• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل پزشکی در ایتالیا
5/5 - (1 امتیاز)

در صورت تحصیل پزشکی در ایتالیا، نه تنها با تاریخ، فرهنگ و گردشگری ریشه‌دار این کشور پیوند می‌خورید؛ بلکه از امکانات دانشگاه‌های معتبر ایتالیا ‌که هر ساله میزبان افراد متفاوتی از نقاط مختلف جهان هستند هم بهره خواهید برد. دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا آموزش با کیفیت بسیار بالایی را ارائه می‌دهند. هزاران دانشجوی بین المللی هر ساله برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به دنبال پذیرش در دانشگاه‌های این کشور هستند.

اکثر این دانشجویان برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به معتبرترین دانشگاه‌های‌ این کشور مراجعه می‌کنند و مسیر یک آموزش دانشگاهی منحصر به فرد به روی دانشجویان پذیرفته شده باز خواهد شد.فارغ التحصیلی از یک دانشکده پزشکی در ایتالیا اعتبار بسیار زیادی به رزومه کاری و تحصیلی آن‌ها در آینده اضافه خواهد کرد. در صورتی که شما هم به پذیرش در دانشکده‌های پزشکی ایتالیا علاقه‌مند هستید؛ در ادامه با ما همراه باشید.

درباره تحصیل پزشکی در ایتالیا

در سال‌های اخیر دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا را داشتند؛ فقط می‌توانستند به زبان ایتالیایی تحصیل کنند. در حال حاضر، دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی با در نظرگیری مقررات جدید به برنامه های درسی دانشگاه‌ها اضافه شده است. به این ترتیب بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا را دارند؛ با استفاده از این فرصت، شانس تحصیل به زبان انگلیسی را خواهند داشت.دانشکده‌های پزشکی در ایتالیا از معتبرترین موسسات آموزشی در جهان هستند.

بر اساس نتایج مراجع معتبری از جمله رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS که بهترین دانشگاه‌های جهان هر ساله در این لیست قرار می‌گیرند؛ بسیاری از دانشگاه های ایتالیا در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این یک امتیاز بزرگ برای دانشجویانی است که شانس تحصیل در این موسسات آموزشی را دارند. دانشجویان می‌توانند اطمینان داشته باشند که در سطح کیفی بالایی در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند و پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه‌های معتبر فرصتی برای شروع کسب و کار خود به صورت حرفه ای و موفقیت آمیز دارند.

ایتالیا کشوری زیبا برای زندگی کردن است و این برای دانشجویانی که در این کشور اقامت خواهند داشت؛ بسیار اهمیت دارد. همچنین این کشور دارای فرهنگ و سبک زندگی است که به راحتی می‌توان به آن عادت کرد. ایتالیا که تقریبا یک کشور توریستی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی به حساب می‌آید؛ خیابان‌هایی دارد که یک موزه تاریخی زنده هستند.

مزایای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا از بسیاری جهات برای دانشجویان رشته پزشکی سودمند است. در ادامه تعدادی از مزایای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا را عنوان کرده‌ایم:

 • آموزش با کیفیت بالا
 • فرصت تحصیل به زبان انگلیسی
 • دیپلم آبی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا
 • هزینه تحصیل پایین
 • فرصتی برای زندگی در یک کشور تاریخی و توریستی
 • محیط اجتماعی سالم

ارائه درخواست برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا

فرصت ارائه درخواست برای دانشکده‌های پزشکی بین المللی دولتی و خصوصی در ایتالیا یک بار در سال است. در یک بازه زمانی که ممکن است کوتاهتر از دو هفته باشد؛ سامانه ارائه درخواست دانشگاه باز می‌شود و زمان ارائه درخواست سالانه متفاوت است. کل فرآیند ارائه درخواست در یک وب سایت مرکزی مشترک برای همه دانشگاه‌ها با هم انجام می‌شود و تنها زمانی ارائه درخواست امکان پذیر است که سامانه ارسال درخواست باز شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ددلاین ارائه درخواست به دانشگاه‌های ایتالیا، حتما با کارشناسان موسسه مهاجرتی آوا در تماس باشید.

شرایط پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا

دو شرط اصلی برای پذیرش دانشجویانی که می‌خواهند در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل  کنند وجود دارد؛ دانشجویانی برای ارائه درخواست در سایت دانشگاه، باید ۱۲ سال تحصیلات کامل داشته باشند و همچنین در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. دانشجویانی که این دو شرط را داشته باشند؛ باید در آزمون IMAT برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی یا آزمون‌های دیگری که دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در رشته پزشکی برگزار می‌شود؛ پذیرفته شوند.اکثر دانشگاه‌ها نیازی به مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل ندارند؛ اما کارشناسان موسسه مهاجرتی آوا به شما توصیه می‌کنند که حداقل مدرک زبان سطح B2 را داشته باشید.

زیرا در صورت درخواست دانشگاه، خوب است که دانشجویان این مدرک را داشته باشند. البته دانشجویان رشته پزشکی می‌توانند با شرکت در آزمون CILS مدرک سطح B2 زبان ایتالیایی خود را هم دریافت کنند. همچنین برای دانشجویانی که به زبان ایتالیایی تحصیل می‌کنند؛ در مقایسه با دوره‌های پزشکی زبان انگلیسی، فرصت‌های بیشتری وجود دارد.

در دانشگاه‌های ایتالیا دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند؛ اما یادگیری زبان پیش از مهاجرت به ایتالیا همیشه عاقلانه است؛ زیرا با افراد در خارج از کلاس‌ها و با بیماران احتمالی در ارتباط خواهید بود. بیمارستان‌ها در ایتالیا با دانشگاه‌ها همکاری نزدیکی دارند و شما از همان روز اول این فرصت را خواهید داشت که زبان ایتالیایی را تمرین کنید. همچنین می‌توانید در بسیاری از موسسات خصوصی دانش زبان ایتالیایی یا انگلیسی را کسب کنید. به همین دلیل است که یادگیری زبان، حتی برای ارتباطات اولیه، مهم است.

مدارک لازم برای تحصیل دانشجویان در رشته پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا

در ادامه مدارک لازم برای ارائه درخواست و همچنین پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا را نام برده‌ایم:

 • اصل و کپی مدارک هویتی و ترجمه رسمی آن‌ها
 • شش قطعه عکس سایز پاسپورت
 • دیپلم دبیرستان و کارنامه دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات
 • مدرک زبان انگلیسی: CEFR B2/C1; آیلتس 6.0; تافل iBT 80
 • پذیرش در آزمون ورودی IMAT
 • ویزای تحصیلی ایتالیا

آزمون پزشکی IMAT در دانشگاه‌های ایتالیا

آزمون پزشکی (IMAT) آزمونی است که همه دانشجویانی که می‌خواهند در ایتالیا در رشته پزشکی تحصیل کنند؛ باید در آن شرکت کنند. این آزمون به انگلیسی است و در ماه سپتامبر برگزار می شود. آزمون IMAT که در کشورهای مختلف دنیا هم برگزار می شود؛ شامل ۶۰ سوال بوده و زمان آزمون در حدود دقیقه است. به طور کلی آزمون IMAT شامل سوالات درک مطلب، درس‌های عمومی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی است و نتایج آن به دانشجویان اعلام می شود.

همچنین هزینه شرکت در این آزمون تقریبا ۱۳۰ یورو است. از آنجایی که مباحث این آزمون به دروس دوره دبیرستان نزدیک هستند؛ هر ساله شاهد رقابت سختی به دلیل افزایش درخواست‌ها برای شرکت در این آزمون هستیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون IMAT، با کارشناسان موسسه مهاجرتی آوا تماس بگیرید.

مباحث آزمون IMAT

مباحث و تعداد سوالات آزمون IMAT که توسط وزارت آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا (MIUR) برگزار می شود؛ به شرح زیر است:

 • درک مطلب (۱۰ سوال)
 • دروس عمومی (۱۲ سوال)
 • شیمی (۱۲ سوال)
 • زیست شناسی (۱۸ سوال)
 • ریاضی و فیزیک (۸ سوال)

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا

در حالت عادی ۱۲ ترم یا ۶ سال طول می‌کشد تا تحصیلات پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا به پایان برسد. مدارک تحصیلی در ایتالیا در سراسر جهان تایید شده است و فرصت‌های شغلی برای فارغ‌ التحصیلان رشته پزشکی از دانشگاه‌های ایتالیا بسیار زیاد است. پس از پایان تحصیلات شما می‌توانید در بیمارستان‌های تحت قرارداد با دانشگاه یا سایر مراکز درمانی کشور ایتالیا هم مشغول به کار شوید.

هزینه تحصیل در رشته‌ پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا

شهریه دانشگاه‌های برگزار کننده‌ دوره‌های آموزش پزشکی در ایتالیا بین ۱۵۶ تا ۳۵۰۰ یورو متغیر است. در هنگام تعیین میزان شهریه، دانشگاه اظهارنامه درآمد خانواده دانشجویان را درخواست می‌کند. دانشجویانی که خانواده آن‌ها درآمد سالانه‌ای کمتر از ۲۳۰۰۰ یورو دارند؛ به دانشگاه شهریه ۱۵۶ یورویی خواهند پرداخت. اگر دانشجو حداقل ۲ سال است که جدا از خانواده خود زندگی می‌کند؛ درآمد خود دانشجو در نظر گرفته می‌شود.

همچنین دانشجویانی که اظهارنامه درآمد خانواده خود را ارائه نمی‌کنند؛ باید هرسال شهریه‌ای برابر با ۳۵۰۰ یورو بپردازند. هزینه شهریه‌های دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا ممکن است متفاوت باشد. هزینه های دانشگاه خصوصی از ۱۵۰۰۰ یورو تا ۲۰۱۴۰ یورو در سال برای دانشجویان متغیر خواهد بود. کیفیت آموزش پزشکی در ایتالیا چه در مدارس دولتی و چه در مدارس خصوصی بسیار بالا است و از نظر کیفیت آموزشی تفاوت زیادی بین این دانشگاه‌ها وجود ندارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا برای دانشجویان رشته پزشکی

تحصیل پزشکی در ایتالیا در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی به دست آورده است. به خصوص که ایتالیا فرصت‌ دریافت بورسیه تحصیلی و همچنین امکاناتی از جمله خوابگاه‌های اقامتی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.دانشجویان از سراسر جهان به راحتی می توانند از بورسیه دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا بهره‌مند شوند؛ این بورسیه مبتنی بر بضاعت دانشجویان است و از طرف دانشگاه بر اساس درآمد سالانه خانواده به دانشجویان اعطا می‌شود.

اظهارنامه درآمد خانواده که هنگام تعیین شهریه از دانشجو درخواست می‌شود؛ مقیاس مهمی است که در فرآیند تعیین بورسیه دانشجویان آن را در نظر میگیرند. برای جلوگیری از کسری کمک هزینه تحصیلی، دانشجو باید تعداد واحدهای درسی مورد نیاز دانشگاه را با موفقیت گذرانده باشد و هیچ ابهامی در درآمد خانواده وجود نداشته باشد. دانشجویان دانشگاه دولتی با درآمد خانواده سالانه کمتر از ۲۳۰۰۰ یورو واجد شرایط دریافت بورسیه هستند. بورسیه ارائه شده دانشگاه در رشته‌های پزشکی هم شامل:

 • امکان پرداخت هزینه شهریه 156 یورو در سال دانشگاه
 • دریافت حداقل حقوق سالانه ۵۰۰۰ یورو
 • کارت غذای رایگان قابل استفاده برای وعده ناهار
 • محل اقامت رایگان در خوابگاه دانشگاه

دانشگاه‌های پزشکی برتر کشور ایتالیا

اگر در جستجوی یک دانشگاه پزشکی عالی در کشور ایتالیا هستید؛ در اینجا تعدادی از برترین دانشگاه‌های پزشکی این کشور را معرفی کرده‌ایم.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه اروپا در نظر گرفته می‌شود و در سال ۱۰۸۸ تاسیس شد. این دانشگاه مهد بسیاری از سیستم‌های آموزشی مدرن است و این شهر کوچک اغلب مملو از دانشجویان است. دانشگاه بولونیا بهترین دانشکده پزشکی در ایتالیا است. این دانشگاه همچنین یکی از محبوب‌ترین دانشگاه های ایتالیا است؛ زیرا بسیاری از دانشجویان بین المللی و ایتالیایی‌ها آن را به دانشگاه های دیگر ترجیح می‌دهند. این دانشگاه دارای سابقه طولانی و آموزش با کیفیت بالا است که در سراسر جهان شناخته شده است.

دانشگاه میلان

اگرچه دانشگاه میلان قدیمی است؛ اما یکی از دانشگاه‌‌های جدید در ایتالیا و اروپا است که در سال ۱۹۲۴ با تلاش های سرسختانه دکتر و متخصص زنان، لوئیجی مانگیاگالی تأسیس شد. این دانشگاه در قلب میلان است و این شهر دارای امکانات زیادی از جمله مجموعه‌های مد، غذا و گردشگری است؛ همچنین میلان شهری است که در آن می‌توانید به بهترین شکل ممکن تحصیل کنید. دانشکده پزشکی میلان در ایتالیا آموزش شش ساله را برای دریافت MBBS ارائه می‌دهد و این دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر رتبه بندی شده است.

در این دانشگاه آموزش بالینی و عملی ارائه می‌شود و به بیمارستان لوئیجی ساکو نزدیک است. برخلاف اکثر دانشگاه‌های ایتالیا، اساتید دانشگاه میلان فقط به آموزش‌های تئوری تکیه نمی‌کنند و به دانشجویان اطمینان می‌دهند که مهارت‌های کافی را در آینده داشته باشند. آنها همچنین به ترویج عدالت و فرصت های برابر برای همه اهمیت می‌دهند. بنابراین، دانشجویان بین المللی از روز اول احساس می کنند که در خانه خود هستند. حضور در یکی از زیباترین شهرهای جهان هم یک امتیاز دیگر در کنار این تجربه است و برای هر دانشجویی تجربه‌‌ای فوق‌العاده ایجاد خواهد کرد.

دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم به عنوان یک مرکز تحقیقاتی در سال ۱۳۰۳ تشکیل شد و امروزه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی ایتالیا باقی مانده است. این دانشگاه که در رم واقع شده است؛ برای اکثر مسافران و دانشجویان رویایی است. آنها نه تنها آموزش با کیفیت در کنار بهترین اساتید را می‌بینند؛ بلکه هزینه تحصیل در این دانشگاه هم چندان زیاد نیست. این مورد می‌تواند یک امتیاز بزرگ برای دانشجویان بین المللی باشد که به دنبال تحصیل خوب و مقرون به صرفه در ایتالیا هستند.

دانشگاه ساپینزا دارای سه دانشکده است: دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، دانشکده پزشکی و داروسازی، و پزشکی و روانشناسی. شش سال طول می کشد تا شما از این دانشگاه مدرک خود را دریافت کنید و در تمام مدت، در یکی از مقاصد برتر ایتالیا، شهر رم زندگی می کنید. شایان ذکر است که هزینه زندگی در ایتالیا از شهری به شهر دیگر متفاوت است؛ اما رم یکی از گران‌ترین شهرهای ایتالیا است و ترافیک ممکن است در آن بسیار زیاد باشد.

دانشگاه پادووا

دانشگاه پادووا، یکی دیگر از دانشکده‌های پزشکی برتر ایتالیا، در سال ۱۲۲۲ تأسیس شد و از آن زمان، دانشمندان برجسته زیادی در اینجا فارغ التحصیل شدند. از جمله این دانشمندان می‌توان به گالیله و کوپرنیک اشاره کرد. در میان دیگر دانشمندانی که تاریخ را به شکل امروزی تغییر دادند؛ دانشجویان آینده ساز بین المللی امروزه در این شهر ایتالیایی بیش از ۳۰ درصد از جمعیت پادوا را تشکیل می دهند.

این مکان شگفت انگیز نه تنها امکانات آموزشی زیادی را به دانشجویان ارائه می‌دهد؛ بلکه فرصتی برای زندگی در یکی از پربازدیدترین مکان های ایتالیا را برای دانشجویان ایجاد خواهد کرد.این دانشگاه آموزش پزشکی را به زبان های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌دهد که شش سال تا فارغ التحصیلی طول می‌کشد. همچنین در این دانشگاه آموزش‌های بالینی از سال اول برای کسب دانش عملی و تجربی دانشجویان در دسترس است.

دانشگاه تورین

دانشگاه تورین در سال ۱۴۰۴ تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشکده‌های پزشکی در ایتالیا است. شهر تورین، جایی که این دانشگاه در آن قرار دارد؛ تمام جذابیت و زیبایی میراث تاریخی ایتالیا را در خود گرد‌آوری کرده است و بازدیدکنندگان بسیار زیادی دارد. بنابراین هزینه زندگی در این شهر بسیار مقرون به صرفه تر است. برنامه آموزشی پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی در بیمارستان دانشگاه سن لوئیجی گونزاگا تدریس می‌شود و هر ساله در این دانشگاه دانشجویان بین المللی می‌پذیرند. در محوطه این دانشگاه به طور کلی بیش از ۷۹۰۰۰ دانشجو وجود دارد و این دانشجویان در ۱۲۰ ساختمان مشغول به تحصیل هستند.

سخن پایانی

کشور ایتالیا یک انتخاب عالی برای دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی است. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی مختلفی در ایتالیا وجود دارند که برنامه‌های پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند. دانشجویانی که دارای دیپلم دبیرستان و دانش زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات هستند؛ واجد شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا هستند. معیار انتخاب دانشجویان هم بر اساس آزمون ورودی است.

از آنجایی که تعداد محدودی جایگاه در دسترس است؛ دانشگاه‌های دولتی یک آزمون ورودی مشترک به نام IMAT دارند. از طرف دیگر دانشگاه های خصوصی آزمون ورودی خود را برگزار می کنند و برای پذیرش دانشجویان محدودیت ندارند. همچنین هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا کاملا مقرون به صرفه است. علاوه بر این، بسته به واجد شرایط بودن، دانشجویان می‌توانند از طریق دولت یا دانشگاه برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

فارغ التحصیلان می توانند پس از اتمام آزمون دولتی و ثبت نام در دانشگاه، طبابت را در ایتالیا آغاز کنند. از آنجایی که مدرک پزشکی ایتالیایی در سرتاسر جهان معتبر است؛ دانشجویان می توانند برای طبابت به کشورهای دیگر هم مهاجرت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در ایتالیا، با موسسه مهاجرتی آوا تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا دانشجویان بین المللی می‌توانند در آزمون IMAT شرکت کنند؟

بله، دانشجویان بین المللی می‌توانند در آزمون IMAT در نزدیکترین مرکز دانشگاهی شرکت کنند. IMAT یک آزمون مهم برای قبولی در برنامه‌های پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا است. دانشگاه های خصوصی آزمون‌های پذیرش جداگانه دارند.

شرایط پایه برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا چیست؟

دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته‌های پزشکی دوره‌ای هستند؛ باید دبیرستان را به پایان رسانده باشند. دروس پیش نیاز شامل زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات هستند.

آیا بورسیه تحصیلی پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی در دسترس است؟

بله، بورسیه‌های دولتی و همچنین بورسیه‌های دانشگاه‌ها در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *