• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل پست دکترا در کانادا
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل در کانادا در هر کدام از مقاطع تحصیلی یکی از آرزوهای دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان داخل کشور است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. اکثر دانشجویان بعد از اتمام دوره‌ی دکترای خود برای تحصیل پست دکترا در کانادا و مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند که آشنایی با برخی نکات در این راستا الزامیست. بدین منظور شما را به خواندن این مقاله از موسسه مهاجرتی آوا دعوت می‌کنیم تا پاسخ تمامی سوالات خود در این زمینه را با خواندن این مقاله دریافت کنید.

سیستم آموزشی دوره‏ پست داک در کانادا

سیستم آموزشی تحصیل پست دکترا در کانادا این گونه است که فرد تنها در صورتی که مقطع دکترای خود را از یک کشور و دانشگاه دیگر اخذ کرده باشد به منظور معادل سازی مدرک خود نیازمند به گذراندن برخی دروس خواهد بود. در غیر اینصورت در دوره Post Doc  فرد نیازی به گذراندن و پاس کردن دروس نداشته و این دوره تنها یک دوره تقویت مهارت‌های تحقیق – پژوهشی است که در یک فیلد مشخص و زیر نظر استاد راهنمای مربوطه انجام می‌گیرد. برای تحصیل در این مقطع رویه مشخص و واحدی از سوی دانشگاه‌های کانادا طی نشده و هر دانشگاهی ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد.

طول دوره تحصیل پست دکترا در کانادا

طول دوره تحصیل در کانادا در دوره پست داک یک الی دو سال است که البته بسته به رشته تحصیلی و موضوع انتخابی برای انجام تحقیق در دانشگاه مربوطه ممکن است این دوره طولانی‌تر نیز باشد.

شرایط تحصیل پست داک در کانادا

شرایط تحصیل در مقطع پست دکترا در کانادا مشابه شرایط دکترای این کشور است. در این دوره نیز دانشجویان بایستی با یک استاد راهنما از دانشگاه و یا سازمان مورد نظر مکاتبه داشته و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش را ارائه کنند. سپس به صورت دستیار استاد راهنما مشغول انجام تحقیقات و پژوهش در ارتباط با موضوع انتخابی خود می‌گردند.

 اگر فردی دکترای خود را از کشور دیگری اخذ کرده است ابتدا باید اقدام به معادل سازی مدرک دکترای خود نموده و در صورت نیاز واحدهای درسی مورد نیاز را نیز پاس کند. یکی دیگر از شرایط تحصیل در مقطع پست داک تسلط کامل به زبان انگلیسی است تا فرد بتوانند به راحتی با استاد راهنمای انتخابی خود ارتباط داشته باشد.

شرایط سنی برای تحصیل پست داک در کانادا

برای واجد شرایط بودن تحصیل پست دکتری در کانادا برخورداری از برخی شرایط از جمله اخذ مدرک دکترا از یک دانشگاه معتبر، تمکن مالی کافی و یا داشتن مهارت زبانی بالا الزامیست. ولی در رابطه با سن محدودیت سنی خاصی برای این مقطع دانشگاهی عنوان نشده است فقط اینکه فرد باید مدرک دکترای خود را حداکثر 5 سال قبل از درخواست پذیرش برای پست داک گرفته باشد و همچنین افرادی که بالای 50 سال سن دارند واجد شرایط دریافت هیچ کمک هزینه تحصیلی نیستند.  

شرط معدل برای تحصیل پست داک در کانادا

برای تحصیل در مقطع پسا دکترا در کانادا قوانین خاصی وجود نداشته و هر دانشگاهی برخی معیارهای خاص را برای پذیرش در این مقطع لحاظ می‌کند. در رابطه با شرط معدل نیز، در این مقطع معدل فرد اهمیتی نداشت و تنها مهارت‌های تحقیقی- پژوهشی فرد حایز اهمیت است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع پست داک کانادا

در ابتدا توصیه می‌کنیم در صورت تمایل به ادامه تحصیل در مقطع پسا داک حتما از سال آخر مقطع دکترا و یا از یکسال قبل از آغاز دوره مراحل درخواست خود را آغاز کنید. معمولاً مؤسسات، سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف شرایط و معیارهای خاصی برای پذیرش خواهند داشت که فرد متقاضی حتما باید به آنها پایبند باشد بنابراین مدارکی که مورد نیاز خواهند بود نیز متفاوت از هم هستند. در کل مدارکی که برای درخواست پذیرش پست دکترا مورد نیاز هستند می‌توان موارد زیر را نام برد:

CV: خلاصه‌ای از مهارت‌های آموزشی و مقالاتی که در ژورنال‌های علمی مختلف چاپ کرده‌اید.

Cover Letter:  به طور مختصر خود را معرفی کرده و موقعیت فعلی خود را همراه با مهارت‌ها و دستاوردهای تحقیقاتی مرتبطی که به دست آورده‌اید بیان کنید. دلایل خود را از انتخاب سازمان مربوطه و نیز ارتباط مهارت‌ها و علایق تحقیقاتی شما با سازمان مربوطه را شرح دهید.

پروپوزال تحقیق: اگر PostDoc که برای آن درخواست می‌دهید، دامنه اهداف تحقیقاتی شما را فراهم می‌کند، باید توضیح دهید که هدف شما از انتخاب این پست داک چیست. موضوع پست داک شما باید در راستا و یا مرتبط با موضوع مقطع دکترای شما باشد نه اینکه کاملاً مشابه آن. در این پیشنهاد تحقیق باید دو مخاطب را مورد خطاب قرار دهید یکی افراد غیر متخصص (کارکنان پذیرش) و دیگری افراد متخصص (دانشمندان و محققین اصلی)، بنابراین اهمیت کار خود را به وضوح توضیح دهید، اما سعی کنید جزئیاتی را بیان کنید که یک متخصص از آن قدردانی خواهد کرد.

بیانیه تحقیق: این یک نمای کلی بیشتر از تاریخچه تحقیقات شما است و شامل (اما محدود به) انتشارات، سخنرانی‌های شرکت کرده و هر گونه ارائه کنفرانس و پوستر است که نتیجه تحقیقات شما بوده است.

مدارک تحصیلی مربوط به دوره دکترا و مقاطع تحصیلی پیشین

توصیه نامه معتبر از سوی اساتید پیشین که به خوبی توانایی‌های شما را توصیف کند.

مدارک شناسایی و هویتی

نامه پذیرش از سوی استاد راهنمای یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا

اخذ ویزای کاری کانادا: از آنجائیکه متقاضیان تحصیل پست داک در کانادا دانشجو محسوب نمی‌شوند، این افراد به جای ویزای تحصیلی کانادا بایستی نسبت به اخذ ویزای کاری کانادا اقدام نمایند.

مدرک زبان برای تحصیل پست داک در کانادا

برای تحصیل پست داک در کانادا نیاز به تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسوی دارید. برای اکثر دوره‌های پسا دکترا در کانادا، نمره‌ی حداقل 6.5 تا 7.0 در آزمون آیلتس نیاز است البته برای برخی رشته‌ها و یا دانشگاه‌ها نمره بالاتر از 7 نیز ممکن است نیاز باشد. در صورت تمایل به تحصیل در دوره‌های پسا دکتری به زبان فرانسوی نیز نیاز به مدرک تحصیلی معادل آن دارید.

اخذ پذیرش تحصیلی دوره پست داک کانادا

فرآیند اخذ پذیرش برای تحصیل در دوره پست داک کانادا بدین صورت است که ابتدا باید استادی که زمینه کاری وی با علایق شما یکسان است را انتخاب کرده و با وی مکاتبه کرده و درباره شرایط اخذ پذیرش پست داک و بودجه مورد نیاز سوال کنید. برای اینکار می‌توانید به صورت ایمیلی و یا حتی حضوری با هم قرار ملاقات بگذارید. این نکته رادر نظر داشته باشید که درخواست خود را هیچ گاه برای اداره پست‌داک دانشگاه ارسال نکنید چون این اداره به هیچ درخواستی پاسخ نمی‌دهد.

هزینه تحصیل پست داک در کانادا

خوشبختانه امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای اکثر متقاضیان تحصیل پست دکترا در کانادا در رشته‌های مختلف تحصیلی، وجود دارد و در اغلب موارد پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و یا سازمان مربوطه افراد می‌توانند به صورت رایگان به تحصیل در کانادا مشغول شده و حتی سالانه بین ۴۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار کانادا فاند دریافت کنند. ولی در صورتی که شخصی نتوانند موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شود بایستی با هزینه خود این دوره را بگذراند ولی دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که هزینه تحصیل در این مقطع نسبت به سایر دوره‌های تحصیلی بسیار پایینتر است.

بهترین رشته های پست داک در کانادا

بهترین رشته‌های پست داک برای ادامه تحصیل یا فعالیت در این کشور بسته به دانشگاه‌های موجود متغیر است و هر دانشگاهی در ارائه برخی از رشته‌های تحصیلی و یا فعالیت در حوزه‌های تحقیقاتی خاص معتبرتر از سایر دانشگاه‌های این کشور است که برای کسب آگاهی از بهترین رشته‌های پست داک در کانادا بایستی به سایت دانشگاه‌های مورد نظر مراجعه کنید.

برترین دانشگاه های دوره پست داک کانادا ۲۰۲۳

کانادا از جمله کشورهایی است که بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان از نظر علمی در آن واقع شده‌اند. برای انتخاب بهترین دانشگاه از میان تعداد متنوعی از دانشگاه‌های این کشور بایستی به رشته انتخابی، هدف و نیز علاقه تحصیلی خود نگاه کنید. از جمله برترین دانشگاه‌های دوره پست داک کانادا در سال 2023 می‌توان موارد زیر را نام برد:

دانشگاه کلگری (Calgary): در ارائه بورسیه تحصیلی برای پست داک  در رشته‌های پزشکی، دامپزشکی، باتری های لیتیوم یونی در گروه مکانیک و ساخت، علوم قلب و رادیولوژی، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی، تصویربرداری عصبی و اپی ژنتیک، فیزیک و نجوم و …

دانشگاه تورنتو کانادا: دانشگاه برتر برای رشته‌های علوم کاربردی، علم شیمی، حسابداری، علوم زمین، مهندسی، علوم محیطی، علم زندگی، ریاضیات، فیزیک و بسیاری دیگر

دانشگاه کارلتون: ای دانشگاه در شهر اتاوا واقع شده و در زمینه‌های مرتبط با سیاست، حقوق، تجارت و فناوری اطلاعات معتبر است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا یا UBC در ونکوور به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر جهان شناخته می‌شود و دارای امتیازات بالایی در زمینه تحقیقات و آموزش است.

بورسیه های مقطع پست داک در کانادا

در کانادا انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی اعم از بورسیه‌های دولتی، دانشگاهی، بورسیه اعطا شده از سوی موسسات خصوصی و بنیادهای تحصیلی مختلف برای دانشجویان مقطع پست داک وجود دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

Mitacs Elevate: Mitacs Elevate از جمله بورسیه‌های فوق دکترا است که به مدت دو سال و به منظور همکاری دانشجویان در پروژه‌های تحقیقاتی بین دانشگاه و صنعت ارائه می‌شود و هدف آن تقویت نوآوری و مهارت‌های تحقیق عملی است.

بورسیه‌های فوق دکتری NSERC: شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) بورسیه‌های فوق دکترا را برای حمایت از تحقیقات در علوم طبیعی و مهندسی ارائه می‌دهد. شهروندان کانادایی و مقیم دائم واجد شرایط درخواست این بورسیه هستند.

بورسیه‌های پست دکتری SSHRC: شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا (SSHRC) بورسیه‌های فوق دکترا را برای محققان علوم اجتماعی و علوم انسانی فراهم می‌کند که از تحقیقات مرتبط با مسائل اجتماعی و درک فرهنگی پشتیبانی می‌کنند.

بورسیه‌های پست دکتری CIHR: مؤسسه تحقیقات بهداشتی کانادا (CIHR) بورسیه‌های فوق دکترا را برای محققان در زمینه‌های مرتبط با سلامت ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها از تحقیقات در زمینه‌هایی مانند علوم زیست پزشکی، تحقیقات بالینی و بهداشت عمومی پشتیبانی می‌کنند.

بورسیه تحصیلی Vanier Canada Graduate Scholarships (برای محققین بین المللی): برنامه بورسیه تحصیلات تکمیلی Vanier Canada در حالی که صرفاً برای دوره فوق دکتری نیست، از دانشجویان دکترا که در کانادا به دنبال تحقیق هستند، پشتیبانی می‌کند. شایان ذکر است زیرا برخی از دریافت کنندگان ممکن است به تحقیقات پسا دکتری منتقل شوند.

بورسیه‌های استانی و سازمانی: بسیاری از استان‌های کانادا و دانشگاه‌های خصوصی نیز بورسیه‌های تحصیلی پست دکتری ارائه می‌دهند. این فرصت‌ها بسته به مکان و موسسه متفاوت است.

درآمد دانشجوی دوره پست داک در کانادا

میزان درآمد دانشجوی فوق دکترا در کانادا بسته به محل فعالیت و نیز نوع فعالیتش متغیر است ولی متوسط حقوق یک دانشجوی پست دکتری در کانادا 65650 دلار در سال یا 33.67 دلار در ساعت است. حال اگر بخواهیم بر اساس نوع فعالیت و یا شهر محل فعالیت میزان حقوق یک دانشجوی پست داک را برآورد کنیم می‌توان به شرح زیر عنوان کرد:

شهردرآمدشغلدرآمد
انتاریو70000 دلاردانشمند120000 دلار
کبک55,480 دلارپژوهشگر113731 دلار
ساسکاچوان55000 دلارتحلیلگر داده91173 دلار
نوا اسکاشیا55000 دلارتحلیلگر سیستم83820 دلار
بریتیش کلمبیا55000 دلاردانشیار پژوهشی74766 دلار
آلبرتا53000 دلار
مانیتوبا42000 دلار

مزایای تحصیل در مقطع پست داک در کانادا

تحصیل پست داک در کانادا مزایای متعددی دارد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان تحصیل در دانشگاه‌های برجسته‌ای که در رنکینگ جهانی در ربته‌های برتر قرار دارند.
  • پشتیبانی مالی برای دانشجویان بین‌المللی به واسطه اخذ بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان فراهم است که شامل پرداخت شهریه، حقوق ماهانه و یا هزینه‌های زندگی می‌شود.
  • فراهم بودن محیط آموزشی چندفرهنگی به واسطه تنوع فرهنگی حاکم دراین کشور
  • دوره پست دکترا به دانشجویان فرصت شرکت در تحقیقات پیشرفته و موضوعاتی که در حوزه تخصصی خود اهمیت دارند را می‌دهد.
  • تقویت مهارت‌های پژوهشی و تحلیلی
  • ایجاد فرصت‌های شغلی متعدد برای فارغ التحصیلان پست داک، که می‌توانند در دانشگاه‌ها، صنعت و یا سازمان‌های بین‌المللی مشغول به کار شوند.
  • و در نهایت برخورداری از امنیتی که در کشور کانادا وجود دارد و زندگی باکیفیتی را برای ساکنان این کشور فراهم می‌کند.

کار حین تحصیل دانشجویان پست داک در کانادا

یک دانشجوی فوق دکترای بین‌المللی باید قبل از آمدن به کانادا به منظور اخذ کمک هزینه تحصیلی فوق دکترا، مجوز کار مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا  یا همان IRCC داشته باشند. با اخذ مجوز کار نیز دانشجویان پست دکترا در کانادا می‌توانند در کلاس‌های درس مختلف به تدریس مشغول شده و یا در حوزه‌های تحقیقاتی متنوع و پروژه‌های علمی مختلف مشغول به فعالیت شوند.

تحصیل آنلاین در پست داک در کانادا

بسته به رشته و نوع کار تحقیقی که در دوره تحصیل پست دکترا در کانادا انجام می‌گیرد شاید بتوان برخی از کارهای تحقیقاتی که شامل کار تحلیلی و کمی که نیازی به حضور فیزیکی در آزمایشگاه ندارند را از راه دور انجام داد ولی بسیاری از دانشگاهیان در این زمینه مردد بوده و تحصیل آنلاین در پست داک را قبول ندارند.

بیمه دانشجویان پست داک در کانادا

همه کاندیداهایی که در مقطع فوق دکتری ثبت نام کرده‌اند (به استثنای پژوهشگران فوق دکتری اتحادیه) اعضای اجباری انجمن دانشجویان تحصیلات تکمیلی (PGSS) هستند و بیمه بهداشتی و دندانپزشکی تمدید شده که از طریق PGSS در دسترس است که به پرداخت هزینه خدماتی که تحت پوشش طرح سلامت Medicare استانی نیستند کمک می‌کند. پست‌دکتری‌های ثبت‌شده (به استثنای پژوهشگران فوق‌دکتری اتحادیه) به‌طور خودکار برای هزینه‌های طرح (در صورتی که ثبت‌نام قبل از 30 سپتامبر برای سال تحصیلی آینده انجام شود) و هزینه‌های انجمن PGSS برای ترم‌های پاییز و زمستان محاسبه می‌شوند.

CIHR، NSERC و SSHRC (و سایر آژانس های تامین مالی) ممکن است هزینه بیمه سلامت و دندانپزشکی دانشجویان پست داک را پوشش دهند و در این صورت، بودجه پیشنهادات کمک مالی جدید ممکن است در صورت لزوم شامل آنها شود. و یا بیمه اجباری بهداشتی و دندانپزشکی تمدید شده ممکن است در صورت امکان از کمک هزینه‌های شورای سه گانه فدرال ناظر فوق دکتر (تک پوشش) پرداخت شود.

شرایط کار پس از تحصیل پست داک در کانادا

دانشجویان غیرکانادایی پست دکترا باید دارای مجوز کار معتبر شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) برای کار قانونی در کانادا باشند و باید قبل از آمدن به مک گیل برای گرفتن وقت فوق دکترا برای این مجوز اقدام کنند. از 21 فوریه 2015، اداره شهروندی و مهاجرت کانادا فرآیند جدیدی را برای کارفرمایان استخدام اتباع خارجی که از ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) معاف هستند، اجرا کرده است که این قانون شامل همکاران فوق دکتری نیز می‌شود.

کارفرمایان باید پیشنهاد استخدام را به صورت آنلاین از طریق پورتال کارفرما ارسال کنند و قبل از ارسال درخواست مجوز کار مبلغی را پرداخت کنند. قبل از ارائه درخواست مجوز کار، اطمینان حاصل کنید که پیشنهاد و پرداخت به صورت الکترونیکی توسط واحد دانشگاهی شما ارسال شده است. شما باید شماره پیشنهاد کار را با درخواست مجوز کار خود وارد کنید. پس از ارسال درخواست شما از سوی مقامات مهاجرتی برای مصاحبه و بررسی مدارک ارسالی دعوت می‌شود و نهایتاً به شما مجوز کار اعطا می‌شود.

سخن پایانی

دانشجویانی که از مقطع دکترا در کانادا و یا سایر کشورهای جهان فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند برای موقعیت‌های فوق دکترا که علاوه بر دوره پژوهشی یک دوره کاری نیز محسوب می‌شود، با دانشکده‌های تحقیقاتی برجسته موجود در کشور کانادا در محیطی مناسب برای تعامل، همکاری و با تمرکز بر علم نوین درخواست دهند.

ما در این مقاله سعی کردیم به طور مفصل به بحث درباره تحصیل پست داک در کانادا بپردازیم، اگر چنانچه همچنان سوالی در خصوص پست داک کانادا در ذهنتان باقی مانده است می‌توانید با گروه مشاوران و کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی آوا ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

اگر کسی هنوز تحصیلات خود را در مقطع دکترا به پایان نرسانده باشد می‌توان او را به عنوان دانشجوی پست داک پذیرفت؟

در صورتی که فردی تمامی شرایط لازم برای دکتری خود را (کلیه دروس، پایان نامه، دفاعیه و ارائه نسخه نهایی پایان نامه به دانشگاه) تکمیل کرده باشد و صرفاً منتظر تشکیل جلسه باشد، می تواند فلوشیپ پست داک را آغاز کند و دفتر VP (تحقیق) از وی می‌خواهد که نامه‌ای از دفتر مطالعات تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فعلی خود برای تأیید این اطلاعات ارائه دهد. ولی اگر شخصی هنوز از پایان نامه خود دفاع نکرده باشد، واجد شرایط پست دکتری نمی‌باشد. افرادی که برای فلوشیپ فوق دکترا در هر دانشگاه و یا سازمانی درخواست می کنند باید در مدت 5 سال گذشته دکترای خود را دریافت کرده باشند.

آیا دانشجویان دوره پست دکترا در کانادا حقوق دریافت می نمایند؟

بله، دانشجویان دوره پست دکترا در کانادا حدود 50 الی 85 هزار دلار در سال در کشور کانادا حقوق دریافت می نمایند.

آیا اخذ پذیرش فوق دکترا دارای مزایایی مانند بیمه سلامت طولانی مدت یا مرخصی زایمان را نیز پوشش می‌دهد؟

این مسئله به عوامل زیادی از جمله اینکه کجا کار می‌کنید و یا از سوی چه دانشگاه و یا سازمانی فاند دریافنت می‌کنید بستگی دارد. شما می‌توانید با آژانس تأمین مالی خود (یا رئیس)، انجمن پست دکتری محلی یا مدیریت مؤسسه‌ای که موفق به اخذ پذیرش برای تحصیل پست داک در کانادا شده‌اید تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *