• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل داروسازی در آلمان
5/5 - (1 امتیاز)

در حال حاضر، آلمان کشوری است که در بخش مراقبت‌های بهداشتی بازارکار بسیار خوبی دارد و از این رو، پزشکان، پرستاران و داروسازان زیادی هستند که تمایل دارند به تحصیل، زندگی و کار در این کشور مشغول شوند. فقط کافی است که مجوزهای لازم را برای تحصیل یا کار به عنوان پزشک یا پیراپزشک در این کشور داشته باشید. ما در این مقاله می‌خواهیم راجع به تحصیل داروسازی در آلمان با جزئیات بسیار زیادی صحبت کنیم و به هر سوالی که در ذهن خود دارید در این زمینه پاسخ دهیم. پس حتما به خواندن این مقاله ادامه دهید.

شرایط پذیرش داروسازی در آلمان

برای اینکه بتوانید در آلمان به داروساز مناسبی تبدیل شوید، دو گزینه دارید. یا به تحصیل داروسازی در یکی از دانشگاه‌های آلمان بپردازید، یا به عنوان یک داروساز به آلمان مهاجرت کنید. ما در ادامه راجع به این دو گزینه توضیح می‌دهیم.

تحصیل داروسازی در یکی از دانشگاه‌های آلمان

برای اینکار شما باید بعد از اخذ مدرک دیپلم و سپری کردن امتحانات فاینال، برای تحصیل در آلمان اقدام نمایید و از یکی از دانشگاه‌های موجود پذیرش بگیرید. برای اینکار، باید مدرک زبان آلمانی و انگلیسی داشته باشید و در زمینه‌ی تحصیلی خود نیز برخی مدارک را آماده کنید. روند اخذ پذیرش در رشته‌ی داروسازی در آلمان درست شبیه سایر رشته‌های تحصیلی دوره‌ی کارشناسی است. شما حتی می‌توانید برای اخذ بورسیه در آلمان درخواست دهید و در صورت دریافت، از پرداخت شهریه، پول بلیط یا هزینه‌ی اقامت و زندگی در آلمان معاف شوید.

مهاجرت به آلمان به عنوان یک داروساز حرفه‌ای

اگر در کشور خودتان یا کشور دیگری غیر از اعضای اتحادیه‌ی اروپا مدرک داروسازی را اخذ کرده‌اید، می‌توانید بعد از معادل‌سازی و انجام برخی پروسه‌ها و ارزیابی‌ها، به عنوان یک داروساز حرفه‌ای به آلمان مهاجرت کنید. در این زمینه آلمان باید مطمئن شود که مدارک شما معتبر است یا نه. البته اگر مدرک خود را از یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا دریافت کرده باشید، روند آسان‌تر می‌شود.

معادل سازی مدرک داروسازی در آلمان

شما برای کار به عنوان داروساز در آلمان، باید مدارک خود را معادل‌سازی کنید. پس از معادل‌سازی و ارسال آن برای مقامات مربوط، مدارکتان با مدارک مشابه آلمانی مقایسه می‌شود تا محتوا و اعتبار آن تایید شود. اگر بین مدارک شما و مدارک آلمانی تفاوت زیادی وجود نداشته باشد، گواهی‌ها تایید می‌شوند و می‌توانید در آلمان به عنوان داروساز کار کنید. برای اینکه مدارک شما به رسمیت شناخته شود، باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شود. به یاد داشته باشید که این ترجمه باید توسط دفتر اسناد رسمی صورت بگیرد.

مدارک مورد نیاز برای فرآیند معادل‌سازی در آلمان

همانطور که گفتیم، برای شروع باید تمام مدارک تحصیلی و گواهی‌های شغلی و تحصیلی خود را به آلمانی ترجمه کنید و این کار باید در دفاتر ترجمه رسمی انجام شود. این مدارک باید به همراه یک فرم درخواست به مقامات آلمان ارائه شوند و به شرح زیر هستند:

• مدارک هویتی – کپی پاسپورت

• رزومه‌ی کاری و گواهی‌ها و مدارک تحصیلی

• مجوز کار شما در کشور مبدا (ارائه‌ی این مدرک در صورت وجود الزامی است، وگرنه لزومی ندارد).

• گواهی تناسب اندام و سلامت از پزشک معتبر

• گواهی حسن رفتار از یک پزشک تایید شده

• اثبات مهارت‌ خود در زبان آلمانی

به یاد داشته باشید که ارسال اصل مدارک نیازی نیست و فقط کپی‌های رسمی و ترجمه شده از مدارک خود را برای مقامات ارسال کنید. در صورت لزوم، آن‌ها اصل مدرک شما را نیز درخواست می‌کنند تا از صحت آن مطمئن شوند. همچنین هزینه‌ی بررسی مدارک معادل‌سازی شده و ترجمه شده‌ی شما به شهری که می‌خواهید در آن تحصیل کنید بستگی دارد.

مجوز کار در رشته داروسازی

اگر مدارک شما با مدارک آلمانی تفاوت‌های زیادی داشت باید در آزمون‌های معادل‌سازی شرکت کنید و دانش و مهارت‌های لازم را طی این آزمون به دولت آلمان اثبات نمایید. این آزمون شبیه امتحانات نهایی است که برای داروسازان بومی در آلمان برگزار می‌شود. در این آزمون فعالیت‌های دارویی و اقدامات لازم در داروخانه‌ها مورد پرسش قرار می‌گیرد. همچنین شما می‌توانید در کلاس‌های آمادگی برای آزمون داروسازی آلمان که PhiP نام دارد شرکت کنید و تفاوت مهارت‌ها را از بین ببرید. حتی می‌توانید برای اخذ مجوز داروسازی در آلمان، در یک دوره‌ی دو ساله شرکت کنید و طی آن مهارت‌های لازم را به دست بیاورید. به یاد داشته باشید که مجوز به افرادی داده می‌شود که تحصیلات خود را از کشورهایی خارج از اتحادیه‌ی اروپا دریافت کرده باشند. البته به هر حال ممکن است از انجام برخی فعالیت‌ها محدود شوید یا مجبور شوید در یک داروخانه‌ی خاص یا تحت نظر فعالیت کنید.

به یاد داشته باشید که این مجوز مدارک شما را در آلمان به رسمیت نمی‌شناساند. در واقع، شما فقط تفاوت‌ها را از بین می‌برید و مهارت‌های لازم را به دست میاورید. سپس می‌توانید به کمک آن دوباره در آزمون معادل‌سازی مدارک شرکت کنید و در مجوز اصلی را دریافت نمایید. همچنین می‌توانید طی این دوره روی دانش خود در زبان آلمانی نیز کار کنید.

مهارت‌های زبانی برای اخذ مجوز داروسازی

برای اخذ مجوز داروسازی در آلمان، باید در زبان آلمانی حرفه‌ای شده باشید. در واقع در حداقل حالت، باید به B2 رسیده باشید. اما پس از آن باید در یک آزمون شرکت کرده و به C1 برسید. بدون این مهارت نمی‌توانید برای مهاجرت به آلمان مجوز داروسازی در آلمان را به دست بیاورید.

البته ابتدا که مدارک خود را برای تایید و ارزیابی ارسال می‌کنید، نیازی ندارید که مهارت‌های زبان خود را به آن‌ها اثبات کنید. در واقع اثبات مهارت در آزمون‌های زبان آلمانی هیچ دخالت یا تاثیری در به رسمیت شناخته شدن مدارک شما ندارند. چون در این آزمون‌ها اطلاعات شما به عنوان یک داروساز بررسی نمی‌شود. البته می‌توانید برای یادگیری زبان آلمانی در برخی کلاس‌ها شرکت کنید تا به سطح مهارت لازم برسید و همچنین با سیستم و فرهنگ آلمانی‌ها نیز آشنا شوید. این به شما کمک می‌کند که راحت‌تر و سریع‌تر در آلمان شغلی به دست بیاورید و با مردم ارتباط برقرار کنید.

دریافت ویزا جهت تحصیل داروسازی در آلمان

اگر به هر طریقی شهروندی در اتحادیه‌ی اروپا، لیختن اشتاین، ایسلند، نروژ یا سوئیس محسوب می‌شوید، برای تحصیل در آلمان، به ویزای تحصیلی آلمان نیازی ندارید. ولی اگر از کشورهایی خارج از اتحادیه‌ی اروپا می‌آیید، باید برای تحصیل داروسازی یا کار به عنوان یک داروساز در آلمان، ویزا داشته باشید.

اگر از یک دانشگاه پذیرش بگیرید، می‌توانید با دعوتنامه‌ی دانشگاه و سایر مدارک به سفارت مراجعه کنید و ویزای تحصیلی آلمان را به دست بیاورید. اگر هم با یک شرکت مصاحبه‌ای انجام داده و پیشنهاد شغلی به دست آورده‌اید، می‌توانید با جاب آفر خود به سفارت آلمان مراجعه کرده و ویزای کاری و مجوز کاری در آلمان را دریافت نمایید. روند اخذ جاب آفر آلمان برای داروسازان، با سایر روند‌ها برای سایر مشاغل یکسان است. شما با مجوز کاری آلمان می‌توانید تا شش ماه برای یافتن یک موقعیت شغلی مناسب در آلمان بمانید.

دانشگاه های برتر داروسازی آلمان

مطمئنا هر کشوری دانشگاه‌های بسیار خوبی برای تحصیل در رشته‌ای خاص دارد. در آلمان نیز برخی دانشگاه‌ها در زمینه‌ی آموزش داروسازی مطرح و برتر هستند و ما در ادامه، پنج مورد از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه فنی براونشوایگ

این دانشگاه از سال 1835 داروسازی را آموزش می‌دهد. در این دانشگاه بیش از ششصد دانشجوی داروسازی تحصیل می‌کنند. در واقع، دانشگاه فنی براونشوایگ یکی از بزرگترین مراکز داروسازی را بین دانشگاه‌های آلمان دارد. این دانشگاه همچنین تنها مرکز داروسازی در ایالت نیدرزاکسن محسوب می‌شود. در این دانشگاه، مباحثی پیرامون داروهای پزشکی، تهیه مواد فعال زیستی، تجزیه و تحلیل شیمیایی داروها و تاثیر آن‌ها بر روی انسان و … بررسی می‌شود. دانشجویان داروسازی همچنین در مورد جنبه‌های مختلف پروژه‌های تحقیقاتی موجود در این دانشگاه تحقیق می‌کنند و به بینش متفاوت و عمیقی در این صنعت می‌رسند. موضوعات اصلی که در پروژه‌های تحقیقاتی این دانشگاه در دست بررسی است شامل طراحی دارو، فارماکولوژی مولکولی بیماری‌های قلبی عروقی و همچنین، توسعه میکروذره‌های کلوئیدی مثل سیستم‌های دارودهی و فناوری زیستی ترکیبات مختلف گیاهی می‌شود.

دانشگاه ماربورگ

دانشگاه ماربورگ یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان و همچنین سنتی‌ترین آن است. این دانشگاه به عنوان محلی برای ترویج پروتستان در سال 1527 تاسیس شد و تا پنج قرن به تدریس و توسعه‌ی علم و معارف ادامه داد. این دانشگاه در حال حاضر حدود 25000 دانشجو را آموزش می‌دهد و دوازده درصد از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. البته دیگر صرفا الهیات و روحانیت، چیزی نیست که در این دانشگاه تدریس شود. به جز بخش‌ها و دروس مهندسی، هر درس و رشته‌ای در این دانشگاه تدریس می‌شود. برای مثال می‌توان به داروسازی اشاره کرد که به بهترین و کامل‌ترین شکل در این دانشگاه ارائه می‌شود.

دانشگاه گرایفسوالد

دانشگاه گرایسفوالد در سال 1456 تاسیس شد و این هم از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی، نه صرفا در آلمان بلکه در کل اروپا است. این دانشگاه چندین قرن به تدریس و ترویج علم مشغول شده و در حال حاضر بیش از 12000 دانشجو در دل آن فعالیت می‌کنند و در محیطی دوستانه آموزش می‌بینند. این دانشگاه اگرچه رشته‌های تحصیلی مختلفی را آموزش می‌دهد ولی اولویت‌های آن با تدریس رشته‌های علوم زیستی، فیزیک، زمین‌شناسی، تعاملات فرهنگی در بالتیک/اسکاندیناوی و همچنین، رشته‌ی حقوق و اقتصاد است. دانشجویانی که می‌خواهند به بهترین شکل داروسازی را یاد بگیرند، می توانند ثبت نام در این دانشگاه را امتحان کنند و علاوه بر تحصیل در همکاری‌های بین رشته‌ای بین دانشکده‌های مختلف نیز فعالیت کنند.

دانشگاه فرانکفورت

دانشگاه فرانکفورت یکی از برترین دانشگاه‌های بین‌المللی و تحقیقاتی آلمان است! این دانشگاه تعداد زیادی از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد و گروه‌های تحقیقاتی زیادی دارد.. در واقع، در تلاش است که طی پروژه‌های تحقیقاتی مختلف، مشکلات مختلف در زمینه‌های دارویی و … را حل کند. این دانشگاه به افتخار یوهان ولفگانگ فون گوته، دانشمندی که در فرانکفورت زاده شده، به گوته فرانکفورت معروف است. گوته به فعالیت‌های بی‌نظیر خود در زمینه‌ی ادبیات، علم و فلسفه مشهور است. در این دانشگاه، 32 استاد در دپارتمان بیوشیمی، شیمی و داروسازی مشغول تدریس هستند. همچنین این دپارتمان‌ها 215 کارمند اداری دارد که تحصیل برای دانشجویان و پشتیبانی را تسهیل کرده است. این بخش، به بیش از 1850 دانشجو در مقطع کارشناسی و 500 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا آموزش می‌دهد. رشته‌های موجود در این بخش، داروسازی، شیمی و بیوشیمی هستند که تحصیل در آلمان را برای علاقه‌مندان به داروسازی تشویق می‌کنند.

دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه فرایبورگ بین سایر دانشگاه‌های بین‌المللی، رویکرد علمی فوق‌العاده‌ای برای دانشجویان داروسازی ارائه می‌دهد. در واقع، آزمایشگاه بیوانفورماتیک دارویی در موسسه علوم دارویی فرایبورگ، دارای الگوریتم‌ها و نرم‌افزارهایی بی‌نظیر برای تحقیقات دارویی دانشجویان است. این دانشگاه در زمینه‌هایی چون مدل‌سازی مولکولی، پیش‌بینی اثرات بیولوژیکی مولکول‌ها و شناسایی عوامل دارویی جدید و ناشناخته فعالیت می‌کند. همچنین در تلاش است که واکنش و اثرات مختلف دارو در روند درمان را بررسی کرده و توضیح دهد. همچنین شما می‌توانید در آزمایشگاه‌های این دانشگاه، حجم وسیعی از داده‌ها را ارزیابی کنید. این داده‌ها روش‌های اندازه‌گیری فرایند‌ها و پروسه‌های سیستم‌های زیست‌شناسی را توضیح خواهد داد که برای دانشجویان داروسازی که به دنبال تحقیقات دارویی هستند بسیار مناسب است.

هزینه تحصیل داروسازی در آلمان

همانطور که احتمالا شنیده‌اید، تحصیل در آلمان نسبتا کم هزینه و رایگان است. برای همین هم دانشجویان زیادی ترجیح می‌دهند که به تحصیل داروسازی در آلمان مشغول شوند. البته این در صورتی است که بخواهید در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل شوید. شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی، می‌توانید در دانشگاه مورد نظر از 300 تا 1500 یورو برای تحصیل داروسازی هزینه کنید. البته این در صورتی که بورسیه‌های تحصیلی داروسازی در آلمان را دریافت نمایید، حل شده است و دیگر نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نخواهید داشت.

کار و حقوق داروسازی در آلمان

شما به عنوان یک داروساز خارجی می‌توانید در آلمان کار کنید، ولی باید مدارک خود را به تایید مقامات برسانید. پس از تایید، باید مجوز بگیرید و سپس به عنوان داروساز در این کشور مشغول کار شوید. برای تایید شما به عنوان داروساز، باید مدارک، هویت و ریزنمرات دانشگاهی خود را ترجمه و ارائه دهید.

طبق داده‌های معتبر، داروسازان در آلمان سالانه حدود 43909 یورو درآمد دارند. ولی این درامد می‌تواند بر اساس تجربه‌ی کاری، مدارک تحصیلی و حتی دانشگاهی که درس خوانده‌اید فرق داشته باشد. البته به محیط خود داروخانه نیز بستگی دارد. همچنین داروسازانی که در شهرها یا داروخانه‌های خاص و پروژه‌های خاصی فعالیت دارند، نسبت به کسانی که در داروخانه‌های عمومی یا مناطق روستایی کار می‌کنند، درامد بیشتری دریافت می‌کنند. همچنین پاداش، سنوات و اضافه کاری نیز بر حقوق شما تاثیر خواهد داشت.

نحوه یافتن شغل به عنوان داروساز در آلمان

برای اینکه بتوانید با مجوز کاری خود یک شغل خوب در آلمان پیدا کنید باید از پلت‌فرم‌ها و سایت‌های محبوب کاری در آلمان استفاده کنید. در ادامه به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

• StepStone

• Arbeitsagentur

• meinestadt.de

• Jobrapido.de

• لینکدین

شما در این سایت‌ها باید اکانت تشکیل دهید و مدارک و رزومه‌ی خود را آپلود کنید. به یاد داشته باشید که رزومه‌ی شما باید شما را به عنوان یک شخص مناسب جهت کار به عنوان داروساز نشان دهد. پس از تکمیل رزومه، مرتبا به داروخانه‌ها و شرکت‌های مختلف داروسازی درخواست دهید تا شغل مورد نظر خود را بیابید.

البته می‌توانید شبکه‌های مرتبط با صنعت داروسازی، نمایشگاه‌های شغلی یا ارتباط با سازمان‌ها و انجمن‌های حرفه‌ای را نیز درنظر بگیرید و از آن‌ها برای یافتن یک شغل خوب به عنوان داروساز استفاده کنید. تمام این موارد شانس شما را برای یافتن شغلی به عنوان داروساز در آلمان افزایش می‌دهند.

مدت زمان تحصیل داروسازی در آلمان

دوره داروسازی در آلمان حدودا پنج ساله است. پس از اخذ مدرک فارغ التحصیلی نیز باید شش ماه کارآموزی ببینید تا داروساز شوید. این دوره توسط یک موسسه یا دانشگاه تایید شده ارائه می‌شود. شما طی این پنج سال مباحثی چون علوم دارویی، فارماکولوژی، شیمی دارویی و حقوق دارویی را پاس می‌کنید. همچنین یک سال عملی دارویی را پس از دوره‌های تئوری می‌گذرانید تا برای کار به عنوان داروساز در آلمان تجربه‌ی کافی داشته باشید. این دوره به شما کمک می‌کند تا در شیوه‌های داروسازی در دنیای واقعی مهارت داشته باشید و تجربه‌ی کافی برای کارهای بیمارستانی به دست بیاورید. پس از اتمام این دوره می‌توانید مجوز حرفه ای داروسازی در آلمان را به دست بیاورید. به طور کلی، کل فرایند پنج الی شش سال است، ولی نحوه یادگیری و پیشرفت شما می تواند روی مدت دوره‌ی تحصیلی اثر بگذارد.

مراحل دریافت مجوز و کار داروسازی در آلمان

شما به عنوان یک فرد خارجی باید تاییدیه دریافت کنید تا بتوانید در آلمان داروخانه‌ای باز کنید. برای این تاییدیه باید مدارکتان توسط مقامات ارزیابی شود. پس از آن، باید منطقه‌ای را انتخاب کنید تا برای تاسیس داروخانه، مجوز بگیرید. در این زمینه رقابت همکاران شما نیز موثر است.  

تخصص‌های رشته داروسازی در آلمان

برای اینکه یک داروساز بالینی در آلمان شوید، باید تخصص‌های مختلفی داشته باشید و مراحلی را نیز سپری کنید. در مرحله‌ی اول باید در دانشگاهی در آلمان درس بخوانید و یک دوره‌ی پنج تا شش ساله را سپری کنید. طی این دوره شما تخصص لازم برای داروسازی را به دست خواهید آورد. پس از اخذ مدرک، با تجربه‌ی کارورزی می‌توانید کار در بیمارستان یا داروخانه را نیز یاد بگیرید.

سپس باید برنامه‌های آموزشی بیشتری را سپری کنید که در جنبه‌های بالینی داروسازی مهارت پیدا کنید. سعی کنید تخصص در داروسازی بالینی را پیدا و انتخاب کنید. پس از اخذ مهارت‌های لازم، روی توسعه و پیشرفت مهارت‌هایتان زمان بگذارید و اطلاعات خود در زمینه داروسازی را به روز نگه دارید. شما حتی می‌توانید با سایر داروسازها درارتباط باشید و تخصص خود را اینگونه گسترش دهید. هرچه مدارک بیشتری را در زمینه‌ی تخصصی شدن مدرک خود داشته باشید، احتمال یافتن شغل مناسب‌تر و پردرامدتر در آلمان بیشتر خواهد شد.

آزمون‌ها و منابع آزمون داروسازی آلمان

شما می‌توانید با شرکت در آزمون knowledge مهارت خود به عنوان یک داروساز در آلمان را ثابت کنید. این آزمون، شفاهی و کتبی خواهد بود. پس از سپری کردن این آزمون، شما مجوز فعالیت خود به عنوان یک داروساز در آلمان را دریافت خواهید کرد. البته برای شرکت در این آزمون باید ابتدا دوره‌ی داروسازی را در یک موسسه یا دانشگاه گذرانده باشید. همچنین باید سلامتی و تندرستی شما تایید شده باشد. همچنین، قبل از شرکت در این آزمون باید در آزمون‌های Ausreichende Deutschkenntnisse der Stufe B 2، آزمون فنی زبان و آزمون اثبات صلاحیت هم شرکت کرده باشید.

مدارک لازم برای پذیرش داروسازی در آلمان

• مدارک هویتی (کارت شناسایی معتبر یا پاسپورت)

• اپلیکیشن درخواست

• گواهی حسن رفتار و عدم سوء پیشینه

• گواهی معاینه پزشکی و سلامت از یک پزشک معتبر

• آخرین مدارک تحصیلی و ریز نمرات تحصیلی

• گواهی شرکت در آزمون زبان آلمانی با حداقل مهارت B2

• انگیزه نامه

• توصیه نامه

• تمکن مالی

تحصیل داروسازی در آلمان با موسسه مهاجرتی آوا

آلمان کشوری با دانشگاه‌های برتر و امکانات آموزشی فوق‌العاده، گزینه‌ای محبوب و مناسب برای تحصیل شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی است. اما اخذ پذیرش از دانشگاه‌های رایگان آن، به خصوص در رشته‌ی داروسازی کار ساده‌ای نیست. ما، موسسه مهاجرتی آوا، با سال‌ها سابقه و تجربه‌ی حرفه‌ای در زمینه‌ی انواع مهاجرت‌ها به کشورهای اروپایی و کانادا، و همچنین با خدمات 360 درجه و پشتیبانی 24 ساعته، مرحله به مرحله و قدم به قدم در کنار شما خواهیم بود تا با خیال راحت، برای مهاجرت تحصیلی و اخذ پذیرش در رشته‌ی داروسازی در آلمان اقدام کنید و به رویای خود به صورت تضمینی دست بیابید.

سوالات متداول

آیا خارجی‌ها می‌توانند در آلمان داروخانه بزنند؟

بله، ابتدا باید یک مدرک معتبر در زمینه‌ی داروسازی داشته باشید که یا آن را از دانشگاه‌های آلمان تهیه کرده‌اید، یا از کشوری دیگر. سپس باید مجوز حرفه‌ای خود را دریافت کنید. برای اخذ این مجوز باید در یک آزمون سراسری شرکت کنید و مهارت خود در زبان آلمانی را نیز اثبات نمایید.

آیا داروسازان در آلمان دستمزد خوبی دارند؟

مانند بسیاری از کشورها، داروسازان آلمانی نیز حقوق خیلی خوبی دریافت می‌کنند و بازار کار خوبی برای آن‌ها در دسترس است. در واقع شما در صنعت پزشکی در آلمان از حقوق بیشتری نسبت به سایر صنایع برخوردار خواهید شد. این حقوق بر اساس منطقه‌ی زندگی، مدارک تحصیلی، محل کار و تجربه‌ی کاری متفاوت خواهد بود.

چگونه برای کار به عنوان داروساز در آلمان آماده شوم؟

شما می‌توانید حرفه‌ی خود را از یک داروخانه‌ی محلی در آلمان شروع کنید و در کنارش به یادگیری زبان آلمانی و گسترش مهارت‌های خود مشغول شوید. با این کار می‌توانید همکاری یک تیم در داروخانه را مشاهده کنید و در مورد مشاوره با بیماران، بسته‌بندی دارویی، اطلاعات دارویی و روال کار کلی در داروخانه‌های آلمان اطلاعات کاملی به دست بیاورید.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *