• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲

کشور آلمان به عنوان یک قطب اقتصادی بزرگ در اروپا شناخته می‌شود. این کشور به عنوان یک کشور صنعتی به نیروی کار بسیار زیادی نیاز دارد، به همین دلیل به شکل جدی با کمبود نیروی کار مواجه است. آوسبیلدونگ پرستاری آلمان یکی از روش‌هایی است که دولت آلمان برای تربیت نیروی کار ماهر در نظر گرفته است. دوره‌های آسبیلدونگ آلمان یک سیستم دوگانه ساختار یافته می‌باشد که از نظر قانونی نیز تعریف شده است. کشور آلمان به دلیل نرخ رشد منفی جمعیت خود تا چند سال آینده گرفتار معضلی به نام پیر شدن جمعیت خواهد شد که این موضوع کمی نگران کننده است، زیرا تعداد سالمندانی که به مراقبت احتیاج دارند روز به روز بیشتر خواهد شد؛ به همین علت است که دولت کشور آلمان در تلاش است تا تعداد پزشکان و پرستاران خود را افزایش دهد. در حقیقت با این سیاست به کار گرفته شده، در سال‌های پیش روی،  نیروی کار مناسبی برای پاسخ‌گویی به این نیاز جامعه آلمان تربیت خواهد شد.

در این مطلب قصد داریم تمام آن چه که به این موضوع مرتبط است را برای شما به طور کامل توضیح دهیم تا شما بتوانید به راحتی برای مهاجرت خود به آلمان اقدامات لازم را انجام دهید.

آوسبیلدونگ پرستاری به چه معنا است؟

قبل از آن که آوسبیلدونگ پرستاری آلمان را توضیح دهیم باید توضیح کوتاهی دربارۀ دوره‌های آوسبیلدونگ بدهیم. Ausbildung یک کلمه آلمانی است که به معنای کار آموزی یا آموزش حرفه است. در واقع در این دوره‌ها آموزش با کار ترکیب شده است . در آلمان بسیاری از جوانان ترجیح می‌دهند به جای رفتن به دانشگاه و گذراندن دوره‌های تحصیلی طولانی مدت و طاقت‌فرسا، در این دوره‌ها شرکت کنند، زیرا این کلاس‌ها به عنوان یک راه ارزشمند شناخته می‌شود که می‌توانند شما را برای رسیدن به مهارت و ورود به بازار کار به بهترین شکل آمده سازند. این دوره‌ها در حرفه‌‌های بسیار مختلفی برگزار می‌شود تا جوانان بتوانند به راحتی به فراگرفتن رشته مورد علاقه خود بپردازند.

مدت زمان دوره‌ها بسته به نوع حرفه‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است؛ اما به طور معمول بین 2 تا 3.5 سال طول خواهد کشید. در این دوره‌ها کارآموزان به کار گرفته می‌شوند و در کنار کار، آموزش می‌بینند، به همین دلیل است که در دورۀ کارآموزی نیز حقوقی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

حالا نوبت به توضیح آوسبیلدونگ پرستاری آلمان رسیده است. این دوره که مانند تمامی این دور‌ها از دو بخش نظری و عملی تشکیل شده است، حدوداً سه سال زمان می‌برد. دورۀ نظری معمولاً در مدرسه یا کالج حرفه‌ای تکمیل می‌شود و شامل دروس زیر است:

  • آناتومی انسان
  • فیزیولوژی
  • مراقبت‌های پرستاری
  • فارماکولوژی

دورۀ عملی آوسبیلدونگ پرستاری آلمان در بیمارستان یا سایر مراکز مراقبتی بهداشتی تکمیل می‌شود. در این مراکز کارآموزان تجربۀ عملی مراقبت از بیماران را تحت نظر یک پرستار ماهر به دست می‌آورد.

شرایط ثبت نام در آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان نیاز به تحصیلات آکادمیک پرستاری نیست، یعنی افراد با تحصیلات مختلف می‌توانند در این دوره‌ها شرکت نمایند. در این قسمت قصد داریم مهم‌ترین شروط لازم برای شرکت در این دوره‌ها را باهم بررسی کنیم.

شرایط تحصیلی

برای شرکت در این دوره‌ها باید حداقل 9 سال تحصیل کرده باشید، یعنی باید حداقل کلاس نهم را گذارنده باشید تا بتوانید در این دوره‌های کارآموزی شرکت کنید. البته این موضوع تنها برای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان صدق می‌کند و ممکن است دوره‌های کارآموزی حرفه‌های دیگر به تحصیلات بالاتری نیازمند باشند.

مهارت در زبان آلمانی

برای آن که بتوانید دورۀ پرستاری را سپری کنید، باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید؛ یعنی باید بتوانید به طور کامل به زبان آلمانی بخوانید و بنویسید. این موضوع برای دولت آلمان بسیار اهمیت دارد، زیرا یک پرستار باید بتواند به طور کامل با بیمار خود ارتباط برقرار کند تا بتواند به درستی از او مراقبت کند. به همین دلیل برای مهاجرت به آلمان از این  طریق باید یک مدرک معتبر زبان آلمانی در سطح B2 ارائه دهید.

سلامت کامل

برای آن که بتوانید یک پرستار موفق باشید، باید سلامت کامل جسمی و روانی داشته باشید، این موضوع نیز زیر ذره بین دولت آلمان قرار دارد؛ زیرا شغل پرستاری از جمله مشاغل سختی است که با جان انسان‌ها ارتباط مستقیم دارد که این موضوع به اهمیت آن اضافه می‌کند.

سن

برای گذراند دورۀ آوسبیلدونگ پرستاری آلمان باید بین 16 تا 27 ساله باشید تا دولت این کشور اجازۀ شرکت در این دوره‌ها را به شما بدهد.

سن برای شروع دوره‌های کارآموزی اهمیت دارد و به پایان رساندن آن بعد سن 27 سالگی مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

گواهی عدم سوء پیشینه

پیشینۀ شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و شما باید یک برگه معتبر که نشان دهندۀ عدم سوء پیشینه شما است را به دولت این کشور ارائه دهید تا اجازۀ ثبت نام در این دوره‌ها برای شما صادر گردد.

قبولی در مصاحبه

برای آن که بتوانید به کلاس‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان راه پیدا کنید، باید بتوانید در مصاحبۀ پذیرش این شرکت‌ها قبول شوید. تمامی شرکت‌های برگزار کننده این دوره‌ها آزمون‌های ورودی دارند تا شایستگی افراد برای پرستار شدن در این کشور را بسنجند و تنها افراد دارای صلاحیت را انتخاب کنند.

شرایط دیگر

با توجه به شرکت و مؤسسه‌ای که این دوره‌ها را برگزار می‌کنند، ممکن است یکسری شرایط مختلف وجود داشته باشد که شما تنها با بررسی اختصاصی شرایط هر شرکت و مؤسسه می‌توانید به آن‌ها پی ببرید. برای تحصیل در آلمان به این روش بهتر است با دقت فراوان مؤسسۀ آموزشی خود را انتخاب کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

در دوره های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، افراد چه چیزهایی یاد می گیرند؟

در طول کارآموزی، افراد مراقبت‌های اولیه از بیمار را به خوبی آموزش می‌بینند تا بتوانند به خوبی برروی علائم حیاتی بیماران نظارت داشته باشند، داروهای تجویز شده برای بیمار را به او داده یا برای او تزریق کنند و معاینات اولیه فیزیکی را برای بیمار انجام دهند. پرستاران باید به خوبی بتوانند یک زخم را درمان و پانسمان کنند؛ بنابراین یکی دیگر از موضوعاتی که در این دوره‌ها آموزش داده می‌شود، روش‌ها و درمان‌های تشخیصی مانند پانسمان کردن زخم است.

سرنوشت کارآموزان بعد از گذراندن دوره های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

بعد از گذراندن و تکمیل آوسبیلدونگ پرستاری آلمان افراد می‌توانند در آزمون ایالتی پرستاران آلمان شرکت کنند تا به یک پرستار دارای مجوز تبدیل شوند. بعد از آن این پرستاران می‌توانند برای استخدام در انواع مراکز مراقبتی بهداشتی مانند بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، کلینیک‌ها و مطب‌ها اقدام کنند.

اگر افراد بخواهند مسئولیت‌های سنگین‌تر و پیچیده‌تری مانند نقش‌های مدیریتی یا نظارتی داشته باشند، باید دوره‌های دیگری را نیز سپری کنند.

هزینه های دوره پرستاری آوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌های کارآموزی پرستاری در کشور آلمان بین 3 تا 3.5 سال طول می‌کشد؛ اما نکته جالب این است که در این مدت زمان شما هیچ هزینه‌ای برای تحصیل خود پرداخت نخواهید کرد، در واقع به دلیل آن که کشور آلمان با کمبود شدید کادر پزشکی روبرو است، سعی کرده است تا امکانات و شرایط بسیار خوبی را برای داوطلبان این حوزه‌ها فراهم آورد تا تعداد متقاضیان شرکت در این دوره‌ها افزایش یابد.

پرستاران در این کشور از شرایط مطلوبی در زمینه کار و درآمد برخوردار هستند، این شرایط برای کارآموزان این رشته نیز برقرار است.

البته باید توجه داشته باشید که در این سه سال و نیم شما برای گذراندن زندگی خود در این کشور به پول نیاز دارید؛ بنابراین باید از تمکن مالی برخوردار باشید تا بتوانید مخارجی همچون اجارۀ مسکن، خورد و خوراک، پوشاک و هزینه‌های خرید وسایل برای تحصیل خود را پرداخت نمایید. داشتن تمکن مالی برای صدور ویزا آسبیلدونگ پرستاری در آلمان و ویزای تحصیلی آلمان بسیار اهمیت دارد؛ به همین علت دولت این کشور نیز به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد.

شما با شرکت در این دوره‌ها، کارمند این کشور به حساب می‌آیید؛ بنابراین لازم است که حق بیمه و مالیات پرداخت کنید. خبر خوشحال کننده در رابطه با این موضوع این است که شما از همان روز اول به عنوان یک کارمند شناخته شده و حقوق دریافت خواهید کرد که این موضوع خود کمک قابل توجهی به شما در پرداخت هزینه‌های زندگی می‌کند. مالیات و حق بیمه به صورت خودکار از حقوق شما کسر می‌شود تا شما با خیالی راحت به تحصیل خود بپردازید.

میزان حقوق کارآموزان با پیشرفت برنامۀ آموزشی افزایش می‌یابد تا بتواند نیاز فرد را برطرف سازد. کارآموزان پرستاری در حال حاضر 8.50 یورو در ساعت برای سال اول کارآموزی، 8.70 یورو برای سال دوم و 8.90 یورو برای سال سوم دریافت می‌کنند. دستمزد برای یک پرستار Ausbildung ممکن است متغییر باشد. این درآمدها معمولاً سالانه بازنگری می شود و به میزان آن‌ها افزوده می‌گردد.

باید توجه کنید که این درآمدها به عنوان حداقل درآمدهای یک کارآموز پرستاری در نظر گرفته شده است. حقوق‌ها با توجه به برنامه آموزشی و کارفرما ممکن است متفاوت باشد. همچنین اگر فرد یک مهارت خاص داشته باشد، ممکن است در میزان دریافتی وی تأثیر بگذارد.

برای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان از کجا شروع کنیم؟

برای مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ آلمان می‌توانید به دفتر مهاجرتی آوا اعتماد کنید. مؤسسه ما با کادر مجرب و مشاوران خبرۀ خود می‌تواند شما را در این راه همراهی کند تا شما بتوانید سریع‌تر پرونده را خود را به پیش برده و به کشور آلمان مهاجرت کنید.

برای آن که بتوانید درخواست خود برای Ausbildung پرستاری در آلمان ثبت نمایید، باید با توجه به فرآیند خاص هر مؤسسه پیش بروید؛ زیرا مراکز و مؤسسات ارائه دهندۀ دوره‌های کارآموزی پرستاری هرکدام شرایط ویژه‌ای را تعریف کرده‌اند که مخصوص به خودشان است؛ اما یکسری نکات وجود دارد که برای شروع کار می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این نکات را در ادامه باهم بررسی خواهیم کرد:

درباره مؤسسات مختلف تحقیق کنید

شما باید با توجه به شرایط خود یک مؤسسۀ مناسب را که دوره‌های کارآموزی پرستاری را ارائه می‌دهند، انتخاب کنید، برای این کار باید دربارۀ مؤسسات مختلف تحقیق کنید و با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ها انتخاب کنید.

برای آن که بتوانید مراکز مختلف ارائه دهندۀ این دوره‌ها را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آژانس کار فدرال آلمان اقدام نمایید تا سریع‌تر به نتیجۀ مطلوب برسید.

شرایط مختلف را در نظر بگیرید

مطمئن شوید که شرایط لازم را برای شرکت در این دوره‌ها دارید. برای مثال شرایط سنی برای شرکت در دوره‌های کارآموزی پرستاری بین 16 تا 27 سال است و حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز گواهی پایان دورۀ کلاس نهم است. شرط اساسی دیگر برای شرکت در این دوره‌ها، تسلط به زبان آلمانی است که بسیار اهمیت دارد.

مدارک خود را آماده کنید

شما باید تمامی مدارک لازم برای شرکت در دورۀ کارآموزی پرستاری را با دقت جمع آوری کنیو تا بتوانید درخواست خود را به مؤسسه مورد نظر ارسال نمایید. مدارکی مانند گواهی پایان تحصیلات مانند دیپلم، شناسنامه، پاسپورت و غیره باید به زبان آلمانی ترجمه شود تا در قالب یک پرونده کامل برای مؤسسه مورد نظر ارسال شود.

درخواست خود را ارسال کنید

بعد از آن که تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کردید، نوبت به آن می‌رسد که درخواست خود را در قالب یک پرونده کامل و بی‌نقص برای مؤسسه‌ای که قصد دارید دورۀ آموزشی خود را در آن سپری کنید، ارسال کنید. شما می‌توانید درخواست خود را به صورت حضوری یا آنلاین ثبت نمایید تا درخواست شما مورد بررسی قرار بگیرد.

برای مصاحبه آماده باشید

چنانچه درخواست شما از طرف مؤسسه برگزار کننده دوره مورد قبول واقع شود، یک وقت مصاحبه برای شما تعیین خواهد شد تا شرایط شما برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان بررسی گردد ودر صورت داشتن شایستگی لازم برای شرکت در این دوره‌ها انتخاب شده و به یک پرستار کاربلد تبدیل شوید.

ثبت نام کنید و کار خود را آغاز نمایید

بعد از مصاحبه باید منتظر جواب آن باشید، درصورت قبولی در مصاحبه شما می‌توانید در دورۀ مورد نظر ثبت نام کرده و آماده حضور در کلاس‌های عملی و نظری خود برای فراگیری حرفه پرستاری باشید.

چرا افراد علاقه مند به شرکت در آوسبیلدونگ پرستاری آلمان هستند؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که افراد بیشتر علاقه‌مند به شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان هستند، به جای آن که زمان خود را برای تحصیلات آکادمیک این حرفه بگذارند. چند مورد از این دلایل را باهم بررسی خواهیم کرد:

آلمان کشوری پیشتاز در علم

تحصیل در کشور آلمان آرزوی افراد بسیار زیادی است، اما خیلی از افراد به دلایل مختلفی نمی‌توانند در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند. شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان یک روش مناسب برای افرادی است که قصد دارند از سطوح علمی بسیار بالای این کشور استفاده کنند.

شهریه ای برای پرداخت وجود ندارد

از آن جایی که کشور آلمان با کمبود کادر پزشکی به ویژه پرستار روبرو است، در تلاش است که شرایط را برای جذب افراد به این حرفه هموار سازد. یکی از اقدامات دولت آلمان در این راستا رایگان کردن شرکت در این دوره‌ها است. در واقع شهریه‌ شرکت در این دوره‌ها صفر است و شما از این بابت نگرانی نخواهید داشت.

استقلال مالی در همان ابتدا

افرادی که به عنوان کارآموز در مؤسسات مختلف در آلمان دوره می‌بینند، حقوق دریافت می‌کنند که این به معنای پیدا کردن استقلال مالی در همان ابتدا است. اگرچه این پرداختی‌ها خیلی زیاد نیست اما می‌تواند به کارآموزان کمک قابلی توجهی در گذران امور زندگی کند.

گرفتن اقامت دائم

شما می‌توانید در مدت 3 سال تحصیل خود، به عنوان کارآموزی در کشور آلمان اقامت داشته باشید و بعد از سپری کردن 5 سال اقامت دائم خود را برای ماندن در این کشور دریافت نمایید.

کلام پایانی

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید و می‌خواهید یک شغل مناسب در این کشور داشته باشید، گرفتن ویزا از طریق آوسبیلدونگ پرستاری آلمان بهترین روش است، زیرا هزینۀ کم‌تری برای شما داشته و به زمان کوتاه‌تری نیاز دارد. شما برای شرکت در این دوره‌ها نیاز به پرداخت شهریه ندارید و تنها باید از پس هزینه‌های زندگی خود برآیید. لازم به ذکر است که کارآموزان از همان ابتدا به عنوان کارمند این کشور شناخته شده و حقوق و مزایا دریافت می‌کنند که خود در تأمین هزینه‌های زندگی بسیار تأثیرگذار است. برای سپری کردن دورۀ کارآموزی پرستاری تنها به 3 سال زمان نیاز دارید؛ بنابراین می‌توانید سریع‌تر به رویای خود برسید. داشتن سن 16 تا 27 سال، تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی، گواهی اتمام دورۀ متوسطه وغیره از جمله شرایط پذیرش مؤسساتی است که در کشور آلمان این دوره‌ها را برگزار می‌کنند.

سوالات متداول

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان چند سال طول خواهد کشید؟

 طی کردن دورۀ کارآموزی پرستاری در کشور آلمان 3 سال تا 3 سال و نیم زمان لازم دارد.

تا چه سنی می‌توان برای شرکت در دوره‌های کارآموزی پرستاری در کشور آلمان اقدام کرد؟

تا سن 27 سالگی شما می‌توانید برای شرکت در این دوره‌ها اقدام نمایید.

آیا بعد از اتمام این دوره‌ها می‌توان به صورت مستقیم وارد حرفۀ پرستاری شد؟

خیر، بعد از اتمام این دوره‌ها شما باید آمادۀ شرکت در یک آزمون جامع در کشور آلمان شوید که در صورت قبولی در این آزمون به یک پرستار دارای مجوز تبدیل خواهید شد که می‌تواند در هر مرکز بهداشتی و درمانی مانند بیمارستان‌ها یا خانه‌های سالمندان مشغول به کار شود.

آیا داشتن تمکن مالی برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان اهمیت دارد؟

اگرچه گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان نیاز به پراخت شهریه ندارد، اما افراد باید بتواند در طول تحصیل خود از پس مخارج زندگی به خوبی برآیند؛ بنابراین اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزا اهمیت دارد.