• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
دانشگاه تورین
5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه تورین به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه ایتالیا شناخته می‌شود که در قرن 14 میلادی به دستور شاهزاده لودوویکو دی ساووا ساخته شده است. دانشگاه تورین ایتالیا به طور دقیق در سال 1404 تأسیس شده است. این دانشگاه در سال 1536 به دلیل تهاجم فرانسه به این کشور بسته و سی سال بعد به دست دوک امانوئل فیلیبر دوباره بازگشایی شد تا افراد مختلف بتوانند در آن به تحصیل بپردازند. در این مطلب قصد داریم در رابطه چگونگی دریافت پذیرش از این دانشگاه و رشته‌های تدریس شده در آن توضیحاتی بدهیم و به طور کلی اطلاعات جامعی در رابطه با این دانشگاه در اختیار شما قرار دهیم؛ بنابراین با ما همراه باشید تا در رابطه با این دانشگاه اطلاعات ارزشمندی به دست آورید.

معرفی دانشگاه تورین ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در سال‌های اخیر در سرتاسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است، این موضوع دلایل مختلفی دارد که در ادامه حتماً به آن‌ها خواهیم پرداخت. آن چه در اینجا اهمیت دارد این است که کشور ایتالیا دارای دانشگاه‌های فراوانی است که تمامی آن‌ها از سطح عملی بسیار بالایی برخوردار هستند. دانشگاه تورین ایتالیا یکی از این دانشگاه‌ها به حساب می‌آید که افراد زیادی مایل به دریافت پذیرش از این دانشگاه هستند.

این دانشگاه در شمال غربی کشور ایتالیا یعنی در شهر تورین واقع شده است. شخصیت‌های بسیار بزرگی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به شخصیت‌هایی مانند آنتونیو گرامشی و پیرو گوبتی، پالمیرو تولیاتی و ماسیمو بونتمپلی، نوربرتو بابیو و چزاره پاوزه اشاره کرد. این دانشگاه موفق به کسب سه جایزه نوبل در حیطۀ پزشکی نیز شده است.

در این دانشگاه رشته‌‌های بسیار متنوعی ارائه و تدریس می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • گروه علوم بالینی و زیستی
 • گروه علوم کامپیوتر
 • گروه فرهنگ، سیاست و جامعه
 • گروه علوم و فناوری دارو
 • گروه علوم زمین
 • بخش اقتصاد و آمار “Cognetti de Martiis”
 • گروه اقتصاد، مطالعات اجتماعی، ریاضیات کاربردی و آمار
 • گروه زبان های خارجی، ادبیات و فرهنگ های مدرن
 • گروه مطالعات تاریخی
 • گروه علوم انسانی
 • گروه حقوق
 • گروه علوم زیستی و زیست شناسی سیستم ها
 • بخش مدیریت “والتر کانتینو”
 • گروه ریاضی “جوزپه پیانو”
 • گروه علوم پزشکی
 • گروه بیوتکنولوژی مولکولی و علوم بهداشتی
 • گروه علوم اعصاب “ریتا لوی مونتالچینی”
 • بخش انکولوژی
 • گروه فلسفه و علوم تربیتی
 • گروه فیزیک
 • گروه روانشناسی
 • گروه علوم بهداشت عمومی و اطفال
 • گروه علوم جراحی
 • گروه علوم دامپزشکی
 • گروه مطالعات و برنامه ریزی منطقه ای و شهری بین دانشگاهی

شرایط پذیرش در دانشگاه تورین ایتالیا

اگر شما هم تمایل دارید که در دانشگاه تورین ایتالیا تحصیل نمایید، بهتر است شرایط پذیرش در این دانشگاه را به خوبی بررسی کرده و مطابق با آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه تک تک  این شرایط را بررسی می‌کنیم.

پاسپورت معتبر

برای آن که بتوانید نامۀ پذیرش این دانشگاه را دریافت نمایید و برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید، باید پاسپورت معتبری داشته باشید. منظور از پاسپورت معتبر، گذرنامه‌ای است که دارای اعتبار کافی باشد. برای مثال اگر مدت تحصیل شما در این کشور 6 ماه به طول می‌انجامد، گذرنامه شما باید به مدت یک سال اعتبار داشته باشد.

مدرک تحصیلی دوره قبل

شما برای آن که بتوانید در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری تحصیل نمایید باید مقطع تحصیلی قبلی را به پایان رسانده باشید و مدرک آن را جهت ارائه به دانشگاه در دست داشته باشید. برای مثال اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی تحصیل نمایید، باید دورۀ تحصیلی 12 ساله را به پایان رسانده باشید تا بتوانید برای پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه تورین ایتالیا اقدام نمایید. ارائه ریز نمرات به دانشگاه نیز می‌تواند در پذیرش شما در دانشگاه مؤثر باشد.

انگیزه نامه

این مورد اجباری است و باید همراه با مدارک دیگر به دانشگاه ارسال شود. انگیزه نامه باید به زبان انگلیسی، ایتالیایی  یا فرانسوی نوشته شود، متن این نامه برای پذیرش شما در دانشگاه تورین ایتالیا بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین بهتر است برای نگارش متن این نامه و به طور کلی انجام امورات مهاجرت به ایتالیا با یک مشاوره مهاجرتی مشورت نمایید.

مؤسسه مهاجرتی آوا از نام آشناترین دفاتر مهاجرتی است که شما می‌توانید از مشاوران آن کمک بگیرید. در واقع مشاوران و کارشناسان ما می‌توانند شما را به بهترین شکل راهنمایی کنند تا شما بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن کارهای مهاجرتی خود را پیش ببرید.

تأییدیه تحصیلی

تحصیل در مقاطع مختلف در ایتالیا ملزوم به گذراندن دوره‌های تحصیلی قبلی است. برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور مانند دانشگاه تورین ایتالیا لازم است مدارک شما مورد تأیید قرار بگیرد. در واقع شما باید از طریق روش‌های مختلفی که دانشگاه مورد نظر به شما معرفی می‌کند برای دریافت تأییدیه تحصیلی خود اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز دیگر

شما برای آن که بتوانید نامۀ پذیرش دانشگاهی را دریافت نمایید، حتماً باید به وب سایت آن مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در این دانشگاه را به شخصه مطالعه نمایید و سپس هر کدام از این مدارک را به طور دقیق تهیه کرده و پروندۀ خود را تکمیل نمایید.

گاهی ممکن است یک دانشگاه مدارکی را از شما درخواست کند که وجود آن‌ها برای پذیرش در یک دانشگاه دیگر لازم نباشد؛ بنابراین حتماً به صورت اختصاصی وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید.

لازم است که بدانید مدارک ارسالی تماماً باید به زبان انگلیسی، ایتالیایی یا فرانسوی ترجمه شده باشد و ترجمه دقیق آن‌ها مورد تأیید قرار گرفته باشد، در غیر این صورت مدارک شما رد خواهد شد و پولی که بابت بررسی مدارک پرداخت کرده‌اید نیز سوخت خواهد شد.

مزایای تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا

هر ساله تعداد بسیار زیادی دانشجو برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه درخواست ارسال می‌کنند تا بتوانند از طریق ویزای تحصیلی ایتالیا به این کشور مهاجرت کنند، اما در حقیقت تحصیل در این کشور مزایای فراوانی دارد. این مزایا با توجه به دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، تعیین می‌شود. در ادامه قصد داریم مزایای تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا را باهم بررسی کنیم.

ارائه بهترین دوره های آموزشی

به طور کلی با تحصیل در ایتالیا می‌توانید از سطوح علمی فوق‌العاده‌ای بهره‌مند شوید، اما با تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا این مزیت به شکل چشم‌گیری افزایش می‌یابد. در حقیقت این دانشگاه در تلاش است تا بهترین دوره‌های آموزشی را برای دانشجویان خود در رشته‌های تحصیلی مختلف فراهم کند. دانشجویان بین‌المللی مانند دانشجویان بومی از تمام امکانات آموزشی پیشرفته برخوردار هستند.

نکته قابل توجه در مورد این دانشگاه، رشته‌های تحصیلی است که در آن ارائه می‌شود. رشته‌های مانند استراتژی نظامی، بیوتکنولوژی، علوم ورزشی، مرمت و حفاظت از جمله رشته‌های منحصر به فرد این دانشگاه تلقی می‌شوند.

داشتن محوریت دوگانه در آموزش ها

در حال حاضر باید برنامه‌های آموزشی بر دو محور تدریس و تحقیق استوار باشند تا بتوان گفت آن برنامه آموزشی موفق خواهد بود. دانشگاه تورین ایتالیا بیشتر آموزش‌های خود را بر مبنای تحقیق استوار کرده است تا دانشجویان مجبور به مطالعه و تحقیقات بیشتری شوند و در نتیجه مطالب علمی بیشتری کسب کنند.

کتابخانه ها و موزه ها

این دانشگاه دارای 22 کتابخانه است که در مکان‌های مختلفی بنا شده‌اند تا تمام دانشجویان به این منابع دسترسی کافی داشته بباشند.

باغ گیاه شناسی، موزه‌های انسان شناسی، موزه آناتومی انسان و غیره فقط تعداد بسیار کمی از امکانات این دانشگاه به حساب می‌آیند. تمامی این امکانات فراهم شده است تا دانشجویان به شکل ویژه‌ای آموزش دیده و فارغ‌التحصیل شوند.

محیطی بسیار مناسب

همان طور که بیان کردیم این دانشگاه در شهر تورین واقع شده است. این شهر به عنوان یک شهر پرجنب‌وجوش شناخته می‌شود که جامعۀ آن نیز بسیار مردم مدار است. این شهر دارای منابع تاریخی و فرهنگی بسیاری است که برای دانشجویان بین‌المللی بسیار جذاب است.

این شهر با داشتن پارک‌های زیبا، دو رودخانۀ منحصر به فرد، کوه‌ها و دریاچه‌های اطراف آن یک محیط عالی برای تحصیل به حساب می‌آید؛ زیرا دانشجویان می‌توانند اوقات فراغت خود را به خوبی سپری کرده و برای شروع مجدد، انرژی ذخیره کنند.

رتبه برتر علمی

دانشگاه تورین ایتالیا با 70500 دانشجو به عنوان یک دانشگاه پیشرو در ایتالیا و جهان شناخته می‌شود، این دانشگاه دارای رتبه علمی مطلوبی در بین دانشگاه‌های جهان است که همین موضوع سبب جلب توجه دانشجویان از سراسر جهان می‌شود.

شهریه مقرون به صرفه

این دانشگاه در مقایسه با امکانات آموزشی که در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد، شهریه بسیار پایینی دریافت می‌کند. همچنین دانشجویان مستعد و سخت کوش را بورسیه می‌کند تا آن‌ها هیچ نگرانی از بابت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود نداشته باشند.

دانشجویا در این دانشگاه اجازه دارند کار کنند

دانشگاه به شما اجازه می‌دهد تا مدت 20 ساعت در هفته به شغلی مشغول باشید تا مقداری از هزینه‌های خود را جبران کنید. این کار ممکن است در محوطۀ اصلی خود دانشگاه بوده و شما در کنار تحصیل خود در دانشگاه، چند ساعتی را به کار مشغول شوید. این موضوع برای دانشجویانی که با انگیزه‌های بسیار بالایی برای تحصیل در ایتالیا مهاجرت کرده‌اند، بسیار ارزشمند است.

دریافت مدرک معتبر

بیشتر دانشجویان برای آن که بتوانند در سراسر جهان به دنبال شغل مورد علاقۀ خود بگردند، به فکر مهاجرت تحصیلی و تحصیل در کشورهایی نظیر ایتالیا، کانادا و انگلستان می‌افتند. در واقع با تحصیل در دانشگاه‌های این گونه کشورها می‌توان مدرک تحصیلی بسیار معتبری دریافت کرد که در تمامی کشورها مورد تأیید باشد. مدرک ارائه شده توسط دانشگاه تورین ایتالیا در بیشتر کشورهای جهان قابل استناد بوده و یک رزومه قوی محسوب می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی

اگر شما قصد دارید در دانشگاه تورین ایتالیا تحصیل کنید، باید مدارکی را برای دریافت ویزای تحصیلی خود آماده کنید. در واقع بعد از آن که شما در دانشگاه تورین ایتالیا پذیرش شدید باید برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام نمایید. ویزای تحصیلی در واقع اجازه نامۀ ورود شما به کشور ایتالیا است.

پاسپورت و عکس پاسپورتی

شما به یک گذرنامه معتبر نیاز دارید تا بتوانید ویزای خود را دریافت نمایید. در واقع شما باید پاسپورت خود را که دارای اعتبار کافی است به ادارۀ مهاجرت ایتالیا تحویل دهید. مدت زمان اعتبار پاسپورت شما از نظر افسران پرونده بسیار اهمیت دارد و در صورت نداشتن اعتبار کافی، پروندۀ شما را رد خواهند کرد.

شما باید دو عکس پاسپورتی نیز ضمیمه پرونده خود کنید. این عکس‌ها باید مطابق با شرایط کنسولگری ایتالیا گرفته شده باشند؛ بنابراین قبل از گرفتن عکس حتماً شرایط مندرج برای عکس را بررسی نمایید.

نامه پذیرش دانشگاه

برای آن که بتوانید ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایید، حتماً باید از یک دانشگاه یا مؤسسه عالی آموزشی پذیرش شده باشید که در این مطلب مدارک و شرایط پذیرش در دانشگاه تورین ایتالیا را باهم بررسی کردیم.

مهم‌ترین شرط برای دریافت ویزای تحصیلی داشتن نامۀ پذیرش است و بدون این نامه هیچ ویزای تحصیلی برای هیچ کشوری صادر نخواهد شد.

تمکن مالی

شما باید به دولت کشور ایتالیا ثابت نمایید که از پس هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی خود در این کشور برمی‌آیید. برای اثبات این موضوع شرایط مختلفی وجود دارد که می‌توانید از طریق ادارۀ مهاجرت از آن‌ها مطلع شوید. برای مثال شما می‌توانید مبلغی را که توسط دولت ایتالیا تعیین شده است در بانک مورد نظر این کشور سرمایه گذاری کنید.

گواهی سلامت

شما باید برای انجام کارهای بیمه‌ای خود یک برگه که نشان دهندۀ سلامت شما است به ادارۀ مهاجرت ارائه دهید تا آن‌ها براساس آن برگه کارهای بیمه‌ای و درمانی شما را انجام دهند. در واقع تمامی دانشجویان بین‌المللی باید  در طول تحصیل خود از بیمه نامه برخوردار باشند.

فیش های واریزی

بررسی درخواست شما نیازمند صرف وقت و انرژی است؛ بنابراین یک امری طبیعی است که کشور ایتالیا از شما بخواهد مبالغی را برای بررسی پرونده به ادارۀ مهاجرت پرداخت نمایید. شما باید این مبالغ را قبل از ارسال پروندۀ خود به ادارۀ مهاجرت پرداخت کرده و فیش‌های پرداختی‌ خود را ضمیمه پرونده کنید. لازم است بدانید که در صورت رد شدن درخواست شما برای صدور ویزا، این مبالغ به شما بازگردانده نشده و برای بررسی مجدد نیز باید دوباره مبالغی را پرداخت نمایید.

دلایل رد شدن درخواست ویزا

دلایل بسیار متنوع وجود دارد که می‌تواند سبب رد شدن درخواست شما برای صدور ویزای تحصیلی شود اما نگران نباشید این موضوع به معنای پایان رویای تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا نبوده و شما می‌توانید برای درخواست مجدد خود اقدام نمایید. البته توجه داشته باشید با رد شدن درخواست شما، هزینه‌هایی که صرف کرده‌اید، بازگشت داده نمی‌شود و برای بررسی مجدد نیز باید دوباره هزینه‌هایی پرداخت نمایید.

در ادامه چند مورد از دلایلی که می‌تواند سبب رد شدن درخواست ویزای تحصیلی شما شود را با هم بررسی خواهیم کرد:

 1. عدم وجود مدرک نشان دهندۀ تمکن مالی می‌تواند مهم‌ترین دلیل رد شدن درخواست‌ ویزای تحصیلی باشد. به خاطر بسپارید که برای تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا شما باید به دولت این کشور توانایی مالی خود در پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی را اثبات نمایید.
 2. گم شدن مدارک نیز می‌تواند دومین علت رد شدن درخواست شما باشد. گاهی پیش می‌آید که در روند بررسی پرونده یک مدرک مفقود شده شما را به دردسر می‌اندازد.
 3. اسناد جعلی می‌تواند به سرعت شناسایی شده و سبب رد شدن مدارک شما شود؛ بنابراین هیچ وقت تلاش برای جعل اسناد نکنید، زیرا افسران ادارۀ مهاجرت ایتالیا به دقت مدارک شما را مورد بررسی قرار می‌‌دهند و متوجه جعلی بودن آن‌ها خواهند شد.
 4. برای دریافت ویزای تحصیلی شما باید به دولت ایتالیا اثبات کنید که بعد از اتمام تحصیلات خود به کشورتان بازمی‌گردید، اگر شما نتوانید این موضوع را اثبات کنید، مطمئناً درخواست ویزای تحصیلی شما رد خواهد شد و از تحصیل در دانشگاه تورین ایتایا باز خواهید ماند.
 5. برای مسافرت به این کشور لازم است بیمه نامه مسافرتی داشته باشید، در صورت نداشتن یا نامعتبر بودن بیمه نامه نیز درخواست ویزای تحصیلی شما رد خواهد شد.

کلام پایانی

تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا می‌تواند به رویای شما برای موفقیت در آینده جامه عمل بپوشاند؛ زیرا با تحصیل در این دانشگاه می‌توانید یک مدرک تحصیلی بسیار معتبر کسب کنید که در تمام نقاط جهان باارزش و معتبر شناخته می‌شود. اگر شما به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستید اما نگرانی بابت هزینه‌ها نمی‌گذارد که اقدامات لازم برای مهاجرت تحصیلی را انجام دهید، باید به شما بگویم که تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا بسیار مقرون به صرفه‌تر از دانشگاه‌های معتبر کشورهایی نظیر کانادا و انگلستان است. اگر شما می‌خواهید آینده شغلی خود را تضمین کنید بهتر است هرچه سریع‌تر برای گرفتن نامۀ پذیرش خود از این دانشگاه اقدام نمایید.

سوالات متداول

آیا تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا پرهزینه‌تر از تحصیل در دانشگاه‌های شناخته شدۀ انگلستان و کانادا است؟

خیر، شما می‌توانید با صرف هزینه‌ای کم‌تر در ایتالیا و در دانشگاه تورین تحصیل نمایید.

آیا مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه در سراسر جهان معتبر است؟

بله، شما می‌توانید مدرک ارائه شده از دانشگاه تورین ایتالیا را به عنوان یک رزومه قوی در تمامی کشورهای جهان به کارفرمایان ارائه دهید.

آیا در کنار تحصیل در ایتالیا می‌توان کار کرد؟

پاسخ بله است، شما می‌توانید در کنار تحصیل، هفته‌ای 20 ساعت کار کرده و برای خود درآمد کسب کنید.

آیا می‌توان برای تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا بورسیه دریافت کرد؟

دولت ایتالیا برای رفاه حال دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های مختلفی را ارائه کرده است تا دانشجویان سخت کوش و پرتلاش به خاطر مشکلات مالی از تحصیل جا نمانند.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *