• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه
5/5 - (1 امتیاز)

در صورتی که شما یک دانشجوی خارجی هستید و مایلید تجربه‌ای بین‌المللی داشته باشید، کشور فرانسه شرایط ویژه‌ای برای دانشجویان خارجی مهیا ساخته تا به تحصیل فیزیوتراپی در این کشور بپردازند. این رشته گرایش‌های متنوعی دارد و شما می‌توانید در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فیزیوتراپی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آن نمایید. آیا با شرایط تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه آشنایی دارید؟ می‌دانید که اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آن نیازمند چه مدارکی است و چه آزمون‌هایی را باید پشت سر بگذارید؟ آیا می‌دانید که امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی وجود داشته و پس از فارغ‌التحصیلی چه فرصت‌های شغلی بی‌نظیری پیش‌روی شما قرار دارد؟

آشنایی با تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه

فیزیوتراپی یکی از رشته‌های پرطرفدار در فرانسه است که فارغ‌التحصیلان آن به فعالیت در حوزه توانبخشی می‌پردازند‌. این افراد فارغ از سن بیمار به درمان آن به‌ شکل دستی یا به کمک تجهیزات پزشکی می‌پردازند‌‌. در کشور فرانسه تعدادی در حدود ۴۰ مؤسسه آموزشی فیزیوتراپی موجود است که در این مکان‌ها به‌صورت سالیانه به آموزش و تربیت دانشجویان می‌پردازند. سال اول تحصیلی در میان رشته‌‌ها مشترک به‌حساب می‌آید و فرد در طول آن به مطالعه یک‌سری دروس که در میان رشته‌های پزشکی، داروسازی، مامایی و فیزیوتراپی مشترک است، می‌پردازد.

بعد از اینکه سال نخستین مشترک به پایان رسید، افراد باید یک امتحان رقابتی را پشت سر بگذارند. نمره امتحانی و رتبه آن‌ها معین می‌نماید که شخص در کدام یک از حوزه‌های تحصیلی می‌تواند به تحصیل مشغول شود. در صورتی که فرد از شرایط لازم ثبت ‌نام برخوردار بود، می‌تواند به تحصیل در فرانسه در این رشته بپردازند. فیزیوتراپیست‌ها می‌بایست شناخت و دانش خود را در زمینه آناتومی انسان و بیومکانیک بالا ببرند. حوزه اطلاعاتی آن‌ها شامل سیستم‌های تنفسی، قلبی عروقی، اسکلتی عضلانی و عصبی می‌شود‌. بعد از اینکه مدرک این رشته را دریافت کردید، می‌توانید به‌سراغ شاخه‌های تخصصی آن که شامل ورزشی، اطفال، تنفسی، سالمندان و… می‌شود، بروید.

 از جمله دیگر شاخه‌های تخصصی در این حوزه در فرانسه که طرفداران زیادی دارد، می‌توان به استئوپاتی اشاره کرد‌‌. شما می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در رشته فیزیوتراپی بپردازید. مدت زمان دوره‌های تمام وقت تحصیل فیزیوتراپی به سه سال می‌رسد و در صورت گذراندن دوره پاره وقت، این مدت زمان به شش سال افزایش پیدا می‌کند.

شرایط تحصیل کارشناسی رشته فیزیوتراپی در فرانسه

شما برای تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید و واحدهای درسی همچون ریاضیات، علوم زیستی و سایر علوم را با موفقیت پشت سر بگذارید. شرایط ابتدایی اخذ پذیرش دانشگاه‌های فیزیوتراپی این کشور شامل مدرک دیپلم در کنار معدل و ریزنمرات به همراه مسلط بودن به زبان انگلیسی یا فرانسوی می‌شود.

بیشتر داوطلبان به علت هزینه تقریباً پایین تحصیل به زبان فرانسوی در این رشته نسبت‌به ادامه تحصیل علاقه نشان می‌دهند. در این شرایط فرد می‌بایست مدرک زبان در سطح b2 فرانسه را ارائه دهد. دانشجویان در طول دوران تحصیل در مقطع لیسانس اصول نظری و عملی این رشته را فرا می‌گیرند. از جمله این آموزش‌ها می‌توان به آشنایی با ساختار و کارکرد درست سیستم‌های اسکلتی، عضلانی، قلبی، تنفسی و عصبی اشاره کرد. همچنین شیوه‌های معاینه و درمان فیزیوتراپی به‌شکل عملی آموزش داده می‌شود.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی فرانسه

برای اینکه به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بپردازید، باید مدارک مشخصی را ارائه دهید. این مدارک شامل مدرک لیسانس، مدرک دیپلم در کنار ریزنمرات، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی به همراه اثبات تمکن مالی جهت پرداخت هزینه تحصیلات و زندگی می‌شوند. اینکه به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی نیاز داشته باشید، در واقع به زبان انتخابی شما بستگی دارد. در مقطع کارشناسی ارشد این رشته به آموزش‌های بالینی، علمی و تحقیقاتی توجه ویژه‌ای شده است.

نحوه اپلای جهت تحصیل در مقطع دکتری فیزیوتراپی در فرانسه

برای اینکه به تحصیل در رشته فیزیوتراپی در مقطع دکتری بپردازید، می‌بایست از شرایط لازم برخوردار باشید. بیشتر دانشگاه شرایط یکسانی داشته که جهت اخذ پذیرش باید این مدارک را ارائه دهید. شما باید مدارک تحصیلی سال‌های پیشین اعم از دیپلم، لیسانس و فوق‌لیسانس را تحویل دهید. همچنین باید به زبان انگلیسی مسلط باشید و مدرک آیلتس هفت را ارائه دهید. از دیگر مدارک لازم جهت ارائه به دانشگاه مقصد می‌توان به مقالات ژورنالی، پروپوزال، خشنودی استاد راهنما، برخورداری از سابقه کاری، اثبات تمکن مالی جهت رفع هزینه‌ها، کارت Aadhar و فرم امتحان در وب‌سایت می‌شود‌‌.

آزمون های لازم جهت تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه

دانشجویان خارجی برای اینکه بتوانند به دانشگاه‌های فرانسه ورود پیدا کنند و به تحصیل در رشته فیزیوتراپی بپردازند، می‌بایست در بعضی از آزمون‌ها ثبت‌نام کرده و با موفقیت آن‌ها را پشت سر بگذارند‌ دا بتوانند به تحصیل فیزیوتراپی در این کشور مشغول شوند. از جمله آزمون‌های ضروری می‌توان به آزمون دوره‌های PASS یا LAS و آزمون معادل‌سازی اشاره کرد.

بهترین دانشگاه های فیزیوتراپی در فرانسه

دانشگاه‌های متعددی در فرانسه وجود داشته که شما می‌توانید با اخذ پذیرش آن‌ها و مهاجرت به فرانسه، به تحصیل در آن‌ها در رشته فیزیوتراپی بپردازید. پیش لز اقدام برای هریک از آن‌ها، بهتر است که با بهترین دانشگاه‌های فیزیوتراپی در فرانسه آشنا شوید. موارد زیر اشاره به آن‌ها دارد.

 • دانشگاه اکس مارسی             
 • دانشگاه مونپلیه          
 • دانشگاه کلود برنارد لیون                 
 • دانشگاه بورگوندی                
 • دانشگاه لیل              
 • دانشگاه پیر و ماری کوری               
 • دانشگاه پاریس-سود              
 • دانشگاه پاریس دکارت           
 • دانشگاه بوردو 
 • دانشگاه گرنوبل آلپ

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه

مزیت‌های بسیار تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه موجب شده که این رشته متقاضیان زیادی داشته باشد و بسیار مورداستقبال قرار بگیرد. یکی از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را می‌توان هزینه پایین آن دانست.  به علت حمایت دولت، شما می‌توانید با هزینه‌ای نسبتاً کمتر در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی به تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه مشغول شوید. با وجود هزینه نسبتاً پایین، دانشگاه‌های این کشور از کیفیت آموزشی بالایی نیز برخوردار بوده و دانش‌ و مهارت‌های لازم به‌صورت نظری و عملی آموزش داده می‌شود.

یکی دیگر از مزایای تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه را می‌توان اخذ اقامت دائم این کشور دانست. برای دریافت اقامت دائم این کشور شما می‌بایست به مدت پنج سال به‌صورت متوالی به کار بپردازید. همچنین شما می‌توانید ویزای همراه فرانسه را دریافت کرده و خانواده خود را در این مهاجرت تحصیلی همراه سازید؛ بنابراین، دریافت ویزای تحصیلی فرانسه می‌تواند مزیت‌های زیادی برای شما به‌همراه داشته باشد.

آشنایی با گرایش های رشته فیزیوتراپی فرانسه

رشته فیزیوتراپی گرایش‌های متنوعی داشته و همین باعث شده که بازار کار گسترده‌ای پیش‌روی فارغ‌التحصیلان آن قرار داشته باشد. متقاضیان می‌توانند هریک از این گرایش‌ها را انتخاب کرده و به تحصیل در آن‌ها بپردازند. یکی از این گرایش‌ها توانبخشی و کنترل درد بوده و موارد زیر، اشاره به گرایش‌های رشته فیزیوتراپی در کشور فرانسه دارد.

 • فیزیوتراپی ورزشی
 • فیزیوتراپی سالمندان
 • فیزیوتراپی ارتوپدی
 • فیزیوتراپی عصبی
 • فیزیوتراپی کودکان
 • فیزیوتراپی نورولوژیک
 • فیزیوتراپی قلب و عروق

مدارک لازم جهت اپلای برای رشته فیزیوتراپی فرانسه

پیش از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی می‌بایست مدارکی را به دانشگاه مقصد موردنظر ارائه دهید. هریک از دانشگاه‌های فیزیوتراپی فرانسه از شرایط متفاوتی برخوردار بوده و لیست مدارک ارائه شده جهت اخذ پذیرش نیز متفاوت است. موارد زیر اشاره به مدارک کلی و رایج میان بیشتر دانشگاه‌ها دارد.

 • تحویل دادن مدارک تحصیلی براساس مقطع تحصیلی در کنار ریزنمرات و معدل
 • تحویل دادن مدارک هویتی( شناسنامه، گذرنامه معتبر که به زبان فرانسوی یا انگلیسی ترجمه شده است.)
 • عکس پاسپورت
 • تحویل دادن مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی
 • تحویل دادن انگیزه‌نامه و علت تحصیل در فرانسه
 • توصیه‌نامه از اساتید سال‌های پیشین
 • تحویل نامه تمکن مالی
 • بیمه نامه دانشجویی
 • فرم تکمیل یافته ثبت‌نام
 • تحویل دادن فیش پرداختی از هزینه‌های دانشگاه موردنظر

آشنایی با مشاغل و فرصت های شغلی برای فیزیوتراپیست ها در فرانسه

فیزیوتراپیست‌ها روی جنبه‌های فردی آسیب یا بیماری تمرکز نمی‌کنند؛ بلکه به بدن به‌صورت کلی توجه دارند. از جمله فعالیت‌های اصلی می‌توان به آموزش و مشاوره، توصیه‌هایی در زمینه حرکت، ورزش و درمان دستی اشاره کرد. فیزیوتراپیست‌ها نکات ضروری روزمره زندگی را به شخص یادآور می‌شوند و توصیه‌های روزمره را به افراد خاطرنشان می‌کنند. توصیه‌های کلی شامل وضعیت بدنی و تکنیک‌های صحیح به هنگام بلند کردن یا حمل جهت جلوگیری از آسیب می‌شود‌. همچنین این افراد تمرین‌هایی را آموزش می‌دهند که انجام آن‌ها می‌تواند سلامت عمومی را بهبود داده و در تقویت قسمت‌های خاصی از بدن نقش مؤثری داشته باشد. اشخاص در همه سنین با داشتن طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها می‌توانند از مزیت‌های فیزیوتراپی بهره‌مند شوند.

 از دیگر فعالیت‌های شاغلان این حوزه می‌توان به درمان دستی اشاره کرد. در این مرحله فیزیوتراپیست به کمک دستان خود حرکات خاصی را اجرا کرده و درد را تسکین می‌دهد. تکنیک‌های دیگری همچون آب درمانی نیز وجود داشته که در بهبود حرکات بدنی نقش دارند. فیزیوتراپیست‌ها غالباً قسمتی از یک تیم چندرشته‌ای در زمینه‌های متفاوت پزشکی به‌شمار می‌رود.

از جمله مراکز فعالیت فیزیوتراپیست‌ها می‌توان به بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی اجتماعی، کلینیک‌ها، بعضی از جراحی‌های عمومی، بعضی از تیم‌های ورزشی، باشگاه‌ها، مؤسسات خیریه و… اشاره کرد. ارائه ویزیت‌های خانگی نیز توسط بعضی از فیزیوتراپیست‌ها انجام می‌گیرد. بعضی از بیماری‌ها هستند که مبتلا شدن به آن‌ها، مشکلات حرکتی را به‌دنبال دارد. به‌دنبال آسیب به استخوان‌ها، مفاصل و بافت نرم امکان دارد که شخص به کمردرد، گردن درد، شانه‌درد و آسیب‌های ورزشی دچار شود. در پی مشکلات مغزی یا سیستم عصبی همچون بیماری پارکینسون، سکته مغزی یا ام‌اس فرد از لحاظ حرکتی به مشکل می‌خورد‌. بعد از حمله قلبی نیز فرد به خدمات توانبخشی نیاز پیدا می‌کند. در تمامی این موارد فیزیوتراپیست به بهبود فعالیت‌های فیزیکی پرداخت و اجازه نمی‌دهد که آسیب‌های فیزیکی گسترش پیدا کند.

میزان درآمد فیزیوتراپیست در فرانسه

درآمد یک فیزیوتراپیست در حال کار در فرانسه به‌صورت سالیانه مبلغی در حدود ۹۰۰۰۰ یورو بوده و این مبلغ از ۴۵۰۰۰ یورو در سال اغاز شده و با توجه به فاکتورهای متعددی همچون میزان سابقه، تبحر، جنسیت و موقعیت کاری به ۱۳۹۰۰۰ یورو در سال نیز می‌رسد. به همان میزان که شما سابقه کاری بیشتری داشته باشید و تعداد سال بیشتری باشد که در این حوزه فعالیت دارید، به‌تبع میانگین درآمد شما نیز افزایش پیدا می‌کند. برای نمونه برای فردی با ۲ تا ۵ سال سابقه کاری می‌توان مبلغی در حدود ۷۱۴۰۰ یورو در نظر گرفت. ۶۵ درصد افراد فعال در حوزه فیزیوتراپی حقوقی در حدود ۵۲۵۰۰ تا ۷۳۳۰۰ دریافت می‌کنند. سطح تجربه نقش مؤثر و مهمی در تعیین حقوق یک فیزیوتراپیست داشته و از جمله اصلی‌ترین عوامل به‌شمار می‌رود. به‌صورت کلی می‌توان گفت هنگامی که تجربیات شخص از ده سال فراتر می‌رود، فرد حقوقی دوبرابر مقدار اولیه را دریافت می‌نماید.

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه

به هنگام تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه شما می‌توانید از کیفیت آموزشی بالای دانشگاه‌های این کشور بهره‌مند شوید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که هزینه تحصیل این رشته در فرانسه چقدر است؟ دولت فرانسه بودجه‌ای برای کمک به دانشگاه‌های دولتی این کشور در نظر گرفته است؛ از این رو، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه هزینه‌ پایینی برای شما به‌دنبال خواهد داشت. اصل شهریه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور همچون سایر نقاط جهان بوده و مبلغی درحدود ۱۰۰۰۰ یورو تخمین زده می‌شود.

تنها تفاوتی که میان دانشگاه‌های این کشور با دیگر نقاط جهان دیده می‌شود این است که سهم زیادی از هزینه‌های تحصیل در فرانسه را دولت فرانسه پرداخت می‌کند. با احتساب بودجه دولتی، دانشجو تنها باید هزار یورو بپردازد. دانشجویان برای تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه در قسمت خصوصی باید مبلغ بسیار بالاتری را به عنوان شهریه بپردازند‌. این مبلغ به‌صورت سالیانه بین سه هزار تا ده هزار یورو محاسبه می‌شود.

آشنایی با بورسیه های تحصیلی فیزیوتراپی در فرانسه

تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه جدای از اینکه مزیت‌های بسیاری به همراه دارد و کیفیت محصولات در آن بالا است، شما می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی نیز بهره‌مند شوید. بیشتر بورسیه‌های تحصیلی فرانسه به‌واسطه دپارتمان‌های همکاری و اقدام فرهنگی در سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های فرانسه در بیرون از کشور به متقاضیان تحصیل فیزیوتراپی در این کشور ارائه می‌گردد. هر بورسیه به‌صورت سالیانه ارزشی در حدوده ۱۰۰۰۰ یورو داشته و بیشترین مبلغ در نظر گرفته شده برای هزینه‌های سفر و ویزا به متقاضیان را می‌توان ۱۰۰۰ یورو دانست. موارد زیر، اشاره به مدل‌های مختلف بورسیه‌های تحصیلی فیزیوتراپی در فرانسه دارد. شما با کمک کارشناسان مؤسسه مهاجرتی آوا می‌توانید موفق به دریافت بورسیه‌های تحصیلی فیزیوتراپی در فرانسه شوید.

 • بورسیه تحصیلی ایفل
 • École Normale Supérieure
 • بورسیه های عالی Ampere در ENS de Lyon
 • بورسیه های امیل بومی در دانشگاه ساینس پو
 • Université Paris-Saclay بورسیه‌های بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه فولبرایت
 • بورسیه های تحصیلی AIFS
 • بورسیه تحصیلی الکساندر یرسین در برنامه کارشناسی ارشد در فرانسه
 • Stephen M. Kellen
 • Emile Boutmy 2020

سخن پایانی

کشور فرانسه شرایط ویژه‌ای را برای تحصیل دانشجویان خارجی در رشته فیزیوتراپی در نظر گرفته است. فیزیوتراپی در واقع یک شغل محرک و ارزشمند به‌حساب می‌آید که به کمک آن می‌توان حرکت و عملکرد اعضای آسیب‌دیده را بهبود بخشید. در دانشگاه‌های فیزیوتراپی فرانسه به شما مهارت‌های توسعه، حفظ و بازیابی سلامت جسمی و روانی آموزش داده می‌شود. شما می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی این کشور استفاده کرده و هزینه تحصیل خود را کاهش دهید. میانگین درآمد یک فیزیوتراپیست در فرانسه به ۹۰۰۰۰ یورو می‌رسد و پس از فارغ‌التحصیلی، بازارکار خوبی پیش‌روی شما قرار دارد. مؤسسه مهاجرتی آوا شما را در راستای اخذ ویزای تحصیلی فیزیوتراپی در کشور فرانسه همراهی می‌کند.

سوالات متداول

شرایط تحصیل در رشته فیزیوتراپی فرانسه به چه صورت است؟

نخستین سال تحصیلی دانشجویان فیزیوتراپی با سایر رشته‌های حوزه پزشکی یکسان بوده و پس از گذشت این سال، نوبت به شرکت در یک آزمون عمومی می‌رسد. در صورتی که شخص نمره قبولی را کسب نماید و در سال گذشته معدل بالایی داشته باشد، می‌تواند به دانشگاه‌های فیزیوتراپی فرانسه راه پیدا کند.

تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه به چه زبانی انجام می گیرد؟

متقاضیان می‌توانند به دو زبان انگلیسی و فرانسوی به تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه در رشته فیزیوتراپی بپردازند و این دروس، به هردو زبان تدریس می‌شود.

درآمد فیزیوتراپیست ها چقدر است؟

فاکتورهای متعددی همچون نوع تمرین، محیط تمرین، میزان تجربه و محل کار فرد در تعیین درآمد شخص نقش دارد. به صورت کلی، میانگین درآمد این افراد ۹۸۰۰۰ دلار بوده و افراد با سابقه کاری بالا ۱۳۰۰۰۰ دلار دریافت می‌کنند.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *