• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل دندانپزشکی در هلند
5/5 - (1 امتیاز)

مطمئنا می‌دانید که در سال‌های اخیر رشته دندانپزشکی تا چه حد مورد توجه دانشجویان قرار گرفته‌ است؛ چرا که سطح درآمد فوق‌ العاده‌ای داشته و به فارغ التحصیلان خود جایگاه اجتماعی ویژه‌ای را اعطا می‌کند. اما مسلما مقصد تحصیلی و دانشگاه انتخابی نیز تا حد زیادی بر امتیازات این رشته موثر است. برای مثال اگر شما در یک دانشگاه سطح پایین تحصیل کنید ممکن است نتوانید در هر کشوری موقعیت کاری دریافت کنید؛ چرا که طبیعتا مدرک ارائه شده توسط مراکز سطح پایین در تمامی کشورها معتبر نخواهد بود. پس نباید نسبت به انتخاب مقصد آموزشی خود بی تفاوت باشید. برای برخورداری از یک انتخاب ایده آل پیشنهاد می‌کنیم حتما به تحصیل دندانپزشکی در هلند فکر کنید. برای این که از زیر و بم تحصیل دندانپزشکی در هلند و تحصیل در هلند مطلع شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شرایط پذیرش دندانپزشکی در هلند

هنگامی که قصد دارید به طور جدی شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی در این کشور را بررسی کنید لازم است به این نکته توجه کنید که تحصیل در هلند در دو نوع مرکز خصوصی و دولتی انجام می‌شود. اگر به زبان ملی کشور هلند مسلط هستید محدودیتی از بابت انتخاب نوع دانشگاه نخواهید داشت. اما در صورتی که قصد دارید در دانشگاه‌های انگلیسی زبان تحصیل کنید حتما باید دانشگاه‌های خصوصی این کشور را برگزینید؛ چرا که دانشگاه‌های دولتی صرفا به زبان هلندی تدریس خود را انجام می‌دهند. یکی از شرایط اساسی تحصیل در این رشته این است که متقاضیان باید مدرک دیپلم داشته باشند. در صورتی که رشته تحصیلی دیپلم فرد یکی از شاخه‌های مرتبط با پزشکی باشد، شانس او برای قبولی در این رشته افزایش خواهد یافت. البته باید توجه داشته باشید که ممکن است برخی دانشگاه‌ها گذراندن چندین پیش نیاز را برای تحصیل در این رشته ضروری بدانند. پس باید گفت که شرایط تمامی مراکز آموزشی هلند برای پذیرش دانشجو یکسان نیست. برخی دانشگاه‌ها برای ورود به این رشته آزمون‌های خاصی را طراحی ‌کرده و نمره قبولی خاصی را برای ثبت نام در نظر می‌گیرند. پس در این صورت فقط افرادی به قبولی در این دانشگاه‌ها دست پیدا می‌کنند که توانسته‌اند نمره حد نصاب را دریافت نمایند.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در هلند

تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های هلند با سه مرحله مختلف همراه است. در مرحله اول دانشجو باید یک دوره حدودا سه ساله را سپری کند تا به مدرک لیسانس دست پیدا کند‌. پس از آن لازم است یک دوره سه ساله دیگر را پشت سر بگذارد تا مدرک فوق لیسانس این رشته به او اعطا شود. در اینجا اصلی‌ترین سال‌های تحصیل دندانپزشکی به پایان رسیده و نوبت به دوره کلینیکی می‌رسد. دوره‌ای که تحت عنوان آموزش‌های کلینیکی نام دارد یک سال به طول می‌انجامد. این آموزش‌های کلینیکی معمولا با نام دوره کارآموزی نیز شناخته می‌شود. شاید طول این دوره نسبت‌ به دوره‌های قبلی کوتاه‌تر باشد، اما مطمئنا میزان اهمیت آن حتی از آموزش‌های نظری نیز بیشتر است؛ چرا که دانشجو هر آنچه را فرا گرفته ‌است در دوره کارآموزی پیاده خواهد کرد. پس هرگز نمی‌توان بدون گذراندن دوره کلینیکی وارد بازار کار شد. اما مسلما پیش نیاز اصلی دوره کارآموزی، با موفقیت سپری کردن مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. به طور کلی این سه دوره مختلف، مکمل هم بوده و وجود هر کدام از آن‌ها کاملا ضروری است.

مدارک لازم برای پذیرش دندانپزشکی در هلند

مهاجرت به هلند و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور مستلزم ارائه یک سری شواهد و مدارک است که بدون آن‌ها هرگز نمی‌توان در دانشگاه مورد نظر مراحل ثبت نام را سپری کرد. این مدارک ضروری شامل موارد زیر هستند:

ارائه مدرک دیپلم همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفتیم، مدرک دیپلم یکی از الزامات ثبت نام در این رشته است. دانشگاه‌های هلند از شما انتظار دارند در همان مراحل ابتدایی پذیرش، این مدرک را با اعتبار کافی ارائه دهید.

مدارک هویتی

 ارائه شناسنامه و پاسپورت یکی از مواردی است که نه تنها برای پذیرش دانشگاه، بلکه در مرحله دریافت ویزای تحصیلی نیز ضروری است. این اسناد هویت شما را به مسئولین مراکز آموزشی هلند نشان می‌دهند.

رزومه تحصیلی

 لازم است فایلی آماده کنید که شامل تمام جزئیات مربوط به دوران تحصیلی شما باشد. در این فایل به تمامی فعالیت‌ها و پژوهش‌های دوران تحصیل خود اشاره کنید.

نامه انگیزشی

 این مورد که انگیزه نامه نیز نامیده می‌شود باید حاوی تمام دلایل و اهدافی باشد که شما را مجاب به پذیرش در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های هلند کرده است. سعی کنید این نامه را به شکلی قانع کننده بنویسید.

تمکن مالی

 اثبات بهره مندی از توانایی پرداخت شهریه و خرج زندگی یکی از واجبات پذیرش تحصیلی در هلند است. پس باید با یک مدرک معتبر نشان دهید که پس از ورود به کشور هلند برای تامین مخارج خود با مشکلی روبرو نخواهید شد.

مدرک زبان

 بسته به این که دانشگاه مورد نظر شما انگلیسی زبان است و یا به زبان هلندی تدریس می‌کند باید یک مدرک زبان ارائه دهید‌.

بیمه درمانی

 تمامی کشورهای اروپایی دانشجویان را موظف می‌کنند پیش از شروع تحصیل، یک نوع بیمه دریافت کنند. بدیهی است که کشور هلند نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس در حین انجام مراحل ثبت نام، حتما از یک شرکت معتبر درخواست بیمه کنید.

تخصص های رشته دندانپزشکی در هلند

جالب است بدانید که تحصیل دندانپزشکی در هلند فقط شامل یک موضوع واحد نیست. بلکه طبقه بندی زیر مجموعه‌های دندانپزشکی گسترده‌تر از این حرف‌هاست. در واقع انجام این طبقه بندی در این راستاست که به هر یک از زیر مجموعه‌های دندانپزشکی به صورت اختصاصی و جداگانه پرداخته شود؛ مطمئنا این کار باعث می‌شود این علم مهم روز به روز با پیشرفت بیشتری روبرو گردد. اصلی ترین زیر شاخه‌های این رشته در کشور هلند عبارتند از:

ارتودنسی

مطمئنا اطلاع دارید که ناهنجاری‌های دندان و فک یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که تمامی سنین با آن درگیر هستند. این شاخه از علم دندانپزشکی در تلاش است با کمک گرفتن از ابزار و وسایل خاصی، این ناهنجاری را درمان کند. این حیطه یکی از مهم‌ترین بخش‌های دندانپزشکی به شمار می‌رود؛ چرا که علاوه بر اصلاح شکل ظاهری دندان‌ها، از خراب شدن زود هنگام آن‌ها نیز جلوگیری می‌کند؛ زیرا مرتب نبودن دندان‌ها باعث می‌شود بیشتر در معرض پوسیدگی قرار بگیرند.

پریودنتیست

همان طور که مستحضر هستید بیماری‌های لثه شیوع زیادی پیدا کرده است؛ این بیماری‌ها گاهی منجر به جراحی لثه نیز می‌شوند. به شاخه‌ای که در مورد بیماری‌های لثه تحقیق و بررسی می‌کند، پریودنتیست گفته می‌شود.

پدودنتیست

این شاخه از علم دندانپزشکی به صورت تخصصی بر بیماری‌های دهان و دندان کودکان تمرکز می‌کند‌. پس در حین تحصیل در این شاخه، تمامی درمان‌های مربوط به مشکلات دندان و دهان اطفال را خواهید آموخت.

پاتولوژیست

ضایعات و توده‌هایی که در دندان و دهان رشد می‌کند از جمله مشکلاتی است که به حوزه علم دندانپزشکی مربوط می‌شود. اما برای درمان تخصصی این بیماری لازم است در شاخه‌ای به نام پاتولوژیست تحصیل کنید.

اندودنتیست

این شاخه مهم به صورت تخصصی روی درمان بیماری‌های ریشه کار می‌کند. گاهی اوقات ریشه‌های دندان‌ها به دلیل مشکلاتی نظیر عدم مراقبت کافی، ضربه و … دچار آسیب می‌شوند که درمان آن‌ها بر عهده افرادیست که در حیطه تحصیل کرده‌اند.

دریافت ویزا جهت تحصیل دندانپزشکی در هلند

حتی اگر در معتبرترین دانشگاه دندانپزشکی هلند نیز پذیرش بگیرید باز هم باید تمامی مراحل ضروری جهت اخذ ویزا را طی کنید. این مراحل برای دانشجویان ایرانی کمی سخت‌تر هم خواهد بود. نکاتی که باید جهت اخذ ویزای تحصیلی هلند به آن‌ها توجه کنید شامل موارد زیر هستند:

 • حتما نامه پذیرش دانشگاه را به سفارت هلند ارائه دهید. در واقع دریافت ویزای تحصیلی هلند بدون وجود نامه پذیرش یک امر غیر ممکن تلقی می‌شود‌.
 • بدون برخورداری از تمکن مالی کافی برای دریافت ویزا اقدام نکنید؛ چرا که شانس شما نزدیک به صفر خواهد شد. تنها زمانی می‌توانید از این گزینه صرف نظر کنید که موفق به دریافت بورسیه شده باشید.
 • به محدودیت‌های سنی نیز توجه داشته باشید. با وجود این که دانشگاه‌ها در مورد سن دانشجویان حساسیت خیلی زیادی ندارند، سفارت کشور هلند نسبت به این موضوع حساس است. پس بهتر است زمانی برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید که شرایط سنی مناسبی داشته باشید. در این صورت شانس بیشتری خواهید داشت.

به طور کلی اخذ ویزای تحصیلی یکی از مهم‌ترین مراحل پیش روی دانشجویان به حساب می‌آید. بنابراین توصیه می‌کنیم در این راه از یک مشاور مجرب کمک بگیرید. کادر مجرب موسسه مهاجرتی آوا جزو زبده‌ترین تیم‌ها در این زمینه محسوب می‌شوند. بنابراین می‌توانید با خیال راحت تمام پروسه مهاجرت تحصیلی خود را به ما بسپرید.

دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی هلند

تعداد دانشگاه‌های معتبری که شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی را برای متقاضیان فراهم می‌کنند در کشور هلند بسیار بالاست‌. به عبارت دیگر اکثر مراکز اموزشی این کشور در سطح جهان از اعتبار کافی برخوردار هستند. انا در این بخش قصد داریم که از برخی از معتبرترین دانشگاه‌های این کشور نام ببریم.

 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه ماستریخت
 • دانشگاه رادبود
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه وریج آمستردام

طبیعی است که با بالا رفتن اعتبار دانشگاه، به طبع شرایط پذیرش در آن سخت‌تر شده و کار را برای دانشجویان بین المللی سخت‌تر می‌کند. اما مسلما هیچ چیز غیر ممکن نیست. موردی که می‌تواند شانس دانشجویان بین المللی را چند برابر کند، بالاتر بودن سطح زبان نسبت به سایر متقاضیان است. در نتیجه بین دو دانشجو که نمرات و سطح علمی یکسانی دارند، شخصی که سطح زبان بالاتری دارد از شانس بیشتری برخوردار خواهد بود. همچنین نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که دانشگاه‌های تراز بالا برای پذیرش خود ممکن است شرایط خاصی نظیر آزمون ورودی در نظر بگیرند. همه چیز به تصمیم هیئت علمی هر مرکز آموزشی مربوط است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در هلند

بدون شک برای مهاجرت به هلند، مقوله خرج و مخارج جزو مهم‌ترین فاکتورهاییست که حتما باید در نظر داشته باشید. در ابتدا باید بررسی کنیم چه عواملی باعث تغییر در میزان شهریه تحصیلی دانشجویان در حال تحصیل در هلند خواهند شد. در اینجا چندی از مهم‌ترین عوامل تغییر در میزان هزینه تحصیل را برای شما شرح خواهیم داد.

سطح علمی دانشگاه

مطمئنا نمی‌توان انتظار داشت شهریه لازم برای تحصیل در یک دانشگاه رده بالا با مراکز آموزشی رتبه پایین برابر باشد. در نتیجه برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر نیاز به پرداخت هزینه بیشتری خواهید داشت؛ مگر این که موفق به دریافت بورسیه شوید.

شهر انتخابی

 حتما اطلاع دارید آمستردام به عنوان مهم‌ترین شهر این کشور، بیشترین هزینه‌های تحصیل و زندگی را برای ساکنین خود در پی دارد. بنابراین شهر انتخاب شده توسط دانشجو تا حد زیادی هزینه‌های تحصیل را کم یا زیاد می‌کند.

مقطع تحصیلی

 تحصیل در دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته با هزینه‌های مختلفی همراه خواهد بود. بی‌تردید تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به دوره کارشناسی گران‌تر است.

به طور میانگین تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز به پرداخت هزینه‌ای بین شش الی پانزده هزار یورو خواهد داشت. در مقابل برای سپری کردن مقطع کارشناسی ارشد باید شهریه‌ای در حدود هشت الی بیست هزار یورو بپردازید.

بورسیه‌های تحصیلی دندانپزشکی در هلند

برای تحصیل دندانپزشکی در هلند، برنامه‌های بورسیه مختلفی پیش روی شماست؛ البته دریافت آن‌ها کار چندان ساده‌ای تلقی نمی‌شود. بهترین نوع بورسیه تحت عنوان فول فاند نامیده می‌شود. این نوع بورسیه نه تنها شهریه دانشگاه را پرداخت می‌کند، بلکه سایر خرج و مخارج دانشجو را نیز می‌پردازد. جالب است که در این نوع بورسیه حتی هزینه بلیط هواپیما نیز به فرد تعلق می‌گیرد. ولی همان طور که شرایط این نوع بورسیه فوق العاده به نظر می‌رسد؛ دریافت آن نسبت به سایر بورسیه‌ها سخت‌تر است. از سوی دیگر برخی بورسیه‌ها صرفا هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند. همچنین نوع دیگر بورسیه فقط محدود به تخفیف در شهریه است؛ یعنی دانشجو موطف است شهریه سالیانه‌ای را پرداخت کند و فقط میزان آن از حالت عادی کمتر خواهد بود. برخی از بورسیه‌های رایج دندانپزشکی در کشور هلند عبارتند از:

 • بورسیه ممتاز دانشگاه لیدن
 • بورسیه دانشگاه رادبود
 • بورسیه دولتی هلند
 • بورسیه تحصیلی کیپاجی
 • بورسیه شایستگی آمستردام
 • و …

کار و حقوق دندانپزشکی در هلند

خبر خوب برای دانشجویان دندانپزشکی در هلند این است که این کشور مدت‌هاست نیاز شدیدی به نیروی خبره دندانپزشک دارد. در نتیجه شرایط ویژه‌ای در انتظار فارغ التحصیلان این رشته خواهد بود. فراتر بودن درآمد سالیانه این افراد از ۱۳۰ هزار یورو اولین و مهم‌ترین امتیازیست که می‌توان برای این دانشجویان در نظر گرفت. سطح درآمد دندانپزشکان رابطه مستقیمی با میزان سابقه کار آن‌ها دارد و هر چقدر سابقه کاری فرد بیشتر باشد، به همان میزان درآمد او نیز افزایش پیدا خواهد کرد. این درآمد برای افرادی با سابقه بیست ساله ممکن است به ۲۰۰ هزار یورو نیز برسد. البته میزان درآمد دندانپزشکان عمومی با متخصصان متفاوت است‌. مطمئنا میزان درآمد مهم‌ترین چیزی است که هر دانشجو هنگام انتخاب رشته به آن فکر می‌کند؛ چرا که زندگی هر فرد حول محور حقوق و درآمد او خواهد چرخید. یکی دیگر از امتیازاتی که برای دندانپزشکان هلند در نظر گرفته شده، تخفیف سی درصدی در پرداخت مالیات است. البته باید بدانید که این تخفیف دائمی نبوده و تا پنج سال ادامه دارد. اما همین تخفیف پنج ساله به نوبه خود یک امتیاز عالی تلقی می‌شود. پس به طور کلی باید گفت دندانپزشکان جزو قشر مرفه در هلند محسوب شده و از درآمد قابل قبولی برخوردارند. اما برای سنجیدن سطح درامد این افراد باید به میزان مهارت آن‌ها نیز توجه کرد.

مراحل دریافت مجوز و کار دندانپزشکی در هلند

اولین موردی که برای کار به عنوان یک دندانپزشک باید به آن توجه کنید این است که خیلی از بیماران شما ممکن است به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشند. به همین دلیل دولت هلند شما را مجاب خواهد کرد تا به سطح مناسبی از زبان هلندی تسلط پیدا کنید. بنابراین سعی کنید در دوران دانشجویی خود، در کلاس‌های زبان هلندی شرکت کرده و به حد مجاز دست پیدا کنید. اگر در دانشگاه‌های هلند تحصیل کرده‌اید که دریافت مجوز کار برایتان ساده‌تر خواهد بود؛ ولی اگر در کشوری غیر از هلند فارغ التحصیل شده‌اید حتما باید روند معادل سازی مدارک را سپری نمایید و در صورت نیاز چندین واحد اضافه را پاس کنید.

آزمون‌ها و منابع آزمون دندانپزشکی هلند

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در هلند برای ورود به دانشگاه نیاز به قبولی در یک آزمون ورودی دارند. البته برای متقاضیان ویزای کاری نیز آزمون خاصی وجود دارد. میزان سختی و منابع اصلی آزمون با توجه به مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه تعیین می‌شود. طبیعتا آزمون ورودی دانشگاه‌های رتبه اول تا سوم این کشور نسبت به سایرین، سخت‌تر خواهد بود.

مجوز کار در رشته دندانپزشکی

اولین گام برای اشتغال در هلند، دریافت یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان هلندی است. برای آسان‌تر شدن کار خود می‌توانید رزومه خود را در سایت مخصوص رزومه انجمن دندانپزشکی این کشور وارد کرده و منتظر دریافت پیشنهاد کاری باشید. به علاوه آژانس‌های کاریابی نیز در این کشور وجود دارند که می‌توانند در یک مدت زمان کوتاه برای شما یک موقعیت شغلی پیدا کنند. در هر صورت لازم است از سوی یک کارفرما پیشنهاد شغلی داشته باشید. در این حالت کارفرما باید اقدامات لازم برای دریافت مجوز کار شما را آغاز کند. البته ناگفته نماند که پیش از شروع به کار باید یک دوره کارآموزی را بگذرانید. یعنی باید در یک مطب یا کلینیک دندانپزشکی یک مدت مشخص را به عنوان یک کارآموز مشغول به کار شوید تا علاوه بر یادگیری مهارت‌های لازم، بتوانید به دولت هلند ثابت کنید در شغل خود حرفی برای گفتن دارید. گذراندن این دوره برای دندانپزشکان کاملا ضروری بوده د هیچ استثنایی در این باره وجود ندارد. به علاوه پس از‌گذراندن دوره کارآموزی، دندانپزشکان باید در آزمونی تحت عنوان NET شرکت کنند. این آزمون تمام قابلیت‌ها و دانسته‌های هر دندانپزشک را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. همان طور که پیداست مراحل اشتغال به کار با پیچیدگی‌های خاصی همراه است.

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در هلند

گاهی ممکن است افرادی که از سایر کشورها مدرک خود را دریافت کرده‌اند تصمیم به کار و ادامه زندگی در هلند بگیرند. دولت هلند برای این افراد آزمون‌هایی را طراحی کرده است تا اطمینان پیدا کند که شخص متقاضی، مهارت و علم کافی را دارد. این آزمون‌ها شامل موارد کتبی و عملی خواهند بود. گاهی نتیجه آزمون‌ها نشان می‌دهد فرد نیاز به گذراندن دوره‌های اضافه دارد. هر متقاضی پس از موفقیت در این آزمون‌ها و پاس کردن واحدهای مربوطه می‌تواند مدرک خود را معادل سازی کند.

سخن پایانی

اکنون با مطالعه این مطلب چندین گام به دریافت ویزای تحصیلی هلند نزدیک‌تر شده‌اید. سکونت در کشوری پیشرفته و تحصیل در دانشگاهی رده بالا همان چیزی است که یک آینده رویایی را برای شما رقم خواهد زد. تحصیل در هلند یک رفاه اقتصادی مطلوب را برایتان به وجود آورده و این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا پس از فارغ التحصیلی با دریافت مجوز کار، برای اقامت دائم نیز اقدام کنید. مطمئنا شما به عنوان فردی که تازه قدم در راه مهاجرت تحصیلی گذاشته‌اید نیاز به استفاده از تجربیات یک فرد کاردان دارید. موسسه مهاجرتی آوا همان شانسی است که هم اکنون پیش روی شما قرار گرفته‌ است. ما با بالاترین آمار قبولی ویزای تحصیلی، سابقه بسیار درخشانی را از آن خود کرده‌ایم. هدف اصلی مجموعه ما این است که تمامی دانشجویان ایرانی بتوانند در رشته و دانشگاه مورد نظر خود پذیرش دریافت کرده و پل‌های پر پیچ و خم دریافت ویزای تحصیلی را به آسانی پشت سر بگذارند. برای ارتباط با مشاوران ما راه‌های زیادی را پیش رو خواهید داشت. شما می‌توانید حتی با تماس تلفنی نیز روند مشاوره خود را آغاز کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارمندان مجموعه ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

میزان تمکن مالی لازم برای تحصیل دندانپزشکی در هلند چقدر است؟

تعیین دقیق میزان تمکن مالی به شهر مقصد و دانشگاه انتخابی وابسته بوده و از ابن حیث تفاوت‌هایی وجود دارد.

بین دانشگاه‌های دندانپزشکی هلند کدام یک از اعتبار و سطح علمی بالاتری برخوردار است؟

هر چند کلیه دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی این کشور اعتبار کافی را دارند ولی طبق آمارها دو دانشگاه آمستردام و گرونینگن نسبت به مابقی رتبه جهانی برتری را از آن خود کرده‌اند.

دانشجویان در حین تحصیل در هلند برای تامین مخارج خود حدودا چقدر باید بپردازند؟

تعیین میزان مخارج تا حد زیادی به سبک زندگی فرد بستگی دارد. اما برای تعیین یک میانگین هزینه می‌توان حدودا ۹۰۰ یورو در ماه را در نظر گرفت.

هزینه بیمه دانشجویی برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در هلند چقدر است؟

هزینه تحت پوشش بیمه قرار گرفتن دانشجویان بین المللی در هلند حدودا پنجاه یورو است.

آیا دانشجویان دندانپزشکی امکان اشتغال حین تحصیل را دارند؟

بله، اما میزان ساعت کاری با توجه به مقطع تحصیلی فرد تعیین می‌شود. اما به طور میانگین ساعت کاری برای دانشجویان این رشته حدودا ۱۶ ساعت در هفته در نظر گرفته شده‌ است.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *