• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
دانشگاه پی اس ال
5/5 - (1 امتیاز)

کشور فرانسه یکی از بزرگ‌ترین مهدهای علم آموزیست که تعداد زیادی دانشگاه معتبر را در خود جای داده است. نوآوری در تدریس یکی از ویژگی‌هایی است که می‌تواند یک مرکز آموزشی را نسبت به سایرین برتر سازد. یکی از دانشگاه‌هایی که به دلیل برخورداری از همین خصوصیت توانسته جایگاه ویژه‌ای را از آن خود کند، دانشگاه پی‌ سی ال پاریس است. این موسسه مبنای کاری خود را بر اساس تحقیق و پژوهش قرار داده‌ و به همین خاطر، از کلاس‌های تکراری و خسته کننده به دور مانده است. در نتیجه کاملا طبیعی است که در اولویت بندی متقاضیان، همیشه جزو اولین‌های لیست باشد. به جرات می‌توان گفت بسیاری از کارآفرینی‌ها از همین مرکز آموزشی منشا گرفته شده‌است؛ چرا که فارغ التحصیلان این دانشگاه، ذهن خود را برای اختراع ایده‌های جدید آماده کرده و تلاش می‌کنند از تقلیدهای کورکورانه دور بمانند. دانشجویان دانشگاه پی سی ال پاریس در طول ترم‌های تحصیلی خود ایده‌های زیادی را عملی کرده، آزمایش‌های زیادی انجام داده و در نتیجه نظریه‌های جدیدی را به ثبت می‌رسانند. مطالعه این مقاله اولین و مهم‌ترین گام برای تحصیل در فرانسه و پذیرش در دانشگاه بسیار معتبر پی‌ اس ال است.

معرفی دانشگاه پی‌ اس ال

یکی از ویژگی‌هایی که به محبوبیت این دانشگاه دامن می‌زند این است که در مشهورترین شهر فرانسه یعنی پاریس واقع شده است. این مرکز علمی تماما زیر نظر دولت بوده و جزو دانشگاه‌های خصوصی به حساب نمی‌آید. شاید برایتان جالب باشد که دانشگاه پی اس ال پاریس در واقع از چندین مرکز آموزشی مختلف تشکیل شده که هر یک از این مراکز در گذشته به صورت جداگانه فعالیت می‌کرده‌اند. اما در سال ۲۰۱۰ مجموع این مراکز ادغام شده و دانشگاه پی اس ال بنیان گذاری شده‌است.

یکی از بزرگ‌ترین امتیازات این دانشگاه این است که تعداد بالایی از جایزه‌های نوبل را از آن خود کرده و توانسته در جشنواره‌های علمی مختلف خوش بدرخشد. حدودا هشتاد درصد از دانشجویان در حال تحصیل در این دانشگاه جزو بومیان کشور فرانسه بوده و مابقی دانشجویان بین المللی هستند. دانشگاه پی اس ال شامل حدودا ۱۸۰ قسمت آزمایشگاهیست که شرایط را برای انجام تحقیقات مختلف دانشجویان فراهم می‌کند. تعداد دانشجوهای در حال تحصیل در این مرکز حدودا ۲۱ هزار نفر بوده و گزینش آن‌ها صرفا بر اساس شایستگی و استعداد افراد انجام می‌شود. دانشگاه پی اس ال در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. به علاوه این موسسه امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی را برای دانشجویان فراهم کرده‌است‌. اگر تمایل دارید بتوانید در حین دوران تحصیل خود به زبان فرانسوی نیز تسلط پیدا کنید، می‌توانید در کلاس‌های فوق برنامه آموزش زبان فرانسوی شرکت کرده و بستر مناسبی برای کار و زندگی آینده خود در این کشور فراهم کنید.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش

بدون شک تحصیل در یک دانشگاه معتبر مانند پی اس ال پاریس نیازمند گذر کردن از چندین مرحله است که عبور از آن‌ها کار چندان راحتی نیست. اولین مرحله پذیرش تحصیلی به صورت آنلاین انجام می‌شود؛ یعنی دانشجو باید مدارک خواسته شده را به صورت آنلاین در وبسایت دانشگاه بارگذاری کرده و تمامی فرم‌ها را به صورت دقیق تکمیل کند. به طور کلی برای پذیرش این دانشگاه باید از دو مرحله اصلی پذیرش دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی فرانسه عبور کنند. مبحث دریافت ویزای تحصیلی که نیازمند بررسی جداگانه است ولی در این بخش نکات اساسی برای پذیرش در این دانشگاه را شرح خواهیم داد. پذیرش در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

کارشناسی

اصلی‌ترین شرط پذیرش در این مقطع، برخورداری از مدرک دیپلم است که نشان دهد فرد متفاضی دوران ۱۲ یا ۱۳ ساله دیپلم را با موفقیت پشت سر گذاشته است. شرط بعدی ارائه یکی از مدارک مبتنی بر تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسویست. در مقطع لیسانس، رشته‌ها تنوع بسیار بالایی داشته و اکثر آن‌ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. لازم به ذکر است که طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس در این موسسه سه سال در نظر گرفته شده‌است.

کارشناسی ارشد

تعداد رشته‌ها و برنامه‌های کارشناسی ارشد در این دانشگاه محدودتر از مقطع لیسانس است؛ اما در مقابل روند پذیرش و مدارک درخواستی کمی پیچیده‌تر می‌شود. دانشجو باید علاوه بر مدرک دیپلم، مدرک لیسانس خود را نیز ارائه کرده و آیتم‌هایی نظیر رزومه، توصیه نامه و انگیزه نامه را نیز به مجموع مدارک خود اضافه کند. همچنین توجه کنید که ممکن است برای تحصیل در برخی رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به مدرک زبان فرانسوی داشته باشید؛ بنابراین پیش از انتخاب رشته حتما در مورد زبان تدریس آن نیز تحقیق کنید.

دکترا

ارائه تمامی مدارکی که برای پذیرش در مقاطع قبلی لازم است برای ثبت نام در دوره دکترا نیز ضرورت دارد؛ یعنی شما برای پذیرش در تمامی مقاطع باید مدارک شناسایی، تحصیلی، تمکن مالی، بیمه و … را ارائه کنید. اما تفاوتی که در پذیرش مقطع دکترا با سایر مقاطع وجود دارد این است که شرایط شما لزوما باید توسط یک استاد راهنما مورد تایید قرار بگیرد تا روند پذیرش شما انجام شود.

ددلاین اپلای

نکته‌ای که همیشه دانشگاه پی اس ال پاریس را از سایر مراکز اموزشی متمایز می‌کند این است که یک تاریخ واحد برای تمامی مقاطع و رشته‌ها اعلام نشده است. برای اطلاع از تاریخ شروع و پایان ثبت نام و تکمیل مدارک در این موسسه باید لزوما به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید. در این وبسایت تمامی جزئیات مربوط به ددلاین اپلای هر مقطع و هر گروه تحصیلی به صورت جداگانه شرح داده شده‌است.

برای مثال تاریخ ثبت نام گروه هنر و علوم انسانی همیشه متفاوت از سایر رشته‌هاست. اما به طور معمول رایج‌ترین ماه‌های آغاز ثبت نام، سپتامبر و ژانویه بوده و مهلت نهایی پذیرش در ماه ژوئن است. به هر حال لازم است دانشجو بازه دقیق زمانی ثبت نام در رشته و مقطع مورد نظر خود را به طور مستقیم از وبسایت دانشگاه مشاهده کرده و با برنامه ریزی درست، تمامی مراحل لازم را انجام دهد.

لیست دانشکده ها

همان طور که می‌دانید دانشگاه پی اس ال پاریس در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارد؛ از این رو به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر یک از این بخش‌ها، به عنوان یک دانشکده فعالیت می‌کند. در حال حاضر تعداد دانشکده‌های این مرکز آموزشی یازده عدد است. نام این دانشکده‌ها عبارت است از:

 • موسسه کوری
 • رصدخانه پاریس
 • مدرسه دوفین
 • مدرسه ملی اسناد
 • دانشکده ملی پاریس
 • دانشکده ملی معادن
 • کالج فرانسه
 • دانشکده ملی منشور
 • دانشکده عملی مطالعات پیشرفته
 • هنرستان برتر هنرهای نمایشی ملی
 • دانشکده ملی شیمی

دسته بندی این دانشکده‌ها بر اساس نوع آموزش‌های آن‌ها انجام شده‌است. یعنی به طور مستقیم حوزه تحصیلی شما معین می‌کند در کدام یک از بخش‌ها یا دانشکده‌های این مرکز تحصیل کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به حیطه آموزشی هر دانشگاه می‌توانید به صورت جداگانه در مورد هر یک از آن‌ها تحقیق کنید.

رشته‌ های دانشگاه پی اس ال

تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه پی اس ال پاریس بسیار زیاد است؛ به طوری که دانشجویان اکثر حوزه‌های تحصیلی می‌توانند برای پذیرش در این دانشگاه اقدام کنند. هنر، مدیریت، شیمی، حقوق، علوم مهندسی، فیزیک، علوم کامپیوتر، تاریخ، زمین شناسی، علوم اجتماعی، علم نجوم، اقتصاد و امور مالی از جمله رشته‌هایی هستند که در این مرکز بزرگ آموزشی تدریس می‌شوند.

 شبکه‌ها و فناوری دیجیتال، انرژی هسته ای، مهندسی مواد، حسابداری، بازیگری، کارگردانی، روزنامه نگاری و مهندسی عمران جزو سایر رشته‌هایی هستند که در زیر مجموعه آموزش‌های این دانشگاه قرار می‌گیرند. بنابراین فرقی نمی‌کند جزو عاشقان هنر باشید و یا قصد سیر در دنیای فیزیک و شیمی را داشته باشید، به هر حال در این دانشگاه برای شما یک جای خالی وجود دارد. این میزان از تفاوت بین حوزه‌های تحصیلی مختلف این دانشگاه نشان می‌دهد که موسسان این مرکز آموزشی قصد دارند نیاز آموزشی کل رشته‌های تحصیلی کشور را برطرف کنند. یعنی روند تدریس این دانشگاه به نحوی نیست که صرفا به حوزه‌های مهندسی یا زیر مجموعه‌های آن اهمیت دهد؛ بلکه به همان میزان، رشته‌های دیگر نظیر هنر و تاریخ را مهم دانسته و در راستای پیشرفت در این علوم تلاش می‌کند.

شهریه دانشگاه پی اس ال

یکی از موارد دیگری که تعداد متقاضیان ثبت نام در دانشگاه پی اس ال پاریس را افزایش می‌دهد، هزینه پایین تحصیل در آن است. در واقع پرداخت شهریه این دانشگاه کار چندان سختی نبوده و اکثر اقشار از پس آن بر می‌آیند. توجه داشته باشید که شهریه تحصیل در مقاطع مختلف این دانشگاه متفاوت است‌. میانگین شهریه سالیانه این دانشگاه برای مقطع کارشناسی حدودا دو الی سه هزار یورو بوده و این هزینه برای مقطع کارشناسی ارشد بین چهار الی هشت هزار یورو خواهد بود.

 نگفته نماند شهریه تحصیل این موسسه در مقطع دکترا بسیار کمتر شده و به میانگین هفتصد یورو می‌رسد. البته این هزینه‌ها برای افرادی که یکی از برنامه‌های بورسیه‌های تحصیلی فرانسه را دریافت کرده‌اند متفاوت خواهد بود. در بخش‌های بعدی این مقاله که توسط شرکت مهاجرتی آوا تهیه شده است به صورت تخصصی به مبحث بورسیه نیز خواهیم پرداخت.

البته مبالغی که ذکر کردیم فقط مختص پرداخت شهریه دانشگاه است. هر دانشجوی بین المللی باید هزینه ماهیانه‌ای حدود ۹۰۰ یورو را برای مخارج ضروری خود در نظر بگیرد. اجاره مسکن، خرید مواد غذایی و حمل و نقل جزو اساسی‌ترین مخارج هر دانشجو به حساب می‌آیند. البته اگر فرد بخواهد هزینه‌های جانبی نظیر تفریحات را نیز در نظر بگیرد باید هزینه مخارج ماهیانه خود را افزایش دهد. بنابراین به طور کلی این نحوه زندگی و عادت‌های روزمره شماست که تعیین می‌کند خرج ماهیانه شما از میانگین نهصد یورو فراتر رود و یا کاهش پیدا کند.

رنکینگ دانشگاه پی اس ال پاریس

دانشگاه پی اس ال پاریس توسط موسسات مختلف جهانی ارزیابی شده و رتبه‌ بندی‌های مختلفی به آن تعلق گرفته‌است. اما وجه اشتراکی که در تمامی این ارزیابی‌ها وجود دارد این است که همواره این دانشگاه توانسته رتبه فوق العاده‌ای را به خود اختصاص دهد. از نظر رتبه سنجی‌ QS رتبه جهانی ۵۳ و از نظر رتبه سنجی تایمز رتبه جهانی ۴۵ به این دانشگاه تعلق گرفته‌است. در نتیجه همواره نام این دانشگاه به عنوان یکی از برترین موسسات آموزشی در سراسر جهان شناخته شده و مدرک آن توسط اکثریت کشورها به رسمیت شناخته می‌شود.

بورسیه دانشگاه پی اس ال پاریس

دانشگاه پی اس ال پاریس با ارائه برنامه‌های مختلف بورسیه، امکان تحصیل آسان را برای دانشجویان برتر فراهم کرده‌است. پوشش درصدی از هزینه یا حتی کل شهریه جزو امتیازاتیست که در این برنامه‌ها به دانشجویان ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلی عالی ایفل، بورسیه تحصیلی پردیس، بورسیه بنیاد علمی ریاضیات و بورسیه‌های متکی بر شایستگی جزو برنامه‌هایی هستند که این دانشگاه برای متقاضیان خود در نظر گرفته‌است. حال این که هر یک از این برنامه‌ها ملزم به چه شرایطی بوده و چه میزان از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد نیاز به تحقیق و بررسی جداگانه دارد.

امکانات رفاهی و خوابگاه دانشگاه

درست است که اولین و مهم‌ترین وظیفه هر دانشگاه، تعلیم و تربیت دانشجویان می‌باشد ولی به هر حال این افراد قرار است چندین سال از زندگی خود را در این محیط آموزشی بگذرانند. به همین دلیل بایستی امکانات رفاهی دیگری نظیر سالن‌های غذاخوری، کافه و کتابخانه نیز در این مراکز وجود داشته باشند. خوشبختانه دانشگاه پی اس ال پاریس از این نظر هیچ گونه کمبودی ندارد. علاوه بر این امکانات، سالن‌های ورزشی متعددی در این دانشگاه وجود دارند که رشته‌های مختلفی نظیر تناسب اندام، یوگا و … را ارائه می‌کنند. این سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی به دانشجویان این امکان را می‌دهند که علاوه بر علم آموزی، به سلامت ساختار بدنی خود نیز اهمیت داده و شرایط جسمی سالم‌تری داشته باشند.

اما گذشته از امکانات رفاهی، نوبت به بررسی مبحث مهم اقامت گاه می‌رسد. هر دانشجو باید در کنار تحصیل در یک دانشگاه معتبر، یک مکان امن و راحت نیز برای زندگی نیز داشته باشد. شاید بارها شنیده باشید که پیدا کردن خوابگاه در فرانسه خیلی ساده نیست. اما خوشبختانه این موضوع برای دانشجویان دانشگاه پی اس ال پاریس صدق نمی‌کند. همین که نام شما در لیست دانشجویان این مرکز باشد، به محض این که به صورت آنلاین درخواست خود را برای اقامت گاه ثبت کنید، یک جالی خالی در برترین خوابگاه‌های این شهر به شما تعلق خواهد گرفت‌. البته درجه بندی خوابگاه‌ها گاهی بر اساس مواردی همچون مقطع تحصیلی، نوع بورسیه، رشته و … متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی سطح خوابگاه‌هایی که در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد قابل قبول است.

سخن پایانی

متاسفانه سیستم آموزشی برخی دانشگاه‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که دانشجویان تمامی دروس را به صورت نظری فرا گرفته و در مراحل عملی کردن آموخته‌های خود، قوی نخواهند بود. اما دانشگاه پی اس ال پاریس با برخورداری از تعداد زیادی آزمایشگاه، بستر فوق العاده‌ای را فراهم کرده‌است تا دانشجویان بتوانند تمامی تجربیات درسی را به صورت عملی بیاموزند. مسلما می‌دانید در این شرایط، روند اشتغال دانشجو نیز بسیار آسان‌تر خواهد بود؛ چون با انجام آزمایشات و آزمون‌ و خطاهای متعدد، یک دوره مشابه کارآموزی را سپری کرده و در نهایت همانند یک نیروی کاری خلاق وارد بازار کار می‌شود.

 علاوه بر این موارد، زندگی در پاریس یک تجربه عالیست که برای عاشقان موزه و آثار تاریخی همانند یک رویا تلقی می‌شود. شهری مملو از هنر، عشق و معماری جذاب می‌تواند یک زندگی بی نظیر را برای هر شخصی آماده کند. چرا شما جزو یکی از این اشخاص نباشید؟  تحصیل در فرانسه در انتظار شماست. در صورتی که به تازگی تصمیم به مهاجرت تحصیلی و پذیرش در دانشگاه پی اس ال پاریس را گرفته‌اید قطعا ذهن شما مملو از ابهاماتیست که برای رفع آن‌ها دنبال یک مرجع مطمئن هستید. شرکت مهاجرتی آوا همان منبعی است که به تمامی سوالات شما در مورد روند پذیرش دانشگاه پی اس ال و ویزای تحصیلی این کشور پاسخ خواهد داد. با یکی از کارمندان موسسه ما تماس بگیرید تا هر چه سریع‌تر روند پروسه مهاجرت شما آغاز شود.

سوالات متداول

آیا در مرحله پذیرش از دانشگاه پی اس ال پاریس باید در آزمون ورودی شرکت کنیم؟

به طور معمول پذیرش در مقطع لیسانس با انجام آزمون ورودی انجام می‌شود. اما در مقاطع فوق لیسانس و دکترا غالبا رزومه تحصیلی و علمی فرد مورد توجه قرار گرفته و کمتر به آزمون ورودی توجه می‌شود.

با تحصیل در این مرکز آموزشی از چه مزایایی بهره مند خواهیم شد؟

برای پاسخ دادن به این سوال نمی‌توان به یک جمله کوتاه بسنده کرد؛ چرا که تعداد مزایای تحصیل در این دانشگاه بی شمار است. برخی از این مزایا عبارتند از: ۱. شما با انتخاب این موسسه در یکی از برترین دانشگاه‌ها با رتبه جهانی فوق العاده مشغول به تحصیل خواهید شد. ۲. روند تدریس در کلاس‌های این دانشگاه بسیار خلاقانه بوده و دانشجویان حتی از کلاس‌هایی با زمان طولانی نیز خسته نخواهند شد. ۳‌. تعداد نفرات حاضر در هر کلاس محدود بوده و از این رو یادگیری با سطح بهتری انجام خواهد شد؛ زیرا به دلیل کم جعیت بودن کلاس‌ها، رسیدگی استاد به دانشجویان با کیفیت بالاتری انجام می‌شود.

آیا این امکان وجود دارد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه پی اس ال، در کشور فرانسه مشغول به کار شویم؟

بله، خوشبختانه دولت فرانسه یک بازه زمانی یک ساله را به فارغ التحصیلان فرصت می‌دهد تا یک موقعیت شغلی پیدا کنند. پس از این که شما توسط یک کارفرما در کشور فرانسه استخدام شدید، ویزای کاری این کشور را دریافت خواهید کرد.

آیا امکان گرفتن ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو وجود دارد؟

بله، هر دانشجو می‌تواند در حین اقدام برای ویزای تحصیلی فرانسه، برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای همراه کند.

از جمله مشهورترین افراد دانشگاه پی اس ال می‌توان به چه اشخاصی اشاره کرد؟

ماری کوری و ژان داوست جزو مشهورترین افراد این دانشگاه به حساب می‌آیند.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *