• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
بهترین آوسبیلدونگ در آلمان

مهاجرت به آلمان رویاییست که چندین سال است در سر پیر و جوان پرورش یافته است. به هر حال زندگی در کشوری با اقتصاد قوی آرزوی هر شخصی است. مطمئنا می‌دانید کشور آلمان فرصت‌های شغلی متعددی را در اختیار شهروندان خود قرار داده است. همین امر زمینه‌ای را فراهم کرده تا روز به روز متقاضیان کار در آلمان افزایش پیدا کنند. اما آیا تمامی متقاضیان مدرک تحصیلی قابل قبولی دارند؟ یا اینکه در حوزه کاری خاصی تخصص دارند؟ مطمئنا خیر! شاید شما نیز جزو افرادی باشید که قصد مهاجرت به این کشور را دارید ولی در هیچ حیطه تحصیلی یا تخصصی، رزومه قابل قبولی ندارید. در این شرایط شاید ناامید شوید و به یاد داشته باشید که مقوله‌ای به نام آوسبیلدونگ می‌تواند همانند معجزه‌ای برای شما عمل کند.

ممکن است کمی این واژه برایتان ناآشنا باشد. به دلیل اهمیتی که این موضوع برای مهاجران دارد تصمیم گرفته‌ایم به طور کامل به شرح این موضوع بپردازیم. بنابراین توصیه می‌کنیم مطالعه این مطلب مهم را از دست ندهید؛ زیرا سعی داریم بهترین آوسبیلدونگ در آلمان را به شما معرفی کنیم.

آوسبیلدونگ چیست؟

واژه آوسبیلدونگ به یکی از آسان‌ترین شیوه‌های مهاجرت به آلمان مربوط می‌شود. در این شیوه شما بدون هیچ تخصص قبلی برای کار در آلمان آماده خواهید شد. اما چطور؟ دولت این کشور دوره‌های آموزشی خاصی را تدارک دیده است که شباهت زیادی به کلاس‌های فنی حرفه‌ای کشور ما دارند. متقاضیان با شرکت در این کلاس‌ها برای یک حرفه یا شغل آماده شده و مدرک اتمام دوره نیز دریافت می‌کنند. زمانی که این دوره به طول می‌انجامد حدودا دو الی چهار سال است. مربیان آوسبیلدونگ تمام نکته‌های آموزشی را از طریق دو شیوه عملی و نظری به متقاضیان عرضه می‌کنند. به همین دلیل ذهن فرد از تمام جهات برای یادگیری آماده خواهد شد. اما فرد در طول این دوره چگونه مخارج زندگی خود را تامین کند؟

 یکی از بهترین نکات پیش روی متقاضیان آوسبیلدونگ آلمان این است که دولت این کشور در طول این دوره دو یا سه ساله به افراد حقوق ماهیانه پرداخت می‌کند! میزان این حقوق به طور میانگین بین نهصد تا ۱۲۰۰ یورو خواهد بود و بخش زیادی از زندگی اشخاص را پوشش می‌دهد. پس از تمام شدن این دوره، مرکز آموزشی یک گواهینامه پایانی به شخص اعطا می‌کند که همانند مهر تاییدی بر مهارت‌های فرد است. با کمک این گواهینامه می‌توانید برای اشتغال در موقعیت‌های شغلی زیادی اقدام کرده و به راحتی به یک شرایط کاری مناسب دست پیدا کنید. پس این راه می‌تواند سرآغاز خوبی برای زندگی در آلمان باشد.

مهم‌ترین مزیت‌های آوسبیلدونگ آلمان شامل چه مواردیست؟

 1. تمامی مهارت‌هایی که برای اشتغال در یک حرفه خاص نیاز دارید را فرا خواهید گرفت. به جرات می‌توان گفت مربیان این دوره هیچ گونه کم و کاستی در رابطه با آموزش شاگردان دوره آوسبیلدونگ آلمان باقی نمی‌گذارند‌. به همین خاطر خیال کارفرمایان آلمانی از بابت استخدام این افراد راحت خواهد بود.
 2. متقاضیان هیچ گونه هزینه‌ای برای شرکت در این دوره پرداخت نخواهند کرد. همان‌طور که می‌دانید ثبت نام در خیلی از دانشگاه‌های این کشور با شهریه خاصی همراه است؛ اما متقاضیان آوسبیلدونگ آلمان به صورت کاملا رایگان در دوره‌ها شرکت خواهند کرد.
 3. متقاضی علاوه بر عدم پرداخت شهریه، حقوق نیز دریافت خواهد کرد. این گزینه برای افرادی که تمکن مالی بالایی ندارند یک امتیاز فوق‌العاده به حساب می‌آید.
 4. ثبت نام در دوره‌های آوسبیلدونگ یکی از ساده‌ترین جرقه‌های زندگی در آلمان به شمار می‌رود. بدین صورت که شما با کمترین هزینه ممکن و بدون مدرک تحصیلی خاصی، واجد شرایط دوره‌ها خواهید بود.
 5. همانطور که فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها مدرک تحصیلی دریافت می‌کنند، شرکت کنندگان این دوره نیز گواهی اتمام آموزش‌ها را به دست آورده و به عنوان سندی مبتنی بر مهارت خود، به کارفرمایان آلمانی ارائه خواهند داد.
 6. به دلیل این‌ که تمام آموزش‌ها حالت عملی نیز دارند، فرد ‌کلاس‌هایی نطیر دوره کارآموزی را گذرانده و از این حیث، شرایطی مشابه اشتغال را تجربه خواهد کرد. همین امر یک امتیاز فوق العاده در رزومه و تجربیات قبلی اشخاص محسوب می‌شود.

آوسبیلدونگ آلمان برای شما یک گزینه عالیست اگر…

در رابطه با مقوله آوسبیلدونگ آلمان، بایدها و نبایدهای زیادی دیده می‌شود. برخی از این موارد را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

 • اگر قصد دارید به تنهایی مهاجرت کنید و یا اعضای خانواده شما جزو شهروندان آلمان هستند می‌توانید به دنبال آوسبیلدونگ آلمان باشید؛ چون پس از صدور ویزای مربوط به آوسبیلدونگ، به اعضای خانواده فرد هیچ گونه ویزای همراهی تعلق نخواهد گرفت.
 • اگر مدرک تحصیلی شما دیپلم بوده و به دنبال این هستید که یک موقعیت کاری خوب در این کشور دریافت کرده و ویزای آلمان را بگیرید می‌تواند روی آوسبیلدونگ حساب ویژه‌ای بکشید.
 • اگر در یک رشته دانشگاهی فارغ التحصیل شده‌اید و یا یک دوره فنی حرفه‌ای را گذرانده‌اید و اکنون قصد دارید پس از یک دوره کارآموزی در آلمان مشغول به کار شوید می‌توانید به آوسبیلدونگ آلمان به عنوان یک گزینه عالی نگاه کنید.

البته در نظر داشته باشید که یکایک موارد گفته شده همگی جزو شرایط عمومی فرد متقاضی به حساب می‌آیند. اما دولت آلمان یک سری شرایط اختصاصی را برای پذیرش متقاضیان در نظر گرفته است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

شرایط ضروری برای قبولی در اوسبیلدونگ آلمان

 • شما قرار است با برنامه آوسبیلدونگ، ویزای آلمان را دریافت کرده و پس از اتمام دوره، مشغول به کار شوید. در نتیجه لازم است حداقل به سطح B2 زبان آلمانی مسلط باشید تا بتوانید به عنوان یک شهروند در این کشور کار و زندگی کنید.
 • متقاضیان آوسبیلدونگ حداقل باید مدرک دیپلم را داشته باشند.
 • حتما پیش از ورود به کشور آلمان، از یک شرکت معتبر بیمه دریافت کنید.
 • لازم است از یک موسسه آموزشی در این کشور مورد پذیرش قرار بگیرید. ارائه تاییدیه کتبی از این موسسه برای دریافت ویزای آلمان کاملا ضروریست.
 • متقاضی باید یک تمکن مالی در حدود ۸۶۰ یورو در ماه داشته باشد. این میزان از تمکن برای قبولی در ویزا الزامی است.
 • شما بایستی حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید. افراد زیر هجده سال امکان دریافت پذیرش در آوسبیلدونگ را ندارند. اما در رابطه با حداکثر سن نمی‌توان رنج دقیقی را معین کرد. به طور معمول محدودیت سنی در این رابطه وجود ندارد ولی افرادی که زیر ۳۲ سال سن دارند از شانس بیشتری در این مورد برخوردار هستند.

چه حوزه‌هایی آموزشی در آوسبیلدونگ آلمان بیشترین طرفدار را به خود اختصاص داده‌اند؟

تعیین بهترین آوسبیلدونگ در آلمان به این موضوع بستگی دارد که شما از چه دیدگاهی برای انتخاب برترین گزینه استفاده کنید. ممکن است یک شخص، پرطرفدارترین حیطه شغلی را انتخاب کرده و دیگری صرفا بر حسب علاقه شخصی انتخاب خود را انجام دهد. به هر حال با توجه به آمارها، چندی از پرطرفدارترین حوزه‌های آوسبیلدونگ در آلمان را برای شما نام می‌بریم‌:

 • مشاغل مربوط به خدمات عمومی
 • کارمند مالیات، معاون راه و ساختمان، شغل‌های مربوط به قضاوت، امور ساختمانی و نقشه برداری، منشی، رسانه

شغل‌های مهارتی خدماتی

 انبارداری، خدمات آرایشگری، مشاغل مربوط به غذا مانند آشپزی و نانوایی، شغل‌های هنری مانند نقاشی و عکاسی، صنایع دستی، مجسمه سازی، بنایی

خدمات کشاورزی

 باغبانی، جنگلبانی و کشاورزی

مشاغل تجاری

 مدیریت، عمده فروشی، امور بانکداری، خدمات بیمه، وزارت اطلاعات

مشاغل درمانی

دستیاری در حوزه‌های پزشکی و دامپزشکی، نسخه پیچی و کارمند داروخانه، تزریقات

مطمئنا انتخاب این گزینه که در کدام یک از حیطه‌های آموزشی آوسبیلدونگ در آلمان ثبت نام کنید یکی از سرنوشت‌ سازترین گزینش‌های زندگی شما خواهد بود. درست است که توجه به بازار کار و محبوبیت مشاغل اهمیت دارید ولی سعی کنید صرفا بر این اساس انتخاب نکنید. شما باید تمام شرایط مهم نظیر علاقه و استعداد شخصی خود را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید تمامی استعدادهای خود را شکوفا کرده و بهترین آوسلبیلدونگ در آلمان را به خود اختصاص دهید.

بهترین آوسبیلدونگ در آلمان

علاوه بر لیست قبلی، موارد زیر جزو بهترین آوسبیلدونگ‌ها در این کشور محسوب می‌شوند:

 • پرستاری
 • دستیار پژوهشی
 • جوشکاری
 • افسر پلیس
 • نجاری
 • آرایشگری
 • هتلداری
 • فیزیوتراپی
 • خیاطی
 • برنامه نویسی
 • مشاور املاک
 • داروسازی
 • مکانیک

با چه برنامه ریزی و زمان بندی به بهترین آوسبیلدونگ در آلمان دست پیدا کنیم؟

مطمئنا اگر کمی در مورد ضوابط و قوانین کشور آلمان تحقیق کرده باشید متوجه شده‌اید که این کشور تا چه حد به برنامه ریزی و پیروی از قوانین اهمیت می‌دهد. در نتیجه هیچ گاه نمی‌توان تصور کرد که پذیرش در بهترین آوسبیلدونگ در آلمان بدون هیچ قانونی انجام خواهد شد. قبولی در این برنامه مهم مستلزم پیروی از قواعد و برنامه ریزی‌های زیادی است‌. در ادامه چند نکته مهم در مورد زمان بندی و شرایط ثبت نام در این دوره را برایتان شرح خواهیم داد.

 1. شما قرار است به عنوان یک فرد خارجی در دوره‌های آوسبیلدونگ این کشور مورد پذیرش قرار بگیرید؛ بنابراین نمی‌توانید بدون برنامه ریزی قبلی و به طور ناگهانی برای ثبت نام اقدام کنید. سعی کنید حداقل یک سال پیش از اقدام در مورد بهترین آوسبیلدونگ در آلمان تحقیق کرده و دوره مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس به صورت دقیق شرایط ثبت نام در این دوره را مورد بررسی قرار دهید.
 2. پس از پایان تحقیقات باید در سایت ausbildung.de به دنبال رشته و حیطه مهارتی خود باشید. سعی کنید آوسبیلدونگی را انتخاب کنید ‌که ظرفیت پذیرش بیشتری دارد؛ در این صورت شانس بیشتری خواهید داشت.
 3. در این مرحله باید تمامی شرایط و قواعد ضروری را فراهم کنید. برخی از این شرایط شامل ارائه مدرک زبان، گردآوری مدارک تحصیلی و هویتی، ارائه تمکن مالی و بیمه هستند. باید به صورت دقیق شرایط خواسته شده توسط کارفرما را فراهم کنید تا مشکلی از بابت این گزینه وجود نداشته باشد. لازم به ذکر است که کلیه این مراحل توسط شرکت مهاجرتی آوا برای متقاضیان عزیز انجام خواهد شد.
 4. حال لازم است شرح دقیقی از انگیزه و رزومه خود را برای سرپرست دوره کارآموزی یا آوسبیلدونگ ارسال کنید. برای این کار در ابتدا به صورت شفاف توضیح دهید که چرا قصد دارید در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان شرکت کنید. هر چقدر که انگیزه نامه شما برای کارفرما قانع کننده‌تر باشد، شانس بیشتری برای پذیرش خواهید داشت. پس سعی کنید انگیزه نامه خود را طوری بنویسید که کارفرما قانع شود که یک نیروی بااستعداد و مشتاق یادگیری را ثبت نام خواهد کرد. از سوی دیگر در رزومه نامه خود باید تمامی مدارک تحصیلی، دوره‌های آموزشی شامل مدرسه، دانشگاه و یا فنی حرفه‌ای را توضیح دهید. اگر در پژوهش خاصی شرکت کرده‌اید و یا در موقعیت شغلی خاصی مشغول بوده‌اید نیز حتما یکایک آن‌ها را ذکر کنید. به طور کلی هر چقدر رزومه و انگیزه نامه شما پربارتر باشد، شانس شما برای قبولی در بهترین آوسبیلدونگ در آلمان بالاتر خواهد رفت.
 5. در مرحله بعد باید یک نامه رضایت تحت عنوان zav از کارفرمای خود دریافت کنید. در واقع این نامه مجوزیست که به شما اجازه می‌دهد در کشور آلمان دوره‌های کارآموزی را سپری کرده و مشغول به کار شوید.
 6. گاهی اوقات کارفرما از شما درخواست می‌کند تا مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کنید. در این صورت باید مطابق قوانین تحصیلی این کشور، دروس پاس شده را با واحدهای تحصیلی المان تطابق دهید.
 7. بعد از طی کردن مراحل قبلی، باید به سایتی تحت عنوان ویزا متریک مراجعه کنید. در این سایت تمامی مدارک شما مورد تایید قرار گرفته و امور مربوط به ارائه ویزای آلمان انجام می‌شود. به علاوه در این مرحله باید تمامی هزینه‌های مربوط به تایید مدارک و دریافت ویزا را پرداخت کنید.
 8. آخرین مرحله ورود به خاک آلمان و مراجعه حضوری به موسسه آوسبیلدونگ است. بعد از اقامت در این کشور می‌توانید به سرعت دوره‌های آموزشی خود را آغاز کرده تا هر چه سریع‌تر وارد بازار کار شوید.

شرایط اقامت بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ در آلمان

حتی اگر در بهترین آوسبیلدونگ در آلمان مورد پذیرش قرار بگیرید باز هم باید بتوانید در یک موقعیت شغلی استخدام شوید تا اقامت این کشور برای شما صادر شود. خوشبختانه دولت این کشور به تمامی افرادی که این دوره را پشت سر گذاشته‌اند اجازه می‌دهد تا یک سال پس از اتمام دوره به دنبال موقعیت شغلی باشند. اگر مهارت‌های آموزش داده را به خوبی فرا گرفته باشید و بتوانید خود را به کارفرماهای آلمانی ثابت کنید مطمئنا در مدت زمان کوتاهی می‌توانید یک شغل مناسب پیدا کنید؛ چرا که آلمان کشوری مملو از فرصت‌های شغلی بی نظیر است؛ به شرطی که در کار خود ماهر باشید. لازم به ذکر است که پس از دو سال کار کردن در این کشور می‌توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست کرده و به یکی از شهروندان این کشور تبدیل شوید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم بهترین آوسبیلدونگ‌ در آلمان را به شما معرفی کنیم. اما به طور قطع تعیین برترین آوسبیلدونگ برای هر شخص با دیگری متفاوت است؛ چرا که استعدادهای افراد با یکدیگر تفاوت دارد. برای این که بتوانید بهترین مشاوره در مورد انتخاب حیطه آوسبیلدونگ را دریافت نمایید می‌توانید با یکی از همکاران ما در شرکت مهاجرتی آوا صحبت کنید. اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید مطمئنا راهی ساده‌تر و مطمئن‌تر از ویزای آوسبیلدونگ‌ پیدا نخواهید کرد. فرصت اشتغال در موقعیت‌های شغلی کشوری که اقتصاد فوق العاده‌ای دارد برای هر یک از ما رویایی خواهد بود. پس به شما توصیه می‌کنیم ساده از کنار این موقعیت عالی نگذرید. ورود سریع به بازار کار یکی از هزاران مزایای آوسبیلدونگ محسوب می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید همه روزه از طریق روش‌های ارتباطی با مجموعه ما در تماس باشید.

سوالات متداول

محدودیت سنی برای پذیرش در آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

به صورت کتبی و قانونی محدودیتی برای پذیرش در این دوره‌ها وجود ندارد؛ اما اگر زیر ۳۰ سال برای پذیرش اقدام کنید مطمئنا شرایط بهتری پیش روی شما خواهد بود و شانس شما افزایش پیدا می‌کند‌.

آیا افراد بالای سی سال هیچ شانسی برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان ندارند؟

به طور قطع نمی‌توان به این سوال پاسخ مثبت داد. شما باید پیش از اقدام، با مسئولین موسسه آوسبیلدونگ مکاتبه کرده و بتوانید با ارائه مدارک و توانایی‌های خود به آن‌ها اثبات کنید که لایق دریافت این پذیرش هستید. در صورت موافقت موسسه مربوطه هیچ محدودیتی برای ارائه ویزای آوسبیلدونگ برای شما وجود نخواهد داشت.

پروسه دریافت ویزای آوسبیلدونگ چقدر به طول می‌انجامد؟

پروسه ارائه ویزای آوسبیلدونگ معمولا با سرعت بیشتری انجام می‌شود. به طور میانگین بین دو الی سه ماه نتیجه مربوطه به متقاضی اعلام شده و ویزای آلمان به او ارائه می‌شود.

آیا شرکت ایرانیان در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان آزاد است؟

بله، درست است که در سال‌های اخیر پروسه مهاجرت به آلمان برای ایرانی‌ها سخت‌تر از قبل شده‌است ولی این بدین معنا نیست که هیج راهی برای هموطنان ما وجود ندارد. فقط کافیست پروسه مهاجرت خود را به یکی از معتبرترین شرکت‌های مهاجرتی محول کنید تا به بهترین نتیجه از آن شما باشد.

حداقل و حداکثر زمان دوره آوسبیلدونگ در آلمان چقدر است؟

به طور معمول این زمان با توجه به حیطه آموزشی متغیر است؛ اما رایج‌ترین زمان بین دو الی چهار سال در نظر گرفته می‌شود.

اصلی‌ترین مزایای دوره آوسبیلدونگ چیست؟

وجود فرصت‌های شغلی فراوان و عدم نیاز به ارائه تحصیلات دانشگاهی دو مورد از مزایای بی‌شمار این دوره هستند که باعث شده‌اند روز به روز تعداد متقاضیان آوسبیلدونگ در آلمان رو به افزایش باشد.

آوسبیلدونگ چه معایبی دارد؟

مطمئنا تعداد مزایای آوسبیلدونگ فراتر از معایب آن است. اما برای شرح معایب این دوره می‌توان به مواردی همچون کمتر بودن حقوق افراد نسبت به سایر موقعیت‌های شغلی آزاد اشاره کرد. همچنین وقت آزاد افراد کمتر از سایر شهروندان بوده و تعداد مشاغل مدیریتی بالا نیست.