکن است برای اثبات توانایی مالی مورد قبول باشد. با ایجاد یک حساب مسدود شده و واریز مقدار مشخصی از پول به آن، می‌توانید نشان دهید که دارای منابع مالی کافی برای زندگی در آلمان هستید.
 5. تضمین از طریق شخص با اقامت دائم: اگر شخصی با اقامت دائم در آلمان وجود دارد که می‌تواند تضمین کند که هزینه‌های شما تأمین خواهد شد، این نیز یک گزینه قابل قبول است.

قبل از اقدام به هر گونه اثبات توانایی و تمکن مالی آلمان، بهتر است با سفارت یا کنسولگری این کشور در کشور خود تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد نوع مدارک مورد نیاز برای این کار را دریافت کنید. این اطلاعات ممکن است بسته به موقعیت شما و نوع تحصیلات مورد نظرتان متفاوت باشد.

تمکن مالی کشور آلمان

نکات مهم باز کردن حساب مسدود شده برای تمکن مالی آلمان

باز کردن یک حساب مسدود شده در آلمان یک فرآیند نسبتاً ساده است اما نیازمند برخی اقدامات و مدارک است.از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • زمان بندی: اقدام به باز کردن حساب مسدود شده خود را به زودی انجام دهید، زیرا فرآیند این کار ممکن است چند هفته به طول بیانجامد و تا فرا رسیدن زمان تأیید، پرداخت شما صورت نگیرد. بنابراین، توصیه می‌شود این مراحل را قبل از شروع ترم تحصیلی خود تکمیل کنید.
 • تأیید مدارک: برخی از مدارک لازم برای باز کردن حساب شامل فرم‌های تکمیل شده و کپی پاسپورت است که توسط سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور شما تأیید شده باشد. در صورتی که این مدارک را دارید، می‌توانید آن‌ها را به بانک مورد نظر ارسال کنید.
 • باز کردن حساب: پس از تأیید مدارک، بانک مورد نظر برای شما حساب مسدود شده ایجاد خواهد کرد. هزینه باز کردن حساب معمولاً بین 50 تا 150 یورو است و پس از آماده شدن حساب، شما باید حداقل 11,208 یورو به آن واریز کنید.
 • برداشت پول: پس از ورود به آلمان، شما می‌توانید در یکی از شعب بانکی وقت بگیرید تا کارت EC (کارت بانکی) دریافت کنید که با آن می‌توانید پول را از دستگاه‌های خودپرداز برداشت کرده و از امکانات بانکداری آنلاین استفاده نمایید.

حساب مسدود شده برای تمکن مالی آلمان

حساب مسدود شده (Sperrkonto) یک نوع حساب بانکی است که برای اثبات تمکن مالی آلمان ایجاد می‌شود. وقتی شما به عنوان یک دانشجو یا مهاجر به آلمان می‌روید، برخی از مقامات ممکن است از شما برای اثبات دارا بودن منابع مالی کافی برای زندگی در آلمان، درخواست حساب مسدود شده را داشته باشند.

حساب مسدود شده یک نوع حساب بانکی است که مقدار مشخصی از پول در آن مسدود می‌شود و شما تنها می‌توانید مقدار محدودی از آن را هر ماه برداشت کنید. این کار به منظور اطمینان از اینکه شما دارای منابع مالی کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در طول اقامت در آلمان هستید، انجام می‌شود.

برای افتتاح یک حساب مسدود شده، شما می‌توانید از دویچه بانک یا فینتیبا استفاده کنید. اگر از دویچه بانک استفاده می‌کنید، باید این اقدام را از طریق سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود انجام دهید که ممکن است چند هفته طول بکشد. اما اگر از فینتیبا استفاده می‌کنید، نیازی به قانونی کردن اسناد خود ندارید و می‌توانید به سرعت حساب خود را ایجاد کنید.

در صورت رد شدن ویزای آلمان، باید نامه رد ویزا را به بانک مربوطه ارسال کنید. در این صورت، حساب مسدود شده شما بسته خواهد شد و پول موجود به حساب اصلی شما برگردانده خواهد شد.

حداقل میزان بودجه برای اثبات تمکن مالی آلمان

برای درخواست ویزای آلمان، متقاضی باید اثبات کند که او دارای تمکن مالی کافی برای معیشت خود در طول اقامت در آلمان است. حداقل مقدار مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی بستگی به نوع ویزای مورد نظر دارد. به عنوان مثال:

 1. ویزای تحصیلی: برای دانشجویان بین‌المللی، حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در آلمان از سال 2022 معادل 11208 یورو برای هر سال (934 یورو برای هر ماه) تعیین شده است. اغلب دانشجویان مبلغ بیشتری را به حساب خود واریز می‌کنند.
 2. ویزای جستجوی کار (ویزای جاب سیکر): برای این ویزا، معمولاً از متقاضیان خواسته می‌شود که صورت حساب بانکی یک حساب امانی یا بلوکه شده (Sperrkonto) با مانده حداقل 720 یورو برای هر ماه ویزا داشته باشند، که معادل حداقل 4320 یورو برای ویزای شش ماه می‌شود.
 3. ویزای توریستی: برای اخذ ویزای توریستی آلمان، معمولاً باید اثبات شود که می‌توانید هزینه‌های معیشت و اقامت خود را بپردازید. حداقل مبلغ لازم برای اثبات تمکن مالی آلمان 45 یورو در روز یا مانده حسابی بیش از 3000 یورو در شش ماه گذشته است.

بورسیه‌ های قابل قبول برای تمکن مالی آلمان

 به طور کلی بورسیه‌های محبوبی مانند بورسیه های DAAD، بورسیه تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung، بورسیه‌های بنیاد هاینریش بل و بورسیه‌های Erasmus+ از جمله منابع مالی معتبری هستند که می‌توانند برای پوشش هزینه‌های تحصیلی در آلمان مورد استفاده قرار گیرند.

اگر شما بورسیه‌ای از یکی از این منابع دریافت می‌کنید که بودجه مورد نیاز برای تحصیل در آلمان را پوشش می‌دهد، می‌توانید از آن به عنوان اثبات منابع مالی هنگام درخواست ویزای دانشجویی استفاده کنید. اما قبل از استفاده از بورسیه به عنوان اثبات تمکن مالی آلمان، باید اطمینان حاصل کنید که بورسیه مورد نظر از یک ارائه‌دهنده معتبر و شناخته شده است و مدارک مورد نیاز برای اثبات بورسیه درخواستی باید شامل جزئیاتی از مقدار و مدت حمایت مالی باشد.

این بورسیه‌ها معمولاً بسته به نوع و شرایط آنها، هزینه‌های مختلفی مانند شهریه، هزینه‌های زندگی، بیمه‌ی بهداشتی و سایر هزینه‌های مرتبط با تحصیل در آلمان را پوشش می‌دهند. این بورسیه‌ها به دانشجویان فرصت می‌دهند تا به صورت مالی آمادگی خوبی برای تحصیل در کشور آلمان داشته باشند و بدون نگرانی از جنبه‌های مالی، تمرکز خود را بر روی تحصیلات و پژوهش‌های خود معطوف کنند.

مدارک مربوطه برای اثبات تمکن مالی

به منظور تمدید ویزای تحصیلی یا اجازه اقامت در آلمان، شما باید مدارک مربوط به وضعیت تحصیلی و همچنین مدرکی دال بر منابع مالی  خود را ارائه دهید. در مقایسه با زمانی که برای صدور اولیه ویزای تحصیلی یا مجوز درخواست می‌کنید، الزامات تمکن مالی آلمان در مواقع تمدید ممکن است کمی ملایم‌تر باشد.

برای اثبات تمکن مالی آلمان، شما می‌توانید از روش‌های زیر نیز استفاده کنید:

 1. پس انداز در حساب بانکی: شما باید اظهارنامه حساب بانکی خود را برای شش ماه گذشته ارائه کنید تا نشان دهید که توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در آلمان را دارید.
 2. کار پاره وقت: اگر شما هزینه تحصیل و زندگی خود را از طریق کار پاره وقت تامین می‌کنید، می‌توانید قرارداد کاری خود را به عنوان مدرکی مبنی بر منابع مالی ارائه دهید. در صورتی که درآمد شما کمتر از 934 یورو در ماه باشد، باید ثابت کنید که وجوه باقی مانده را از طریق پس انداز خود جبران می‌کنید البته برای برخورداری از کار در آلمان باید ویزای آن را دریافت نمایید.

به یاد داشته باشید که الزامات اثبات مالی ممکن است بین ادارات مهاجرت به آلمان متفاوت باشد، بنابراین بهتر است قبل از ارائه مدارک، با Ausländerbehörde محلی مشورت نموده تا اطمینان حاصل کنید که مدارک شما کافی است.

نتیجه گیری

تمکن مالی یکی از مراحل اساسی و حیاتی مهاجرت به آلمان است که برای افرادی که می‌خواهند به این کشور مهاجرت کنند، ضروری است. این مرحله به عنوان یک نشانه از توانمندی اقتصادی مهاجران برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان، مورد نیاز است.

موسسه مهاجرتی آوا با تخصص و تجربه خود، مهاجران را در فرآیند اثبات تمکن مالی یاری می‌کند. ارائه مشاوره‌های تخصصی و اطلاعات دقیق درباره اقدامات مورد نیاز برای تمکن مالی آلمان، از دیگر خدمات این موسسه است. همکاری با موسسه مهاجرتی آوا می‌تواند به مهاجران اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری در این مرحله از مهاجرت کمک کند و آن‌ها را در راه به دست آوردن زندگی بهتر و پایدارتر در آلمان یاری نماید.

سوالات متداول

چه مدارکی برای اثبات تمکن مالی برای تحصیل در آلمان لازم است؟

برای اثبات تمکن مالی، مدارکی مانند تراز مالی بانکی، اطلاعات مربوط به درآمد مالی، وجوه پشتوانه یا نامه تضمین مالی از والدین یا افرادی که مسئولیت مالی شما را بر عهده دارند، لازم است.

آیا بورسیه‌های دولتی یا دانشگاهی می‌توانند به عنوان اثبات تمکن مالی در نظر گرفته شوند؟

بله، بورسیه‌های دولتی یا دانشگاهی معمولاً به عنوان اثبات تمکن مالی در نظر گرفته می‌شوند، اما باید اطمینان حاصل شود که میزان بورسیه کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیلی شما است.

چگونه می‌توانیم میزان پول مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی را محاسبه کنیم؟

میزان پول مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی معمولاً بر اساس هزینه‌های زندگی و تحصیلی در آلمان محاسبه می‌شود. این شامل هزینه‌های مثل اجاره مسکن، هزینه‌های غذا، حمل و نقل و نیز هزینه‌های تحصیلی مانند شهریه و کتب درسی می‌شود.

اگر نتوانیم تمکن مالی آلمان را اثبات کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

عدم اثبات تمکن مالی ممکن است باعث رد ویزای تحصیلی شما یا رد درخواست پذیرش در دانشگاه شود. بنابراین، اثبات تمکن مالی از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید با دقت و توجه زیاد انجام شود.

چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که مدارک ارائه شده برای اثبات تمکن مالی کافی است؟

بهتر است قبل از ارسال مدارک، با دانشگاه یا مراجع مربوطه تماس بگیرید و از میزان مالی مورد نیاز و نحوه اثبات آن استعلام کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که مدارک ارائه شده تمامی معیارهای مورد نیاز را پوشش می‌دهند.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *