• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل داروسازی در هلند
5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله می‌خواهیم در مورد تحصیل داروسازی در هلند صحبت کنیم. رشته داروسازی و به طور کلی رشته‌های زیر مجموعه رشته پزشکی، متقاضیان زیادی دارند؛ زیرا این رشته‌ها هم از نظر جایگاه اجتماعی و هم از نظر درآمد، در سطح بالایی قرار دارند. کشور هلند نیز برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، فرصت‌های زیادی را ارائه می‌دهد. فرصت‌های علمی و فرصت‌های شغلی زیادی در این کشور وجود دارند که دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند. در ادامه مقاله بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

شرایط پذیرش داروسازی در هلند

برای پذیرش داروسازی و تحصیل در هلند، فرد باید شروط لازم برای این امر را داشته باشد. اولین شرط لازم، دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کشور هلند است. وقتی که نامه پذیرش برای شما ارسال شد، می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام نمایید. شرط دیگر این است که شما هزینه درخواست ویزا را پرداخت نمایید. این موضوع پس از دریافت نامه پذیرش انجام می‌گیرد.

در واقع در مرحله‌ای که شما می‌خواهید برای ویزا اقدام کنید، یک هزینه از شما دریافت می‌شود که باید فیش واریزی و رسید پرداخت را به عنوان یکی از مدارک نزد خود نگه دارید. از دیگر شرایط مهم، داشتن تمکن مالی است. تمکن مالی یکی از شرایطی است که برای تمام رشته‌ها و دانشگاه‌ها مورد نیاز است. با تمکن مالی شما نشان می‌دهید که می‌توانید زندگی خود را از نظر هزینه‌ای در کشور هلند اداره نمایید.

از دیگر شرایط لازم برای تمام رشته‌ها از جمله داروسازی، داشتن مهارت‌های زبانی است. دو آزمون تافل و آیلتس از معتبرترین آزمون‌هایی هستند که می‌توانید یکی از آنها را برای تحصیل داروسازی انتخاب کنید. نمره لازم برای آزمون تافل حداقل ۵۵۰ کتبی و یا ۲۱۳ آنلاین و نمره لازم برای آزمون آیلتس حداقل ۶ است. از دیگر مدارکی که فرد باید داشته باشد، دیپلم دبیرستان است. همچنین بیمه درمانی یکی دیگر از مهمترین مواردی است که باید در نظر بگیرید. این بیمه می‌تواند از طریق شرکت‌های بیمه کشور مبدا و یا شرکت‌های بیمه خصوصی کشور هلند ثبت شود.

مدارک لازم برای پذیرش داروسازی در هلند

تمام مدارکی که برای پذیرش داروسازی و مهاجرت به هلند ارائه می‌دهید، باید به زبان‌های انگلیسی یا هلندی ترجمه شوند. مدارک لازم برای تحصیل در رشته داروسازی در هلند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مدرک دیپلم دبیرستان به همراه ریز نمرات آن
 • مدرک مهارت‌های زبانی شامل تافل، آیلتس PTE یا Duolingo
 • پاسپورت با تاریخ انقضای معتبر به همراه کپی آن (حداقل میزان اعتبار پاسپورت باید یک سال باشد)
 • شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آنها
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه درمانی و مسافرتی
 • مدارک مبنی بر تمکن مالی (برای اثبات تمکن مالی می‌توان از مدارک مختلفی مانند سپرده‌های بانکی، حامی مالی در هلند، بورسیه دانشگاهی و … استفاده کرد)
 • فیش واریزی برای درخواست ویزا که مبلغی حدود ۳۱۷ یورو است
 • ارائه یک انگیزه‌نامه (انگیزه‌نامه یکی از ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین مدارکی است که ممکن است برخی از افراد آن را چندان جدی نگیرند. شما در این انگیزه‌نامه باید انگیزه و هدف خود از تحصیل در رشته داروسازی و کشور هلند را بیان کنید. در صورتی که در این انگیزه‌نامه عدم صداقت احساس شود، احتمال ریجکت شدن درخواست شما وجود خواهد داشت. علاوه بر آن اگر قبلاً در زمینه رشته مورد نظر مطالعه یا فعالیتی داشته‌اید نیز باید آنها را در انگیزه‌نامه بیان کنید.)
 • ارائه گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • ارائه اطلاعات بیومتریک
 • برخی از دانشگاه‌ها نیز ممکن است مدارکی مانند از سرگیری و یا نامه تشویقی را از شما بخواهند

مدت زمان تحصیل داروسازی در هلند

تحصیل در رشته داروسازی در کشور هلند، شامل دو بخش اصلی می‌شود؛ بخش اول شامل ۴ سال اول تحصیل است. در این ۴ سال بیشتر بر روی علوم پایه و داروسازی تاکید می‌شود. دو سال آخر نیز بیشتر به آموزش مهارت‌های عملی اختصاص دارد. پس از اینکه ۴ سال اول تمام شد، دانشجویان لیسانس خود را در رشته داروسازی خواهند گرفت. در واقع پس از گرفتن این مدرک فرد به عنوان یک لیسانس علوم پایه فارغ‌التحصیل خواهد شد و در کارهای تحقیقاتی فعالیت خواهد داشت.‌

اما اگر بخواهد به عنوان یک داروساز مشغول به کار شود، باید مدرک فوق لیسانس خود را نیز دریافت کند. در این صورت دانشجو در یک آزمون شرکت می‌کند که دریافت نمره قابل قبول در این آزمون، مدرک کارشناسی ارشد را در پی خواهد داشت. مدرک کارشناسی ارشد فرد می‌تواند به عنوان یک داروساز مشغول به کار شود. البته برخی از دانشجویان نیز تصمیم می‌گیرند که پس از پایان ۶ سال، در آزمون دریافت مدرک کارشناسی ارشد شرکت کنند.

در سال ششم دانشجویان به مدت ۶ ماه به عنوان کارآموز مشغول به کار می‌شوند. این افراد در سه داروخانه، کارآموزی خود را انجام می‌دهند. این داروخانه‌ها شامل دو داروخانه محلی و یک داروخانه بیمارستانی می‌شوند. اما اغلب دانشجویان ترجیح می‌دهند که ۴ سال دیگر را نیز که دوره رزیدنتی محسوب می‌شود بگذرانند. این دوره که دوره دکترای داروسازی است، بیشتر حالت پژوهش محور داشته و در زمینه کشف داروهای جدید خواهد بود.

دریافت ویزا جهت تحصیل داروسازی در هلند

اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی هلند و رشته داروسازی، تحقیق در مورد دانشگاه و انتخاب آن است. پس از اینکه دانشگاه خود را انتخاب کردید، باید تمام اطلاعات خود به همراه مدارک لازم را فرستاده و منتظر نامه پذیرش دانشگاه بمانید. در صورتی که نامه پذیرش برای شما ارسال شد، به سفارت کنسولگری هلند مراجعه می‌کنید. در این مرحله باید درخواست دریافت ویزا را ثبت کرده و هزینه آن را که حدود ۳۱۷ یورو است پرداخت کنید. همچنین در این مرحله در سفارت عکس‌ها و اطلاعات بیومتریک شما به همراه اثر انگشت ثبت خواهد شد.

وقتی که تاریخ مصاحبه برای شما تعیین شد، در روز مصاحبه به همراه مدارک خود مجدداً به سفارت مراجعه کرده و مدارک را تحویل می‌دهید. در طول این مدت در صورتی که مدارک شما کامل نباشد، می‌توانید برای تکمیل آنها اقدام کنید. در روز مصاحبه علاوه بر تحویل مدارک باید به یک سری از سوالاتی که توسط آفیسر از شما پرسیده می‌شود پاسخ دهید. پس از این مرحله باید منتظر بمانید تا نتیجه مصاحبه برای شما ارسال شود. نتیجه نهایی معمولاً تا سه هفته و در قالب ایمیل به شما ابلاغ می‌گردد.

تخصص های رشته داروسازی در هلند

رشته داروسازی در هلند گرایش‌های زیادی دارد. اما برخی از آنها درآمد بالایی داشته که دانشجویان می‌توانند با انتخاب آنها به درآمد زیادی برسند. برخی از بهترین گرایش‌های رشته داروسازی شامل گرایش‌های داروسازی، فارماکوژنتیک، فارماکو اپیدمیولوژی، فارماکولوژی تطبیقی، فارماکولوژی دام و داروشناسی می‌شوند.

همچنین دروس تخصصی که در این رشته ارائه می‌شوند، شامل دروسی مانند سم‌شناسی، بیوتکنولوژی، شیمی دارویی، سیستم‌های دارورسانی، طراحی و توسعه دارو، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، بیومتریک و پاتوفیزیولوژی می‌شوند. این دروس در چهار سال اول دوره کارشناسی به صورت تئوری و در دو سال بعد که مربوط به دوره کارشناسی ارشد می‌شود، به صورت عملی تدریس می‌شوند. در کنار دروس تخصصی برخی از دروس عمومی مانند ادبیات هلندی نیز تدریس می‌شوند.

دانشگاه‌ های برتر داروسازی هلند

گفتیم اغلب دانشگاه‌های کشور هلند در رنگینگ‌های جهانی دارای رتبه‌های بسیار خوبی هستند؛ به طوری که نام اغلب این دانشگاه‌ها در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا دیده می‌شود. این دانشگاه‌ها به ارائه رشته داروسازی نیز می‌پردازند. اگر بخواهیم چند مورد از بهترین دانشگاه‌های هلند که دارای رشته داروسازی هستند را نام ببریم، می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه ماستریخت
 • دانشگاه رادبود
 • دانشگاه وریج آمستردام
 • دانشگاه تیلبورگ
 • دانشگاه توئنت

هزینه تحصیل داروسازی در هلند

هزینه تحصیل رشته داروسازی در هلند بر اساس نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. از آنجایی که دانشگاه‌های هلند به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند، طبیعتاً هزینه این دو دانشگاه با یکدیگر فرق دارد. همچنین بر اساس اینکه شما از کشورهای اتحادیه اروپا می‌آیید یا از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا، هزینه‌ها متفاوت هستند.

به طور مثال هزینه مقطع کارشناسی و دریافت مدرک لیسانس در دانشگاه گرونینگن برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا ۲۳۱۴ یورو و برای دانشجویان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا مبلغ ۱۴۸۰۰ یورو است. اما اگر بخواهیم یک میانگین کلی برای این موضوع در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم دانشجویان هلندی و کشورهای اتحادیه اروپا مبلغ حدود ۲۲۰۰ یورو در سال و دانشجویان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال هزینه خواهند کرد.

اما این هزینه‌ها صرفاً برای هزینه دانشگاه و موارد مربوط به آن است. در صورتی که برای زندگی در یک کشور علاوه بر هزینه دانشگاه، باید هزینه‌های عادی زندگی را نیز در نظر گرفت. البته هزینه‌های زندگی در کشور هلند در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است. میانگین هزینه‌های زندگی برای یک نفر در طول ماه مبلغی مابین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو است.

بزرگترین و اصلی‌ترین هزینه برای هر فردی هزینه مسکن است. این موضوع به شهر محل زندگی فرد بستگی خواهد داشت. همچنین اینکه شما یک اتاق اجاره کنید یا یک آپارتمان یا اینکه از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنید، هزینه‌های متفاوتی خواهد داشت. حال موارد دیگری مانند هزینه غذا، اینترنت، تفریحات، حمل و نقل و … را نیز باید در نظر گرفت.

بورسیه‌ های تحصیلی داروسازی در هلند

تحصیل داروسازی در هلند با بورسیه‌های مختلفی همراه است که سیستم آموزش این کشور برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. یکی از این بورسیه‌ها به نام بورسیه بین‌المللی آموزش آینده بوده که برای دانشجویان ایالات متحده و دانشجویان غیر از ایالات متحده آمریکا ارائه می‌شود. از دیگر بورسیه‌های این کشور می‌توان به این موارد اشاره کرد؛

 • بورسیه تحصیلی ETS TOEFL
 • بورسیه تحصیلی Boehringer Ingelheim Fonds MD
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه وورزبورگ به نام بورسیه GSLS Travel
 • بورسیه کارآموزی Erasmus+ Institute Karolinska
 • بورسیه تحصیلی بنیاد آموزش بومی روبرتا سایکس
 • بورسیه‌های جان موناش
 • بورسیه تحصیلی SFI Industry RD&I Fellowship Program
 • بورسیه‌های پروفسور مهمان نوکیا
 • جایزه آیلتس شورای بریتانیا

دریافت بورسیه تحصیلی مستلزم داشتن یک سری شرایط است؛ به طور مثال فرد باید تابعیت غیر از منطقه اقتصادی اروپا داشته باشد. همچنین فرد مدرک تحصیلی مقطع قبلی خود را نباید از کشور هلند دریافت کرده باشد. تسلط خوب به زبان انگلیسی نیز از دیگر شرایط لازم برای دریافت بورسیه است. فرد باید در آزمون آیلتس حداقل نمره کلی ۶/۵ را دریافت کرده باشد. همچنین معدل مدرک قبلی متقاضی باید در سطح قابل قبولی باشد.

یکی دیگر از موارد لازم برای دریافت بورسیه، ارائه یک بیانیه شخصی در حد ۲۵۰ تا ۵۰۰ کلمه است. در این بیانیه، شخص باید توضیح دهد که چرا می‌خواهد در رشته داروسازی و در کشور هلند تحصیل کند؟ این رشته چگونه می‌تواند او را به اهداف خود در آینده برساند؟ و … . همچنین فرد باید توانسته باشد از یکی از دانشگاه‌های کشور هلند پذیرش خود را دریافت کند.

کار و حقوق داروسازی در هلند

افرادی که در هلند در رشته داروسازی تحصیل می‌کنند، پس از پایان تحصیلات خود یک سال فرصت دارند که کار پیدا کنند. پس از پیدا کردن کار، فرد می‌تواند برای دریافت مجوز درخواست دهد. حقوق یک داروساز در کشور هلند بر اساس موارد مختلفی تعیین می‌شود؛ به طور مثال مدرک تحصیلی، تجربه کاری، میزان تسلط بر زبان، شهری که فرد در آن کار می‌کند، شرکت یا محیط کاری که قرار است در آن کار کند، میزان و نوع وظایف و مسئولیت‌ها و جایگاه فرد در محیط کار در حقوق نهایی موثر هستند.

بر اساس منابع مختلف، ارقام مختلفی برای حقوق داروسازان آورده شده است. اما بر اساس گفته Glassdoor میانگین حقوق یک داروساز در کشور هلند، حدود ۶۸۹۵۰ یورو در سال است. همچنین بر اساس گزارش Salary Explorer میانگین حقوق داروسازان، حدود ۶۰۴۰ یورو در ماه است. حال کمترین حقوق نزدیک به ۳۲۶۰ یورو و بیشترین آن ۹۱۲۰ یورو در ماه است.

اما بر اساس گزارش حقوق جهانی متوسط حقوق داروسازان در کشور هلند حدود ۷۲۳۸۰ یورو در سال است. این مبلغ برابر ۶۰۳۱ یورو در ماه بوده که کمترین آن ۳۳۶۸ یورو در ماه و بیشترین آن ۹۲۷۰ یورو در ماه است. اما می‌توان گفت مهمترین عامل تعیین‌کننده حقوق، تجربه کاری است. بر این اساس افراد بدون سابقه کار تا ۲ سال سابقه کار، ۴۴۷۸۰ یورو در سال حقوق خواهند گرفت.

همچنین افراد دارای ۲ تا ۵ سال سابقه کار حقوق ۵۹۳۸۰ یورو در سال، افراد دارای ۵ تا ۱۰ سال سابقه کار ۷۳۸۲۰ یورو در سال، افراد دارای ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار ۸۷۶۴۰ یورو در سال، افراد دارای ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار ۹۹۹۲۰ یورو در سال و افرادی با بیش از ۲۰ سال سابقه کار ۱۰۵۸۸۰ یورو در سال حقوق دریافت خواهند کرد. حال اگر بخواهیم بر اساس مدرک تحصیلی حقوق‌ داروسازان را بررسی کنیم، باید بگوییم افراد دارای مدرک کارشناسی حدود ۶۰۴۰۰ یورو در سال و افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد حدود ۹۱۵۶۰ یورو حقوق دریافت می‌کنند.

مراحل دریافت مجوز و کار داروسازی در هلند

هر فردی که تابعیتی غیر از اتحادیه اروپا داشته باشد و بخواهد در هلند کار کند، باید مجوز کار را از دولت هلند دریافت نماید. داروسازها نیز باید تاییدیه کار را از دولت هلند دریافت کرده و سپس مشغول به کار شوند. اولین قدم برای دریافت مجوز، داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای هلندی است. پس از اینکه کارفرما شما را برای کار کردن پذیرفت، برای مجوز شما درخواست می‌دهد.

در واقع این شما نیستید که برای مجوز درخواست می‌دهید، بلکه درخواست از طرف کارفرما انجام خواهد گرفت. برای این کار باید یک قرارداد بین کارمند و کارفرما امضا شود و مدارک مربوط به آن برای MMV ارائه شوند. در نهایت باید برای مجوز ورود به کشور و تکمیل مراحل از طریق IND اقدام کنید.

معادل سازی مدرک داروسازی در هلند

افرادی که در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و خارج از هلند مدرک داروسازی خود را گرفته‌اند، برای کار در این کشور باید مدرک خود را معادل‌سازی کنند. اما افرادی که در کشور هلند تحصیلات خود را به پایان رسانده و مدرک خود را دریافت کرده‌اند، نیاز به معادل‌سازی مدرک داروسازی ندارند. برای معادل‌سازی مدرک داروسازی باید در یک آزمون مخصوص شرکت کرده که این آزمون به زبان هلندی برگزار می‌شود؛ بنابراین در کنار تخصص در زمینه داروسازی، فرد باید به زبان هلندی نیز تسلط کافی داشته باشد.

از آنجایی که داروسازی یکی از رشته‌های مربوط به پزشکی بوده و با سلامت افراد سروکار دارد، دولت سختگیری بیشتری در این زمینه دارد. در مجموع رشته‌هایی که در زمینه سلامت و جان افراد هستند، نیازمند دقت و سخت‌گیری بیشتری هستند؛ زیرا دولت و وزارت بهداشت کشور هلند باید مطمئن باشند افرادی که قرار است در زمینه این رشته‌ها فعالیت کنند، از دانش و مهارت کافی در زمینه رشته مورد نظر برخوردار هستند.

آزمون‌ ها و منابع آزمون داروسازی هلند

برای ورود به عرصه داروسازی و اشتغال به کار در این زمینه، یک سری آزمون‌هایی برای ارزیابی مهارت شما تدارک دیده شده است. آزمون‌های داروسازی شامل دو بخش هستند؛ بخش اول آزمون بخش مربوط به دانش عمومی و بخش دوم آزمون مربوط به آزمون عملی است. برای اینکه در آزمون عملی شرکت کنید، در درجه اول باید آزمون دانش عمومی را پشت سر بگذارید. آزمون دانش عمومی شامل مواردی مانند نام دارو، مواد تشکیل‌دهنده هر دارو، تداخلات دارویی، کلاس‌های دارویی و بسیاری از موارد دیگر است.

از آنجایی که کشور هلند به کیفیت و استاندارد بالای زندگی معروف است، بنابراین هر فردی که وارد هر شغلی می‌شود باید قبل از ورود خود به شغل مورد نظر، توانایی خود را از هر لحاظ اثبات کند. فارغ‌التحصیلان داروسازی می‌توانند برای مشاغل مختلفی درخواست دهند؛ مشاغلی مانند رشته‌های مربوط به شیمی، داروسازی، تخصص داخلی و تخصص‌های تغذیه. در کنار آزمون مهارت‌های تخصصی، متقاضی کار در رشته داروسازی باید در آزمون مربوط به زبان نیز شرکت کند.

شخص باید از نظر مهارت زبان هلندی و انگلیسی ارزیابی شود. این آزمون AKV نام دارد؛ در واقع فرد باید در هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن ارزیابی شده و در سطح قابل قبولی قرار داشته باشد. همچنین در این آزمون فرد از نظر میزان درک و دانش در زمینه سیستم مراقبتی و بهداشتی هلند نیز ارزیابی می‌گردد. البته افرادی که مدرک آیلتس با نمره ۶/۵ و مدرک تافل با نمره ۶۰۰ را دارند، ممکن است از این آزمون معاف شوند‌.

مجوز کار در رشته داروسازی

قبلاً گفتیم برای دریافت مجوز کار در رشته داروسازی، باید از یک کارفرما پیشنهاد شغلی دریافت کنید. برای این کار می‌توانید طریق سایت‌های کاریابی و شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، Expatica، Jouw ICT Vacature، سنگ پله خدمات استخدامی اروپا و ExpatJobs اقدام کنید. اما روش دومی نیز برای این موضوع وجود دارد؛ اینکه شما از آژانس‌های کاریابی که با کارفرمایان در ارتباط هستند کمک بگیرید.

در قرارداد کاری باید مواردی مانند مدت و ساعات کاری، وظایف، مسئولیت‌ها، میزان حقوق، امتیازات، پاداش‌ها، نوع کار، تاریخ شروع و تمامی موارد به کار ذکر شوند. برای دریافت مجوز کار فرد باید مدارکی مانند پاسپورت معتبر، مدرک تحصیلی، گواهی عدم سوء سابقه کیفری، تمکن مالی و مدارک مربوط به زبان ارائه شود.

سخن پایانی

این مقاله به صحبت در مورد تحصیل داروسازی در هلند اختصاص داشت. کشور هلند یکی از بهترین کشورها برای تحصیل محسوب می‌شود. دانشگاه‌هایی با رتبه برتر در سطح جهانی و همچنین فرصت‌های شغلی مناسب، از این کشور یک مقصد رویایی ساخته است‌. اما باید در نظر داشته باشید که پروسه مهاجرت فرایندی است که باید نهایت دقت را در آن به خرج دهید.

بنابراین در این مسیر به هیچ وجه بر اساس دانش خود اقدام نکنید؛ بلکه با موسسات مهاجرتی معتبر نیز مشورت کنید. موسسه مهاجرتی آوا چه در مرحله قبل از مهاجرت و چه در مراحل بعد از آن و مسائل مربوط به کار و دریافت مجوز، می‌تواند بهترین مشاور برای شما باشد.

سوالات متداول

آیا تسلط به زبان هلندی در رشته داروسازی لازم است؟

صرفاً برای تحصیل در رشته داروسازی، تسلط به زبان هلندی لازم نیست. اما برای کار کردن در این زمینه باید به این زبان مسلط باشید تا بتوانید ارتباط موثری با بیماران خود برقرار کنید.

حقوق یک داروساز در هلند چقدر است؟

بر اساس سابقه کار و مدرک تحصیلی حقوق یک داروساز از ۶۰۰۰ تا ۹۱۰۰۰ یورو می‌تواند متغیر باشد. البته شهر محل خدمت نیز در این زمینه دخیل است.

تحصیل داروسازی چقدر طول می‌کشد؟

دوره لیسانس این رشته ۴ سال، فوق لیسانس آن ۲ سال و دکتری آن ۴ سال طول می‌کشد. البته پس از دوره لیسانس شخص نمی‌تواند به عنوان داروساز فعالیت کند؛  بلکه بیشتر در کارهای پژوهشی فعالیت خواهد داشت. اما پس از گذراندن دوره فوق لیسانس می‌تواند به عنوان یک داروساز مشغول به فعالیت شود.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *