• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل کارشناسی ارشد در هلند
5/5 - (1 امتیاز)

هلند نه تنها به آسیاب‌های بادی، کانال‌ها و جاذبه‌های طبیعی‌اش معروف است، بلکه به سیستم آموزشی باکیفیت و بین‌المللی خود نیز شهرت دارد و دانشجویان بین‌المللی زیادی را برای مقاطع تحصیلی مختلف، از جمله تحصیل کارشناسی ارشد به هلند جذب می‌کند. در واقع، بیش از 2000 مدرک مختلف در هلند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و مخصوص مقطع کارشناسی ارشد هستند، که دانشجویان تحصیلات تکمیلی را به تحصیل در هلند تشویق می‌کند. ما در ادامه با جزئیات راجع به نحوه تحصیل در این مقطع در هلند صحبت می‌کنیم تا به شما در این زمینه کمک کرده باشیم. پس به خواندن ادامه دهید.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند

قرن‌هاست که دانشگاه‌های هلند دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند و علم خود را به تمام دنیا گسترش می‌دهند. اما شاید سوال شود که چرا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، به هلند برویم؟ در ادامه برخی از این دلایل ذکر شده است.

• نوآوری و خلاقیت در هلند – بسیاری از اولین اختراعات در هلند صورت گرفته که آن را به مکان مناسبی برای نوآوران و محققان خلاق تبدیل می‌کند. برای مثال می‌توان به اختراع اولین باتری الکتریکی (لیدن جار)، اولین سیستم بانک مرکزی، اولین الکتروکاردیوگراف تشخیصی و اولین دوربین کنترل سرعت ( که احتمالا زیاد هم اختراع محبوبی نیست) اشاره کرد.

• وجود سیستم آموزش عالی تاریخی – هلند شامل یک سیستم آموزشی عالی است که قدمتی تاریخی دارد. در واقع قدیمی‌ترین دانشگاه‌های موجود در هلند به قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردند.

• وجود دانشگاه‌های معتبر جهانی – چه چیزی از این بهتر که مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه‌های معتبر جهانی بخوانید؟ دانشگاه‌های موجود در هلند، هر سال بین دویست دانشگاه برتر جهان خود را به ثبت می‌رسانند.  

• وجود دانشجویان بین المللی – همانطور که گفتیم، هلند از گذشته تا کنون دانشجویان بین‌المللی زیادی را می‌پذیرد. در واقع هلند بیش از 124000 دانشجو از کشورهای مختلف را در دل خود جای داده است.

• تحصیل مقرون به صرفه – دانشجویانی که به اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس تعلق دارند می‌توانند با هزینه‌ای اندک در هلند درس بخوانند. این هزینه حدودا سالی 2314 یورو است. اما دانشجویان بین‌المللی، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازند. گرچه این هزینه نسبت به کشورهای انگلیسی زبان بسیار کمتر خواهد بود.

• اخذ تخصص آکادمیک – دانشگاه‌های هلند، در تمام رشته‌های تخصصی و اکادمیک، مقطع کارشناسی ارشد را نیز ارائه می‌دهند. البته رشته‌هایی مثل مهندسی، اقتصاد و مدیریت بازرگانی در بین دانشجویان کارشناسی ارشد هلند محبوبیت خاصی دارند و از بهترین رشته های کارشناسی ارشد در هلند محسوب می‌شوند.

• وام‌های تحصیلی – دانشجویان زیر 55 سال می‌توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، از دولت هلند وام تحصیلی بگیرند و به پرداخت شهریه‌های خود کمک کنند.

برترین دانشگاه های دوره کارشناسی ارشد هلند ۲۰۲۳

در هلند سه نوع دانشگاه اصلی وجود دارد که برای ارائه‌ی مقطع کارشناسی ارشد در تمام رشته‌ها اماده شده‌اند و این رشته‌ها برای دانشجویان بین‌المللی نیز با شرایط خاص، در دسترس است:

• دانشگاه‌های تحقیقاتی: این دانشگاه‌ها بیشتر بر روی پروژه‌ها و موضوعات تحقیقاتی خاص تمرکز دارند. معمولا هم رشته‌های تحصیلی بیشتری را برای مقطع کارشناسی ارشد، که مخصوص تحقیق و پروژه محور است، ارائه می‌دهند. رادبود، یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی موجود در هلند است.

• دانشگاه‌های علمی کاربردی یا hogescholen : این دانشگاه‌ها بیشتر روی آموزش عملی و فنی دانشجویان تمرکز دارند و بیشتر به درد ارائه‌ی موضوعات و رشته‌هایی چون هنر، علوم انسانی و علوم طبیعی می‌خورند. این دانشگاه‌ها رشته‌های موجود در مقطع کارشناسی ارشد را با تجربه‌های عملی و کارورزی و کارآموزی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

• مؤسسات آموزش بین المللی: این موسسات، بیشتر روی آموزش‌ها و تبادلات بین فرهنگی و بین‌المللی تمرکز دارند. آن‌ها مدارک موجود در کارشناسی ارشد را متناسب با رشته‌های بین‌المللی و مرتبط ارائه می‌دهند.

آگاهی از تفاوت‌های موجود بین دانشگاه‌‌های هلند می‌تواند به شما کمک کند تا برای مقطع کارشناسی ارشد و مهاجرت به هلند، بهترین دانشگاه را پیدا کنید. البته دانشگاهی که رشته‌ی مورد نظر شما را در هلند ارائه دهد، به احتمال بسیار زیاد، بهترین دانشگاه برای آن رشته است! وگرنه اصلا آن را ارائه نمی‌داد.

رنکینگ دانشگاه های هلند

دانشگاه‌های هلند در دنیا از اعتبار و شهرت بسیار بالایی برخوردار هستند و در رتبه‌بندی‌ها، جزو برترین‌ها به ثبت می‌رسند. ما در ادامه رنکینگ این دانشگاه‌ها را در جدولی ذکر خواهیم کرد که به شما برای تصمیم گیری بهتر کمک خواهد کرد:

10 دانشگاه برتر هلند در سال 2023
نام دانشگاهTHE 2023QS 2023ARWU 2022
Wageningen University and Research59124151-200
University of Amsterdam6058101-150
Utrecht University66=11254
Delft University of Technology70=61151-200
University of Groningen7514566
Leiden University77=131101-150
Erasmus University Rotterdam80=20887
Vrije Universiteit Amsterdam121214151-200
Radboud University Nijmegen=139232101-150
Maastricht University145278201-300
اطلاعات موجود در این جدول بر اساس آخرین رتبه‌بندی Times Higher Education، رتبه‌بندی QS و رتبه‌بندی Academic Ranking of world Universities است.

شهرهای دانشگاهی هلند

با وجود اینکه هلند کشور کوچکی است، ولی شهرهای دانشگاهی و دانشجویی زیادی دارد و کار را برای دانشجویان ساده می‌سازد. فرقی هم نمی‌کند دنبال معماری پیشرفته باشید یا بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی. در ادامه، بهترین شهرهای دانشجویی هلند ذکر شده است.

• تحصیل در آمستردام

• تحصیل در روتردام

• تحصیل در اوترخت

• تحصیل در گرونینگن

• تحصیل در ماستریخت

• تحصیل در نایمخن

سیستم آموزشی دوره‏ کارشناسی ارشد در هلند

کارشناسی ارشد در هلند، در واقع مدارک دوره‌ی دوم محسوب می‌شوند. این یعنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید در مقطع کارشناسی مدرکی اخذ کرده باشید. همچنین از آنجا که هلند بخشی از منطقه‌ی آموزشی در اروپا است، مدارک مقطع کارشناسی ارشد، با واحد‌های ECTS اعطاء خواهند شد.

هر سال تحصیلی در دوره‌ی کارشناسی ارشد، حدودا 60 واحد اعطاء می‌شود. این یعنی مدارک کارشناسی ارشد در هلند در سراسر اروپا و دنیا به رسمیت شناخته می‌شوند. در اکثر موارد مدرک شما حتی معادل مدرک کارشناسی ارشد در انگلستان یا سایر کشورها خواهد بود. شما حتی اگر به تحصیل آنلاین در کارشناسی ارشد در هلند بپردازید هم، از مدارک معتبری در این زمینه برخوردار خواهید شد.

طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

دوره‌های کارشناسی ارشد در هلند معمولا مربوط به دوره‌های هنر و علوم انسانی یا علوم طبیعی و پزشکی هستند. البته برخلاف انگلستان، کارشناسی ارشد کاملا پروژه محور و تحقیقاتی است. خصوصا که دوره‌های کارشناسی ارشد در هلند، دو ساله و با پایان نامه هستند. همچنین شایان ذکر است که اکثر دانشگاه‌های علمی کاربردی موجود در هلند مدارک فنی‌تر و تخصصی‌تری را برای ورود به بازار کار اعطاء می‌کند. این مدارک دوره‌های طولانی‌تری را شامل می‌شوند که در آن‌ها کارآموزی، کاریابی و کارورزی و … وجود دارد.

جدول زیر مدارک مختلف کارشناسی ارشد را در سیستم ‌آموزشی دانشگاه‌های هلند توضیح می‌دهد:

مدارک کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های هلند
نوع دانشگاهنوع مدرکطول دوره اعتبار ECTS
دانشگاه‌های پروژه محور و تحقیقاتیMA, MScیک الی سه سال60-180
دانشگاه‌های علمی کاربردیProfessional Mastersیک الی چهار سال60-240
موسسات آموزش بین المللیMA, MScیک الی دو سال60-120

مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

شروع سال تحصیلی در هلند برای کارشناسی ارشد بین سپتامبر و ژوئن است. البته در دوره‌های تابستانی، دانشجویان باید به عنوان کارآموز یا برای کار بر روی پایان‌نامه به دانشگاه مراجعه کنند و به طور کلی، این دوره‌ی تحصیلی پنج سال طول می‌کشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هلند

از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اپلیکیشن درخواست پذیرش
 • اخرین مدرک تحصیلی (کارشناسی)
 • ریز نمرات تحصیلی
 • رزومه‌ی علمی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • کاورلتر
 • تمکن مالی

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، با نرخ استانداردی روبه‌رو خواهید شد. البته این نرخ استاندارد برای دانشگاه‌های دولتی خواهد بود. شهریه‌ی دانشجویان کارشناسی ارشد هلند در دانشگاه‌های دولتی، سالانه 2314 یورو است. البته دوره‌های پزشکی گران‌تر است. همچنین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی برای دانشجویان بین‌المللی هزینه‌های بیشتری را در نظر دارند و برخی رشته‌ها حتی تا سالانه 20000 یورو نیز هزینه دارد.

بورسیه های مقطع کارشناسی ارشد در هلند

دانشجویان اتحادیه اروپا جهت تحصیل کارشناسی ارشد در هلند می‌توانند برای اخذ وام دانشجویی درخواست دهند. این وام‌ها آنقدر زیاد است که بتواند تمام هزینه‌ی تحصیل شما را نیز پوشش دهد. اما بلا عوض نیستند و بعدا باید مبلغی که قرض گرفته‌اید را پس بدهید. این وام‌ها برای دانشجویان زیر 55 سال آزاد است. اما دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی مختلف که مخصوص مقطع کارشناسی ارشد هلند است درخواست دهند و بدون نیاز به پرداخت شهریه، به تحصیل در هلند بپردازند. بورسیه‌های تحصیلی هلند، بلاعوض هستند.

اخذ پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی ارشد هلند

روش اخذ پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی ارشد در هلند با سایر کشورها کمی متفاوت است. البته شما می‌توانید از برخی دانشگاه‌ها به صورت مستقیم و با ارسال مدارک خود ثبت نام کنید و پذیرش بگیرید. ولی برخی از دانشگاه‌های هلند از شما می‌خواهند که از سرویس Studielink برای ثبت نام استفاده کنید.

شما در اولین قدم باید درخواست دانشگاه جهت اخذ پذیرش را تشخیص دهید. این کار را می‌توانید با کمی سرچ یا ارتباط با استاد دانشگاه مورد نظر انجام دهید.

 • اگر دانشگاه مورد نظر شما با درخواست مستقیم جهت ثبت نام موافق است، کافیست که برای آن یک ایمیل را ارسال نمایید و سپس مدارک درخواستی را آپلود نمایید.
 • اگر دانشگاه مورد نظر از شما درخواست از طریق سرویس Studielink را طلب می‌کند، از همان طریق مدارکتان را ارسال نمایید.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

دانشگاه‌های هلند از دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی ارشد درس بخوانند انتظار دارند که مدرک کارشناسی معتبر یا معادل‌سازی شده‌ای را ارائه دهند. شما باید با تماس با دانشگاه یا موسسه‌ی مورد نظر، در مورد الزامات و شرایط خاص اخذ پذیرش در دوره‌ی کارشناسی ارشد مخصوص خودتان، اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید.

در برخی موارد ممکن است دانشگاه مورد نظر یا دوره‌ای که انتخاب می‌کنید رقابتی تر و سخت‌تر باشد. در این صورت ممکن است دانشگاه از شما مدارک بیشتری بخواهد تا صلاحیت شما را جهت پذیرش در دانشگاه بررسی کند. این مدارک شامل انگیزه نامه یا کاورلتر ها و توصیه نامه ها می‌شود.

همچنین اگر بخواهید برای دانشگاه های علمی کاربردی یا پروژه محور درخواست دهید، ممکن است مجبور شوید اهداف پروژه‌ای خود را نیز برای دانشگاه شرح دهید و آمادگی خود را برای کار در آن پروژه‌ها، نشان دهید. همچنین ممکن است مجبور شوید که در مصاحبه‌ای شرکت کنید که با هیئت علمی دانشگاه برگزار می‌شود. این برای دانشجویان بین‌المللی به صورت آنلاین و تلفنی صورت می‌گیرد.

مهلت‌های درخواست

همانطور که گفتیم، اکثر رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد، از ماه سپتامبر شروع می‌شوند. ولی ممکن است دانشگاه قوانین خاص خودش را داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که اخذ پذیرش ممکن است زمان بر باشد. خصوصا اگر برای تحصیل در هلند به ویزا نیز نیاز داشته باشید. پس شما باید از یک سال قبل برای اخذ پذیرش از مقطع هلند برنامه ریزی کنید. ولی شرایط سنی برای تحصیل کارشناسی ارشد در هلند وجود ندارد و شما می‌توانید در هر سنی که هستید، اقدام نمایید. گرچه بهترین سن، اقدام تا حداکثر سی سالگی است.

مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

هلند اولین کشوری بود که به عنوان یک کشور غیرانگلیسی زبان، تدریس به زبان انگلیسی را در دانشگاه‌هایش آغاز کرد. اکنون نیز بسیاری از رشته‌های تحصیلی موجود در مقاطع مختلف دانشگاه‌های هلند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

 • رشته‌های تحصیلی در هلند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به مهارت‌ها و تسلط بالایی در زبان انگلیسی نیاز دارند. پس اگر شما بومی انگلیسی زبان نیستید، باید مهارت خود در این زبان را با ارائه‌ی آزمون‌های خاصی ثابت کنید. برای مثال، آزمون‌های آیلتس و تافل برای دانشگاه‌های هلند معتبر و پذیرفته هستند. شما برای اخذ پذیرش در رشته‌های کارشناسی ارشد هلند به زبان انگلیسی، باید نمره تافل 90 و نمره‌ی آیلتس 6.5 به بالا را دریافت کنید.
 • رشته‌هایی که به زبان هلندی ارائه می‌شوند، به اثبات مهارت شما در زبان هلندی نیاز دارند. این آزمون‌ها شامل NV2 یا CNaVT هستند. در صورتی که مدرکی از شرکت در این آزمون‌ها دریافت کنید و به دانشگاه‌ها ارائه دهید، می‌توانید به تحصیل مدرک کارشناسی ارشد زبان هلندی در دانشگاه‌های هلند بپردازید.

شما حتی می‌توانید حین تحصیل کارشناسی ارشد هلند به زبان انگلیسی، زبان هلندی را نیز یاد بگیرید. این کار باعث می‌شود شما بتوانید به راحتی به زندگی در هلند بپردازید و سریع‌تر کار خوبی را پیدا کنید. حتی می‌توانید به راحتی با بومی‌ها ارتباط بگیرید و زندگی دانشجویی جالبی را در این کشور تجربه کنید. مطمئنا یادگیری یک زبان دیگر علاوه بر انگلیسی، چیز بدی در رزومه به نظر نمیرسد.

زبان های مورد استفاده در برنامه های کارشناسی ارشد دانشگاه های هلند

اکثر دانشگاه‌های هلند، مقطع کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی یا هلندی ارائه می‌دهند. همچنین همه‌ی دانشگاه‌ها دوره‌هایی را برای یادگیری زبان هلندی ارائه می دهند که به کمک آن‌ها به این زبان مسلط خواهید شد. بعضی از دانشگاه‌ها، مثل رادبود نایمخن، این دوره‌ها را به صورت رایگان در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید به زبان هلندی در هلند درس بخوانید، حتما از یکی از این گزینه‌ها استفاده کنید.

ویزای تحصیلی هلند

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در هلند باید ویزای تحصیلی خود را اخذ نمایید. حتی اگر دانشجوی انگلستان هم باشید، به ویزای تحصیلی هلند نیاز دارید تا بتوانید به تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آن بپردازید. اما از آنجا که هلند یکی از بهترین و چندفرهنگی‌ترین کشورهای دوزبانه و بین‌المللی است، اخذ ویزا از آن کار سختی نیست.

تعیین وضعیت ویزای شما

البته شایان ذکر است که تمام دانشجویان بین‌المللی به ویزای تحصیلی هلند نیازی ندارند. اگر شما عضو اتحادیه اروپا باشید، آزادانه می‌توانید وارد هلند شوید و در آنجا درس بخوانید. در واقع دانشگاه مسئول ثبت نام شما در اداره مهاجرت خواهد بود. اما دانشجویان سایر کشورها باید ویزای تحصیلی هلند و اجازه اقامت این کشور را دریافت نمایند. در این مورد نیز دانشگاه برای شما درخواست می‌دهد و حتی می‌توانید مجوز خود را قبل از ورود به خاک هلند دریافت نمایید. توجه داشته باشید که مجوزهای شما تا وقتی معتبر خواهد بود که به تحصیل در هلند ادامه دهید.

ثبت نام در شورای محلی هلند

تمام دانشجویان بین‌المللی پس از ورود به هلند باید در شورای محلی هلند ثبت نام کنند. دانشگاه این کار را برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا انجام میدهد. اما شما خودتان باید پس از ورود به هلند، انجامش دهید. برای ثبت نام هم به مدارک هویتی مثل پاسپورت و گواهی شناسنامه و سابقه اقامت خود را ارائه دهید.

بیمه دانشجویان کارشناسی ارشد در هلند

تمام دانشجویان هلند باید بیمه درمانی داشته باشند و در طول دوره‌ی تحصیل، این بیمه واجب است. نوع بیمه به سن و ملیت شما بستگی دارد.

 • دانشجویان اتحادیه اروپا تحت پوشش کارت بیمه سلامت اروپایی هستند. شما با این بیمه می‌توانید در هر کشوری از حوزه‌ی شینگن، مثل هلند، از مراقبت های بهداشتی رایگان بهره‌مند شوید.
 • دانشجویان بین‌المللی سایر کشورها باید بیمه های درمانی خصوصی را اتخاذ کنند.

کار حین تحصیل دانشجویان کارشناسی ارشد در هلند

اگر قصد دارید کنار تحصیل خود به کار نیز بپردازید، می‌توانید پس از اخذ مجوز کار در هلند مشغول کار شوید. شما با ویزای تحصیلی خود، فقط می‌توانید به کارهای داوطلبانه و بدون حقوق مشغول شوید. همچنین برای کار با حقوق در هلند، باید بیمه درمانی دانشجویی متفاوتی را اخذ نمایید. برای مثال ممکن است بیمه بهداشت عمومی هلند را برای کار در این کشور لازم داشته باشید.

شرایط کار پس از تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

فرقی نمی‌کند که اهل کدام کشور هستید. هلند همیشه برای شما بازارکار خوبی دارد.

 • دانشجویان اتحادیه اروپا به طور خودکار می‌توانند حین تحصیل در این کشور کار کنند. پس از فارغ‌التحصیلی هم می‌توانند در کشور بمانند و کار کنند.
 • دانشجویان بین المللی که می خواهند پس از تحصیل به کار در هلند بپردازند، تا یک سال وقت دارند کار مورد نظر خود را پیدا کنند. شما طی این یک سال همچنان از دولت هلند پول دریافت می‌کنید و تحت پوشش دولت هستید. اگر موفق به یافتن کار شدید، می‌توانید برای مجوز طولانی مدت یافتن کار حرفه‌ای در هلند درخواست دهید.

سخن آخر

کارشناسی ارشد در هلند زمینه‌ی تحصیل در دکترا را نیز فراهم می‌کند. شما با تحصیل در این کشور، هم از بهترین امکانات رفاهی  و آموزشی بهره‌مند می‌شوید هم بهترین مدرک را دریافت می‌کنید. ما، موسسه مهاجرتی آوا، با سال‌ها سابقه و تجربه‌ی حرفه‌ای در زمینه‌ی انواع مهاجرت‌ها به کشورهای اروپایی و کانادا، و همچنین با خدمات 360 درجه و پشتیبانی 24 ساعته، مرحله به مرحله و قدم به قدم در کنار شما خواهیم بود تا با خیال راحت، برای مهاجرت تحصیلی و اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در هلند اقدام کنید و به رویای خود به صورت تضمینی دست بیابید.

سوالات متداول

آیا رنکینگ دانشگاه‌های هلند برای فارغ التحصیلان مهم است؟

بله، هرچه رتبه و رنکینگ دانشگاه بهتر باشد، امکان پیشرفت شما در زمینه‌های شغلی یا مهاجرت به سایر کشورهای مطرح بیشتر خواهد بود.

آیا تحصیل در هلند رایگان است؟

خیر، برای تحصیل در هلند شما باید سالانه شهریه‌ی مشخص‌شده‌ای را بپردازید. اگرچه در کنار تحصیل خود می‌توانید از وام‌ها و بورسیه‌های تحصیلی مختلفی بهره‌مند شوید.

آیا امکان اقامت پس از تحصیل در هلند وجود دارد؟

بله، شما پس از تحصیل در هلند، یک سال فرصت دارید تا کار پیدا کنید. پس از آن هم می‌توانید مجوز طولانی مدتی برای یافتن یک کار حرفه ای تر دریافت کنید و با خیال راحت به جستجو بپردازید.

آیا می توانم حین تحصیل در هلند کار کنم؟

بله، شما با اخذ مجوز کار در هلند، می‌توانید کنار تحصیل به کار کردن بپردازید. ولی با ویزای تحصیلی خود، نمی‌توانید کار با حقوق داشته باشید.

آیا زندگی در هلند آسان است؟

هلند کشوری شاد با طبیعتی جذاب و امکانات رفاهی فراوان است. شما برای تحصیل و زندگی در هلند، باید خود را برای بهترین چیزها آماده کنید. این کشور حتی چند فرهنگی و مهاجر دوست است و نیازی نیست که نگران نژادپرستی و غیره باشید.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *