• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل پست دکترا در هلند
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل پست دکترا در هلند موضوع بحث این مقاله است. چه متقاضی مهاجرت به هلند باشید و چه مشتاق باشید که درباره این موضوع اطلاعات مفید و مختصری کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است‌.

شاید شما نیز جزو افرادی باشید که تصور کنید پست دکترا یک مقطع تحصیلی بوده و مدرک خاصی را به متقاضیان ارائه می‌دهد، اما باید بدانید که این دوره که پست داک نیز نامیده می‌شود بر پایه مهارت آموزی و افزایش تخصص‌ فرد در حیطه علمی خود است. از آنجایی که در ایران کمتر مرکزی پیدا می‌شود که چنین دوره ای را ارائه دهد، برخی فارغ التحصیلان مقطع phd، تحصیل پست دکترا در هلند را انتخاب می‌کنند. در این کشور به این دوره، تحقیقات آکادمیک گفته می‌شود که تاثیر بسیار مثبتی بر رزومه فرد گذاشته و بستر مناسبی برای مهاجرت به کشور هلند را فراهم می‌کند.

سیستم آموزشی دوره‏ پست داک در هلند

سیستم آموزشی دوره تحصیل پست دکترا در هلند بنا به موقعیت فرد و شرایط دوره، به دو شکل پاره وقت و تمام وقت ارائه می‌شود. طبیعی است که دوره تمام وقت می‌تواند تخصص و مهارت فرد را افزایش داده و در مقابل دوره پاره وقت، امکان اشتغال را برای اشخاص فراهم می‌کند. مراکزی که این دوره را به متقاضیان ارائه می‌دهند معمولا دانشگاه‌ها، سازمان‌های خاص و مراکز تحقیقاتی هستند. عنوانی که معمولا به متقاضیان این دوره داده می‌شود دستیار یا دانشیار است. گذراندن دوره پست داک در واقع مانند پل میانبر عمل می‌کند که هر چه سریع‌تر شما را به موقعیت شغلی دلخواهتان می‌رساند.

طول دوره تحصیل پست داک در هلند

طول دوره تحصیل پست دکترا در هلند به عواملی نظیر رشته تحصیلی و موقعیت انتخاب شده دارد. در اکثر اوقات سازمان تحقیقاتی مورد نظر با توجه به حیطه تحصیلی فرد، مدت زمان این دوره را مشخص می‌کند‌. اما به طور میانگین دوره پست داک در این کشور بین سه تا پنج سال به طول می‌انجامد.

شرایط تحصیل پست داک در هلند

بدون شک نمی‌توان یک شرایط کلی و ثابت برای تحصیل پست دکترا در هلند در نظر گرفت؛ چرا که فهرست الزامات این دوره در سازمان‌ها و مراکز مختلف با هم تفاوت دارد؛ بنابراین برای این که از برخورداری یا عدم برخورداری از شرایط لازم مطلع شوید ابتدا لازم است مرکز و پوزیشن مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس به صورت دقیق شرایط خواسته شده را بررسی کنید. اما به طور کلی اتمام دوره دکترا و داشتن مدرک PHD یکی از شرایط عمومی پست داک در این کشور است. از سوی دیگر بسیاری از مؤسسات این کشور توقع دارند که شخص متقاضی، پایان نامه خود را نیز تکمیل کرده باشد.

شرایط سنی برای تحصیل پست داک در هلند

خوشبختانه برای تحصیل پست دکترا در هلند هیچ سخت گیری خاصی در مورد سن متقاضی اعمال نمی‌شود؛ یعنی شما در هر زمانی که موفق به دریافت مدرک فوق دکترا شوید می‌توانید درخواست خود را برای یکی از فراخوان‌های پست داک در این کشور ثبت کنید. اما کاملا بدیهی است که هر چقدر سن متقاضی کمتر باشد، شانس او برای دریافت پذیرش افزایش پیدا کرده و به طبع به موقعیت بهتری دست پیدا می‌کند. اما این گفته بدان معنا نیست که فقط افرادی با سن کمتر امکان موفقیت در این دوره را دارند.

شرط معدل برای تحصیل پست داک در هلند

در ابتدا لازم است بدانید که سازمان‌های آموزشی که دوره پسا دکترا ارائه می‌دهند، نسبت به مقاطع دانشگاهی حساسیت بسیار کمتری نسبت به معدل متقاضیان دارند. یعنی در بیشتر مواقع برای متقاضیان شرط معدل تعیین نمی‌شود. اما گاهی ممکن است برخی مراکز خاص در بعضی رشته‌های تحصیلی حداقل معدل ۱۲ الی ۱۵ را مشخص کنند. به طور کلی همه چیز به نگرش مرکز مورد نظر شما بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع پست داک هلند

توجه کنید که تعیین دقیق مدارک به سازمان مربوطه بستگی دارد. ما در این بخش سعی داریم رایج‌ترین مدارک خواسته شده را برای شما مشخص کنیم، اما ممکن است برخی مراکز، مدارک متفاوت‌تری نیز از متقاضی درخواست کنند.

 • مدارک شناسایی: این مدارک شامل شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت است که باید هم به صورت اصل و هم ترجمه شده ارائه شود.
 • رزومه: فرد متقاضی باید رزومه یا CV را به صورت دقیق ارائه دهد. تمامی مهارت‌ها و مقالات فرد باید در فایل مربوطه ذکر شوند.
 • کاورلتر: این فایل باید حاوی یک معرفی کلی از شما باشد. اکنون در چه موقعیت تحصیلی و شغلی هستید؟ چه مهارت به خصوصی را تاکنون فرا گرفته اید؟ چرا تصمیم دارید در دوره پست دکترا شرکت کنید؟ هدف اصلی شما از انتخاب این سازمان یا مرکز تحقیقاتی چیست؟ پاسخ تمامی این سوال‌ها باید به صورت شفاف در این فایل بیان شود.
 • رفرنس: شما باید از دو الی سه نفر از کسانی که در موقعیت‌های شغلی یا پژوهشی همراه شما بوده‌اند بخواهید که اظهارات خود را درباره مهارت‌هایتان بیان کرده و شما را به عنوان یک متقاضی مناسب این دوره معرفی کنند.
 • ریسرچ پروپوزال: تمامی حوزه تحقیقاتی و پژوهشی که قصد دارید در آن فعالیت کنید را در این نامه توضیح دهید. توضیحات شما باید به صورت شفاف و رسا باشد.
 • توصیه نامه: در این نامه باید یک فرد متخصص مانند استاد دانشگاه شرحی از توانایی‌ها و تخصص‌های شما را بیان کند.
 • مدارک تحصیلی قبلی: متقاضی موظف است مدارک قبلی مانند مدرک دکترا را به صورت معادل سازی و ترجمه شده به سازمان مربوطه ارائه دهد. گاهی ارائه ریز نمرات نیز ضروریست.

چندی از مهم‌ترین مدارک لازم برای تحصیل پست دکترا در هلند را بیان کردیم. لازم به ذکر است که اسناد دیگری نظیر مدرک زبان، انگیزه نامه و … نیز از شما خواسته می‌شود.

مدرک زبان برای تحصیل پست داک در هلند

از شخص متقاضی تحصیل پست دکترا در هلند خواسته می‌شود که مدرک آیلتس یا تافل با میزان نمره مشخص شده‌ای را ارائه دهد. این نمره برای آزمون آیلتس اصولا نباید کمتر از ۶.۵ یا ۷ باشد. هر چند که ممکن است برخی سازمان‌ها از شما نمرات بالاتری نیز تقاضا کنند. واضح است که هر چقدر توانایی بهتری در زبان داشته باشید، ارتباط با سایرین برایتان آسان‌تر بوده و به طبع، روند پژوهشی شما به شکل حرفه‌ای‌تری انجام می‌شود. چه بسا که اصلی‌ترین رکن ارتباط شما با اساتید، تسلط کافی به زبان است.

اخذ پذیرش تحصیلی دوره پست داک هلند

برای پذیرش دوره پست دکترا‌ تا حد زیادی باید همانند روند اپلای کردن دکترا پیش بروید. یعنی در ابتدا موسسات و مراکز تحقیقاتی که این دوره را ارائه می‌دهند به خوبی شناخته و مرتبط‌ترین حیطه پژوهشی با رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که باید زمان بندی درستی جهت دریافت پذیرش در پیش بگیرید. حداقل از یک سال جلوتر امور مربوط به اقدامات اولیه نظیر جمع آوری مدارک و … را انجام دهید تا در فرصت مناسب، بهترین موقعیت پیش روی خود را برگزینید. در روند پذیرش تحصیل پست دکترا در هلند می‌توانید از مشاوران حرفه‌ای مؤسسه مهاجرتی آوا کمک بگیرید.

زبان های مورد استفاده در برنامه های پست داک دانشگاه های هلند

از آنجایی که هلند یکی از مهم‌ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان خارجی به حساب می‌آید کاملا طبیعی است که تعداد زیادی از مراکز آموزشی معتبر این کشور در دوره پست دکترا از زبان انگلیسی استفاده کنند؛ بنابراین افراد برای مهاجرت به هلند الزامی به فراگیری زبان مخصوص این کشور ندارند؛ هر چند تسلط به این زبان می‌تواند برای آن‌ها امتیاز و مزیت ویژه‌ای محسوب شود‌. اما به طور کلی تحقیقات و پژوهش‌های بین المللی در این کشور به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.

هزینه تحصیل پست داک در هلند

در مورد هزینه تحصیل پست دکترا در هلند نمی‌توان نظر قاطعانه‌ای ارائه داد؛ چرا که دانشگاه و رشته انتخابی به صورت مستقیم بر افزایش یا کاهش هزینه تحصیل اثر می‌گذارند. فقط نکته‌ای که باید بدانید این است که عموما شهریه در نظر گرفته شده برای متقاضیان خارجی بیشتر از افراد بومی این کشور است؛ مگر این که افراد موفق به دریافت شرایط بورسیه شوند.

بهترین رشته های پست داک در هلند

انتخاب حیطه تحصیل پست دکترا در کانادا چیزی نیست که بتوانید به صورت ناگهانی و بدون زمینه قبلی آن را انتخاب کنید. در واقع این رشته تحصیلی شما در مقاطع قبلی است که معین می‌کند چه پوزیشنی را به عنوان حوزه پژوهشی پسا دکترا برگزینید، اما برخی از رشته‌هایی که طرفداران زیادی را در این دوره به خود اختصاص داده اند عبارتند از:

 • رمزنگاری
 • علوم کامپیوتر
 • مدیریت دولتی
 • حقوق
 • سیاست عمومی
 • زیست شناسی کاربردی
 • علوم اجتماعی
 • جامعه شناسی
 • روانشناسی اجتماعی
 • ریاضیات
 • فیزیک نظری
 • و …

برترین دانشگاه های دوره پست داک هلند ۲۰۲۳

همان قدر که حوزه تحصیلی متقاضی مهم است، انتخاب دانشگاه برای گذراندن دوره فوق دکترا نیز اهمیت دارد. نام مرکز پژوهشی در رزومه تحصیلی و پژوهشی شما ثبت خواهد شد. طبیعی است که هر چقدر اعتبار مرکز آموزشی مورد نظر شما بالاتر باشد، از رزومه قوی‌تری برخوردار خواهید شد. از این رو تصمیم داریم چندی از برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده دوره پست دکترا در سال ۲۰۲۳ را برایتان نام ببریم.

 • دانشگاه صنعتی دلفت
 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه خرونینگن

بورسیه های مقطع پست داک در هلند

مطمئنا یکی از دغدغه‌های مهم افراد، توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور هلند است. خوشبختانه باید به اطلاع شما برسانیم که متقاضیان این دوره تحصیلی شانس زیادی برای دریافت بورسیه دارند. در این صورت هزینه خاصی برای گذراندن دوره تحصیل پست دکترا در هلند نمی‌پردارند. به علاوه در صورتی که موفق به پذیرش فول فاند شوند حتی سالیانه مقدار مشخصی به عنوان کمک هزینه زندگی نیز دریافت خواهند کرد.

درآمد دانشجوی دوره پست داک در هلند

درآمد دانشجویان دوره پست داک در این کشور نیز تا حد زیادی به سایر کشورهای اروپایی شبیه است. میانگین در نظر گرفته شده برای این اشخاص بین دو الی سه هزار یورو می‌باشد. پوزیشن تحصیلی و حوزه پژوهشی در تعیین این نرخ تاثیر زیادی می‌گذارند. برای مثال برخی از مقامات پژوهشی دوره فوق دکترا از درآمدهای زیر برخوردار هستند:

 • محقق یا دستیار پژوهشی پست داک: ۱۸۰۰ الی ۲۲۰۰ یورو
 • مدرس: ۲۲۰ الی ۵۶۰۰ یورو
 • مدرس ارشد: ۴۲۰۰ الی ۶۸۰۰ یورو
 • پروفسور: ۴۸۰۰ الی ۸۲۰۰ یورو

مزایای تحصیل در مقطع پست داک در هلند

تحصیل در هلند در هر مقطعی با مزایای خاص خود همراه است. از آنجایی که موضوع مطلب امروز ما پیرامون دوره فوق دکتراست در نظر داریم این بخش را به شرح مزایای تحصیل پست دکترا در هلند اختصاص دهیم.

 • مراکز آموزشی این کشور جزو برترین سازمان‌های پژوهشی جهان بوده و کیفیت علمی فوق العاده ای را ارائه می‌دهند.
 • اشخاصی که موفق به گذراندن دوره پست داک در این کشور می‌شوند در واقع درخشان‌ترین رزومه تحصیلی را برای خود رقم خواهند زد. در این صورت نه تنها در هلند، بلکه در سایر کشورها نیز فرصت‌های شغلی بی نظیری در انتظارشان خواهد بود.
 • اکثریت مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند و از این نظر با مشکل مواجه نخواهید شد.

کار حین تحصیل دانشجویان پست داک در هلند

کار در حین تحصیل در دوره‌های پژوهشی پسا دکترا به تایم تحصیلی شما بستگی دارد. فقط در صورتی می‌توانید در کنار گذراندن این دوره  به کار کردن نیز بپردازید که روند تحصیلی شما به صورت پاره وقت باشد.

تحصیل آنلاین در پست داک در هلند

دوره پست دکترا برای افزایش مهارت و تخصص فرد است و بیشتر جنبه آموزش عملی دارند. به همین دلیل نمی‌توان خیلی روی آموزش آنلاین این دوره حساب کرد و بسیاری از مراکز چنین شرایطی را ارائه نمی‌دهند.

بیمه دانشجویان پست داک در هلند

برای دریافت این نوع بیمه ابتدا باید شرایط خود را بسنجید و بررسی کنید شروط مربوط به دریافت کدام نوع بیمه را دارید. خیلی اوقات دانشجویان ناچار به دریافت بیمه از سازمان‌های خصوصی می‌شوند.

شرایط کار پس از تحصیل پست داک در هلند

از آنجایی که این کشور اقتصاد فوق العاده‌ای دارد و بازار کار در آن نسبت به خیلی از کشورها برتر است، بیشتر دانشجویان ترجیح می‌دهند پس از فارغ التحصیلی ویزای کار این کشور را دریافت کنند. برای این کار دولت هلند به افراد  فرصت می‌دهد تا در یک بازه زمانی خاص موفق به بستن قرارداد کاری شوند. در این صورت کارفرما باید زمینه‌های دریافت اقامت TWV  را برای شخص فراهم کند. تبدیل ویزای تحصیلی هلند به ویزای کاری، روال خاص خود را دارد.

سخن پایانی

اگر شما نیز در پی اخذ پذیرش تحصیل پست دکترا در هلند هستید، می‌توانید روی موسسه مهاجرتی آوا حساب ویژه‌ای بکشید. مجموعه ما در دریافت ویزای تحصیلی هلند تخصص بالایی داشته و آمار قبولی قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. فرصت را برای تحصیل در هلند از دست ندهید.

سوالات متداول

اولین گام برای پذیرش پست دکترا چیست؟

 اولین قدم برای تحصیل پست دکتری در هلند، پیدا کردن یک زمینه پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی است.

آیا پس از اتمام دوره برای شخص مدرک تحصیلی صادر می‌شود؟

خیر، از طرف سازمان مربوطه یک گواهی حاوی حوزه مهارتی و پژوهشی به فرد اعطا می‌شود.

آیا امکان پذیرش پست داک در هلند بدون مدرک زبان وجود دارد؟

خیر، شخص متقاضی باید مدرک آیلتس یا تافل با میزان نمره مشخص شده‌ای را ارائه دهد.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *