• فرمانیه، کوهستان هفتم، نبش کوچه بهبهانی، ساختمان کرال واحد ۶۰۲
بهترین دانشگاه های پزشکی کانادا
4/5 - (2 امتیاز)

وقتی نوبت به تحصیل پزشکی در کانادا می‌رسد؛ بیشتر دانشجوها به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی کانادا هستند. اغلب دانشجویان پس از اتمام مقطع کارشناسی‌ لیسانس در رشته‌ی دیگری، ترجیح می‌دهند؛ در یکی از رشته‌های علوم پزشکی، تحصیلات خود را آغاز کنند. اغلب مقاطع تحصیلی رشته پزشکی چهار ساله هستند؛ اما امکان سریع‌تر به اتمام رساندن ترم‌های تحصیلی، برای آن‌هایی که می‌خواهند زودتر مشغول به کار بشوند هم وجود دارد. همچنین مقطع دکتری پزشکی (MD) در بیشتر دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود و شما آموزش‌های کلاسی را همراه با مطالعات بالینی یاد خواهید گرفت. به خاطر همین سیستم آموزشی پیشرفته و مکانیزم قوی، دانشگاه‌های پزشکی کانادا در بهترین جایگاه‌ها قرار دارند. در ادامه لیست بهترین دانشگاه های پزشکی کشور کانادا براساس رتبه‌بندی جهانی Times Higher Education در سال ۲۰۲۴ را ارائه کرده‌ایم.

رنکینگ دانشگاه های کانادا رشته پزشکی

مطابق رتبه‌بندی دانشگاه های جهانی QS که در سال ۲۰۲۲ انجام شد؛ بیش از ۱۰ دانشکده پزشکی برتر در کشور کانادا وجود دارند که پذیرای دانشجویان بین المللی هستند. دانشگاه‌های پزشکی این کشور همچنین چندین برنامه آموزشی رشته پزشکی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند و در بین سایر کشورهای جهان، این دانشگاه‌ها چندین جایگاه برتر را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین یکی از بررسی‌های تحلیلی که اخیرا انجام شده است؛ نشان می‌دهد؛ کشور کانادا از نظر انجام تحقیقات در حوزه پزشکی و مطالعه بیماری‌های جهانی، بسیار فعال است. همچنین این کشور جزو همان ۱۰ درصد از کشورهایی است که شاخص خوبی از لحاظ دسترسی به خدمات درمانی و کیفیت مراقبت‌های بهداشتی دارند. در این بررسی کشور کانادا از چندین کشور دیگر که در گزارش‌های عمومی خدمات پزشکی درجه یکی ارائه میدهند؛ بالاتر قرار گرفته است. همین مسئله نشان می‌دهد که دانشگاهای کانادا در زمینه پذیرش پزشکان مستعد بسیار توانا بوده و سیستم آموزشی این دانشگاه‌ها بسیار پیشرفته است.

دانشگاه های برتر پزشکی کانادا بر اساس رنکینگ جهانی

اگر شما هم از علاقمندان به تحصیل در کانادا هستید؛ باید در جریان باشید که به طور کلی اکثر دانشگاه‌های برتر کانادا رشته پزشکی را هم ارائه می‌دهند. اما در این بین تعدادی از آنها در لیست برترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا قرار گرفته‌اند. در اینجا به معرفی کامل برترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا و همچنین امکانات آنها پرداخته‌ایم.

۱- دانشگاه تورنتو

یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا، دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو است که در سال ۱۸۴۳ تأسیس شد. پژوهشگران دانشکده پزشکی تورنتو به خاطر کشف انسولین و سلول‌های بنیادی معروف هستند و همچنین این دانشگاه محل اولین پیوند موفق ریه در جهان بود. دانشجویان رشته پزشکی به مدت چهار سال در این دانشگاه برای دوره لیسانس تحصیل میکنند. همچنین برنامه آموزشی رشته پزشکی این دانشگاه تحت عنوان دکتری پزشکی (MD) یکی از بزرگترین برنامه‌های آموزشی پس از دوره لیسانس پزشکی در کانادا است. دانشجویان در دو سال اول این برنامه، زمان زیادی را برای مطالعه در کلاس‌های دانشگاه، آزمایشگاه‌ها و سالن‌های تشریح بالینی می‌گذرانند. در نهایت، جلسات تشریح بالینی در دو سال آخر این برنامه که به نام “کلرشیپ” شناخته می‌شود؛ برای بهبود و توسعه دانش دانشجویان پزشکی برگزار می‌شود.

۲- دانشگاه مک‌گیل

یکی از دانشکده‌های اصلی در دانشگاه مک‌گیل، دانشکده پزشکی و علوم بهداشت است که در سال ۱۸۲۹ تأسیس شد و اولین دانشکده پزشکی کانادا بود.
دانشکده پزشکی مک‌گیل سه برنده جایزه نوبل را تحویل جامعه پزشکی داده است‌؛ این افراد به تربیت  آندرو شالی، دیوید اچ هوبل و جک و سزوستاک هستند.امروزه، در این دانشگاه برنامه تحصیلی کارشناسی پزشکی بنیادین و چهار ساله MD برگزار میشود که متقاضیان برای پذیرش در آن باید مدرک مقطع کارشناسی داشته باشند. این برنامه ساختاری مشابه با دیگر برنامه‌های پزشکی دارد؛ که در دو سال اول بر روی آموزش مهارت‌های بالینی تمرکز دارند و سپس در سا‌ل‌های سوم و چهارم به آموزش پزشکی تخصصی در زمینه‌هایی از جمله جراحی، روانپزشکی، پزشکی کودکان و پزشکی اورژانس خواهند پرداخت.دانشکده اولین مدرک دانشگاه را به ویلیام لِسلی لوجی در سال ۱۸۳۳ و همچنین اولین مدرک پزشکی کشور را در همان سال اهدا کرد. دانشجویان می‌توانند پایان‌نامه وی به نام “پایان‌نامه رساله پزشکی در مورد سینانک تنفسی” را در منابع موسسه کتابخانه مک‌گیل پیدا کنند.

۳- دانشگاه بریتیش کلمبیا

برنامه دکتری، دکترای حرفه ای در دانشگاه بریتیش کلمبیا به مدت هفت سال مباحث مطالعه، پروژه‌های تحقیقاتی شامل بهداشت عمومی، بیوشیمی، ژنتیک پزشکی و آنکولوژی را پوشش می‌دهد.از دانشجویان انتظار می‌رود که قبل از اقدام به درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا، مدرک کارشناسی همراه با گذراندن آزمون MCAT را در اختیار داشته باشند.همچنین، اگر مدرک قبلی آنها از یک دانشگاهی باشد که انگلیسی به‌عنوان زبان اصلی آن دانشگاه نبوده است؛ نیاز به مدرک تسلط بر زبان انگلیسی هم خواهند داشت.این برنامه، که دانشجویان خارجی امکان شرکت در آن را ندارند؛ بر توانایی نوآوری، فناوری، تحقیقات و درمان پیشرفته بیمار تاکید دارد و به دانشجویان امکان می‌دهد تا به عنوان یک پژوهش‌گر یا پزشک حرفه ای فعالیت کنند.به تازگی در این دانشگاه برنامه ارشد چهار‌ ساله دکترای کارشناسی پزشکی هم برگزار می‌شود که شامل برنامه‌هایی یادگیری تجربی و عملی، مانند برنامه پژوهش و تحقیقات تابستانی دانشجویان، برنامه کارآموزی بیمار محور و طرح مناطق آزاد به منظور افزایش دانش پزشکان جوان است.

۴- دانشگاه مک مستر

دانشکده پزشکی دانشگاه مک مستر در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد و امروزه برنامه های متنوعی در حوزه آموزش پزشکی ارائه می دهد. برنامه کارشناسی پزشکی این دانشگاه برای دریافت مدرک لیسانس پزشکی رقابتی است و هر ساله تنها ۲۰۳ دانشجو پذیرش می کند.این برنامه کوتاهتر از بسیاری از دوره‌های پزشکی دیگر است و فقط سه سال طول میکشد. دانشجویان هر سال ۱۱ ماه درس می خوانند؛ تا بیشترین مقدار یادگیری را در مدت زمان کم و فشرده داشته باشند. این برنامخ فقط یکی از دو دوره پزشکی در کانادا است؛ برنامه دیگری هم در دانشگاه کلگری وجود دارد که این برنامه هم کاملا به صورت فشرده برگزار می‌شود. به طور کلی ددلاین دانشگاه های کانادا برای شرکت در این برنامه‌ها مشخص است و می‌توانید برای اطلاع پیدا کردن درباره این مورد با کارشناسان موسسه مهاجرتی آوا تماس بگیرید. همچنین ایده پشت این رویکرد نوآورانه این است که دانشجویان پزشکی در مدت زمان کوتاهی آموزش‌های تئوری لازم را فرا بگیرند و پس از آن، آموزش عملی دانشجویان در کنار دیگر پزشکان بیمارستانی ادامه پیدا کند. با وجود همین افتخارات، دانشگاه مک مستر در لیست بهترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا قرار گرفته است.

۵- دانشگاه البرتا

دانشگاه آلبرتا در در سال ۱۹۱۳ تاسیس شده است. دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه البرتا یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های پزشکی در غرب کانادا است. این دانشکده شامل ۲۰ دپارتمان، دو بخش دانشکده، هشت گروه تحقیقاتی و پانزده مرکز و موسسه است.در این دانشکده برنامه‌های تحصیلی ارائه شده شامل رشته تحصیلی پزشکی، رادیولوژی و دندانپزشکی هستند. همچنین در دانشکده پزشکی آلبرتا دوره‌های کارشناسی ارشد با موضوعات تحقیقاتی متنوع در حوزه زیست‌پزشکی انجام می‌شوند. معمولا عناوین تحقیقاتی در زمینه مهندسی زیست‌پزشکی، میکروب شناسی پزشکی، آنکولوژی، روانپزشکی، ژنتیک پزشکی و بسیاری از رشته‌های دیگر است. یکی از فارغ التحصیلان نامدار این دانشکده آقای پاتریک دویل است که در سال ۱۹۸۲ اولین عمل پیوند شنوایی در کانادا را انجام داد. همچنین فارغ التحصیل دیگر، جولیا ساواتزکی است که به تازگی به تالار افتخار پزشکی کانادا بخاطر تلاشش در گسترش دادن ردیاب آماری دولتی کووید-۱۹ در اکسفورد پیوسته است‌. این دانشگاه یک گروه از فارغ‌ التحصیلان با بیش از ۶۱۰۰۰ بانی سلامت دارد. برگزار کنندگان دوره MD این دانشگاه هم با بیش از ۳۰ مرکز آموزش بالینی وابسته همکاری دارند و همچنین مجموع این مراکز به اندازه یک بیمارستان بزرگ خدمات ارائه می‌کنند.این بیمارستان‌ها و مؤسسات تحقیقاتی وابسته به دانشکده پزشکی آن،  شبکه علمی و سلامت تحقیقات بیمارستانی تورنتو (Toronto Academic Health Science Network) را تشکیل داده‌اند که یکی از بزرگترین شبکه‌های تحقیقات بیوپزشکی ، آموزش و مراقبت بالینی در آمریکای شمالی است.

۶- دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال ریشه های عمیقی در شهر مونترال دارد و به وظیفه بین المللی خود متعهد است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های پیشرو در زمینه پژوهشی است.دانشگاه مونترال با موسسات وابسته خود از جمله Polytechnique Montreal (موسسه مهندسی) و HEC Montreal (موسسه کسب و کار)، یکی از بزرگترین مجموعه‌های دانشگاهی در آمریکای شمالی است.دانشگاه مونترال هر سال بیش از ۶۸۰ میلیون دلار از منابع تحقیق و توسعه جذب می‌کند و به همین دلیل چهارمین دانشگاه تحقیقاتی در کانادا به شمار می‌رود.بسیاری از آزمایشگاه های مشهور در دانشگاه مونترال تاسیس شده‌اند، از جمله آن‌ها می‌توان به MILA، مرکز پژوهشی برتر در حوزه یادگیری هوش مصنوعی در دنیا؛ موسسه تحقیقات بیماری های ایمنی و سرطان (IRIC) اشاره کرد.دانشگاه مونترال با ۱۳ دانشکده و مدارس وابسته خود بیش از ۶۷ هزار دانشجو و ۲۳۰۰ استاد و پژوهشگر دارد. یک لیست طولانی از فارغ التحصیلان مشهور دانشگاه مونترال عبارت است از: روژه گیومن، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی سال 1977، لوئیز آربور،  رئیس پیشین دادستانی دادگاه های کیفری بین المللی سابق یوگوسلاوی فرمر و رواندا، جوآن لیو، رئیس جهانی پزشکان بدون مرزدانشگاه مونترال در شمال غربی کوهستان مونت رویال واقع شده است که یکی از زیباترین پارک‌های شهری در آمریکای شمالی است.یک چهارم از دانشجویان دانشگاه مونترال از خارج کانادا می‌آیند و مونترال به دلیل پویایی فرهنگی، امنیت و هزینه‌های نسبتاً پایین زندگی بسیار شناخته شده است.

۷- دانشگاه اُتاوا

این دانشگاه در سال ۱۸۴۸ تاسیس شده است. دانشگاه اتاوا در قلب پایتخت کانادا قرار دارد و اغلب مسئولین کانادایی به این شهر رفت و آمد دارند.دانشگاه اتاوا و مؤسسات درمانی مرتبط با این دانشگاه، نوآوری‌های بسیار زیادی را در طول تاریخ به ارمغان آورده‌اند. محققان دانشگاه اُتاوا
نمایندگان جهانی رشته پزشکی در زمینه فوتونیک، سلامتی رگ و قلب، مغز و سلامت روان ، فرانکوفونی ، سیاست عمومی و عدالت اجتماعی هستند. این دانشگاه با ۲۳ مرکز تحقیقاتی و موسسه آموزشی، یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا در زمینه پزشکی به شمار می‌آید.چارچوب استراتژیک جدید این دانشگاه، مطابق تحول ۲۰۳۰، بر سلامت جامعه تمرکز کرده است.

۸- دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری که در سال ۱۹۶۶ تأسیس شد و در نزدیکی کوه‌های راکی ​​قرار دارد؛ یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در شهر کلگری، استان آلبرتا، کشور کانادا واقع شده است. این دانشگاه در حال حاضر حدود ۳۰۰۰۰ دانشجو دارد که حدود ۲۵۰۰۰ نفر از آنها در مقطع کارشناسی، ۶۰۰۰ نفر فارغ التحصیل و حدود ۵۰۰ دانشجوی فوق دکترا هستند. حدود ۳۰۰۰ نفر از دانشجویان آن بین المللی هستند که از حدود ۱۲۵ کشور می آیند. این دانشگاه از طریق برنامه تحصیل در خارج از کشور، هر ساله بیش از ۱۱۰۰ دانشجو را به بیش از ۸۰ دانشگاه در سراسر جهان می‌فرستد. این امر از طریق مشارکت و قراردادهای همکاری با دانشگاه های 140 کشور ممکن شده است. علاوه بر مؤسسه اصلی در کانادا، این دانشگاه دارای یک پردیس در دوحه، قطر است که در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد. این دانشگاه در سراسر دانشکده‌های خود، نزدیک به ۱۸۲۳ عضو هیئت علمی دارد که بیش از ۵۰ درصد از آنها دارای مدرک از یک دانشگاه شناخته شده هستند.

۹- دانشگاه کویین

موسسه کویین یک دانشگاه برای همه است. این دانشگاه با استقبال و حمایت از دانشجویان و اساتید از همه کشورها و با هر پیشینه‌ای، از تنوع ایده‌ها و دیدگاه‌ها استقبال می‌کند. و زمانی که دانشجویان و محققان این دانشگاه وارد یک شبکه ملی و جهانی از نوآوران، محققان، و کارآفرینان می شوند؛ دانش و مهارت خود را به نمایش می‌گذارند. شهرت این دانشگاه در زمینه رشته فیزیک، تحقیقات سرطان، مهندسی زمین، تجزیه و تحلیل داده‌ها، مطالعات نظارتی، علوم اجتماعی و تحقیقات سلامت روان جهانی شده است. همچنین محققان این دانشگاه جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۵ را دریافت کرده‌اند. با این حال، فراتر از تاسیس آزمایشگاه‌های روباتیک، مراکز تحقیقاتی و پروژه‌های نوآورانه، این دانشگاه تلاش می‌کند تا تجربه یک زندگی دانشجویی به یاد سپردنی را به دانشجویان هدیه کند.

۱۰- دانشگاه وسترن

دانشگاه وسترن یک مووسه جهانی و پذیرای دانشجویان پرشوری است که بر ایجاد تغییر در جهان امروز متمرکز شده اند. به عنوان یک موسسه تحقیقاتی و آموزشی برتر کانادایی، این دانشگاه ایده‌ها و کارشناسان رشته‌های مختلف را گرد هم می‌آورد تا اهداف فردی را برای تأثیر گذاری در جهان به واقعیت پیوند دهیم. در دانشگاه وسترن، شما به جامعه ای متشکل از ۴۳۰۰۰ دانشجو از ۱۲۹ کشور تعلق خواهید داشت. محیط آموزشی منحصر به فرد دانشگاه وسترن شامل اساتید دانشگاهی استثنایی، امکانات برجسته و دوره‌های کارآموزی است. شما می‌توانید در دوره‌های مختلف این دانشگاه شرکت کنید و حمایتی بی نظیر برای توسعه مهارت‌ها، دانش و اعتماد به نفس مورد نیاز خود برای دستیابی به موفقیت دریافت کنید. همچنین این دانشگاه در رنکینگ دانشگاههای کانادا قرار دارد و به خودی خود بسیار شناخته شده است.

سخن پایانی

با قطعیت می‌توان گفت بهترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا پذیرای تمام علاقمندان به رشته پزشکی و همچنین دانشجویان بین المللی هستند‌. در واقع این دانشگاه‌ها با وجود شهرت جهانی در زمینه پذیرش دانشجویان مستعد و توانا هیچگونه ناحقی روا نمی‌دارند. به طور کلی سیستم آموزشی دانشگاه‌های پزشکی کانادا بر پایه تقویت مهارت‌های عملی و بالینی دانشجویان پزشکی و همچنین توسعه دوره‌های کارآموزی پس از پایان دانشگاه تمرکز دارد. از جمله بهترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا که در زمینه انجام تحقیقات پزشکی و توسعه دانش پزشکی در سطح جهان پیشرو هستند؛ می‌توان به دانشگاه تورنتو، مونترال و همچنین دانشگاه بریتیش کلمبیا اشاره کرد. در واقع به لطف پژوهشگران و محققان مشغول به تحصیل یا فارغ التحصیل از این دانشگاه‌ها، دانش پزشکی در سراسر جهان چندین گام پیشرفت کرده است. همچنین می‌توان گفت که اغلب افراد تمایل دارند با تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی کانادا آینده شغلی درخشانی داشته باشند. با این حال اگر شما هم تمایل زیادی به تحصیل در برترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا دارید؛ می‌توانید به سایت موسسه مهاجرتی آوا مراجعه کرده و از طریق تماس با کارشناسان ما درخواست خود برای تحصیل در این دانشگاه‌ها را ارائه دهید.

سوالات متداول

چند سال باید در رشته پزشکی کشور کانادا تحصیل کنم؟

مدت زمان تحصیل در دانشکده‌های پزشکی کانادا به طور معمول حدود ۴ سال در اکثر دانشگاه‌ها است. همچنین موارد استثنایی قابل توجهی از جمله دانشگاه مک‌مستر و دانشگاه کلگری وجود دارند که برنامه‌های رشته پزشکی آن‌ها به مدت ۳ سال بدون وقفه و در طول تابستان ادامه پیدا می‌کند.

کدام دانشگاه پزشکی در کانادا ارزان‌تر است؟

دانشگاه مموریال نیوفاوندلند، دانشگاه کلگری، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه دالهاوزی، دانشگاه تورنتو و غیره از جمله ارزانترین دانشگاه‌های پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا هستند.

کدام ترم تحصیلی برای رفتن به کانادا بهتر است؟

ترم پاییز جذاب‌ترین نیمسال تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا است. این ترم با شروع سال تحصیلی همزمان شده است و بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر کانادا در این ترم تحصیلی برنامه‌ها و دوره‌های متنوعی را ارائه می‌دهند.

کدام دانشگاه‌ها از نظر دانشجویان برای تحصیل در کانادا بهتر هستند؟

بهترین دانشگاه‌های کانادا از نظر دانشجویان عبارتند از:
-دانشگاه مک‌گیل
-دانشگاه آلبرتا
-دانشگاه مک‌مستر
-دانشگاه مونترال
-دانشگاه کلگری
-دانشگاه واترلو
-دانشگاه اتاوا

آیا برای دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۲۴، بورس تحصیلی پزشکی در کانادا وجود دارد؟

فهرستی از بورس‌ها، گرنت‌ها و بورسیه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در ادامه ارائه شده است:
-بورسیه تحصیلی دانشکده فارغ‌التحصیلان دانشگاه منیتوبا
-بورسیه بین‌المللی دانشجویی دانشگاه یورک
-برنامه بین‌المللی دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا
-برنامه دانشجویان آمریکایی فولبرایت برای تحصیل در خارج از کشور

آیا کانادا بهترین کشور برای تحصیل پزشکی است؟

رتبه‌بندی دانشگاه جهانی QS در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۰ دانشگاه پزشکی برتر در کانادا را لیست کرده است. این کشور چندین برنامه آموزشی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که رشته پزشکی در آن بیشترین اولویت را دارد.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *