• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
تحصیل رشته روانشناسی در کانادا
5/5 - (1 امتیاز)

روانشناسی به عنوان یکی از علوم پایه‌ که به مطالعه ذهن و رفتار انسان می‌پردازد، نیازمند محیطی آموزشی است که بتواند به بهترین شکل ممکن دانش و مهارت‌های لازم را به دانشجویان منتقل کند. کانادا با داشتن دانشگاه‌هایی که در رتبه‌بندی جهانی جایگاه‌های ممتازی دارند، مقصدی ایده‌آل برای دانشجویان علاقه‌مند به روانشناسی است. دانشگاه‌های کانادا نه تنها از نظر کیفیت آموزشی بلکه از لحاظ فرصت‌های تحقیقاتی و دسترسی به منابع علمی غنی، شرایطی فراهم می‌کنند که دانشجویان بتوانند به طور کامل استعدادهای خود را شکوفا کنند. در این مقاله، نگاهی جامع به اهمیت و مزایای تحصیل رشته روانشناسی در کانادا خواهیم داشت و نکات کلیدی برای موفقیت در این مسیر را مورد بحث قرار خواهیم داد.

چرا باید در کانادا روانشناسی بخوانید؟

کانادا به عنوان یک مقصد عالی برای دانشجویان بین‌المللی شناخته شده است. ادامه تحصیل رشته روانشناسی در کانادا می‌تواند به شما فرصت دهد تا در یک محیط چندفرهنگی و با انبوهی از فرصت‌ها و تخصص‌ها قرار بگیرید. شش دلیل زیر برای ادامه تحصیل در روانشناسی در یک دانشگاه کانادایی مورد توجه قرار دارد که عبارتند از:

 • مدرک معتبر بین‌المللی: دانشگاه‌های کانادا در رتبه 50 بهترین یا لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. مدرک روانشناسی از یک دانشگاه معتبر کانادایی می‌تواند موجب پذیرش شما در بهترین دانشگاه جهانی برای کارشناسی ارشد مانند هاروارد یا ییل شود.
 • تخصص‌های مختلف: دانشگاه‌های کانادا رشته‌های تخصصی خود را در روان‌شناسی اجتماعی، روان‌شناسی ورزشی، روان‌شناسی کارآفرینی، صنعت و غیره ارائه می‌دهند. این بستگی به شما دارد که کدام رشته را انتخاب نموده و یک شغل خاص مرتبط با ورزش، سرگرمی، صنعت تولید، آموزش و غیره انتخاب کنید.
 • انبوهی از فرصت‌ها: کانادا به دلیل نرخ بالای استخدام شناخته شده است. برخی از مشاغل جالب و غیرمتعارفی که فارغ‌التحصیلان کانادایی در آن مشغول به کار می‌شوند عبارتند از: تبلیغات، کارآفرین، کارمند رفاه کودکان، بازاریابی، هماهنگ‌کننده برنامه، کارشناس روابط عمومی، مشاور مواد و غیره.
 • آموزش مقرون به صرفه: متوسط هزینه سالانه یک رشته روانشناسی کارشناسی ارشد یا لیسانس در یک دانشگاه کانادا بین 15000 تا 28000 دلار کانادا بوده که نسبتاً کمتر از ایالات متحده است. همراه با بورسیه تحصیلی، روش‌های انعطاف پذیر زیادی وجود دارد که می‌توانید برای اقامت خود در کانادا برنامه‌ریزی کنید.
 • حرفه‌ای با درآمد بالا: تقاضا برای روانشناس در کانادا به سرعت در حال افزایش بوده و یک حرفه بسیار پردرآمد در کانادا است. میانگین حقوق روانشناس بالینی در کانادا 97000 دلار در سال است که در مقایسه با کشورهای آسیایی بسیار بالاست.
 • رویکرد میان رشته‌ای: رویکرد میان رشته‌ای به معنای ارائه روانشناسی با موضوعات دیگر مانند فلسفه، هنر، هنرهای آزاد، تجارت، صنعت است. کالج‌ها و دانشگاه‌ها نیز رشته‌های تحصیلی جالبی مانند لیسانس علوم کاربردی، لیسانس هنر، کارشناسی ارشد آموزش در روان‌شناسی رشد، لیسانس علوم در روان‌شناسی ارائه می‌دهند.

بهترین دانشکده های روانشناسی در کانادا

اکنون که دلایل لازم برای ادامه تحصیل رشته روانشناسی در کانادا را داریم، اجازه دهید روی بهترین دانشکده‌های روانشناسی کشور تمرکز کنیم. توجه داشته باشید که اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای ورود به دانشگاه‌های عالی این کشور الزامی است. این دانشگاه‌ها شهرت خود را از طریق سال‌ها ارائه تجربیات عالی برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی ایجاد کرده‌اند. در ذیل با برخی از بهترین دانشگاه‌های کانادا آشنا می‌شویم:

 • دانشگاه تورنتو محبوب در سراسر جهان: دانشگاه تورنتو یک موسسه عمومی است که در سال 1827 تاسیس شد. حدود 80 درصد از دانشجویان آن در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. تقریباً 95 درصد از دانشجویان فارغ التحصیل این دانشگاه در مرکز شهر سنت تحصیل می‌کنند و همچنین بیش از 60 درصد از دانشجویان آن در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند. علاوه بر این هزاران دانشجوی خارجی از بیش از 160 کشور و منطقه در دانشگاه تورنتو تحصیل می‌کنند. این دانشگاه شامل بخش‌هایی است که بر طیف وسیعی از رشته‌ها مانند علوم کاربردی و مهندسی، مدیریت و بهداشت عمومی متمرکز شده‌اند. در مجموع، این دانشگاه حدود 700 رشته کارشناسی و بیش از 200 رشته کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. زبان اصلی آموزش در این دانشگاه زبان انگلیسی است.

شایان ذکر است که تقویم تحصیلی بین سه پردیس این دانشگاه متفاوت است. مسکن دانشجویی در هر پردیس در دسترس بوده و محل اقامت برای همه دانشجویان سال اول مقطع کارشناسی تضمین شده است. این دانشگاه بیش از 44 کتابخانه دارد که بیش از 19 میلیون جلد فیزیکی را در خود جای داده است. یکی از نوآوری‌های عمده‌ای که در دانشگاه تورنتو کشف شد، انسولین است که محققان در اوایل دهه 1920 کشف کردند. مرکز Banting & Best Diabetes دانشگاه به نام دو نفر از این محققان نامگذاری شده است که یکی از آن‌ها در نهایت جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی را برای این کار دریافت کرد.

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: این دانشگاه یک موسسه دولتی واقع در استان بریتیش کلمبیا در کانادا است. این دانشگاه در سال 1908 تاسیس شد و در سال 1915 افتتاح گردید. دارای دو پردیس اصلی (پردیس ونکوور و پردیس اوکاناگان) واقع در کلونا است. پردیس ونکوور بزرگتر از این دو است و بیش از 85 درصد از دانشجویان UBC را در خود جای می‌دهد. در سال اخیر، 23 درصد از دانشجویان در پردیس ونکوور و حدود 13 درصد در پردیس اوکاناگان بین‌المللی مشغول به تحصیل بوده‌اند. هزینه‌های تحصیل در UBC بر اساس مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است و برای دانشجویان بین‌المللی به مراتب هزینه بیشتری را در برمی‌گیرد. مسکن دانشگاهی برای دانشجویان سال اول UBC تضمین شده است و دانشجویان بین‌المللی تازه پذیرفته شده که در مقطع کارشناسی سال دوم هستند نیز اولویت مسکن را دریافت می‌کنند. همچنین مسکن برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز در دسترس است. پردیس ونکوور بیش از دوازده بخش دانشگاهی را ارائه می‌دهد، در حالی که پردیس اوکاناگان دارای هشت بخش است. تقویم دانشگاهی برای هر دو پردیس شامل برگزاری کلاس در دو ترم زمستان و تابستان است، اگر چه برگزاری کلاس‌های تابستان اختیاری است. البته ناگفته نماند که زبان اصلی آموزش در UBC  انگلیسی است.
 • دانشگاه مک گیل: دانشگاه مک‌گیل یک موسسه عمومی است که در سال 1821 تاسیس شد و در کبک کانادا واقع شده است. این دانشگاه دارای دو پردیس است: پردیس مرکز شهر در مونترال و پردیس مکدونالد در سنت آن دو بلوو. این دو پردیس تقریباً 20 مایل از هم فاصله دارند. زبان اصلی آموزش انگلیسی است، اگرچه در سال اخیر حدود 20 درصد از دانشجویان دانشگاه گفتند که فرانسوی زبان مادری آنهاست. در واقع، حدود نیمی از جمعیت مونترال به عنوان زبان اول فرانسوی صحبت می‌کنند. حدود یک چهارم دانشجویان بین المللی هستند و دانشجویانی از بیش از 150 کشور جهان جهت تحصیل رشته روانشناسی در کانادا به آن می‌آیند. مسکن دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر دو پردیس در دسترس است. این دانشگاه از 10 دانشکده و مدرسه تشکیل شده است  که شامل علوم کشاورزی و محیط زیست، هنر، دندانپزشکی، آموزش، مهندسی، حقوق، مدیریت، پزشکی، موسیقی و علوم بوده که حدود 300 رشته تحصیلی ارائه می‌دهند. حدود دو سوم دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بالاتر بوده و تقویم تحصیلی مک گیل بر اساس سیستم ترم تحصیلی است. این دانشگاه به چندین بیمارستان آموزشی وابسته است و دانشکده پزشکی آن قدیمی ترین مرکز آموزشی در کشور کانادا به شمار می‌رود.

کالج‌ های برتر برای تحصیل رشته روانشناسی در کانادا

برخی از کالج‌های برتر ارائه‌دهنده مقطع دیپلم روانشناسی در کانادا عبارتند از:

1. کالج سنکا: این کالج دیپلم روانشناسی را تحت رشته اوتیسم و علوم رفتاری انتاریو ارائه می‌دهد. این رشته بر طراحی و اجرای طرح‌های درمان رفتاری مؤثر با استفاده از اصول تحلیل رفتاری کاربردی (ABA) و مداخلات شدید رفتاری (IBI) تمرکز دارد.

2. کالج Fanshawe: این کالج نیز رشته اوتیسم و علوم رفتاری انتاریو را ارائه می‌دهد. هدف این برنامه افزایش دانش در مورد اختلال طیف اوتیسم (ASD) و یادگیری تکنیک‌های مداخله موثر است. دانشجویان از طریق دو دوره کارآموزی میدانی و یک مطالعه آکادمیک آموزش می‌بینند و برای فرصت‌های شغلی مختلف آماده می‌شوند.

3. کالج مشاوره حرفه‌ای کلونا (KCPC): این کالج دیپلم روانشناسی کاربردی و مشاوره را ارائه می‌دهد که گزینه‌های متنوعی برای اهداف شغلی مختلف دارد. آموزش‌ها بر نظریه‌ها و تکنیک‌های اصلی برای درمان اختلالات هیجانی، شناختی و رفتاری متمرکز است. شما می‌توانید تخصص‌هایی مانند مشاوری حرفه‌ای و روان‌درمانی را انتخاب کنید.

رشته روانشناسی در کانادا

شرایط لازم برای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا چیست؟

برای برخورداری از شرایط لازم برای تحصیل رشته روانشناسی در کانادا باید به موارد زیر توجه و دقت ویژه‌ای داشته باشید که عبارتند از:

 1. دیپلم: دانشجویان مقطع کارشناسی در رشته روانشناسی باید یک توصیه نامه ارائه دهند، بیانیه هدف داشته باشند و مدرک آیلتس یا مهارت زبان معادل آن را دریافت کنند (PTE، تافل) با معدل حداقل 6.
 2. کارشناسی: دانش آموزان لیسانس قرار است در 10+2 امتحان که توسط هیئت مدیره مدارس به رسمیت شناخته شده است، شرکت کنند. دو نمره در علوم انسانی و علوم برای واجد شرایط بودن برای این پذیرش بسیار مهم است.

کارشناسی ارشد: دانشجویان کارشناسی ارشد نیاز به مدرک لیسانس در یک رشته روانشناسی یا مدرک معادل آن از یک دانشگاه شناخته شده دارند. توجه کنید که به جز دانشجویان مقطع کارشناسی که باید مدرک زبان انگلیسی خود را تحویل دهند، کسانی که برای هر مدرک زبان مادری متفاوتی دارند باید نمرات مرزی آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی مانند IELTS، TOEFL، PTE و غیره را کسب کنند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی در کانادا

از جمله معیارهای مهم و حائز اهمیت برای اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی در کانادا موارد زیر است:

 • درجه B یا معدل 3.0 در مقیاس 4.33 در سطح دبیرستان.
 • حداقل باید دروس ریاضیات، فیزیک، شیمی گذرانده باشد.
 • دانشجویان بین‌المللی، از کشورهایی که زبان انگلیسی زبان اول آنها نیست، ملزم به ارائه تافل، آیلتس, PTE, یا هر نمره آزمون قابل قبول دیگری برای نشان دادن مهارت در زبان انگلیسی هستند. حداقل نمره آیلتس 6.5 یا تافل نمره 90 برای واجد شرایط بودن برای پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا مورد نیاز است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش رشته روانشناسی مقطع کارشناسی

برای پذیرش در رشته‌های کارشناسی در کانادا، انتظار می‌رود که متقاضیان مدارک زیر را ارائه دهند:

 • رونوشت های رسمی
 • نمرات آزمون استاندارد
 • نمرات مهارت انگلیسی
 • CV یا رزومه به روز شده
 • توصیه نامه
 • نوشتن نمونه بیانیه هدف
 • متقاضیان ملزم به ارائه صورت‌های مالی هستند که نشان دهنده توانایی آنها برای حمایت از تحصیل در طول مدت آن در صورت عدم وجود بورسیه‌ تحصیلی یا کمک مالی باشد.

هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا چقدر است؟

محدوده هزینه‌های تحصیل رشته روانشناسی در کانادا به طور متوسط  می‌تواند از 17000 CAD تا 60000 CAD متفاوت باشد برای ورود به جزئیات شهریه و هزینه‌ها، ما جدولی از محدوده هزینه‌های مختلف ارائه می‌دهیم.

 • مدرک لیسانس روانشناسی برای شما در حدود 20،000 CAD تا 60،000 CAD هزینه دارد.
 • مدرک کارشناسی ارشد در روانشناسی از 18000 تا 48000 CAD.
 • PH.D. در روانشناسی هزینه تحصیل سالانه 17،000 CAD تا 57،000 CAD.

بورسیه تحصیلی در کانادا برای اخذ مدرک لیسانس در رشته روانشناسی

علاوه بر بورسیه‌های خاص که فقط به دانشجویان روانشناسی ارائه می‌شود، دانشجویان بین‌المللی نیز واجد شرایط درخواست برای بورسیه‌های عمومی موجود در  مقطع کارشناسی هستند. انواع بورسیه‌های تحصیل‌ رشته روانشناسی در کانادا عبارتند از:

 • لستر بی. بورسیه بین‌المللی پیرسون: این بورسیه هر ساله به 37 دانشجوی دانشگاه Utoronto اعطا می‌شود. هزینه‌های شهریه، کتاب، هزینه‌های جانبی و اقامت را به مدت چهار سال پوشش می‌دهد. این فقط برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ورودی اول در دسترس است. پس از پذیرش دانشجو، درخواست باید از طریق صفحه وب بورسیه دانشگاه ارسال شود.
 • جایزه برجسته بین‌المللی دانشجویی: این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود که یک لیسانس روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا کسب کرده باشند. همچنین مبلغ 10000 تا 25000 CAD به کسانی داده می‌شود که عملکرد تحصیلی برجسته‌ای از خود نشان دهند.
 • بورسیه ورودی Ya Wei Chen در علوم: به دانشجویان بین‌المللی دانشگاه مک گیل با سوابق تحصیلی برجسته که وارد دانشکده علوم می‌شوند، این بورسیه ارائه می‌شود.
 • بورسیه ورود صدراعظم: مبلغ 4000 CAD در سال، با مجموع 16000 CAD برای چهار سال به دانشجویان دانشگاه یورک ارائه می‌شود. این بورسیه بین‌المللی است و بر‌اساس عملکرد تحصیلی آنها اعطا می‌شود.
 • بورسیه پذیرش بین‌المللی دانشگاه کوئینز: فقط ده اسلات برای این بورسیه در دسترس است. اخذ این بورسیه یک سال طول می‌کشد و غیر‌قابل تجدید است. 9000 CAD به دانش‌آموزان منتخب تعلق می‌گیرد تا از آن درجهت امورات زندگی و تحصیلی‌ خود استفاده کنند.
 • بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللی: این بورسیه تحصیلی کانادا در دانشگاه آلبرتا به دانشجویان بین‌المللی تازه وارد در مقطع کارشناسی با دستاوردهای تحصیلی برتر اعطا می‌شود. اگر گیرنده هر سال حداقل معدل 3.0 را در یک بار دوره عادی کامل کسب کند، قابل تمدید است. این یک بورسیه تحصیلی خودکار است و دانشجویان در صورتی که پس از پذیرش در دانشگاه به آنها اعطا شده باشد، از وجود آن مطلع خواهند شد.
 • بورسیه ورودی Provost برای دانشجویان بین‌المللی: بورسیه تحصیلی ورودی برای دانشجویان بین المللی تنها 10 جایزه 7500 CAD در هر سال دارد. دانش آموزان باید توسط یک مقام رسمی در دبیرستان یا دبیرستان خود معرفی شوند و پس از دریافت بورسیه تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه مک مستر درخواست دهند.
 • بورسیه ممتاز رئیس جمهور: دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از ورود به دانشگاه واترلو برای بورسیه تحصیلی رئیس جمهور درخواست دهند. این بورسیه فقط با شرایط خاصی قابل تمدید است و به دریافت‌کنندگان جایزه 10000 CAD داده می‌شود.
 • جایزه تعالی رئیس دانشکده علوم اجتماعی: هم به دانشجویان بین‌المللی و هم داخلی داده می‌شود. دانشجویانی که حداقل میانگین پذیرش 92 درصد را دارند، واجد شرایط درخواست این بورسیه هستند.
 • بورسیه تحصیلی Crocus در روانشناسی: این بورسیه تحصیلی در دانشگاه ویکتوریا توسط دانشگاه حمایت می‌شود و به کلیه دانشجویان شایسته مقطع کارشناسی که برای تحصیل  رشته روانشناسی در کانادا وارد دانشگاه می‌شوند، اعطا می‌گردد. این یک بورسیه تحصیلی خودکار است. بنابراین، هیچ تلاشی برای کسب آن مورد نیاز نیست.

مشاغل پرطرفدار مرتبط با رشته روانشناسی در کانادا

با توجه به گسترش روزافزون دامنه روانشناسی در دنیای امروز، نیازهای شغلی نیز افزایش یافته‌اند. فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی در کانادا فرصت‌های شغلی معتبری در بخش سلامت دارند که عبارتند از:

 • مشاور کودک و نوجوان
 • روان درمانگر مجازی یا روان درمانی
 • دستیار و مشاوره مراقبت‌های رفتاری
 • هماهنگ کننده تحقیقات بالینی
 • مداخله‌گری رفتاری یا رفتار درمانی

نتیجه گیری

بدون شک، تحصیل رشته روانشناسی در کانادا می‌تواند تجربه‌ای غنی و ارزشمند برای دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه باشد. با وجود دانشگاه‌های برتر، برنامه‌های آموزشی متنوع و فرصت‌های شغلی فراوان پس از فارغ‌التحصیلی، کانادا به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در جهان شناخته می‌شود. اگر شما نیز به دنبال تحقق رؤیاهای تحصیلی خود در این کشور هستید، بهره‌گیری از مشاوره و راهنمایی حرفه‌ای می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

شرکت مهاجرتی آوا با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت تحصیلی، آماده است تا شما را در تمامی مراحل این مسیر همراهی کند. تیم متخصص آوا با ارائه خدماتی نظیر مشاوره انتخاب دانشگاه، تهیه مدارک لازم، پیگیری مراحل اخذ پذیرش و ویزا و ارائه راهنمایی‌های کاربردی، به شما کمک می‌کنند تا با اطمینان خاطر به تحصیل در کانادا بپردازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره‌مندی از خدمات شرکت مهاجرتی آوا، می‌توانید به وبسایت آنها مراجعه کنید. با همراهی آوا، مسیر تحصیلی شما روشن‌تر و موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

سوالات متداول

چه دانشگاه‌هایی در کانادا بهترین مقاطع‌ رشته روانشناسی را ارائه می‌دهند؟

دانشگاه‌های تورنتو، بریتیش کلمبیا، مک‌گیل، و آلبرتا از جمله بهترین‌ها در زمینه روانشناسی هستند و مقاطع تحصیلی متنوع و پژوهشی گسترده‌ای دارند.

شرایط پذیرش در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا چیست؟

شرایط پذیرش متغیر است ولی معمولاً شامل داشتن مدرک دیپلم یا لیسانس (برای مقاطع بالاتر)، نمرات بالا، توصیه‌نامه‌ها، انگیزه‌نامه و نمره آیلتس یا تافل برای اثبات مهارت زبان انگلیسی می‌شود.

آیا امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در رشته روانشناسی وجود دارد؟

بله، بسیاری از دانشگاه‌های کانادا بورسیه‌ها و کمک‌های مالی مختلفی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که بر اساس شایستگی علمی و نیاز مالی می‌تواند متفاوت باشد.

 آیا بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته روانشناسی امکان کار در کانادا وجود دارد؟

بله، دانشجویان بین‌المللی بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند از برنامه کار پس از تحصیل (PGWP) استفاده کنند که به آنها اجازه می‌دهد تا به مدت سه سال در کانادا کار کنند.

 آیا تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی است یا فرانسوی؟

اکثر دانشگاه‌ها رشته‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما در استان کبک و برخی دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان، فرصت‌های تحصیل به زبان فرانسوی نیز وجود دارد.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *